Aktualizace Dell iDRAC / firmware

Aktualizace Dell iDRAC / firmware
« kdy: 11. 07. 2024, 15:44:14 »
Ahoj,

mam zkusenosti jen s HP, tak po procteni nejakeho mnozstvi diskuzi si potrebuji overit nejake veci, protoze tech par R940 (14th gen) v produkci bych nerad zlikvidoval.

1] idrac Firmware Version 3.15.18.15
 - podle service tagu na dell.com/support je k dispozici jen verze 7.00.00.172
2] bios version 1.2.21
 - podle service tagu k dispozici jen 2.21.2
3] Broadcom Adv. Dual 10Gb Ethernet  version 20.06.05.11
 - asi Broadcom NetXtreme-E family of adapters 21.4 (recommended), 22.9 (optional)

Pokud bych mel delat celkovy upgrade, tak nejdrive 1], pak 2], pak 3].  Predpokladam, ze idrac lze restartovat nezavisle na serveru za behu.

Otazky:
1] kdybych mel vice verzi idrac, tak aktualizace by byla ver1->reset->ver2->reset...atd?
2] proc je takovy ciselny skok ve verzi idrac? Nebo mi neco chybi?
3] kdybych mel vice verzi bios, tak aktualizace by byla ver1->reboot->ver2->reboot...atd?
4] je nutne pred aktualizaci sitovky aktualizovat treba bios?
5] kdybych pouzil Dell OpenManage Enterprise, videl bych v nem vsechny verze firmware, nebo tu posledni? Je jeho pouzit bezpecnejsi, nez rucni aktualizace jednotlivych firmware? Pry neni bezpecne akutalizovat primo na posledni verzi, tak https cestu zatim vynechavam. Licenci mame Enterprise, ale jiz mimo support.

Resim to proto, ze Proxmox 8.2 ma jadro 6.8 a pry tam jsou problemy s (Dell etc) Broadcom sitovkama.

Diky


Re:Aktualizace dell idrac / firmware
« Odpověď #1 kdy: 11. 07. 2024, 16:45:20 »
Jsou servery ještě pod supportem (zárukou)?
To je již iDRAC 9, tam lze udělat upgrady přímo v iDRACu a nacpat mu tam přímo EXE soubor.
On si to umí rozbalit v vybrat si payload s firmwarem a aplikovat...

Přihlásit na iDRAC - první horizontální menu vybrat "Maintenance", druhé horizontální menu trochu níže "System Update" a normálně nauploadovat ten soubor s novým iDRACem. Pak to ukáže po kontrole verze stará / nová a je možné spustit upgrade. Pak je potřeba čekat a nechat ho pracovat nějakou dobu. Po čase se ozve novej iDRAC. Myslím, že byl nějakej renonc někde, že jsem musel jít na IP adresu iDRAC, protože bylo něco blbě nastaveno kolem jména, ale to se pak dá opravit.

Jakmile bude poslední iDRAC, tak se dá nechat dotahat zbytek FW přes LifeCycle controller - výhoda, že člověk nemusí hledat na webu. Ale lze to dělat i tak, že se vezme zase třeba EXE soubor s updatem BIOSu a úplně stejně se mu nacpe do iDRACu a řekne se updatuje při rebootu. Někdy to tak dělám, protože infrastruktura Dellu je dost otřes. Ono i ten iDRAC je celkem otřes. Ale co, nějak to funguje, ale kdo to programoval... Hlavně že grafika a kdesi cosi...

Re:Aktualizace Dell iDRAC / firmware
« Odpověď #2 kdy: 11. 07. 2024, 17:14:03 »
Už dlouho jsem si na Dell nešáhnul, ale co si pamatuji, tak mohu odpovědět.

Na Dell supportu jsou dostupné i starší verze, musíš si akorát rozkliknout příslušný balíček a zvolit starší verze. Pak si můžeš stáhnout starší verzi.

