Pomalá Abra Gen na novém serveru s Windows

Pomalá Abra Gen na novém serveru s Windows
« kdy: 20. 06. 2024, 19:18:39 »
Ahoj lidi, obracím se na vás s prosbou. Řeším problém s pomalým spouštěním Abra Gen po síti. Ze starého serveru je spouštění v pohodě. Ale z nového to trvá věčnost. Oba servery jsou zapojené do stejného switche.

Na novém serveru je nainstalován Proxmox a v něm Win Server 2022. Propustnost sítě se tváří v pohodě. Prostředků je serveru přiděleno dost. Abra se spouští jako zástupce na \\Abra\AbraGen\AbraHen.exe (ze serveru nasdílena do sítě pouze složka AbraGen). Pokud do Proxmoxu nainstaluji virtuálku s Win10 a zkusím Abru spustit, běží naprosto bez problému.

Budu se tím zabývat v sobotu, takže bych do té doby rád měl nějaké typy, po čem se vydat.


Logik

  • *****
  • 1 031
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomalá Abra Gen na novém serveru s Windows
« Odpověď #1 kdy: 20. 06. 2024, 22:47:00 »
Abru jde provozovat na linuxu, na windows server bych se kvůli Abře vykašlal. Ale zas ho asi potřebuješ ještě k něčemu jinýmu, co?
A co mu udělat vlastní virtuálku?

Na starších verzích linuxu mi taky fungovala pomalu, ale to bylo asi Sambou - tam jsem to vyřešil zkopírováním lokálních kopií na disky počítačů (ošklivej workaround, ale fungovalo to). Na novym (tušim že Ubuntu 20.04) funguje rozumně.

Re:Pomalá Abra Gen na novém serveru s Windows
« Odpověď #2 kdy: 21. 06. 2024, 06:37:58 »
Týpek, co jí nasazuje/nasazoval nechce o linuxu ani slyšet 🤷‍♂️ je tak trochu fosilie a nemá cenu s ním o tom diskutovat - již jsem to zkoušel a akorát tím ztrácel svůj čas.

Jinak Abra právě běží ve své vlastní virtuálce.

Re:Pomalá Abra Gen na novém serveru s Windows
« Odpověď #3 kdy: 21. 06. 2024, 10:28:40 »
Pro: tomasCZE

Nazdar Tomáši, mluvit o týpkovi jako o fosilii je dost o hubu. Alespoň si myslím na odborném fóru.
Ty jsi asi nějaký namachrovaný mladý kluk, který ve škole pochytil drzost a ctižádostivost, ale trochu ti unikla jistá sebereflexe.
Proč na to reaguji, protože se s podobnými "kluky" setkávám neustále, všechno je "no problem", pohrdají zažitými, osvědčenými a plně funkčními i aktuálními řešeními, ale vlastní nedokáží sestrojit, protože jejich znalosti jsou pouze v okecávání, nejlepší je hláška "najdu na googlu".
Těmto a tobě podobným lidem chybí elementární schopnost najít řešení a uvědomit si souvislosti, nejspíše budeš dobrý na juniorské pozici, ale do seniorské máš ještě moc daleko!
Pro mě osobně má mnohem větší cenu práce týpek které mu ta Abra funguje, než tvoje hokus pokusy.
By měl zajímalo co na to říká zákazník a uživatel software, že mu to nedokážeš zprovoznit! To je bohužel další věc kterou si neumíš ani uvědomit. Nejlepší je to svést na týpka.
Kromě toho jestli jsi tam dal Linux, tak nechápu nasazení Windows serveru ve virtualizaci, jako to mělo být finančně dražší řešení?!
Sám ani možná netušíš, protože pohrdáš vším placeným software a vyznáváš možná, teď spekuluji, myšlenku pouze svobodného software. Ale když už zákazník jednou pořídí Windows server na kterém to zjevně funguje tak si dej, a teď se omlouvám za dost osobní poznámku ale v dobré víře míněnou, pár facek a nasaď tam Hyper-V pakliže potřebuješ virtualizaci. Předpokládám že je virtualizace potřebná z důvodu zálohy a ev. rychlé obnovy na jiný server, těch logických důvodů může být více, ale nevím jestli takto uvažuješ.
Jinak ti a opět docela dost důrazně doporučuji přečíst si příručky od Abry. Chceš-li se stát profesionálem tak prostě musíš začít nejdříve přemýšlet a připravit si řešení na papíře, a chybějící znalosti si buď koupit a nebo se je naučit.
Nicméně hledat moudro na root.cz ohledně Abry by mne tedy nikdy nenapadlo když mají placenou podporu?!
Předpokládám tedy že všechen software je legální.

