Tiskový server s podporou AirPrint

Tiskový server s podporou AirPrint
« kdy: 10. 10. 2023, 21:39:50 »
Dobrý den vespolek

hledám tiskový server, který umí AirPrint pro síťovou tiskárnu HP2600n, která to neumí.
Zaujalo mne řešení
“mini Np330 Network USB 2.0 Print Server“
V popisu jsem si přečetl Linux 3.4 a vzpomněl jsem si, že vlastním nevyužité miniPC RB-262SXv2 akorát musím najít vhodnou distribuci k tomuto účelu.
Poradíte prosím?
Wi-Fi to umět neumí, bude to na Ethernetu..
« Poslední změna: 10. 10. 2023, 22:02:21 od Petr Krčmář »


alex6bbc

  • *****
  • 1 719
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tiskový server
« Odpověď #1 kdy: 10. 10. 2023, 21:47:08 »
mam doma tiskarnu brother, ktera umi prijimat pozadavky na tisk z apple mobilu.

co se divam i linuxovy cups ma airprint funkcionalitu, takze klidne i raspberry pi, ne?!

Re:Tiskový server s podporou AirPrint
« Odpověď #2 kdy: 10. 10. 2023, 22:53:04 »
OK,
Distro pro RPi by také šla, ale o mám pro Kodi.
Tahle miniPC RB-262SXv2 je však nevyužitá.

Mate někdo tip na něco co by na tom chodilo?

Díky

Re:Tiskový server s podporou AirPrint
« Odpověď #3 kdy: 11. 10. 2023, 00:42:29 »
Na RPI a podobné doporučuji https://dietpi.com

Jaká je specifikace toho RB-262SXV2? Pokud to je tohle http://download.asm.cz/inshop/prod/xtendlan/Letak_TC-26xSX.pdf tak tam toho moc nespustíte :-D

Re:Tiskový server s podporou AirPrint
« Odpověď #4 kdy: 11. 10. 2023, 09:46:42 »
Ohledně "mini Np330 Network USB 2.0 Print Server" : nikde tam nevidím, že by to podporovalo jmenovitě AirPrint / "driverless" printing. Což by mi dávalo smysl. Podle mého to bude umět LPR, JetDirect a snad i další podobně jednoduché protokoly. Případně CUPS / IPP, ale jenom v režimu, kdy podáte job ve správném formátu pro tiskárnu HP2600n.

Spíš ale bude problém "prostě podat tiskový job", protože ta tiskárna je z kategorie GDI/host-based, takže potřebuje HW-specifický driver, který se s ní bude přes USB bavit napřímo. V Linuxu podpora existuje, v balíku ovladačů tisku zvaném HPLIP. Žil jsem v domnění, že se jedná o proprietární software firmy HP, ale při bližším pohledu se zdá, že jsou k dispozici zdrojáky. Pokud zkombinujete HPLIP a CUPS, patrně dosáhnete požadovaného výsledku, protože tisková služba CUPS (na rozdíl od lpr/lprng) provádí dle potřeby letmou konverzi formátu tiskových jobů.

Takovou věc bych osobně instaloval na x86 PC s točivým diskem, ale na RPi by to taky asi šlo. Jenom pozor, na jakém médiu spoolujete tiskové joby - levná flashka by mohla poměrně rychle odejít. Nemyslím si, že byste tohle řešení koupil jako hotovou miniaturní ARMovou krabičku, která startuje z miniaturní flashky a má vše potřebné uvnitř. Samotný CUPS je poměrně rozsáhlý projekt. HPLIP taky není malý - a jak už jsem psal, k mému překvapení jsou k dispozici zdrojáky (rostou na SourceForgi, web HP na toto umístění odkazuje).

