TP-link MR200 v1.0 OpenWRT a LTE

TP-link MR200 v1.0 OpenWRT a LTE
« kdy: 22. 06. 2022, 09:07:21 »
Dostal sa mi do ruk tento LTE modem/router TP-link MR200 v1.0
Je od Orangeu a je tam nejaky custom orange FW. Chcem tam flashnut OpenWRT kvoli wireguard.
Tento router by mal mat podporu od OpenWRT. Podla toho co som cital, tak LTE modem ma vlastny android OS a OpenWRT sa aplikuje len na routerovu cast.

Skusal niekto flashovat tento router na OpenWRT?
Dost dolezite je, aby potom fungoval aj LTE modem. Ak by boli s OpenWRT nejake problemy, je zlozite vratit s5 povodny custom orange FW ?
Tu som nasiel navod na aktualizaciu orange FW (je tam link na binarku), ale to je asi len aktualizacna bin.


Re:TP-link MR200 v1.0 OpenWRT a LTE
« Odpověď #1 kdy: 22. 06. 2022, 09:21:14 »
Vše je popsáno na: https://openwrt.org/toh/tp-link/archer_mr200

Původní FW může být dobré si ze zařízení nějakým způsobem přečíst a uschovat. Otázkou je, zda by nebylo lepší místo obnovení původního od Orange tam nahrát FW generický.

Re:TP-link MR200 v1.0 OpenWRT a LTE
« Odpověď #2 kdy: 05. 08. 2022, 12:05:37 »
Právě jsem takový router dostal do rukou. MR200, v1 (na šítku je v1.1) a je to brandované na O2, takže originál firmware od TP-Linku do toho standardní cestou nejde. Na webu O2 jsem naštěstí našel přesně ten firmware, který v tom routeru je (ten, co mi ho prodával, ho buďto zupgradoval na poslední verzi, nebo to tak bylo vždycky, nevím). Kupoval jsem ho právě proto, abych tam taky dal OpenWrt. A byl jsem úspěšný.

Co tomu ale předcházelo: abych měl otevřenou cestu zpět pro případ bricknutí, prostě jsem router rozebral, odpájel jsem SPI čip a udělal si jeho zálohu (mám programátor těchto čipů). Pak jsem ho zase připájel (píšou, že se odpájet nemusí, ale já nedostával při připájeném čipu při čtení stejná data, tak jsem to radši odpájel, pak už stejná data byla) a provedl proces upgradu tak, jak se to píše na tom odkazu. Když to člověk pochopí, co dělá a proč to dělá, tak je to celkem jednoduché a jasné jak facka. Takže se žádné bricknutí naštěstí nekonalo.

Co vidím jako problém, je velikost toho čipu. Má to mizerných 8 MiB, takže tam není ani prostor na pozdější upgrade instalovaných balíčků přes opkg. Jedině to pak upgradovat jako celek, když vyjde nový OpenWrt (pokud se ještě vejde).

Tady bych se zase chtěl zeptat já někoho, kdo má s hardwarem zkušenost, jestli to tu náhodou nečte: Můžu tam dát prostě třeba 32MiB čip? Nebo je velikost čipu někde natvrdo zanesená (nenapadá mě, kde, v CPU?) a stejně to nepůjde? O resize partitions bych se už pak snadno postaral, jde o to, aby tam byl nějaký prostor na nádech. Krajní řešení by byla modifikace routeru tak, aby se tam dala dát třeba sd karta, ale nenacházím žádné relevantní odkazy s možnou modifikací (u některých jiných routerů jsem to viděl, na GPIO piny se připájely kontakty a udělal se driver, který definoval význam těch pinů a fungovalo to, tady to vypadá jako dead end, přitom třeba ta interní karta s LTE modemem, zdá se, komunikuje s hlavním CPU přes USB, takže vyvést odtud další USB by bylo supr, otázkou je, jestli tam je vůbec USB hub a možnost připájení dalších pinů).

Zkrátka OpenWRT tam dát jde, ale je to hodně nafest. Fakt je, že to webový rozhraní LTE modemu je příjemnější než webový rozhraní originálního TP-Link firmwaru v routeru.

Re:TP-link MR200 v1.0 OpenWRT a LTE
« Odpověď #3 kdy: 05. 08. 2022, 13:38:40 »
Dříve bylo téměř na každé stránce zařízení, na wiki OpenWRT, i návod na všelijaká HW vylepšení, včetně upgrade RAM, ROM, výstup konzole, USB a podobně, takže začal bych tam.

Většinou tam větší SPI čip dát jde, jen tam nelze dát ledajaký. Zásah do obrazu může a nemusí být potřeba.

Pokud LTE modem komunikuje přes USB, pak by ho možná šlo vyvést a připojit přes nějaký USB HUB. To už by ale vznikl slušný bastl (vyplatí se to?)

k3dAR

  • *****
  • 2 935
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:TP-link MR200 v1.0 OpenWRT a LTE
« Odpověď #4 kdy: 05. 08. 2022, 14:59:50 »
Co vidím jako problém, je velikost toho čipu. Má to mizerných 8 MiB, takže tam není ani prostor na pozdější upgrade instalovaných balíčků přes opkg. Jedině to pak upgradovat jako celek, když vyjde nový OpenWrt (pokud se ještě vejde).
obecne, nemusis upgradovat celek jen kdyz vyjde novy OpenWrt image, ale muzes si ten image sestavit z aktualnich balicku a rovnou neco (balicky a nebo configuraci) pridat ci odebrat, pomoci openwrt-imagebuilder (btw: Luci neni pri sestaveni default, takze to pridat take)


Re:TP-link MR200 v1.0 OpenWRT a LTE
« Odpověď #5 kdy: 05. 08. 2022, 23:30:58 »
Pokud LTE modem komunikuje přes USB, pak by ho možná šlo vyvést a připojit přes nějaký USB HUB. To už by ale vznikl slušný bastl (vyplatí se to?)
To je spíš otázka hraní si, samozřejmě že nevyplatí :).