Starý Sun. Nechat, nebo vyhodit?

Starý Sun. Nechat, nebo vyhodit?
« kdy: 21. 04. 2021, 17:25:09 »
V hromadě starých PCček, tiskáren a podobného elektroodpadu jsem narazil na Sun SPARCstation IPC.

Zkoušel jsem to zapnout a minimálně se tomu rozsvítí ledky a najedou ventilátory. V jakém stavu to je dál, neumím posoudit, protože to nemá ani běžný výstup na monitor. Propojovací kabel na VGA snad ještě v té hromadě taky vyhrabu.

Teď mám trošku dilema, jestli to prostě vyhodit, nebo strčit do sklepa. Má to nějaký potenciál jako zajímavý kousek počítačové historie? Nejde mi o peníze, nechci to zpeněžit, ale je mi to líto vyhodit. Nedokážu posoudit potenciál téhle věci. Co byste s tím dělali vy?


PanVP

Re:Starý Sun. Nechat, nebo vyhodit?
« Odpověď #1 kdy: 21. 04. 2021, 17:51:33 »
Určitě nechat!

Na starém HW se dobře vydělá.
Nedávno jsem kupoval JEN desku 386 za 900 Kč.
Jeden Halikan 1986 šel za 16 000.


r443

Re:Starý Sun. Nechat, nebo vyhodit?
« Odpověď #2 kdy: 21. 04. 2021, 18:26:27 »
Přesně tak, rozhodně nevyhazovat!
Dnes už mají slušnou hodnotu i úplně obyčejná PCčka, pokud jsou dostatečně stará. Unixové pracovní stanice tady byly poměrně exotické a jsou sběrateli docela vyhledávané.

Pokud chceš, aby se dostal do dobrých rukou někoho, kdo podobné věci docení, zkus ho nabídnout třeba Logoutovi (technomorous.eu), Swarmovi (notebookblog.cz) nebo na fóru high-voltage.cz.

Případně vydražit na aukru se to dá vždycky.

PanVP

Re:Starý Sun. Nechat, nebo vyhodit?
« Odpověď #3 kdy: 21. 04. 2021, 18:34:19 »
Takhle starý kousek nejlépe na ebay.de a poslání do DE zdarma nebo osobní předání na hranicích.

Za super kousek dostaneš i 3x tolik než na Aukru.
Je to větší trh a ty lidi mají MNOHEM víc peněz.

JmJ

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
Re:Starý Sun. Nechat, nebo vyhodit?
« Odpověď #4 kdy: 21. 04. 2021, 20:55:17 »
Neprestavam zirat na to, jak nikdo neresi, ze je to hezky kus hw a sw a muze to byt zajimavy kousek historie na ukazku, ale vsechny reakce jsou jen za kolik a kde to prodat a jakou to ma financni hodnotu.

Jasne, kazdy podle sveho, nemyslim to jako nejake velke moralizovani. Jen me to proste zarazi.


k3dAR

  • *****
  • 2 992
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Starý Sun. Nechat, nebo vyhodit?
« Odpověď #5 kdy: 21. 04. 2021, 21:18:40 »
Neprestavam zirat na to, jak nikdo neresi, ze je to hezky kus hw a sw [...] ale vsechny reakce jsou jen za kolik a kde to prodat a jakou to ma financni hodnotu. [...]
obzvlast kdyz tazatel jasne (ocividne jak pro koho) pise "nechci to zpeněžit" ;-)

RDa

  • *****
  • 2 686
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Starý Sun. Nechat, nebo vyhodit?
« Odpověď #6 kdy: 22. 04. 2021, 01:36:37 »
Neprestavam zirat na to, jak nikdo neresi, ze je to hezky kus hw a sw a muze to byt zajimavy kousek historie na ukazku, ale vsechny reakce jsou jen za kolik a kde to prodat a jakou to ma financni hodnotu.

Jako ja o tom uvazoval, ale tazatel se jednak toho zbavit nechce, a po rychle kontrole to vypada na obskurni, tezko rozchoditelny stroj (s Linuxem), pameti to ma malo, a dokumentace platformy k tomu taky neni.. plus ten nvram problem co zminuje Wikipedie.. takze aaaz takovej nadsenec nejsem.

ajne

  • ***
  • 201
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Starý Sun. Nechat, nebo vyhodit?
« Odpověď #7 kdy: 22. 04. 2021, 06:20:38 »
Nevyhazovat, skončíte jako já, že budete shánět starý HW, sepisovat články a litovat, co vše mi proklouzlo rukama :-D

Nicméně pokud si to chcete nechat, vyžaduje to od Vás určitou snahu - chce to dobře zakonzervovat, především zkontrolovat, zda stroj neobsahuje nějakou baterii, která může vytéct (či se už tak stalo, pak napravit a minimalizovat škody), uložit ho do prostředí, kde není vysoká vlhkost atp. Není to jen hodit do sklepa a čekat - to je většinou cesta ke šrotu.

Re:Starý Sun. Nechat, nebo vyhodit?
« Odpověď #8 kdy: 22. 04. 2021, 06:52:58 »
Dík. Jak jsem psal, prodávat to nehodlám. Na druhou stranu mě ty inzeráty utvrdily v tom, že to už nějakou historickou hodnotu má a vyhodit by to byla asi škoda. Pro začátek to vytáhnu z hromady šrotu a dál se uvidí.

mhepp

  • ***
  • 158
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Starý Sun. Nechat, nebo vyhodit?
« Odpověď #9 kdy: 22. 04. 2021, 12:19:37 »
Jen drobná poznámka... Díval jsem se na tu Wikipedii, problém s NVRAM a postup jak to opravit je hostován na umn.edu... Což v kontextu dnešní zprávicky o revokování všech jejjich příspěvků do jádra vypadá úsměvně. Takže pozor, třeba je ten návod schválně vadný ;)

Jinak, asi bych před uploadováním do sklepa nainstaloval rozšiřující HW silikagel a pečlivě zabalil. Nějaký volný slot pro ten silikagel určitě najdeš...