Pokud se týče RB-262SXV2: s trochou ruční práce by to nakonec mohlo chodit, ale neslibuju.
Předně uvnitř je Vortex86SX = 486SX taktovaná někde kolem 300 MHz, pokud mě paměť neklame.
Že k tomu nekoupíte nový točivý disk (protože paralelní IDE), to je nakonec řešitelné. Možná to má jenom CompactFlash slot - buď se spokojíte s CF kartou, nebo existovaly reverzní redukce na IDE...
Procesor je i386 compatible, ale toto je třeba ještě upřesnit: tušímže Debian i386 je spíš x86_32 vyžadující CPU zhruba na úrovni Pentium II, pokud se nepletu kvůli podpoře CMPXCHG a možná dalších věcí (TSC, nějaké architekturní záležitosti...)
Tzn. pokud máte čas, hrajte si :-) Nejspíš budete potřebovat druhé PCčko jako "build environment", možná nejlíp s 32b distrem, možná Vás to donutí volit distro spíše postarší (takže nejspíš taky starší CUPS a starší HPLIP, ale to už si kdyžtak vyzkoušíte sám). Distribuční kernel v instalátoru moderního "i386" distra, byť x86 32bit, nejspíš bude vyžadovat procesor nejméně na úrovni i686 (viz výše). I pokud si z archivu stáhnete starší verzi distra, která se spokojí s x86 na úrovni 486, nejspíš bude kernel vyžadovat matematický koprocesor, tzn. před zavedením "povinného i686" se už pár let počítalo s minimem 486DX. Běh bez koprocesoru je možný, ale nejspíš Vás to donutí, zkompilovat si vlastní jádro s podporou emulace 387/487. Pokud se nepletu, tahle jaderná emulace (přes HW výjimku CPU) následně ošetří i kompatibilitu user-space softwaru.

Takže: budete instalovat i386 verzi distribuce a budete muset buď nastartovat instalátor s vlastním jádrem s emulací i387 (třeba přes PXE?), nebo instalaci provedete na výkonnějším stroji "offline" (např. skrz Debianí nástroj debootstrap, nebo ve virtuálu) a svoje vlastní jádro tam taky nacpete v rámci této "instalace oklikou". Pokud budete muset kompilovat CUPS a HPLIP ze zdrojáků (třeba protože chcete aktuální verzi), nejspíš to taky budete chtít provést na výkonnějším/modernějším stroji. Napadá mě, že jako zmíněný výkonnější build environment by mohla posloužit virtuálka s i386 distrem. A ten build by se patrně dal provést přímo v imagi bootovacího disku, který napřed zabydlíte ve virtuálce, a následně ho bootnete na holém železe Vortex86SX :-) Nebo samozřejmě buildnout offline, vyrobit binární balíčky a do provozního image tyto jenom nainstalovat.

Cílem je, aby ve finále běžel CUPS a HPLIP na štíhlém distru na Vortex86SX. RAMka by snad i mohla s odřenýma ušima stačit. Samotnému distru určitě, to se vejde do pár desítek MB. Případně můžete na disku vyrobit větší swapáč. Takže potom tisk složitějších jobů bude pomalý nejenom kvůli nízkému taktu + emulaci FPU, ale ještě taky kvůli swapování :-DDD Připomínám, že CPU printserveru bude muset joby z AirPrintu apod. tiskárně renderovat do jejího nativního formátu. No možná ještě v pohodě je AirPrint z nějakého PCLm (v zásadě už bitmapa) než třeba PostScript jak se patří :-) Samozřejmě GhostScript by určitě taky přiložil ruku k dílu, v případě potřeby.

