Nemůžu se přihlásit jako root

robert

Nemůžu se přihlásit jako root
« kdy: 03. 12. 2012, 10:10:44 »
Po aktualizaci Fedory 13 jsem zjistil že se nemohu přihlásit pod uživatelem root. Jde mi při nastavování zadat heslo pro roota, jde mi v terminálu dát příkaz su a helem se dostanu do roota. Ale při instalaci firefoxu 17 se mi nainstaloval do mého profilu, kde by asi být neměl. Zjistil jsem že ten originální firefox 3.6.x je v /usr/lib, ale všechny tyto soubory a adresáře jsou zamknuty. Prostě pod grafickým rozhraním se na roota nedostanu. Dáte mi nějakou radu nebo vysvětlení proč to tak je, jak to změnit nebo jak s tím pracovat?
děkuji
« Poslední změna: 03. 12. 2012, 12:13:31 od Petr Krčmář »


kuka

Re:Nemůžu se přihlásit jako root
« Odpověď #1 kdy: 03. 12. 2012, 14:01:51 »
Nekteri lide si, ze jako root by se nmelo delat co neni opravdu nutne. A prihlasovani do grafickeho rozhrani jako root nutne neni. Nekde se to asi nastavuje, ale nechapu na co to potrebujes. Jestli ti jde su, tak se v terminalu prepni na roota a udelej co potrebujes.

Re:Nemůžu se přihlásit jako root
« Odpověď #2 kdy: 03. 12. 2012, 14:25:20 »
To je, pokud vim, standardni bezpecnostni opatreni. Jednak to trochu znesnadnuje nabourani do systemu s pravem roota (nejdriv je potreba se nabourat na nekoho kdo je wheel, coz krome hesla znamena zjistit i login name; krome toho se omezuje moznost nabourani primo pres bezpecnostni diry ve sluzbach jako ssh (kdyz se spravne vypne i to)), ale hlavne (to je teda dulezite spis u systemu s vice uzivateli) je pak v syslogu videt, kdo (ktery lokalni uzivatel) si kdy nechal dat prava roota (a na serverech kde je vic fyzickych admin useru (ve firme, ...) se pak da jednoduse zaridit, ze se jednomu (odesel z firmy) zakaze root pristup aniz by bylo potreba menit hesla/klice a rozesilat je po vsech kdo pristup mit maji).
A taky (kdyz se pouziva sudo, a ne natvrdo su root) nezustava viset fyzicky pristupny root-terminal. Ono kdo vi, jestli se k tomu bezicimu terminalu neda dostat i nejak jinak.

Jenda

Re:Nemůžu se přihlásit jako root
« Odpověď #3 kdy: 03. 12. 2012, 17:00:02 »
kdo (ktery lokalni uzivatel) si kdy nechal dat prava roota
Pokud nemá root právo přepsat syslog :)
(a na serverech kde je vic fyzickych admin useru (ve firme, ...) se pak da jednoduse zaridit, ze se jednomu (odesel z firmy) zakaze root pristup aniz by bylo potreba menit hesla/klice a rozesilat je po vsech kdo pristup mit maji)
1) Jednou rootem, pořád rootem.

2) Jak proboha ty SSH klíče používáte? Já prostě smažu daný řádek v .ssh/authorized_keys.
A taky (kdyz se pouziva sudo, a ne natvrdo su root) nezustava viset fyzicky pristupny root-terminal. Ono kdo vi, jestli se k tomu bezicimu terminalu neda dostat i nejak jinak.
1) Pokud má sudo takový ten timeout, jak se nemusí zadávat heslo po každém příkazu, ale třeba jenom jednou za 10 minut, tak si stejně nepomůžeš (a zadávat heslo po každém příkazu je… hmm…)

2) Když už se někdo může dostat k tomu terminálu (typicky v Xkách), tak může i sniffovat klávesy → heslo.

Robert

Re:Nemůžu se přihlásit jako root
« Odpověď #4 kdy: 03. 12. 2012, 17:44:37 »
Když instalujete nový program tak ho dáváte mimo strukturu linuxu? Jde mi o ten nový firefox co se mi nainstaloval do profilu.


Bartn

Re:Nemůžu se přihlásit jako root
« Odpověď #5 kdy: 03. 12. 2012, 18:02:25 »
Prni odkaz => Enabling Root User For GNOME Display Manager
fedoraproject.org/wiki/Enabling_Root_User_For_GNOME_Display_Manager

Google Is Your Friend!

Bartn

Re:Nemůžu se přihlásit jako root
« Odpověď #6 kdy: 03. 12. 2012, 18:15:20 »
Citace
Když instalujete nový program tak ho dáváte mimo strukturu linuxu?

...nejlepe pomoci spravce balicku dane distribuce

FedoraWiki >> [navody:f8:instalace_aplikaci]
wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:f8:instalace_aplikaci

robert

Re:Nemůžu se přihlásit jako root
« Odpověď #7 kdy: 06. 12. 2012, 21:23:39 »
Děkuji všem za příspěvky. Prokousal jsem se shellem a dostal firefox přesně kam jsem chtěl. Pár let už dělám s woknama a to co jsem prožil se třemi shellovskými příkazy mě vrátilo o 20let zpět. Nejhorší ze všeho bylo přiznat si že shell je schůdná cesta. Teď se budu snažit nainstalovat flash.

všem díky

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nemůžu se přihlásit jako root
« Odpověď #8 kdy: 07. 12. 2012, 00:40:08 »
Pár let už dělám s woknama a to co jsem prožil se třemi shellovskými příkazy mě vrátilo o 20let zpět

Aha, takze to, ze clovek stahuje aplikace a jednu po druhe je instaluje a pak obvykle i podobnym zpusobem updatuje je vlastne pokrok, zatimco zadani jednoho prikazu, ktery to nainstaluje nebo dokonce obzvlaste narocne naklikani ve frontendu je krok o 20 let zpatky. A napriklad zadani rekneme dvou prikazu, ktere updatuji cely system i s aplikacemi, to musi byt teprve ta prava traumatizujici hruza, dost mozna s dozivotnimi nasledky. Zlate Widle, ktere nic z toho neumi a uzivatele neterorizuji konzolovymi prikazy!

Jenda

Re:Nemůžu se přihlásit jako root
« Odpověď #9 kdy: 07. 12. 2012, 01:09:31 »
Děkuji všem za příspěvky. Prokousal jsem se shellem a dostal firefox přesně kam jsem chtěl. Pár let už dělám s woknama a to co jsem prožil se třemi shellovskými příkazy mě vrátilo o 20let zpět. Nejhorší ze všeho bylo přiznat si že shell je schůdná cesta. Teď se budu snažit nainstalovat flash.

všem díky
Proboha instalujte klikacím způsobem z repozitáře! Takhle se z toho zblázníte.

A taky přejděte na novou Fedoru, tohle je kolik let staré…