Při zapnutí Bluetooth se zapne Telegram

Při zapnutí Bluetooth se zapne Telegram
« kdy: 25. 02. 2024, 19:27:46 »
Překvapila mě divná věc na LineageOS(Androidu (AOSP)). Mám roky nainstalovaný telegram  poslední rok jsem si začal všímat, že aplikace běží(není v přehlídce aplikací podle screenshotu s ikonkou) bez okenně(ale při vlastnotech aplikace je aktivní tlačítko Vynutit ukončení)

Jenže uplně  neplánovaně jsem přišel na to, že (i když je ukončena Vynutěním), tak při zapnutí Bluetooth seTelegram FOSS zapne, protože mi před půl hodinou někdo psal . A jelikož neběžela, tak mi nepřišlo nic (to mi nevadí, proto jsem ji ukončil).a ukázalo se mi oznámení o zprávě.
Ale co způsobuje, že při zapnutí Bluetooth se zapne a aplikace Telegram?
↑↑ Jednoduchá otázka.

Mimochodem: Ve vlastnostech aplikací nemám možnost Deaktivovat. Proč to tam není? V některých verzích androidu(a nebo se to ukazuje u jiného seznamu/typu jako systémové aplikace/součástúslužby)   jsem to viděl (znak přeskrtlý kružnice. Jak takovou aplikacei dočasně zakážu, když tam tlačítko nemám.

Pro jistotu jsem se podíval jaká má oprávnění: Mikrofon, Fotoaparát, Soubory(a média)
« Poslední změna: 25. 02. 2024, 20:47:47 od Petr Krčmář »


Zopper

  • *****
  • 744
    • Zobrazit profil
Re:Při zapnutí Bluetooth(funkce) se zapne Telegram(app)
« Odpověď #1 kdy: 25. 02. 2024, 20:36:19 »
Kontrolní otázka: Ověřil sis, že když Telegram zas ukončíš a na BT sahat nebudeš, notifikace nedojdou? Není mi úplně jasný ten časový postup, kdy co došlo.

Nevím, jak moc je zvykem to využívat u Androidu ("to" znamená GCM), a tam systém tu aplikaci spustí, ale v iOS ty aplikace typicky neběží trvale na pozadí, ale registrují si u systému nějaký callback na push notifikace (APN), jejich stahování je v režii systému a teče to přes Apple servery. A iOS ji nastartuje, i když byla zabitá. Takže předpokládám, že Android bude fungovat dost podobně.

Re:Při zapnutí Bluetooth se zapne Telegram
« Odpověď #2 kdy: 26. 02. 2024, 00:51:35 »
V settings Telegramu je "background notiffs" na hodnotu off. (Jinak by se mi ukázala v liště ikonka ve stylu "this app uses background sync". Což je novinka Androidu asi 10 že app na pozadí musí mít ikonku=" sticky/tichou "notifikaci) ale možná nebude od věci to paraxoně zapnout abych přesně věděl kdy běží
[/i] (jeden nesouvisející důvod byl že se mobil vybíjel rychleji - stejně jako když nechám imap idle&synchronizaci )
GCM má znamenat " G😈👿G!€ cloud messaging"? Tahle verze telegramm foss právě ho nevyužívá. A ostatně ani v Lineageos nemám nik gapps/microG. (Já jsem slovo notifikace nepoužil)

Problem je že zpráv mi moc nechodí,... Asi se zaregistruju u bota ;)
Mám.pocit, že by došla(resp.  by se ukázala nová nepřečtená zpráva), protože BT je spolehlivý ale ne jedinný trigger zapnutí aplikace(spustí se na pozadí) tipl bych řád hodin.

Příklad: tg je killnutý. Někdo napíše, za pul hod zapnu bt. Vyjede mu nova zpráva

Příklad:
Je killnutý. Nezapínàm bt. Po pul dni kouknu na plocha - tg:Info o app. Ukončit je klikatelné
« Poslední změna: 26. 02. 2024, 00:53:24 od mikesznovu »

k3dAR

  • *****
  • 2 945
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Při zapnutí Bluetooth se zapne Telegram
« Odpověď #3 kdy: 26. 02. 2024, 01:15:52 »
Deaktivovat maji aplikace v ROM, ne tebou doinstalovane...

Killnuta aplikace se sama spousti bezne...

Pokud chces deaktivovat app co si doinstaloval, muzes pouzit freeze, umi to (a hromadu dalsiho) treba AppManager (f-droid)

Re:Při zapnutí Bluetooth se zapne Telegram- pozorování
« Odpověď #4 kdy: 26. 02. 2024, 12:06:42 »
Hmm, tak je to skutečně, tak , že privilegium deaktivovat aplikace má uživatel jen ten vyvolený okruh předinstalovaných  >:( Tyhle omezení snad musí výmýšlet advokáti, policie a pojišťováci.

A na tu aplikaci jsem  neklikal v tom běžném smyslu - jen podržel prst a dal Vlastnosti aplikace. Jenom jsem to zkrátil.

