Linux SW falešný RAID 0 (zrcadlení)

Re:Linux SW falešný RAID 0 (zrcadlení)
« Odpověď #15 kdy: 10. 01. 2021, 20:48:37 »
Na co vymýšlet kolo, když je tady rdiff-backup. Je to v podstatě python skript, který volá rsync a rsync už sám o sobě slušný nástroj na synchronizaci dat.
Přidává kompresi a umí zachovat předchozí zálohy. Používám ho léta a je dobře dostupný v repozitarich.
Poznámka:
Je stále možné žonglovat s disky a dělat blokovou zálohu, ale to mi připadá v době dostupných SBC jako odroid HC1, HC2 a dalších hraní jako kdysi s audio kazetama.


k3dAR

  • *****
  • 2 932
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux SW falešný RAID 0 (zrcadlení)
« Odpověď #16 kdy: 10. 01. 2021, 22:05:23 »
Na co vymýšlet kolo, když je tady rdiff-backup. Je to v podstatě python skript, který volá rsync a rsync už sám o sobě slušný nástroj na synchronizaci dat.
Přidává kompresi a umí zachovat předchozí zálohy. Používám ho léta a je dobře dostupný v repozitarich.
Poznámka:
Je stále možné žonglovat s disky a dělat blokovou zálohu, ale to mi připadá v době dostupných SBC jako odroid HC1, HC2 a dalších hraní jako kdysi s audio kazetama.
ackoliv rdiff-backup x let pouzivam, tak na zalohovani dat, tazatel chce zalohovat celej disk a protoze nema(nemel) ani tuseni zadavani vstupu a vystupu u dd, tak nevim zda mu radit neco co pri obnoveni disku musi:
- rucne vytvorit oddily se stejnejma flagama
- rucne vsechny oddily zformatovat se stejnym UUID (ktere si dopredu u vsech oddilu musi nekam napsat)
- rucne udelat chroot na cilovej disk a nainstalovat zavadec
(samozrejme by mohl formatovat s generovanejma UUID, ale pak by musel menit na nove v /etc/fstab, /etc/initramfs-tools/conf.d/resume a po instalaci zavadece pregenerovat grub.cfg)

naproti tomu zaloha pres DD v offilne, 1x rocne (pokud nesplete sdX oznaceni ;-) je jednodusi a nemusi uz nic vic resit...
pripadne ta Clonezilla pro komprimovane zalohy celeho disku...

mezi tema zalohama, ale samozrejme rdiff-backup (nebo jinej nastroj na zalohu dat) pouzivat muze :-)

_Jenda

  • *****
  • 1 592
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Linux SW falešný RAID 0 (zrcadlení)
« Odpověď #17 kdy: 10. 01. 2021, 23:10:56 »
- rucne udelat chroot na cilovej disk a nainstalovat zavadec
Tohle už dneska není potřeba, zavaděč je taky soubor, na EFI oddílu.

Re:Linux SW falešný RAID 0 (zrcadlení)
« Odpověď #18 kdy: 11. 01. 2021, 00:27:04 »
Lidičky díky moc všem za rady a trpělivost.

O to, jaký nesmysl jsem uvedl při použití pajpy mi došlo.

Ručně zakládat jednotlivé oddíly bych měl umět jak s LVM, tak i přes terminal, nevím jistě či v debianu, ale v centosu určitě. Jsem ale pohodlný a odmítám to dělat, raději jen vyměním disky a frčím dál. :-)

CloneZilla vypadá parádně a dokonce myslím, že jsem ji už někdy použil.

Nicméně rozhodl jsem se, že vás všechny už potrápil dost a tak jsem tohle trápení ukončil rozhodnutím zakoupením klonovací stanice za pár stovek, kde prostě do zásuvky source vložím disk ke klonování a do zásuvky target cílový záložní disk, a kliknu na velké tlačítko CLONE. Jakýpak sraní, dohledáváním identifikátorů který sb* je který a nesmysly, hledat volný USB flash disk pro CloneZillu. Mám koupit flash disk, nebo tenhle dokovací udělátor, zkusil jsem ten udělátor.. :-D

https://www.czc.cz/i-tec-usb-3-0-dokovaci-stanice-na-sata-hdd/215120/produkt

Stejně využiji i dd nebo clonezillu na to vytvoření image.img.gz na ten třetí externí disk. S tím si ale už nějak poradím, asi to udělám nějak takhle. Disky vlastně nemám problém mezi sebou rozlišovat.

Tím je to vyřešeno, ještě jednou díky moc všem.
« Poslední změna: 11. 01. 2021, 00:32:08 od scientific »

AM

Re:Linux SW falešný RAID 0 (zrcadlení)
« Odpověď #19 kdy: 12. 01. 2021, 01:38:19 »
dd je "idealni" nastroj na clon 1:1 disku A na disk B, ALE POUZE kdyz to dd pustis z USBLive a z "disk A" NEbude nastartovan tedy ten system...
Když nabootuje do emergency módu, tak live Linux nepotřebuje, ne? Je to jako single user mód, ale disk je namontovaný read-only. RedHat to má v dokumentaci tady: https://access.redhat.com/documentation/en-us/red_hat_enterprise_linux/6/html/installation_guide/ap-rescuemode . Prostě jen přidá parametr emergency v Grubu a z read-only rootu spustí ten svůj kopírovací příkaz. Do Grubu si to může přidat jako další položku v bootovacím menu.