Všem ostatní zde se omlouvám za osobní výlev mých myšlenek, ale jsem skutečně zhrozen tím jaká kvalita "učňů", a pro mne technik IT je na stejné úrovni jako dělník bez urážky, opouští školství.
Čest výjimkám!

Ale aby jsi neřekl že tě pouze kibicuji tak dle mého názoru je to způsobeno zamykáním souborů, takže si sjednoť verze SMB protokolů. A hledej nejvyšší kompatibilní od 1.0 a výš, ideál je verze 2.x Protože u vyšších 3.xx můžou být problémy, protože zásadně jinak komunikují ("úsporněji") a staré souborové aplikace potřebují dostat informaci o úplném přenesení a vytvoření lokální kopie do nějakého času.

Nicméně vzhledem k popisu si nejspíše myslím, že bude blbě nakonfigurován ten Proxmox, sice netuším co tam může být idiotsky nastaveno, ale my profíci tomu říkáme "nekompatibilita" a kupodivu na ní občas narazíme. Takže si dej dohromady technický popis situace tzn. popis hardware a jeho nastavení (RAID pole snad nemáš softwarové) a verze firmware, popis serverového software a jeho nastavení, vč. verzí driverů (disk, řadič, ethernet, virtuální ovladače atd.) a popis toho aplikačního prostředí a kontaktuj Abru ať ti to schválí, a nebo ať se minimálně k tomu vyjádří. Ale asi začínáš chápat, že toto jsi měl udělat již mnohem dříve! Tedy než jsi začal bušit do klávesnice setup.

Ještě jednou. Nechci tě nijak urazit, spíše tě chci postrčit správným směrem, i profesně.

mhepp

  • ***
  • 150
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomalá Abra Gen na novém serveru s Windows
« Odpověď #4 kdy: 21. 06. 2024, 11:55:57 »
Honzako:

nezlob se na mě, ale to jsi fakt nemusel. Z jednoho vyjádření dát dohromady takové rozsáhlé závěry... no tu tvoji věšteckou kouli bych chtěl. Osobně bych neměl odvahu takhle někoho odsoudit.

Ta fosilie může být člověk chvíli před důchodem, který už prostě není pružný, cítí se na to, aby stále do všeho kecal a zároveň šmahem odmítal každé (podle něj) novátorské řešení. A Tomáš může být už dostatečně seniorský admin, který postupně přebírá práci od kolegy, který se chystá do důchodu, ale zároveň nechce být vyhozen od kormidla...

Takže laskavě dovol těm svým juniorům vyrůst. Vyrůst znamená hledat aktuální a do budoucna škálovatelná řešení, ne setrvávat na tom, co jsi dělal dvacet let stejně. Ne vždy je to pořád dobré. A ano, můžwe to znamenat, že ti junioři budou googlit a udělají chyby.

Ale toto jsou jen spekulace, všechno může být jinak.

P.S. ve firmě bývají často dva (druhy) týmy(ů) - jeden vyvíjí nová, inovativní řešení a nasazuje je a druhý se stará o ty staré věci, které prostě musí ještě pořád běžet.


Re:Pomalá Abra Gen na novém serveru s Windows
« Odpověď #5 kdy: 21. 06. 2024, 12:01:33 »
Hele, díky za “hezké” OT… Primárně jsem síťař a ne sysadmin (a když už, tak primárně Linux). Jestli ses ve fosílii vzhlédl a dotkla se tě, tak se omlouvám.

Když jsem síťovou Abru řešil prvně cca před 8 lety, snažil jsem se protlačit Linuxový server. Ale pán od Abry byl proti, že to neumí. Takže jediná možnost byla koupě železa, na kterém poběží WinServer. Podotýkám, že Abru měli už před tím, než jsem se ke správě nachomýtl já. Takže něco protlačit nebylo úplně jednoduché.

