Trochu se ztrácím v pojmech. Z prvního příspěvku jsem nabyl dojmu, že jde o situaci, kdy je ve Windows 11 provozována virtuálka (asi přímo na Hyper-V) a v tom jedou Windows 10.
Z toho druhého to ale vypadá tak, že jde o dual boot, kdy Windows 11 jsou nativně na disku a Windows 10 ve VHDX (soudě dle odkazu na daný článek). To není virtualizace, to je nativní běh Windows 10, akorát z VHDX souboru na disku (nic zvláštního, pokud to daná edice podporuje, což asi podporuje, jinak by to nejelo).
Takže jak to je?
Tak jako tak nevidím problém ani v jednom případě. Virtuálka Win10 se v případě upgradu Win11 prostě suspenduje (nebo ukončí) a pak zase najede.
Pokud jde o běh Win10 z VHDX souboru, tak tomu by upgrade Win11 neměl ublížit, protože to do toho VHDX souboru nebude zasahovat (nanejvýš když se z nějakého důvodu zruší ten dual boot, tak je prostě potřeba ho znovu vytvořit, což je velmi jednoduchá záležitost). Počítám, že to celé jede bez bitlockeru (nemám teď představu, zda může nativně bootovat OS z VHDX umístěném na bitlockerem šifrovaném disku).