DS-Lite na FTTH u Orange.sk?

noone

Re:DS-Lite na FTTH u Orange.sk?
« Odpověď #15 kdy: 29. 03. 2018, 20:11:10 »
vlastna skusenost (a nielen moja), robi to Liberty (skusal som UPC SK a DE/Unitymedia), kolega ma rovnaku skusenost na Orange.. pravdu povediac, ani sa necudujem providerom (z ich pohladu), ze to blokuju iba na svoj rozsah.

Pri Orange sa predsa plati 99 EUR "manipulacny" poplatok, ked chces ako novy zakaznik IPv4 a nie DS-lite! Pokial viem, tak tam nic neukecas.. v UPC sa to este dalo, ale aj tam setria IPv4 adresami - skor som sa cudoval, ze az tak neskoro zacali nasadzovat DS-lite, v DE/CH/NL/UK ma Liberty DS-lite viac ako 5 rokov (a na rozdiel od nas tam nemas sancu dostat verejnu IPv4, pokial nemas velmi stary balik sluzieb.. alebo si zaplat business balik, ktory samozrejme stoji ine peniaze).

Okrem toho, 99% BFU bohate staci DS-Lite na dodanom routeri providera (ma WiFI? ma, dostane sa na internet? dostane) - na FB, Instagram, Youtube (ktore by mali bezat aj tak IPv6) sa dostane, ze mu obcas pretazeny AFTR server vyhodi timeout.. a ze pojde horsie sosanie torrentov (pravdaze distribucii Linuxu), providerom iba vyhovuje :-)


Re:DS-Lite na FTTH u Orange.sk?
« Odpověď #16 kdy: 29. 03. 2018, 20:15:51 »
Aj keby si mal router, ktory podporuje DS-Lite klienta (OpenWRT/LEDE), tak to nepomoze - provider nedovoli pripojenie na AFTR server z tvojho IPv6 subnetu (iba z toho, co dostane router providera, tvoj router dostava cez prefix delegation iny).

odkial mas tuto inromaciu za na AFTR je nejaky filter na B4 adresy?

Asi si necham potom IPv4 a ak nebudu chciet, tak prejdem vedla do telekomu oni maju IPv4 este dost :)
ak mas teraz IPv4 tak ti ju nikto nezoberie ani pri predlzeni zmluvy, ipv6 ucet sa dava iba novym zakaznikom a aj tam sa da dohodnut ze da prehodia na ipv4 ucet ak im das dovody ze mas doma NASko a neviem co este...
Mne predosla zmluva neskoncila, ale oni vzdy pred skoncenim zmluvy zakaznikovy zavolaju a snazia sa predlzit, ale ak sa pamatam, tak chceli mi dat IPv6 a ja som to odmietol.
Potom som sa s nimi dohodol  po telefone, ze budem mat IPv4 (zadarmo (inak chcu za IPv4 99€ co je neskutocne)).
Niekedy v juny 2018 ma asi znova oslovia, tak uvidim :)
Idealne by bolo keby dali verejnu IPv4 a zaroven IPv6 .... co im v tom brani ??
Inak IPv6 by som si mohol teoreticky testovat aj cez https://tunnelbroker.net/

noone

Re:DS-Lite na FTTH u Orange.sk?
« Odpověď #17 kdy: 29. 03. 2018, 20:18:23 »
Preco provideri zavadzaju DS-lite? Aby usetrili verejne IPv4 adresy, ktore uz dochadzaju/nie su, takze full DS naozaj nie je v ich zaujme. Novy zakaznik Orange neukeca zlavu na IPv4 (overene)..

Re:DS-Lite na FTTH u Orange.sk?
« Odpověď #18 kdy: 29. 03. 2018, 20:27:43 »
Na xDSL FUPko, bez IPv4 ..... orange ide dole vodou :)

qwe

Re:DS-Lite na FTTH u Orange.sk?
« Odpověď #19 kdy: 29. 03. 2018, 23:50:48 »
vlastna skusenost (a nielen moja), robi to Liberty (skusal som UPC SK a DE/Unitymedia), kolega ma rovnaku skusenost na Orange.. pravdu povediac, ani sa necudujem providerom (z ich pohladu), ze to blokuju iba na svoj rozsah.

