Záchrana dat ze ZFS

Jarda236

Záchrana dat ze ZFS
« kdy: 08. 09. 2012, 18:49:08 »
Ahoj,

mám HDD se souborovým systémem ZFS. HDD je po HW stránce v pořádku, padnul jenom FS. Chci se zeptat zda je nějaká možnost zachránit data, které jsou na něm a případně jak na to. Jediné co vidím je, že má neznámý FS (nezformátováno).

Predem děkuji


anonym

Re:Záchrana dat ze ZFS
« Odpověď #1 kdy: 08. 09. 2012, 18:54:55 »
jak si dokazal zabit ZFS?

jakym zpusobem rika neformatovano? ma porad ZFS GPT?

prvni pokus je "zpool import -D", v dalsim leda vytahnout zdb

Jarda236

Re:Záchrana dat ze ZFS
« Odpověď #2 kdy: 08. 09. 2012, 20:15:21 »
Ja ne. Dotyčný se přiznal, že omylem to vytáhnul ze zásuvky. Po zapnutí už vyhlasoval, že se nedá mountnout.
Nezformátovano vypisoval Gparted. Podporu pro ZFS jsem instaloval.

Na "zpool import -D" vypisuje:
Kód: [Vybrat]
no pools available to import
Teď to mám připojeno na PC kde běží FreeNAS.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Záchrana dat ze ZFS
« Odpověď #3 kdy: 09. 09. 2012, 00:27:15 »
Teď to mám připojeno na PC kde běží FreeNAS.

A jste si jisty, ze podpora ZFS je ve FreeNAS funkcni? Tedy ze to mate otestovano s jinym diskem? A jak ten disk k tomu mate pripojen? Jestli jste ho treba nahulakal do USB krabice, tak problem muze byt i v tom.

Re:Záchrana dat ze ZFS
« Odpověď #4 kdy: 09. 09. 2012, 09:02:36 »
Chtělo by to asi víc (a přesnějších) informací + systematičtější přístup.

Nejsem na ZFS vůbec expert, ale přijde mi dost divné ho sestřelit jenom nekorektním vypnutím. Možná by to chtělo se v první řadě zeptat majitele disku, jestli k tomu došlo fakt takhle a nehrálo tam roli ještě něco jinýho. Hlavně se ho zeptat, jestli když mu to potom nenaběhlo, nezkoušel nějaké destruktivní operace...

Pak taky nepíšeš, na jakém systému a verzi ten disk původně byl a na jaké verzi FreeNAS ho zkoušíš rozjet ty. Na přenositelnost mezi OSs a verzemi bych raději nespolíhal.

Informace typu "Jediné co vidím je, že má neznámý FS (nezformátováno)." nemají vůbec smysl. Když chceš něco takovýho říct, přidej výpis programu, podle kterýho jsi na to přišel. (tohle asi bude podle nějakýho toho gparted, to je nezajímavá informace, chyba může být v gparted, v tom, že si myslíš, že má podporu zfs, ale nemá, nebo v tisíci jiných věcí, takže to je informace spíš ke zmatení než k čemukoli jinýmu...)

Pro začátek bys sem mohl hodit výpisy:
všechno z dmesg, co se týká toho disku - jestli je v pořádku, vůbec ho systém najde, kde je připojen
zpool list
zpool status
zpool import -d <adresar>
zpool import -fa
zpool history

Předtím, než tyhle příkazy spustíš, si důkladně přečti man zpool, ať víš, co děláš, případně jaké informace by se ještě hodily. Dej si pozor na destruktivní operace, pokud nemáš bitbybit zálohu.

Až se v situaci trochu víc zorientuješ a budeš mít k dispozici tyhle základní přesné informace, tak by možná nebylo od věci se ptát na fórech, kde se pohybuje víc lidí, kteří mají se ZFS větší zkušenosti - na českém FreeBSD fóru (http://www.cz.freebsd.org/cs/CZ/users-l.html), na anglickém (http://lists.freebsd.org/mailman/listinfo/freebsd-questions), nebo na fórech Solarisu. Tady přece jenom FreeBSD/Solaris userů není tolik.


anonym

Re:Záchrana dat ze ZFS
« Odpověď #5 kdy: 09. 09. 2012, 09:55:57 »
nechci tvrdit ze sem moc odbornik na ZFS, ale neco o nem tusim (zkomal sem proc nejde rozsirovat raidz a pri tom sem pochytil par vnitrnosti)
spatny vypnuti by ti nemelo filesystem poskodit (pokud se disk spravne chova k flush). v pripade ze by se ti podarilo zabit hlavni uberblock (protoze si to vypnul behem jeho zapisu) tak potrebujes najit nejakej starsi a ten pouzit (jako pool-wide metadata je tam kazdej trikrat, plus urcite nekolik z predchozch txg, a pak ze snapshotu) - mimochodem by se uberblock nemel zacit pouzivat dokud neni flushnutej na disk (tudiz disk kasle na flush prikazy)
zkusil bych z autora vymamit co se opravdu stalo (do detailu)

taky bych mozna zkusil vzit OS s dobrou podporou ZFS, bud novy fBSD nebo nejlip solaris (open nebo 11)
co se tyce prenositelnosti tak funguje pouze smerem na novejsi system, na starsi ne (ale to by mel rict rozumnou chybu) - nejnovejsi uvolnenej kod ma verzi pool 28 a fs 5

jeste jedna vec - ZFS tam byl na celym disku (tedy si ovladal svoji GPT) nebo v partitione? pokud A tak vidis tam tu GPT? mela by vypadat nejak takhle (gdisk -l /dev/disk):
Number  Start (sector)    End (sector)  Size       Code  Name
   1            2048      3907012750   1.8 TiB     BF01  zfs
   9      3907012751      3907029134   8.0 MiB     BF07 

anonym

Re:Záchrana dat ze ZFS
« Odpověď #6 kdy: 09. 09. 2012, 18:11:09 »
Záchrana dat ze ZFS je obvykle docela snadná. Jak už bylo řečeno výše je potřeba hlavně zjistit, na jekém systému to ZFS bylo vytvořeno, na jekém bylo naposled funkční a co se dělo před tou havárií. Pokud je to možné, připojil bych disk k nějakému stroji se Solaris 11 (je jedno jestli i386 nebo SPARC) a zkusil se pomocí zdb podívat na uberblocky (pomocí zdb -uuu /cesta/k/disku). Pak uvidíš, co uvidíš...

Re:Záchrana dat ze ZFS
« Odpověď #7 kdy: 09. 09. 2012, 20:00:32 »
Jednou jsem taky zůstal s nepřipojitelným ZFS po nekorektním vypnutí stroje, podotýkám s nastaveným zfs_nocacheflush = 1. Chyba byla "Corrupted data". Pomohl zpool import -fF <pool>.

Pavouk106

  • *****
  • 2 399
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Záchrana dat ze ZFS
« Odpověď #8 kdy: 13. 09. 2012, 13:29:06 »
Pokud je disk v externím boxu, možná za to může ten box. Můj externí box mi takhle "zapomínal" FS zprvu jednou za čas (v týdnech), pak už za týden, pak několikrát za týden a nakonec přes noc (nejspíš elektronika v boxu). Zapečení v troubě mi pomohlo, jede to už asi 3 roky v pohodě - Jen abys udělal zálohu a pořádně prozkoušel box i disk, až to zprovozníš. Případně napiš o jakej jde box. Já měl nejlevnější hliníkovej rámeček co byl, stál řádově 1/3 druhýho nejlevnějšího.