Umělá inteligence ve workforce

Re:Umělá inteligence ve workforce
« Odpověď #15 kdy: 28. 04. 2024, 10:50:02 »
Napr. PHP v gentoo je 1 balik, s ruznymi USE flags, ktere jsou zobrazeny pred dotazem o instalaci (-va nebo -pv).

Totéž ve FreeBSD.

V debianu/ubuntu to je X baliku - neco obsahuje zaklad, ale vetsina modulu je extra balicek. Takze musis pouzivat ruzne dotazy do balickovaciho systemu skrze regex search, abys zjistil zda je neco bokem ci nikoliv.

Jasně, ale tohle je spíš problém na straně PHP. Proč PHP něco označuje za volitelnou součást? Při kompilaci golangu na freebsd se mě to jenom zeptá, jak moc dobře chci optimalizovat tu kompilaci. U kompilaci pythonu mi to dá ještě navíc na výběr, jakou hash fci má python používat (protože tam je všechno hash mapa). Ptát se u programovacího jazyka na to, co všechno má výsledný balíček obsahovat je samo o sobě dost divná otázka.

Takže PHP se musí rozhodnout, co všechno má patřit do standardní knihovny a potom to tam prostě mít a zbytek jsou externí knihovny pro který je celkem logicky potřeba další balíček, protože to prostě už není součást core PHP.

A pak treba kernel s modulama dat do bezneho binarniho balickovaciho systemu - je dalsi zrudnost sama o sobe. Treba zasahovat do jadra proxmoxu je temer nemozne, headry jsou v cizim repu, zdrojaky nejsou (nebo pod paywallem). A jak to zbuildit.. k tomu jsme se uz nedostali.

Tohle opět vůbec není problém konkrétního balíčkovacího systému. Pokud si proxmox z nějakého divného důvodu rozhodl, že takto bude distribuovat kernel, tak je to jejich problém.

Z meho pohledu je ten rozdil dost podstatny - a neco je vhodnejsi pro vyvojare, a neco zas pro deployment, pro konzumenty. Nic univerzalne boziho ale neexistuje, co by pokrylo potreby vsech lepe nez ony specificke systemy.

Prostě některé projekty to dlouhodobě zvládají velmi dobře a jiné velmi špatně. A to je pro mě, jakožto uživatele nebo v práci admina další velmi důležitý bod do diskuse, jestli má vůbec smysl se takovým programem zabývat. Už jsem to psal v nějakém článku. Z moji zkušenosti plyne, že pokud je nejaký program těžké nainstalovat, tak další práce s ním bude jenom ještě těžší. Slušné programy stačí "apt install x, vim /etc/x.conf" a následující roky o nich vůbec nevím. Programy, které vyžadují 60 manuálních kroků k instalaci se potom doslova řeší každý týden a nikdy to vlastně nefunguje.

Proto jsem taky dával příklad s tím rc-v systémem. Ne, že bych jej nějak obdivoval. To rozhodně ne. Ale je to velmi dobrý indikátor. Pokud někdo tvrdí, že napsal extrémně skvělý server a současně má problém napsat jeden rc skript, tak tohle je první indikátor toho, že ten server rozhodně nebude tak skvělý. Protože tam se řeší násobně složitější problémy, než rc skript. A pokud se autor ještě navíc přizná, že neví jak napsat rc skript, tak za mě je to velmi dobrý argument pro to dát jeho dílo na trvalý black list.


Re:Umělá inteligence ve workforce
« Odpověď #16 kdy: 28. 04. 2024, 11:02:57 »
nekdo to popira, ja to obcas pozoruju.
meetingy, kde Ind krici na ovce. zejmena na zensky. manager co mi zakazuje s kymkoli pod nim mluvit naprimo, vsechno skrz preklad pres nej.


ted to na mne jedne delivery manager zkousel, pokrikoval "I challenge you to show me, that we have a means to do that" nebo tka nejak.
I kdyz se uz opakoval po druhy, tak jsem rekl "Challenge accepted"... ale nenechal mne mluvit, ze na detaily na te schuzi neni cas...





nekde jsem cetl, ze to je zpusobene kastovnim systemem. ze sef ind sedi na informacich a diriguje ovecky, a ovecky bez prikazu sefa ani nehnou prstem.