Pri Orange sa predsa plati 99 EUR "manipulacny" poplatok, ked chces ako novy zakaznik IPv4 a nie DS-lite! Pokial viem, tak tam nic neukecas.. v UPC sa to este dalo, ale aj tam setria IPv4 adresami - skor som sa cudoval, ze az tak neskoro zacali nasadzovat DS-lite, v DE/CH/NL/UK ma Liberty DS-lite viac ako 5 rokov (a na rozdiel od nas tam nemas sancu dostat verejnu IPv4, pokial nemas velmi stary balik sluzieb.. alebo si zaplat business balik, ktory samozrejme stoji ine peniaze).
co myslis filtrovanim AFTR?
- povolenie iba z rozsahu patriaceho danemu operatorovi? -> to je podla mna normalne
- filtrovanie na priradene WAN prefixy pre domace router? -> toto podla mna nerobia, pretoze zariadenia kde si L3 ukonceny BRAS/BNG/OLT a zariadenia ktore robia DS-lite, teda CGN su rozdielne a pokial viem neexistuje mechanizmus ako by sa medzi sebou synchronizovali aby CGN vedel z ktorych IPv6 povolit DS-lite tunnel a z ktorych nie. A kedze vacsinou IPv6 prefix dostavas z DHCPv6 tak IP sa dynamicky menia takze nemozu nastavit staticke filtre a povedat povolime DS-Lite tunnely iba z tychto IP

Mne predosla zmluva neskoncila, ale oni vzdy pred skoncenim zmluvy zakaznikovy zavolaju a snazia sa predlzit, ale ak sa pamatam, tak chceli mi dat IPv6 a ja som to odmietol. Potom som sa s nimi dohodol  po telefone, ze budem mat IPv4 (zadarmo (inak chcu za IPv4 99€ co je neskutocne)).
Je mozne ze ta skusali prehodit na IPv6 ale nemaju pravo ti menit sluzbu pokial si ju nezrusil a potom neobnovil. Co sa tyka poplatku za IPv4 adresu, ta je podla mna iba na odstrasenie tych co tomu velmi nerozumeju, pocul som viacero pripadov kedy sa dalo dohodnut na IPv4 bez poplatku, len museli byt uvedene dovody ako to ze tam mas nejaky server, NAS a chces ho mat dostupny z internetu a pod.

Preco provideri zavadzaju DS-lite? Aby usetrili verejne IPv4 adresy, ktore uz dochadzaju/nie su, takze full DS naozaj nie je v ich zaujme. Novy zakaznik Orange neukeca zlavu na IPv4 (overene)..
IPv4 su nedostatkovy tovar a plne nasadenie IPv6 v nedohladne, tak nejako postupne sa prechadzat musi, velka vacsina obycajnych zakaznikov je jedno si maju IPv4/IPv6 alebo nieco ine. posledne IPv4 adresy sa setria pre business zakanikov a ich sluzby, pretoze s IPv6 alebo nejakym prechodnym riesenim nedokazu fungovat



noone

Re:DS-Lite na FTTH u Orange.sk?
« Odpověď #20 kdy: 30. 03. 2018, 10:08:14 »
Neviem, ako to operatori robia (ani ma to ako zakaznika nezaujima a nemyslim si, ze by to bol pre nich velky problem, ich dodavatelia infrastruktury to maju urcite osetrene), no skutocnost je, ze z pridelenej IPv6 podsiete na dalsi router cez prefix delegation DS-Lite IPv4 tunel nevytvoris (adresu AFTR servera si zistis cez DHCPv6), pricom tunel z routera providera funguje.. vytvorenie tunela je trivialna zalezitost v linuxe (nebol by nutny dvojity NAT pre IPv4, ked nechcem pouzivat funkcie routera providera).

Tu mam IPv4 (UPC SK), takze ma to netrapi.. v DE mam DS-lite (Unitymedia), tam to prezijem :-)

Re:DS-Lite na FTTH u Orange.sk?
« Odpověď #21 kdy: 26. 09. 2024, 17:26:56 »
dobry den, viem ze je to stara tema, ale zaujimalo by ma, ci sa odvtedy nieco zmenilo (k lepsiemu?!).
po rokoch cakania aj k nam orange dotiahol optiku, no potom co som si tu precital skusenosti, celkom vaham.
minimalne tu dynamicku verejnu IPv4 by som potreboval, tak ich skusim potrolit, ze je to moja podmienka na 2rocnu viazanost...