No viacnasobny NAT nie je vyhra, ale ked to inac nepojde, da sa zacat aj tu. (dohadovat sa s providerom moze byt na dlho, a strati cas). (ano, je to cunacina)
Z praxe v rychlosti:
Obehat vsetky kable, popozerat, co je kde pozapajane, vyhadzat s.racky typu Tenda, povypinat Ipv6, a osadit za ISP router nieco, co vie pozerat na connections a vie Shaping. Tym odpilis sosacov, p2p, porno, streamy, .. Samozrejme, efektivnejsie by bolo nieco, co to vie samo o sebe vdaka pravidlam (Sophos UTM, Kerio Connect,...).
Bud sa linka spameta, a zacne byt klud, alebo ti tam robia este bordel zariadenia v ramci LAN, a tam uz trochu budes sniffovat .. (zacnes aspon pozeranim statistik na menezovatelnych switchoch a potom dopatras, co tam je zapojene).
Ak su tam nejake zariadenia (NASy, tlaciarne, ...) update firmwarov (ak sa da), a aj tu povypinat zo sluzieb a protokolov co netreba. Ak tam menezovatelne switche nemas, zacnes sa bavit s Wiresharkom ( a mozno aj s nimi :-) )
Tak to je přesně blbě.
V prvním kole tam dát na linku ven vlastní router s něčím rozumným (OpenWRT, LEDE, MT, Cisco). A zlomit ISPíka, aby hodil svůj router do bridge. Bez toho se nikam nedostaneš.
Ve druhé etapě eliminovat možnost připojení zvenčí - rozdělení WiFi na dvě sítě. Nechceš přece, aby externista nebo obchodník v zasedačce viděl výrobní mašiny a dokumentaci, ani aby tohle heslo dal na veřejnost a připojoval se kdokoliv za plotem s 80% zatížením linky ven. No a WiFině pro hosty dej třeba 5-10% pásma ven. Interní WiFině dej autentizaci s pomocí Kerberosu nebo něčeho podobnýho. Tím máš zajištěno, že ti síť nepřetíží pár zaměstnanců, co si na WC streamují nějaký filmy 18+ přes firemní WiFi. Už to by mohlo docela pomoct.
Ve třetí etapě - IoT vždycky patří do samostatné sítě. Zblázní se firmware, začne spamovat nesmyslný MAC adresy a protože takovou adresu switch nezná, pošle to všem. Ven neleze nic, ale hračka se 100BaseTx ti klidně celou firmu nakrmí 60Mbps ani nemrkenš a ne levné stovkové síti máš 60% pásma v čudu kvůli chybě ve FW.
V další etapě odděl výrobu a nepouštěj ji ven. Máňa na lince nepotřebuje FB a rádio má v mobilu. Stroj tam je nejspíš proto, aby se dostali do mailů a do interních aplikací jako přehled docházky. zase ubude provozu,...
Pak rozděl další oddělení. Tam už sice nehraješ o rychlost, ale hodí se to pro monitoring (která parta víc prosurfovala?) a kvůli případnýmu ransomwware - co červík nevidí, to červík nešifruje a omezí to škody.
No a když to nepomůže, tak teprve nastane čas omezovat traffic, filtrovat provoz,...
Ale tohle všecko by měl dělat někdo na full time, kdo ví, co dělá. Tož asi tak.