Ano, iDrac se dá restartovat nezávisle na chodu serveru, je to nezávislá komponenta. Akorát někdy se komponenty zblázní (nejen u Dellu) a jediná šance je server vypnout a na chvíli odpojit od napájení. Ale nevzpomínám si, že by se mi to stalo u Dellu. Tam jsem se akorát jednou setkal s tím, že jsem měl nějaké nové síťovky a musel jsem na nich udělat downgrade firmware s resetem nastavení (asi o dvě verze), pak se chytily a začaly fungovat (nějaké s SFP+ šachtami). A pak už se na nich udělal upgrade na poslední verzi a normálně fungovaly.

K otázkám:
1 - pokud není ve specifikaci, že musí být nějaká minimální verze, tak je možné provést upgrade až na poslední verzi, instalačka si to ošahá
2 - někdo asi dlouho neaktualizoval, dle historie starších verzí je verze 3.15.18.15 z ledna 2018. A Dell asi přidal nějaké větší změny, které stály za změnu major verze
3 - opět, pokud není ve specifikaci/požadavcích, tak se dá aktualizovat rovnou na poslední
4 - zase, pokud není v požadavcích, tak to potřeba není. Já jsem dělal většinou vše najednou tak, abych co nejméně restartoval
5 - tak to nevím, OpenManage Enterprise mi nic aktuálně neříká. Ohledně poslední verze je to jako u všeho. Pokud ji vydali v posledním třeba měsíci, tak opatrně, pokud je dostupná už delší dobu, tak by to neměl být problém (už to určitě někdo jiný vyzkoušel). Jinak je jedno, jakým způsobem se provede instalace firmware, já jsem dělal s binárkama a ty si vše před vlastním zapsáním firmware vše otestovaly.



jjrsk

  • ****
  • 451
    • Zobrazit profil
Re:Aktualizace Dell iDRAC / firmware
« Odpověď #3 kdy: 11. 07. 2024, 17:23:27 »
1) flashuje se vzdy posledni verze, pokud to samozrejme sam neudelas jinak
2) to radsi nezkoumej, treba ma cislo verze vyznam na tema ze byl zrovna 30 unor a uplnek ;D
3) viz 1)
4) ne, kazdou komponentu muzes aktualizovat samostatne (a nebude to zdaleka jen to, co si vyjmenoval)
5) je to strasnej moloch, a za me spis nepouzitelnej ...

Obecne muzes servery patchovat primo ze serveru, jenze, pokud mas ponekud starsi verze, tak narazis na to, ze pred rokem ci dvema vypnuli ftp ze ktereho se to stahovalo (ponovu je to uz jen https), takze tam nejdriv musis pekne rucne dotlacit aktualizator, aby to slo oaktualizovat ;D. Aktualizator (nastartujes ho bud pri bootu nejakym tim Fkem nebo se da z draka rict, ze pri pristim restartu) ti vypise co vsechno pripadne muzes patchnout a ty si vyberes co chces aby udelal.

Variantne si teda muzes sosnout iso, nabootovat z nej a opatchovat to z nej.

Draka samozrejme muzes patchovat zcela nezavisle na behu serveru. Ten zbytek je takovej  ... chmm rekneme meh. Pustis to, hodinu se nic nedeje, pak ti to vypise 1/23 ... a neco na tema "az 50 minut", cimz se mysli ta prvni cast ... Takze se toho nedes, ve skutenosti to nebude nejspis trvat 20+ hodin, ale takovy 2-3 mozna jo  (podle toho co mas vsechno uvnitr). Cely je to takovy ze nevis, estli to uz chciplo nebo to jeste neco dela, takze tomu dej cas. Zjevne to vymejslel nejakej inzynyr ....

Re:Aktualizace Dell iDRAC / firmware
« Odpověď #4 kdy: 11. 07. 2024, 20:05:19 »
Ahoj,
pokud muzes pouzit Dell OpenManage tak ho pouzij a nechej ho udelat vsechny upgrady co nabizi, poradi si ohlida sam. Pokud bys potreboval nejakou pomoc, tak se nabizim, ale jenom Praha. Klidne se ozvi sem, nejak se domluvime.


Re:Aktualizace Dell iDRAC / firmware
« Odpověď #5 kdy: 12. 07. 2024, 08:09:00 »
Aktualizacie mozes urobit aj cez DELL Lifecycle Controller, pri starte servera stlac F10.

