Trošku se to odklání od tématu, rád bych to vrátil k věci. Dělám linux admina něco kolem 10ti let, ke cloudům mám pozitivní přístup, i když vidím i drobné nevýhody.
Osobně zatím za nejlepší cloud považuji AWS od Amazonu, když se na to člověk podívá jen z hlediska ceny za výkon, tak je to silně nevýhodné, ale ono je toho víc, co se musí řešit. Často je potřeba mít monitoring (ten nemůže být na serveru, který je monitorován), zálohy, DNS, mail systém atd. Hodně těhle věcí AWS poměrně dobře pokrývá a spravují se hodně jednoduše.
Málokdo třeba vidí i ten vývoj infrastruktury z dlouhodobého hlediska. Např.: je potřeba zmigrovat starý nepodporovaný OS na novější, tzn. buďto koupit nový server nebo prostě vytvořit další virtuálu v cloudu a tu starší zlikvidovat. Obecně správa věcí v cloudu je mnohem snadnější a levnější.
Navíc třeba AWS je aktuálně dostupné jak v Irsku tak ve Frankfurtu, není nutné používat servery v US, kde je jiné právní prostředí i vysoká latence.
Co se týká českých provozovatelů, tak to co nabízejí kolikrát není ani tak cloud, jako virtuální mašiny. Kvalitativně je to o několik řádů níže, než je platforma AWS.
Kde se cloud typicky nevyplatí je, pokud člověk potřebuje kontinuálně vysoký výkon. To ale není případ většiny použití, například často vývojáři potřebují udělat přes noc build aplikace, třeba v AWS se to dá zařídit tak, že si člověk na 2 hodiny pronajme super výkonnou mašinu, udělá build, a pak jí vypne a zaplatí jen 2 hodiny procesorového času. Tohle hodně českých provozovatelů neumí.
Ono to pak cenově vychází i dost jinak. I když na čistý výkon je třeba v AWS stroj 2x dražší, než by vyšel normálně, tak tím že člověk platí jen opravdu za výkon co potřebuje je možno se nákladově dostat znatelně méně.
Zcela se taky opomíjí byznys procesy a byznys kontinuita, kdy je třeba možno v AWS nastavit, že administrátor může vytvořit zálohy, ale už je nemůže smazat atd. U cloudu je potřeba přemýšlet trošku jinak než že se přeprodává jenom nějaká virtuála, je to o hodně dál a o dost kompletnější než jen to. A i s tím, že výpočetní výkon je u AWS 2x dražší lze často ve výsledku ušetřit mnoho peněz, pokud se aplikace cloudu přizpůsobí, už jen tím, že nebudete platit za nevyužitý výpočetní výkon, protože běžně využíváte 5-10% výpočetního výkonu.
Klasické servery mají naopak výhodu nezávislosti na dodavateli, a případně, jak už tu bylo zmíněno, i té konektivitě do internetu. Většina údržby serverů spočívá v tom, že jednou za čas vyměníte disk, který odejde v RAIDu, jinak z mé zkušenosti se správou tak 500 fyzických serverů k poruchám něčeho jiného dochází naprosto ojediněle.
Osobně si myslím, že malá firmička často ani server nepotřebuje, stačí jí obyčejné pécéčko, dva disky v RAIDu a je to relativně nejsnadnější a nejlevnější řešení, kdy není třeba ani serverovna a má to tak spousta pidi firem. Když něco odejde, tak Alza má non-stop provoz, tak se prostě dojede, a koupí se nový díl a starý se pomalu vyreklamuje. Já to třeba i takto provozuji doma, je to nejlevnější výpočetní výkon, kdy vás jedno pécéčko vyjde tak na 200 Kč měsíčně na elektřině (což je de fakto cena nejlevnějších virtuál) + nákup (třeba 10.000 Kč za PC). Ještě se na zálohy pořídí USB disky a máte extra levné a spolehlivé řešení, není potřeba klimatizace, rack, či cokoliv jiného a věřím že na jednom pécéčku utáhnete z mé zkušenosti firmu až třeba o 20ti zaměstnancích. Licence na VMWare netřeba, stačí Ubuntu Linux a KVM s virt-manager.