Ideální distribuce pro 'začátečníka'?

dare

Ideální distribuce pro 'začátečníka'?
« kdy: 20. 06. 2010, 14:30:03 »
Ahoj,
před nějakou dobou jsem podlehl lákání kámošů a nainstaloval Kubuntu. Nedá se říct, že bych byl nějaký IT nadšenec (a určitě s tím nechci trávit x hodin denně), ale rád bych se s linuxem jako takovým naučil alespoň na úroveň mírně pokročilého až pokročilého uživatele (prostě abych si sám byl schopný vyřešit většinu problémů a taky si alespoň trochu dovedl upravit systém dle své potřeby).
Proto bych se vás zkušenějších rád zeptal na ideální distribuci, která bude dostatečně user friendly na to, abych se v tom hned neztratil, a která mi současně umožní nějaký pokrok...
S Kubuntu špatné zkušenosti nemám, ale zatím je to jediná distribuce, kterou jsem zkusil, a nemůžu tedy srovnávat. Esteticky se mi líbí Fedora, ale kamarádem-IT_nadšencem mi nebyla doporučena (důvody si již nepamatuji)...

Můžete mi tedy něco doporučit?
« Poslední změna: 20. 06. 2010, 20:23:57 od Petr Krčmář »


Re: Ideální distribuce pro "začátečníka"?
« Odpověď #1 kdy: 20. 06. 2010, 17:08:06 »
distribucii je velmi vela, distrowatch.com ma taky velikansky zoznam.

tazko povedat, ktora je akoze naj... na toto forum chodia ludia vyuzivajuce rozne podobne i velmi odlisne distribucie. to, co poradi clovek A, je pre cloveka B uplne zle riesenie.

na zaciatok je dobre mat nieco, kde Ti maju ludia ako poradit. Ubuntu a veci na nom zalozene su podla mna vhodne na zaciatok a je tu vela ludi, co to alebo pouzivaju, alebo pouzivali a pametaju si ako to funguje.

taka najmudrejsia otazka znie - citas, alebo nie? ak sa nebojis vela googlit a citat rozne navody, tak by si nemal mat problem asi nikde. ak neznasas citanie, tak rozhodne to, co maju tvoji znamy... alebo nieco podobne.

inak ak chces tak si tu urob profil a nechaj tam nejaky kontakt na teba, budu moct pomoct potom aj ludia ktori neradi pisu komentare do fora.

Re: Ideální distribuce pro 'začátečníka'?
« Odpověď #2 kdy: 20. 06. 2010, 21:50:50 »
Rozhodně není dobrý nápad rozlišovat distribuce podle "estetiky". To je jen grafické téma, které je možné jednoduše měnit a vše si přetahat myší tak, aby to vypadalo podle Tvých představ. Základní rysy, ve kterých se distribuce liší, jsou: instalátor, balíčkovací systém, konfigurační utility, konfigurační soubory (některé). Liší se také vývojový model: kdo, za co, pro koho, jak často, co přesně.

Zbytek je stejný, tedy především veškerý software - desktopová prostředí, webové prohlížeče, video přehrávače a podobně. Jakákoliv distribuce se navíc dá libovolně ohýbat, čili bych zůstal u toho Ubuntu (Kubuntu). Je to hodně podporované (má to velkou komunitu), je pro to spousta návodů a šťourat se v tom dá jako v jiných distribucích.

yenn

Re: Ideální distribuce pro 'začátečníka'?
« Odpověď #3 kdy: 20. 06. 2010, 22:52:56 »
Nevím, jak moc ti to pomůže, ale můžeš zkusit tuhle stránku: http://www.zegeniestudios.net/ldc/index.php?lang=cz Na konci ti to doporučí několik nejvhodnějších distribucí, které by ti mohly sedět.
« Poslední změna: 21. 06. 2010, 11:38:13 od Petr Krčmář »

qwertz

Re: Ideální distribuce pro 'začátečníka'?
« Odpověď #4 kdy: 20. 06. 2010, 22:57:02 »
idealni distribuce je pro kazdeho jina, je treba zkouset (az jich zkusis aspon 20 budes vedet vic)
v podstate na vsechny distribuce najdes na netu pomoc jak, co instalovat , skoro vsechny problemy se řešily , s tim problemem se uz nekdo setkal a ptal se, takze neni problem pro zacatecnika nainstalovat gentoo, nebo archlinux (ackoli se pise ze je to pro zkusenejsiho uzivatele) ja jsem to taky dokazal a nejsem zaden it pracovnik.. nakonec me nejvic sedl ten zmineny archlinux, ale jak pisu musis mit zajem a taky to chce investovat trochu casu, jinak zkouset cokoli, muj typ mintlinux ,nebo nejake .buntu (mě v dobe mych zacatku nejvic sedl treba slackware, protoze tam tehdy fungovalo vse jak melo, coz jsem nemohl rict o mandrake..dnesni mandrive nebo debianu,ale pak jsem hledal znova, nainstaloval jednou archlinux a uz  mi zustal :)) )


D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Ideální distribuce pro 'začátečníka'?
« Odpověď #5 kdy: 21. 06. 2010, 00:08:44 »
Z velké části souhlasím s názorem p. Krčmáře.

Je to asi tak, jako by jsi byl celý život zvyklí řídit auto a pak se chtěl naučit kormidlovat motorový člun...  Jakmile se však naučíš řídit jeden typ auta (nebo motorového člunu), je už celkem snadné odhadnout jiný typ, a naučit se jej ovládat. Ale základní úkony řízení auta, nebo člunu jsou vždy stejné. Bohužel, nikdo na světě ti neporadí které auto, nebo člun je nejvhodnější.

Takhle podobně je tomu i s Linuxem...  Pokud ti tedy mohu poradit, neztrácej zatím čas a zkus se trochu zorientovat v Linuxu který máš, a až budeš si v něm trochu jistější, už sám poznáš co je pro tebe nejlepší... 
« Poslední změna: 21. 06. 2010, 00:20:24 od D.A. Tiger »

Re: Ideální distribuce pro 'začátečníka'?
« Odpověď #6 kdy: 21. 06. 2010, 10:08:59 »
suhlasim s nazormi hore, aj tuto co napisala mackovita selma :)

Mas Kubuntu, co je myslim celkom v pohode system. Ak chces, nauc sa o nom viac. Skus navstivit Synaptic (alebo co je to tam za nahradu). Ak komplet pochopis ako to funguje, tak budes vediet ako pridavat ci odoberat programy v kazdom *buntu, vo vsetkom na tom zalozenom, v kazdom debiane a debian based systeme, taktiez v pclinuxos a ani srnky netusia co este. No a kedze podobne programy ma taktiez napriklad opensuse, mandriva, zenwalk a dalsie, tak uz vies toho dost a nemusis pri tom ani menit system.

Taktiez dobra vec je program filelight. Zistis, kde sa nachadzaju binarky, kde dokumentacie, kde jazykove preklady atd atd...