A teď mám shrnutí pozorování (s viditelnou statusbar ikonkou, když běží(na pozadí) vlivem vlivem volby background notifications):
1. Za dobu(půlden), co jsem nezapnul bluetooth se Telegram nespustil. - To nabourává předchozí domněnku, co jsem napsal - možná nakonec bluetooth bude jen jediný trigger (plus zapnutí telefonu)
2. Po zapnutí BT , +killnutí se taky zatím.nespustil. Ani když jsem posilal soubory , pároval zařízení
3. Po vypnutí bt se taky nespustil
4. Po zapnutí "polohy" taky nic
5. Ani když vlezu do menu Nastavení - připojená zařízení  -Bluetooth , Přijaté soubory.



Takže to vypadá pouze na při zapnutí BT .  Nechápu proč a jakým.mechanismem.
« Poslední změna: 26. 02. 2024, 12:10:32 od mikesznovu »


Re:Při zapnutí Bluetooth se zapne Telegram,
« Odpověď #5 kdy: 02. 03. 2024, 21:53:14 »
Tak se mi přes logcat -c ; logcat -v raw,color| ssh  nobody@server "cat | log.txt" podařilo pumpnout log i s barvičkami...  less -r "+-i /bluetooth|telegram"
( některé generické hřádky s bluetooth jsem vynechal)

vysvětlivky dole, * označené které si myslím ,že jsou zajímavé
Takže to vypadá, že Telegram má nějakou MediaBrowserService Nebo MusicBrowserService...
A hlavně, ve Nastavení-Telegram_vlasnosti-oprávnění jsem nikde neviděl bluetooth.

Zajímavé taky je, že když jsem to googlil, tak často jsem narážel na fóra, že nejde přehrávat média když jsou připojené bluetooth sluchátka. Nevím, jestli to spolu nějak souvisí.

Kód: [Vybrat]
* Sending broadcast to query restart status for org.telegram.messenger
Got broadcast response: Restart status for org.telegram.messenger false
*Start proc 10656:com.android.bluetooth/1002 for service {com.android.bluetooth/com.android.bluetooth.btservice.AdapterService}
vendor.qcom.bluetooth.soc set to cherokee
getAdapterService() - returning com.android.bluetooth.btservice.AdapterService@63a82f9
The MediaKeyEventSessionChangedListener (android.os.BinderProxy@25d2b26) is added by com.android.bluetooth
Wrapping Media Browser org.telegram.messenger
getAdapterService() - returning com.android.bluetooth.btservice.AdapterService@63a82f9
Unable to start service Intent { cmp=com.android.bluetooth/.avrcpcontroller.BluetoothMediaBrowserService } U=0: not found
getAdapterService() - returning com.android.bluetooth.btservice.AdapterService@63a82f9
setBluetoothOppService(): set to: com.android.bluetooth.opp.BluetoothOppService@2b9cb46
sendDeviceStateChanged. mService=0 mSignal=0 mRoam=0 mBatteryCharge=4
getAdapterService() - returning com.android.bluetooth.btservice.AdapterService@63a82f9
setBluetoothPbapService(): set to: com.android.bluetooth.pbap.BluetoothPbapService@493f3cc
* (Z) Start proc 10729:org.telegram.messenger/u0a184 for service {org.telegram.messenger/org.telegram.messenger.MusicBrowserService}
Proxy object connected
getAdapterService() - returning com.android.bluetooth.btservice.AdapterService@63a82f9
requestNetwork for uid/pid:10184/10729 NetworkRequest [ TRACK_DEFAULT id=393, [ Capabilities: INTERNET&NOT_RESTRICTED&TRUSTED Uid: 10184 AdministratorUids: [] RequestorUid: 10184 RequestorPackageName: org.telegram.messenger] ]
NetReassign [393 : null → 106]
got request NetworkRequest [ TRACK_DEFAULT id=393, [ Capabilities: INTERNET&NOT_RESTRICTED&TRUSTED Uid: 10184 AdministratorUids: [] RequestorUid: 10184 RequestorPackageName: org.telegram.messenger] ] with score 101 and providerId -2
* (Z) No root for client com.android.bluetooth from service android.service.media.MediaBrowserService$ServiceBinder$1
(R) onConnectFailed for ComponentInfo{org.telegram.messenger/org.telegram.messenger.MusicBrowserService}
(Z) org.telegram.messenger is not browsable
(Z) Deleted 1 items on external_primary due to org.telegram.messenger
(většinou šlo o modré řádky= Debug, pod ní je už jen verbose, jinak (Z)ELENÁ=  Info, (R)ed, Error)

PS: Kdo  je ten cherokee

ByCzech

  • *****
  • 1 861
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Při zapnutí Bluetooth se zapne Telegram- pozorování
« Odpověď #6 kdy: 04. 03. 2024, 03:16:40 »
Hmm, tak je to skutečně, tak , že privilegium deaktivovat aplikace má uživatel jen ten vyvolený okruh předinstalovaných  >:( Tyhle omezení snad musí výmýšlet advokáti, policie a pojišťováci.

Ne takhle to není. Aplikace jdou normálně odinstalovat, ale protože ze systémové oblasti aplikace bez root práv odinstalovat nejde, tak místo odinstalace je pro takové aplikace funkce deaktivovat, která odinstalaci pro systémové aplikace nahrazuje.

Re:Při zapnutí Bluetooth se zapne Telegram
« Odpověď #7 kdy: 04. 03. 2024, 13:39:25 »
A→B ≠ A←B
No, ale Telegram  a asi to není systémová  aplikace, ale podivuji se, že Deaktivovat nejde.