Teď přišel čas na generační obměnu serveru. A jelikož mi tam běžel ještě jeden stroj, kde byly 2 Linuxové instalace, sáhl jsem po Proxmoxu, abych to měl vše v jednom.

Na Win běží jen a pouze Abra, nic dalšího. Jedná se o síť se 4 PC, kde do Abry přistupují pouze 3 uživatelé.

A tím mladým klukem jsi mi docela polichotil. Ve 35 letech to už člověk moc často neslýchá :)

Jak jsem psal na začátků, jsem spíš síťař, který má servery jako svůj “koníček”. S tím, že mi je výrazně bližší Linux, než Win. A ano, tohle je první možnost, kde zkusit poprosit o pomoc. Ve svém okolí mám sysadminy, ale žádný z nich nemá s Abrou zkušenosti. Proto jsem se zkusil zeptat na Rootu. Pokud zde nenajdu nápad/řešení, obrátím se přímo na support Abry.

@mhepp: díky za postoj. Ale z tohohle si určitě na zadek nesednu. Pro mě jsou servery okrajovka. Vím to. Neživí mě to, ale tady se s tím člověk zkusí poprat sám.
« Poslední změna: 21. 06. 2024, 12:04:26 od tomasCZE »

Logik

  • *****
  • 1 031
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomalá Abra Gen na novém serveru s Windows
« Odpověď #6 kdy: 21. 06. 2024, 12:20:08 »
Lidi od Abry Ti Abru na linux nedají. Ale když si ji tam dáš sám, tak (přinejmenším firma, coto zařizuje "u nás") ji umějí opečovávat (upgradovat atd....).Pro Tebe by to znamenalo (píši z hlavy, tak bez záruky :-)):
  • rozchodit tam Firebird konkrétní verze: jsou dosti striktní, takže se asi nevyhneš překladu, ale jde to snadno
  • nakonfigurovat ho dle návodu (UDF apod.)
  • rozchodit sambu a dát tam klienta (ale není problém mít soubory klienta na úplně jiném stroji)
  • nahrát tam aplikační sever (to je triviální) a zajistit spuštění služby- zkonfigurovat klienty, kam se mají připojit
Mají na to i vcelku rozumný návod (nevím, jestli ho updatovaly, možná bude zastaralý, ale on se linux tolik nemění)
Znamená to pro Tebe pak se starat o linuxovou část sám (zálohy apod.), ale nikdy s tím nebyly problémy. Dokonce to bez problémůpřežilo i takové "harakiry", jako update dat přes několik verzí najednou.

Re:Pomalá Abra Gen na novém serveru s Windows
« Odpověď #7 kdy: 21. 06. 2024, 14:41:47 »
Nainstaluj na server normálně Windows server, spusť tam HyperV kde budeš virtualizovat ty dvě Linuxové prostředí.
ABRU strč přímo do POSE (nevirtualizuj ji).
Tisíckrát lepší řešení co se týče funkčnosti a spolehlivosti.
Rozběhni tam backup aby si sami měnili externí disky.
Jestli nutně potřebuješ mít Abru ve virtualizaci tak ji strč do HyperV.
Celé toto lze otestovat za 3 hodiny na nějakém počítači. Instalace Windows - instalace HyperV - instalace Abra - obnovení databáze - namapování složky - konfigurace firewall - spuštění klienta. Jak říká Kaucký z 602 "hotovo 20"

Průser je jak sám říkáš že jsi síťař a máš posunutý práh zodpovědnosti mimo realitu.
Sice je hezké že znáš Linux, ale tady jde proboha o platícího zákazníka/uživatele, mám pocit že toho chudáka který to vše platí nikdo nebere v potaz, proto tvé postoje a dojmy stojí za starou belu.
A bavíme se tu jako profík s profíkem. Nehodlám nikomu mazat med kolem pusy, prostě chyba se stala, je třeba ji vyřešit. Ty jsi prostě podcenil analýzu, podcenil jsi přípravu a podcenil jsi testování, ev. jsi se vykašlal na dozískávání chybějících znalostí. Dávno jsem zjistil že plno lidí pouze myslí, ale málokdo ví.