Podvědomí mi podsouvá nápad, zprovoznit CUPS + HPLIP + GhostScript na nějakém normálním serveru, který je třeba v LANce k dispozici, a k tiskárně přisunout jenom maličký hloupý printserver, kterému se budou joby lžičkovat už v cílovém proprietárním formátu. Nojo, jenomže ona ta tiskárna je GDI. Takže s nějakým lpr/lprng stejně smolík. Případně by se to asi dalo dotáhnout pomocí "USB over IP" - viz např. YouTube video návod. Pořídit miniaturní instalaci třeba Debianu s pokud možno moderním kernelem, pro 486SX s podporou USB over IP, to by mohl být menší masochismus, než do toho masírovat ještě taky CUPS + HPLIP + GhostScript. Taky podpora USB over IP nepotřebuje ukládat joby na HDD, takže by to mohlo startovat klidně z flashky. Nebo v read-only režimu over PXE :-) Nakonec by tomu dokonce mohl stačit ke štěstí maličko upravený debianí initial ramdisk = nemuselo by to ani mountovat trvalý root někde z CompactFlash nebo NFS.


Re:Tiskový server s podporou AirPrint
« Odpověď #5 kdy: 12. 10. 2023, 21:25:24 »
Mám RPI4, na něm Raspberry Pi OS. Primárně to mám na Kodi, automatické zálohy notebooků na ext. usb disk a právě jako tiskový server. Pro AirPrint ti stačí standardní cups, který to podporuje. Tisk z PC i mobilů bez problémů.


Re:Tiskový server s podporou AirPrint
« Odpověď #6 kdy: 12. 10. 2023, 22:37:27 »
A já bych se rád opravil v několika bodech:

HP 2600n není echt GDI tiskárna. Vezme na USB LPT job ve správném formátu. Tím formátem je ZjStream od Zenographics. V Linuxu pro to existuje open-source driver foo2zjs, konkrétně pro tohoto pakoše varianta/subpackage foo2hp. Pochází to tuším z projektu OpenPrinting. Je možné, že holý CUPS tu tiskárnu na USB přímo najde a nabídne správný driver. V Debianu je foo2hp dostupný zřejmě v balíku printer-driver-foo2zjs-common. Již zmíněný HPLIP by zřejmě fungoval taky.

Pár odkazů:
https://packages.fedoraproject.org/pkgs/foo2zjs/foo2hp/
https://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-2207436.html
https://packages.debian.org/search?keywords=foo2zjs

Dumám nad jednou věcí: pořádně jsem si znovu přečetl dotaz, a už chápu, že ta tiskárna má Ethernet :-) V tom případě by mě zajímalo, jakým transportem se tam ten ZjStream dá poslat: LPR, JetDirect? Pokud nevíte, a HTTP UI nenapoví, možná by napověděl nmap :-) Myslím to tak, že byste nemusel být omezený na USB, a řešit prašivý USB printserver. Pokud máte někde v LANce CUPS na nějakém Linuxu co je zrovna po ruce, snad by stačilo mu ručně pokonfigurovat přístup na tuto síťovou tiskárnu, po Ethernetu... Ručně proto, protože přes uPnP se sama asi přihlásit neumí, stařena.

Re:Tiskový server s podporou AirPrint
« Odpověď #7 kdy: 16. 10. 2023, 22:16:20 »
Ještě jeden dotaz :-)
Jelikož jsem úplná lama.
Nenapadá vás někoho, jak tuhle tiskárnu naučit tisknout sitově přes v síti připojený NÁS Synology, který ji vidí, ale nepřišel jsem na to, jak s ni má komunikovat, aby to tisklo..
Zkoušel jsem HP2550n (když tohle je 2600n), ale nic se neděje.

Ten Vortex86SX je asi fakt nesmysl.
Hraju si na tom Prince Of Persia 1 a Supaplex a u toho to asi zůstane.

alex6bbc

  • *****
  • 1 719
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tiskový server s podporou AirPrint
« Odpověď #8 kdy: 17. 10. 2023, 04:38:13 »
Ještě jeden dotaz :-)
Jelikož jsem úplná lama.
Nenapadá vás někoho, jak tuhle tiskárnu naučit tisknout sitově přes v síti připojený NÁS Synology, který ji vidí, ale nepřišel jsem na to, jak s ni má komunikovat, aby to tisklo..
Zkoušel jsem HP2550n (když tohle je 2600n), ale nic se neděje.