martyd420

  • ***
  • 211
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Umělá inteligence ve workforce
« Odpověď #17 kdy: 28. 04. 2024, 12:40:37 »
vystup asi 1/3 ma doslova a do pismene horsi hodnotu nez ChatGPT 4
podotykam, ze kazdej z nich je studovanej, It nebo computer science nebo neco takovyho (pro vas chytry, ze to VS jako filtr nikdo nema).
Nikdo neříká, že ten požadavek nikdo nemá. Jen tohle právě potvrzuje jak to v těch firmách, které mají podobně nesmyslné formální požadavky vypadá. Třetina nedosahuje vývojářských schopností chatgpt - to za mě zhruba odpovídá, ale většina z tozo zbytku zřejmě taky nebude žádná sláva. Takže pořád platí, pokud firma vyžaduje tohle, namísto základních schopností pro danou činnost, tak je dobré se mít na pozoru. Ideálně odejít a zapomenout na ně :)
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM

Zopper

  • *****
  • 744
    • Zobrazit profil
Re:Umělá inteligence ve workforce
« Odpověď #18 kdy: 28. 04. 2024, 13:08:14 »
Zde nemas pravdu. Nektere balickovaci systemy ten hnuj vytvareji sami, zatimco jine je resi vzorove.

Napr. PHP v gentoo je 1 balik, s ruznymi USE flags, ktere jsou zobrazeny pred dotazem o instalaci (-va nebo -pv).

V debianu/ubuntu to je X baliku - neco obsahuje zaklad, ale vetsina modulu je extra balicek. Takze musis pouzivat ruzne dotazy do balickovaciho systemu skrze regex search, abys zjistil zda je neco bokem ci nikoliv.
Je vtipné, jak máme zcela opačný názor na to, co je v tomhle případě lepší varianta. Proč bych měl rekompilovat celé PHP kvůli tomu, že časem chci přidat nový modul, který není v tom základu? Ať základ obsahuje jen to, co se používá opravdu často, a zbytek je bokem. Jinak celý koncept modulů ztrácí smysl a stačí konfigurovatelný monolit.

Jasně, ale tohle je spíš problém na straně PHP. Proč PHP něco označuje za volitelnou součást? Při kompilaci golangu na freebsd se mě to jenom zeptá, jak moc dobře chci optimalizovat tu kompilaci. U kompilaci pythonu mi to dá ještě navíc na výběr, jakou hash fci má python používat (protože tam je všechno hash mapa). Ptát se u programovacího jazyka na to, co všechno má výsledný balíček obsahovat je samo o sobě dost divná otázka.

Protože to je volitelná součást a její přítomnost je nezávislá na tom, jak moc optimalizovat chceš kompilaci. Zrovna u toho Pythonu, který zmiňuješ, si taky nedotáhneš všechny existující moduly, ale jen nějaký základ, a zbytek instaluješ přes pip, nebo systémové balíčky.

To záleží na tom, k čemu to auto primárně mám. Jestli mě baví jezdit, tak OK. Ale pokud ho mám pouze k tomu, abych jezdil každý den 30km do práce a zpět, tak to auto vůbec nepotřebuju, protože můžu pracovat na homeoffice.

A děti se můžou taky učit doma a do kroužků chodit nepotřebují, a psa k veterináři jde dovézt vlakem, a nakupovat nepotřebuju, protože si všechno vypěstuju na poli. Pokud člověk jezdí 30 km do práce, tak pravděpodobně bydlí někde mimo město a tam se bez auta funguje dost blbě. Been there, done that. A přitom jsem měl home office.

Takže k čemu to teda přesně má být?

U mě to třeba občas napíše nějaký tampermonkey skript. Javascript zvládnu nějak číst, ale nemám za potřebí si jednou za půl roku kvůli 30-50 řádkům na přidání nějakého malého enhancementu studovat jquery a vzpomínat, jak se vlastně dělá event listener na kliknutí. Stačí, když mi něco může vygenerovat kostru, ve které si jen doladím detaily.

A taky jsou ty AI fajn gumové kachničky. Zatímco člověk vymýšlí, jak naformulovat problém, aby to ta AI přežvýkala, tak ho to řešení často napadne. Nebo ten výstup AI může být inspirací, jakým dalším způsobem se něco dá řešit, protože náš mozek má tendenci se upnout na jeden směr a držet se ho.


