Distro na starší notebook

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distro na starší notebook
« Odpověď #15 kdy: 11. 12. 2017, 20:37:16 »
Jeste by mohlo stat za uvahu naklonovat Linux z jineho stroje, cimz by se clovek vyhnul instalacnimu procesu, ktery krachuje a pokud by to padalo i pak, mozna by se dala odchytit nejaka hlaska na konzoli nebo v logu. Pokud tam tedy neni systemd, ktery by to mohl zalogovat do /dev/null.


nobody(ten pravej)

Re:Distro na starší notebook
« Odpověď #16 kdy: 12. 12. 2017, 01:59:10 »
moje zkušenost z podobných starších notebooků je, že je potřeba při bootu doplnit parameter kernelu NOAPIC a NOLAPIC, tohle mi vždy zabralo.
+ jak uz Jenda daval odkaz:
nomodeset nosplash i915.modeset=0 nouveau.modeset=0 gfxpayload=vga=text nofb
a noacpi xforcevesa irqpoll
a odmazat (pokud je uveden) quiet

ne vzdy je samozrejme potreba vse a v zavislosti na exoticnosti HW toho muze byt vhodneho dat vice...

jak/kam pridavat parametry pri startu live viz: http://wiki.ubuntu.cz/bootovací_parametry
je to sice starsi, ale snad to plati, snad jen ze se menu nezobrazuje automaticky, ale pri startu se zobrazi ikonka panacek=klavesnice, pri te zmacknout shift, nebo ctrl, nebo mezeru, nebo mozna cokoliv :-)

jmk

  • ***
  • 179
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distro na starší notebook
« Odpověď #17 kdy: 30. 12. 2017, 15:05:05 »
@nobody(ten pravej)
chci se zeptat, uvedené jaderné parametry dávám do proměnné GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT v souboru /etc/default/grub ?
samozřejmě po update-grub se tyto změny promítnou do /boot/grub/grub.cfg

distro Debian Stretch.

Díky.
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.

jiwopeneQWERTGHFCZX

Re:Distro na starší notebook
« Odpověď #18 kdy: 30. 12. 2017, 15:29:53 »
@nobody(ten pravej)
chci se zeptat, uvedené jaderné parametry dávám do proměnné GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT v souboru /etc/default/grub ?

Pro dočasnou změnu (na jedno spuštění) můžete při spouštění stisknout e (edit) na položce, kterou chcete spustit. Naskočí jednoduchý textový editor a někde tam budou (hledal bych řádek s linux). Spustíte to klávesou F10. Grub dole na obrazovce píše návod.

Když se při spouštění GRUB neukazuje, ukážete ho stiskem klávesy.

nobody(ten pravej)

Re:Distro na starší notebook
« Odpověď #19 kdy: 30. 12. 2017, 19:19:16 »
@jmk pro trvale nastaveni: presne jak pises, pro docasne: jak pise jiwopeneQWERTGHFCZX
btw: overit pripadne po startu jestli (ci jake) se parametry pouzily:
Kód: [Vybrat]
cat /proc/cmdline


ivo

Re:Distro na starší notebook
« Odpověď #20 kdy: 31. 12. 2017, 15:10:47 »
...Chtěl jsem na starší notebook HP Compaq 6715s nainstalovat Linux místo původních Win Vista. Vyzkoušel jsem Lubuntu, Ubuntu, Linux Mint, Puppy Linux a openSUSE...
re:Mám zkušenost že Ubuntu i  Mint  běží na strojích HP dobře .6710,6715,8440,nx7400 to je něco málo co si vzpomínám jistě.Ideální je si  stáhnout iso s https://www.ubuntu.cz/ nebo s https://www.linux-mint-czech.cz/ke-stazeni/ . U toho Mintu osobně bych si zkusil asi 18.3 32bit . Vypálil na dvd a nebo třeba pomocí unetbotinu na flešku.V biosu nastavit přednostní botování s flešky / cd no a protože je to live tak by to mělo úplně v pohodě najet a když to bude fungovat kliknout na symbol cd na ploše a začne instalace.Livko verze nemá úplnou češtinu, to se po instalaci změní a počeštění je 100%.Za sebe Mint v prostředí xfce mi přijde nejlepší , dá se perfektně nastavit dpi a vše co je potřeba.Můj názor je , že je to nejpříjemnější prostředí daleko převyšujicí legendární wxp.
Jo a prakticky všechny výše jmenované ntb od hp měly původně Visty.Mint i Ubuntu si se železem od HP rozumí výborně.

alshajmr

Re:Distro na starší notebook
« Odpověď #21 kdy: 01. 01. 2018, 14:06:54 »
Asi bych nejprve vyzkoušel na live distru, jestli jde o hw problém.
u linuxu nebude hw problem a pro cloveka co linuxu nerozumi je to na stary notebook idealni volba.
Naopak na starsim notebooku je casto problem s funkcnima tlacitkama, jasem lcd, powersawing rezimama a ventilatory.

nobody(ten pravej)

Re:Distro na starší notebook
« Odpověď #22 kdy: 01. 01. 2018, 18:15:11 »
Naopak na starsim notebooku je casto problem s funkcnima tlacitkama, jasem lcd, powersawing rezimama a ventilatory.
muze a nemusi, spis zalezi co je za znacku a modelovou radu, to ze s nejakym modelem byl problem co popisujes pred 10rokama, NEznamena ze dnesni distro a jadro na tom nebeha ok a bez tech problemu...
nebo mas snad konkretni zkusenosti s konkretnima starsima modelama s distrem z poslednich par let? ;-)

Jenda

Re:Distro na starší notebook
« Odpověď #23 kdy: 01. 01. 2018, 21:53:31 »
nebo mas snad konkretni zkusenosti s konkretnima starsima modelama s distrem z poslednich par let? ;-)
Já mám: Asus EEE 1005HA (rok výroby 2010) - plně funkční. Asus U36G (rok výroby 2012) - plně funkční. Acer Aspire 5315 (rok výroby 2007) - někdy od kernelu 4.něco nefunguje grafika, zatím jsem to nezkoumal a používám kernel 3.16 z Debianu Jessie (předpokládám, že než tento kernel zastará -- pak možná můžu ještě dlouho používat 4.4 LTS -- tak se ten HW rozpadne)

nobody(ten pravej)

Re:Distro na starší notebook
« Odpověď #24 kdy: 01. 01. 2018, 22:59:12 »
@Jenda tak ja mam prave take pisitivnu zkusenosti se starsim HW a aktualnim distrem (mimojine podobne jakonty, s Asus EEE 1008HA, jedine co u nej neslo outofbox bylo vyoinani touchpadu na cos stacilo par radku scripru), ale ptal sem se "kritika" alshajmr kterej mam pocit ze prave takove zkusenosti nema :-)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distro na starší notebook
« Odpověď #25 kdy: 02. 01. 2018, 00:02:34 »
Tak kdy uz uz se tak vytahujete, tak ja si pred par dny koupil hracku. Eee PC 901 za 25€, hec. Byly tam turecke Widle XP, ve wifi to nezobrazovalo jedinou sit, jak kdybych byl v lese a nevidelo to jeden ze dvou SSD disku. Za pul hodiny tam uz vrcel MX Linux, wifi jede, zatim se zda, ze vsechno, ale tyhle specialni tlacitka, jako vypinani touchpadu jsem jeste nezkousel.