F10 - Lifecycle Controller
nastavis jednu sietovu kartu a pripojis ju do internetu (staci IPv4)
V menu Firmware Update robis co potrebujes, tu su navody :

https://www.dell.com/support/contents/en-us/videos/videoplayer/accessing-the-poweredge-lifecycle-controller/6310467905112
https://www.dell.com/support/contents/en-us/videos/videoplayer/how-to-update-all-firmware-of-your-poweredge-using-the-dell-website-and-lifecycle-controller/6306391068112

DELL Lifecycle controller ti povoli aktualizovat to co je dostupne a neurobi ziadnu chybu, takze ti zodpovie na vsetkych 5 otazok.

Re:Aktualizace Dell iDRAC / firmware
« Odpověď #6 kdy: 12. 07. 2024, 09:30:59 »
Aktualizacie mozes urobit aj cez DELL Lifecycle Controller, pri starte servera stlac F10.

F10 - Lifecycle Controller
nastavis jednu sietovu kartu a pripojis ju do internetu (staci IPv4)
V menu Firmware Update robis co potrebujes, tu su navody :

https://www.dell.com/support/contents/en-us/videos/videoplayer/accessing-the-poweredge-lifecycle-controller/6310467905112
https://www.dell.com/support/contents/en-us/videos/videoplayer/how-to-update-all-firmware-of-your-poweredge-using-the-dell-website-and-lifecycle-controller/6306391068112

DELL Lifecycle controller ti povoli aktualizovat to co je dostupne a neurobi ziadnu chybu, takze ti zodpovie na vsetkych 5 otazok.


nevím jak teď, ale tahle varianta(cca 4y nazad) trvala strašně dlouho a docela často jsem se nepřipojil ani na dell share s aktualizacemi, od supportu jsem často dostaval url na jíné lokace ftp/https, protože georestrikce(jsi z Eu tak si vys.) apod. nakonec jsem stahoval exače přímo z www a instaloval přímo pod OS

Re:Aktualizace Dell iDRAC / firmware
« Odpověď #7 kdy: 12. 07. 2024, 10:31:36 »
Nainstaloval jsem ten OpenManage Enterprise, ukazal mi finalni vysledek aktualizace. Ale taktez jsem se z toho nedozvedel, zda to aktualizuje (to plati i pro Lifecycle) skokem na posledni verzi, nebo podle pripadne zavislosti na predchozim firmware. Ja bych z toho nerad udelal cihlu :-)

Re:Aktualizace Dell iDRAC / firmware
« Odpověď #8 kdy: 15. 07. 2024, 13:41:29 »
Lidi, nedělejte to zbytečně složitý, za posledních 10 let jsem si nevšiml, že by Dell vypustil aktualizaci, která by nešla instalovat na jakoukoliv starší verzi.
Není potřeba instalovat OpenManage nebo lézt do Lifecycle Controller. Stačí se přihlásit do iDRACu, vlézt do Maintenance, System Update a zvolit Location Type: HTTPS a zatrhnout Use Default Address a pak jenom klepnout na Check for Update. Následně stačí zvolit, jestli instalovat a restartovat hned nebo s instalací počkat do příštího restartu.
Cihla se ze serveru v žádným případě nestane. Jednou se mně u jednoho Dellu stalo, že přestaly jet síťovky, tak bylo potřeba tuším znovu nainstalovat tu samou aktualizaci, toť vše. Návod je pro iDRAC 9, ale podobně to funguje i v 8. Prostě není potřeba vůbec nic stahovat nebo vymýšlet, stačí, aby měl iDRAC po dobu stahování aktualizací přístup na internet, respektive asi stačí stránka downloads.dell.com.
Stejný postup jsem aplikoval i na server, který se třeba 5 let neaktualizoval a nebyl s tím nikdy problém. Navíc udělat cihlu ze serveru jde snad jedině kladivem, servery mají běžně dva biosy a milion postupů, jak situaci zachránit.

Re:Aktualizace Dell iDRAC / firmware
« Odpověď #9 kdy: 16. 07. 2024, 11:21:21 »
Aktualizuj cez co chces iDRAC, Lifecycle Controller, vo Windowse .EXE subory, boot DVD,... z DELL servera tehlu neurobis ...