Re:Umělá inteligence ve workforce
« Odpověď #19 kdy: 28. 04. 2024, 13:40:05 »
Je vtipné, jak máme zcela opačný názor na to, co je v tomhle případě lepší varianta. Proč bych měl rekompilovat celé PHP kvůli tomu, že časem chci přidat nový modul, který není v tom základu? Ať základ obsahuje jen to, co se používá opravdu často, a zbytek je bokem. Jinak celý koncept modulů ztrácí smysl a stačí konfigurovatelný monolit.

Opět mluvím za FreeBSD. Tam se nerekompiluje celý balík, pokud tam jen přidáš další modul. Pokud mi v PHP něco chybí, stačí dát portmaster --force-config lang/php83-extensions, vyberu si jeden další php modul a kompilace "php" proběhne během 1s. Já po každé instalaci / update nevolám make clean, takže rekompilace balíčku jen s jinými volbami je velmi rychlá. Ono navíc i v tom FreeBSD je to rozdělené na core php + extensions. Už si nepamatuju přesně kdy k tomu došlo.

A děti se můžou taky učit doma a do kroužků chodit nepotřebují, a psa k veterináři jde dovézt vlakem, a nakupovat nepotřebuju, protože si všechno vypěstuju na poli. Pokud člověk jezdí 30 km do práce, tak pravděpodobně bydlí někde mimo město a tam se bez auta funguje dost blbě. Been there, done that. A přitom jsem měl home office.

Každý ekvivalent někde narazí. Řeč byla o pracovním prostředí. Chci mít co nejmenší a nejčistější server, takže děti, psa a nákupy u mě na serveru nejsou, proto ten server nepotřebuje ani auto. :D

A taky jsou ty AI fajn gumové kachničky. Zatímco člověk vymýšlí, jak naformulovat problém, aby to ta AI přežvýkala, tak ho to řešení často napadne. Nebo ten výstup AI může být inspirací, jakým dalším způsobem se něco dá řešit, protože náš mozek má tendenci se upnout na jeden směr a držet se ho.

Jasně, na to není potřeba AI, tohle se stává snad každému, kdo někdy psal dotaz třeba do diskusního fóra. Nebo při formulování emailu kolegovy. Apod.


martyd420

  • ***
  • 211
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Umělá inteligence ve workforce
« Odpověď #20 kdy: 28. 04. 2024, 14:07:37 »
Zde nemas pravdu. Nektere balickovaci systemy ten hnuj vytvareji sami, zatimco jine je resi vzorove.

Napr. PHP v gentoo je 1 balik, s ruznymi USE flags, ktere jsou zobrazeny pred dotazem o instalaci (-va nebo -pv).

V debianu/ubuntu to je X baliku - neco obsahuje zaklad, ale vetsina modulu je extra balicek. Takze musis pouzivat ruzne dotazy do balickovaciho systemu skrze regex search, abys zjistil zda je neco bokem ci nikoliv.
Proč bych měl rekompilovat celé PHP kvůli tomu, že časem chci přidat nový modul, který není v tom základu? Ať základ obsahuje jen to, co se používá opravdu často, a zbytek je bokem. Jinak celý koncept modulů ztrácí smysl a stačí konfigurovatelný monolit.


Přesně. Nenapadá mě, proč bych něco hledal skrze nějaký regex search..  Názvy modulů jsou obvykle intuitivní, jako php-mysql, php-mbstring, ... Ale i kdybych něco exotického musel dohledávat, pořád jsem spokojenější, když ty nepoužívané moduly v systému nemám a doinstaluju si je až je opravdu potřebuju.

---
Jinak copilota taky používám a je jasné, že AI některé lidi "nahradí", nebo spíše přesune na méně náročné pozice. Otázka je, jakým přínosem ti lidé byli, když i to lokální autocomplete ai v phpstormu někdy vyprodukuje kvalitnější kód.
Nebude to o profesích/pozicích, ale o konkrétních lidech, stejně jako ubylo pozic dělníků, když po nebozezu přišly vrtačky. Schopnější člověk s lepšími nástroji prostě zvládne více práce.
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM