Raspberry Pico: Zařízení USB nebylo rozpoznáno

Raspberry Pico: Zařízení USB nebylo rozpoznáno
« kdy: 25. 11. 2023, 22:20:40 »
Zdravím, obracím se na Vás o radu. Jedná se o zařízení postavené na platformě Raspberry Pico. Do počítače se připojuje prostřednictvím USB. V „krabičce“ je pět 3,5 jack zdířek do kterých se zapojují spínače (Big Buddy Button). Tato tlačítka používá tělesně postižený člověk k ovládání PC a simulují pohyby kurzorových šipek (nahoru/dolu, vpravo/vlevo) a Enter. Toto zařízení připojujeme k NTB se systémem W11 (dříve jiný NTB s W10) a spolehlivě fungovalo téměř rok.

Po nedávném připojení se po cca. 5 sekundách po připojení zobrazila chyba „Zařízení USB nebylo rozpoznáno“. Než se odpojí, tak se v aplikaci Thonny, zobrazí jako "CircuitPython (generic) • CircuitPython CDC control @ COM4". Poté se už nedá připojit a ve Správci zařízení se zobrazuje jako „Neznámé zařízení USB (požadavek popisovače zařízení selhal).

Protože se to zobrazovalo i na dalším PC s W10, měl jsem za to, že se zařízení porouchalo. Poslal jsem jej tedy výrobci a ten žádný problém nezaznamenal. Objednal jsem si tedy ještě jeden stejný rozbočovač. Po návratu jsem obě zařízení vyzkoušel a stejný problém se zobrazil u obou. Vyzkoušel jsem tedy: různé USB porty, různé kabely, proměření kabelů, vše v pořádku.

Pokud zařízení vyresetuji, funguje v pořádku. Lze na něj nahrávat. Jakmile nahraju „systém“ adafruit-circuitpython-raspberry_pi_pico-en_US-7.0.0.uf2 (doporučený prodejcem), projeví se chyba. Zkoušel jsem i různé jiné verze (včetně adafruit-circuitpython-raspberry_pi_pico-en_US-9.0.0-alpha.5.uf2“, ale stále stejné.

Přestože zařízení nutně potřebuji, rozhodl jsem se jej vrátit. Předtím jsem je zkusil na dalších PC mimo domov a tam fungují naprosto skvěle, takže problém nebude v zařízení. Na domácích PC jsem zkusil vypnout ESET IS a vše co se vypnout dá, ale výsledek stejný. Moc bych to potřeboval rozjet, jen už nevím, kde a co hledat. Poradíte?
« Poslední změna: 26. 11. 2023, 18:14:24 od Petr Krčmář »


Re:Odpojující se Raspberry Pico - Zařízení USB nebylo rozpoznáno
« Odpověď #1 kdy: 25. 11. 2023, 23:38:18 »
RPI pico provozuji jako spacemouse pod linuxem, zařízení se chová jako obyč myš a klávesnice, není nějaký problém v ovladačích u win11? Zkoušel jste to pod linuxem? chtělo by to víc analyzovat např pomocí seriové konzole přes PuTTy. Obecně takto jak popisujete, se rpi pico chová standardně, když do něj nahráváte program. Potřebuje zařízení k běhu nějaký program na počítači? Zkoušel jste program odinstalovat a používat zařízení bez něj?

modnar

Re:Odpojující se Raspberry Pico - Zařízení USB nebylo rozpoznáno
« Odpověď #2 kdy: 26. 11. 2023, 00:31:45 »
Tady vidis jaka je Windows nefunkcni sracka, ktera te podela a s podporou muzes tak akorat prosit na linux foru..

Zkus nabootovat Ubuntu. Prikazem dmesg se presne dozvis co je za problem. Z Windows se nedozvis bohuzel vubec nic.

Co je to presne za zarizeni? Jak a proc se tam nahrava CircuitPython?
« Poslední změna: 26. 11. 2023, 00:33:32 od modnar »

Re:Odpojující se Raspberry Pico - Zařízení USB nebylo rozpoznáno
« Odpověď #3 kdy: 26. 11. 2023, 09:29:09 »
Dle https://learn.adafruit.com/customizing-usb-devices-in-circuitpython?view=all ten firmware vyrobí kompozitní USB device s funkcemi HID, CDC (sériový port) a MIDI. Očividně tvé windowsy chtějí přidat ovladač na to CDC, zatímco dříve/jiné jej již měly. Pokud ovladač nemají, je naprosto správné, že jej chtějí přidat, protože jsi k nim připojil CDC zařízení.

Správné řešení by asi bylo ve firmwaru to CDC (a samozřejmě i MIDI) vypnout, aby zařízení hlásilo jen HID funkci - viz   https://learn.adafruit.com/customizing-usb-devices-in-circuitpython/circuitpy-midi-serial#usb-serial-console-repl-and-data-3096590-12

Re:Odpojující se Raspberry Pico - Zařízení USB nebylo rozpoznáno
« Odpověď #4 kdy: 26. 11. 2023, 09:47:20 »
Na rovinu napíšu, že s Linuxem nemám zkušenosti, ale pokud to bude nezbytné, tak se pokusím doučit alespoň nabootovat a otestovat. Notebook využívá osoba těžce tělesně postižená a bohužel všechny speciální programy pro oční a hlasové ovládání fungují pouze pro Windows, tak přechod na Linux není reálný. Měl jsem za to, že na Raspberry běží nějaký klon Linuxu, proto jsem se zkusil zeptat tady na linux fóru. Jedná se o speciálně vyrobené zařízení, jehož fotky jsem nahrál na www.danieltrojan.eu/spinac/ (doufám, že odkazem neporušuji nějaké pravidlo tohoto fóra).

Proč tam je zrovna CircuitPython nevím, ale autor jej tam nahrál. Žádný další program na počítači není potřeba. Jediné co je potřeba udělat, je dohrát do Raspberry Pico aplikační program, který jsem také nahrál na výše uvedený web. To se mi však už nepodaří nahrát do adaptéru, protože se Raspberry Pico dříve stihne odpojit. Raspberry Pico se tedy chová stejně, pokud je tam nahraný jen řídící program ADAFRUIT nebo řídící program i aplikační program.

Děkuji.


Re:Odpojující se Raspberry Pico - Zařízení USB nebylo rozpoznáno
« Odpověď #5 kdy: 26. 11. 2023, 10:04:28 »
RPi Pico není linuxový počítač, ale RISCV mikročip. Autor té krabičky zvolil dost komplikované řešení - do Pico se nahraje interpret pythonu (asi micropythonu) a v něm se spustí triviální program GPIO -> HID.

V tom programu code.py by to chtělo vypnout to CDC, jak je popsané v odkazu v mém minulém postu.

Já bych použil Arduino Pro Micro (s čipem ATmega32U4) a do něj triviální sketch pro HID, které se válí na internetu. Ale koukám, že Pico stojí u nás méně než $4 Pro Micro z aliexpressu. Tak holt je nová doba a komplikované věci jsou levnější  :-)
« Poslední změna: 26. 11. 2023, 10:06:00 od redustin »

Re:Odpojující se Raspberry Pico - Zařízení USB nebylo rozpoznáno
« Odpověď #6 kdy: 26. 11. 2023, 10:17:24 »
To vypnutí CDC by mělo být v boot.py, než se pythonem vyrobí USB device descriptor.

Pokud to chápu, mělo by stačit boot.py  přidat do stejného adresáře aplikačního softwaru, jako máš code.py https://docs.circuitpython.org/en/latest/README.html#behavior

Ale pokud se ti to nedaří připojit pro nahrání aplikačního softwaru, asi to budeš muset udělat na jiném PC, kde to jde.

Re:Odpojující se Raspberry Pico - Zařízení USB nebylo rozpoznáno
« Odpověď #7 kdy: 26. 11. 2023, 11:20:58 »
Alternatívou by mohlo byť doinštalovať ovládače pre CDC a používať rovnako ako predtým, nie?

modnar

Re:Odpojující se Raspberry Pico - Zařízení USB nebylo rozpoznáno
« Odpověď #8 kdy: 26. 11. 2023, 12:53:12 »
Alternatívou by mohlo byť doinštalovať ovládače pre CDC a používať rovnako ako predtým, nie?
Nesmysl, tohle zadne ovladace nepotrebuje je to obycejna USB/Serial linka, kor na Win10. Pokud je podle vyrobce zarizeni v poradku problem je nekde v tech desitkach. Tady muzu akorat poprat hodne stesti.

Re:Odpojující se Raspberry Pico - Zařízení USB nebylo rozpoznáno
« Odpověď #9 kdy: 26. 11. 2023, 14:07:20 »
RPi Pico není linuxový počítač, ale RISCV mikročip. Autor té krabičky zvolil dost komplikované řešení.

RP2040 neni zadny RISC-V, ale 2x Cortex M0+
« Poslední změna: 26. 11. 2023, 14:09:26 od uhlopricka »

Re:Raspberry Pico: Zařízení USB nebylo rozpoznáno
« Odpověď #10 kdy: 27. 11. 2023, 09:20:22 »
Pokud budete chtít, tak mi napište soukromou zprávu, myslím si, že nejjednoduší bude si to naprogramovat sám, pomůžu vám...https://learn.adafruit.com/adafruit-qt-py-2040/arduino-ide-setup

Re:Raspberry Pico: Zařízení USB nebylo rozpoznáno
« Odpověď #11 kdy: 27. 11. 2023, 21:03:28 »
Zatím žádný pokrok. Na jiných PC funguje, doma (kde to potřebuji) nespustím. kopevi2 odeslána do SZ žádost o pomoc. Děkuji.

Re:Raspberry Pico: Zařízení USB nebylo rozpoznáno
« Odpověď #12 kdy: 28. 11. 2023, 07:57:06 »
A zkusil jsi na PC, kde to funguje (tedy kde se dostaneš k nahrání aplikace), vypnout to CDC v boot.py?

Re:Raspberry Pico: Zařízení USB nebylo rozpoznáno
« Odpověď #13 kdy: 28. 11. 2023, 11:16:03 »
USB zarizeni se identifikuje dvema cisly major:minor. Major udava identitu vyrobce a minor udeva identitu konkretniho vyrokbu. Existuje nejaka organizace, ktera ti za cca 1000$ priradi unikatni major cislo vyrobce. Na to ale spousta lidi kasle a pak dochazi k ruznym problemum/konfliktum.

Pokud zastrcis svoje zarizeni do linuxu, tak cisla zjistis hned. Ve Windows je to mnohem slozitejsi. Tvoje zarizeni nejspis pri prvnim pripojeni identifikuje jako read-only CDROM, na ni jsou ovladace a .inf soubory. Windows by mely ty ovladace a .inf soubory rozeznat a nainstalovat. Ten .inf soubor obsahuje major:minor zarizeni a jmeno souboru s ovladacem.

Ve tvem pripade asi nastava kolize, kdy uz mas pro stejny major:minor v systemu zaregistrovany jiny ovladac. Ten je potreba najit a odinstalovat.
« Poslední změna: 28. 11. 2023, 11:18:19 od Ivan Brezina »

Re:Raspberry Pico: Zařízení USB nebylo rozpoznáno
« Odpověď #14 kdy: 28. 11. 2023, 20:48:46 »
Děkuji všem za ochotu pomoci. Především "kopevi2", který mě věnoval svůj čas a díky jeho pomoci se povedlo do zařízení nahrát Arduino a jím naprogramovaný script. Vše funguje skvěle.

Současně chci poděkovat uživateli "redustin", který měl pravdu v tvrzení "vypnout to CDC v boot.py". Jen jsem to neuměl použít, ale funguje i tato cesta, jen se musí použít na jiném počítači, který nemá s rozbočovačem problém.

Nyní mám tedy dva funkční rozbočovače. Mám za to, že vše tak bylo vyřešeno. Navíc jsem si stáhl Ubuntu a zkouším se naučit i něco navíc, co šlo zatím mimo mě. Díky. Toto téma lze tedy uzavřít.
« Poslední změna: 28. 11. 2023, 20:50:25 od Pajkyt »