Ten Vortex86SX je asi fakt nesmysl.
Hraju si na tom Prince Of Persia 1 a Supaplex a u toho to asi zůstane.

a proc bys potreboval tisknout pres nas?
pokud ma tiskarna wifi nebo sitovy kabel, tak po nastaveni muzes na ni tisknout z jakehokoliv zarizeni v siti. proc tam vmezerovat nejaky nas nebo cokoliv?

Re:Tiskový server s podporou AirPrint
« Odpověď #9 kdy: 17. 10. 2023, 14:07:32 »
No ;-) Myslel jsem, že je ta síťová tiskárna moc stará a že třeba ten AirPrint neumí. Myslel jsem, že ten NÁS s točivým diskem má na to, aby renderoval (jak tu bylo psáno) AirPrint dokumenty do jazyku, kterému ta tiskárna bude rozumět ;-)

Ono to jde nastavit nějak přímo na té tiskárně? Nějak tomu nerozumím..

Pardon :-)

Re:Tiskový server s podporou AirPrint
« Odpověď #10 kdy: 17. 10. 2023, 14:12:56 »
Nemá to WiFi ale jen LÁN 10 Mbit

alex6bbc

  • *****
  • 1 719
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tiskový server s podporou AirPrint
« Odpověď #11 kdy: 17. 10. 2023, 14:17:51 »
No ;-) Myslel jsem, že je ta síťová tiskárna moc stará a že třeba ten AirPrint neumí. Myslel jsem, že ten NÁS s točivým diskem má na to, aby renderoval (jak tu bylo psáno) AirPrint dokumenty do jazyku, kterému ta tiskárna bude rozumět ;-)

Ono to jde nastavit nějak přímo na té tiskárně? Nějak tomu nerozumím..

Pardon :-)

a jo ok, printserver s tim airprintem, pokud ma nas windows nebo linux/bsd tak by to melo jit s cups.

Re:Tiskový server s podporou AirPrint
« Odpověď #12 kdy: 19. 10. 2023, 06:33:14 »

Re:Tiskový server s podporou AirPrint
« Odpověď #13 kdy: 19. 10. 2023, 08:04:13 »
Netušíte někdo co je v tomhle miniPC?
https://www.google.com/shopping/product/11383600872401689983/specs?q=airprint+tiskovy+server&client=safari&sca_esv=572299384&hl=cs-cz&biw=414&bih=617&sxsrf=AM9HkKmcBRmCHEImgzVJmBD69_rbPM1ThQ:1696965613782&prds=cid:11383600872401689983,cs:1,eto:12892101807026144025_0,pid:14748018841679811857,sgro:od

Není to x86 PC, ta krabička má nějaký malý ARM. Na tom Vám prince.exe nepojede. Uvnitř je nějaký firmware patrně na bázi Linuxu (pokud 3.4, tak je několik let starý) - ale taky tam může být BSD, VxWorks nebo co já vím.

Ten odkaz vede kamsi na Google Shopping. AirPrint máte jenom ve svém dotazu, nikoli v popisu produktu. Vede to zase na ten printserver, na který už jste se ptal = Np330. Si ho za těch pár šupů kupte - dokud to nevyzkoušíte, je tam prostor pro příjemné překvapení, že bude AirPrint fungovat a že ta věc obsahuje nějaký dostatečně nový CUPS, který pro Vaši tiskárnu bude mít podporu :-) Spíš ale vidím značné riziko, že ta věc umí jenom podávat joby nastojato přes primitivní LPR a JetDirect = podobně jako ten Eth port, co má tiskárna od přírody. I v tomto případě lze tvrdit, že Np330 je s Vaší tiskárnou "kompatibilní". Váš problém, že neumíte podat job ve správném formátu ;-)