Hele já jsem osobně gumový, mně je jedno co mi budeš říkat a co si o mě budeš myslet, ale mám smysl pro tah na bránu. Naučil jsem se v mnoha věcech říci toto neumím a ani se učit nechci, není to můj obor a ten kšeft neberu. Ale samozřejmě u mnoha věcích jsem se musel, a neustále musím, učit nové věci, ale snažím se zůstat v hlavním proudu oboru kde pracuji.
V mnoha věcech se mi dávno osvědčilo spolupracovat s ostatními, jak zpívá Werich "ten umí to a ten za toto", a prostě vím, že to celé finančně přikryji, zákazník jedná s jedním člověkem, a já jednám s dalším jedním/dvěma co pro mě dělají věci kterým nerozumím nebo je už neumím tak dobře. Samozřejmě za peníze, takže když jeden z nich řekne udělám to za desítku tak ji pouze přefakturuji, ale jinak je to jeho boj.
A buď v klidu už jsem si mnohokrát rozbil hubu, proto je můj přístup pragmatický.

ABRA na Linuxu funguje, je to skutečně popsáno v příručce, vím to protože jsem to zjišťoval na konci roku, ale musí být přesné verze a postup. A opravdu tam nefungují aktualizace, a to je důvod proč je to v Linuxu totální paskvil. Zjednodušeně v Linuxu se musí ručně vypnout daemon aplikační server, pak z Windows udělat aktualizaci Abry (tzn. nahrát nové verze souborů), pak opětovně spustit aplikační server (ve Windows se musel aplikační server jako služba po velkých aktualizacích znovu registrovat, ale to je 5 let zpět), a následně provést UPDATE databáze, tím že se Abra spustí. Ale toto je úplně ideální situace.
Jinak mne ještě napadlo že i samotný Firebird se musí nainstalovat a spustit v nějakém přesném nastavení. Je to v dokumentaci a blbne to při síťovém provozu.

Re:Pomalá Abra Gen na novém serveru s Windows
« Odpověď #8 kdy: 21. 06. 2024, 14:58:30 »
S ABROU mám zkušenosti právě ze strany správce serveru, kdy jsem dohledával / analyzoval pomalost ABRY. Oficiální zástupce ABRY vždy hlásil problém v síti a nebo v serveru, což byla blbost, jak se nakonec i potvrdilo. Podělím se o pár postřehů:

1. ABRA pořebuje výkon CPU
Čím vyšší frekvence tak tím lépe. ABRA neumí využít více jader - požadavek je vždy na jednom jádře.
Citace
XEON s co nejvyšší frekvencí (min 3,6GHz a více), min 4 jádra (počet jader volit dle počtu uživatelů)
Platí jak pro stanice tak bohužel i server.

2. Linux není problém
Rozchodit ABRU na Linuxu není problém a funguje zcela bez problémů. Navíc, pokud rozumíte Linuxu, tak není problém hodně věcí zautomatizovat.
Na Linuxu potřebuje i nižší prostřžedky než na Windows Serveru.

3. Problém s rychlostí
ABRA se postupně zpomaluje, pokud se nedělá pravidelná optimalizace databáze. ABRA toto oficiálně doporučuje (jejich technici ale toto nedělají a ani na nutnost neupozorní).
Citace
Pro zajištění stabilní výkonnosti databáze je nutno provádět průběžnou údržbu databáze a dohled z hlediska chybových stavů.

4. Pozor na upgrade / migraci ABRY
Vždy trvejte, pokud se dělá upgrade ABRY aby se udělala i údržba / optimalizace databáze. Předejde tak zbytečným problémům.


ZDROJ ABRA:
https://help.abra.eu/cs/24.0/G3/Content/Part40_Administrace_systemu/instal_doporuceny_hw_a_sw.htm

e3k

  • ****
  • 254
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomalá Abra Gen na novém serveru s Windows
« Odpověď #9 kdy: 23. 06. 2024, 21:19:40 »
email: https://datatracker.ietf.org/doc/html/rfc2822
najstarsia socialna "siet" vobec...

Medo77

  • ****
  • 297
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomalá Abra Gen na novém serveru s Windows
« Odpověď #10 kdy: 24. 06. 2024, 09:30:30 »
Svojho casu sme tiez riesili pomalu app.
Pomohlo toto
(vy vychodzom stave presne naopak, vypnute Enum a zapnuta cache)