Zigbee brána spolupracující s Raspberry Pi

Re:Zigbee brána spolupracující s Raspberry Pi
« Odpověď #45 kdy: 03. 04. 2024, 18:50:38 »
V "configuration.yaml " nastav IP adresu druhého raspi, kde máš MQTT Broker
---------
# MQTT settings
mqtt:
  # MQTT base topic for Zigbee2MQTT MQTT messages
  base_topic: zigbee2mqtt
  # MQTT server URL
  server: 'mqtt://IP Brokeru'
  # MQTT server authentication, uncomment if required:
  # user: my_user
  # password: my_password
---------
Na /dev/ttyACM0 poslouchá Zigbee2MQTT a ten data pošle do brokeru na druhém raspi
Data budeš potom vyčítat z Brokeru ( na druhém raspi ) kde vznikne topic "zigbee2mqtt" a v něm se budou objevovat všechny zařízení přidané do Zigbee2MQTT ....


Re:Zigbee brána spolupracující s Raspberry Pi
« Odpověď #46 kdy: 03. 04. 2024, 18:58:40 »
Vlastně to vše můžeš nastavit i přímo ve webovém rozhraní Zigbee2MQTT - setings - mqtt

Re:Zigbee brána spolupracující s Raspberry Pi
« Odpověď #47 kdy: 10. 10. 2024, 20:37:01 »
Vyřešene
« Poslední změna: 10. 10. 2024, 20:41:48 od BigSandy »

Re:Zigbee brána spolupracující s Raspberry Pi
« Odpověď #48 kdy: 10. 10. 2024, 21:31:59 »
Tak přece jen jeden dotaz.
Provozuje někdo Zigbee2MQTT na linuxu? Ne v HA.
Jak zalohovat sparovane zařizeni?
Přes web. rozhrani jsem našel v nastavení Request Z2m backup.
Chci si koupit pod vypinače toto.
https://aliexpress.com/item/1005007541192244.html
No a když se mi něco posere v raspberry, tak budu muset všechny vypinače rozšroubovat, abych zařizení znovu sparoval.

Re:Zigbee brána spolupracující s Raspberry Pi
« Odpověď #49 kdy: 11. 10. 2024, 13:42:14 »
Mám to normálně v RPi přímo v systému. Stačí pravidelně kopírovat konfigurační soubor, kde je úplně vše a ten pak stačí nakopírovat někam jinam, kde běží Zigbee2MQTT. Na původním RPi začla chybovat karta, takže RPi nenaběhlo, kartu jsem připojil přes čtečku do nové instalace RPi, zkopíroval konfigurák a hotovo. Ovšem ta vyměněná karta nebyla nová a už byla taky načatá, takže možnost kopírovat konfiguraci jsem si otestoval ještě potřetí. Navíc vůbec nevadilo, že mezi operacemi byl snad dvoutýdenní výpadek, vše se zase normálně spojilo a funguje dál.
Akorát nevím, jak dobře půjde ovládat tlačítka vypínačů bez HA. Z2M je funkční pro ovládání světla od Ikei (musí být uvedená přímá podpora tohoto režimu), ale pro ovládání LED pásku jsem musel nainstalovat HA.


Re:Zigbee brána spolupracující s Raspberry Pi
« Odpověď #50 kdy: 11. 10. 2024, 18:46:27 »
Vyzkousel jsem nekolik TI cipu (vc. ruznych verzi firmware - coz vyzaduje programator) a skoncil vsude u SONOS 3.
Prvni podstatna vlastnost je - kolik coordinator zvladne adres (zarizeni) pocet je omezen.. (a to je fakt dulezite vedet).
Vymenou coordinatoru, musite v novem znova zarizeni zaregistrovat (coz na Vas Wifi nebude chtit, staci mit jen stejny SSID/heslo)
Dalsi je rozsah podpory protokolu (jedna z oblibenych hruz je nastaveni zarizeni na knoflikovou baterii jako router.., to se mi u TI nepodarilo vyresit, Sonof problem nema).
Zigbee protokol je desne pomalej, nekontinualni a presouva jen malo dat (typicke IoT) s tim se musi pocitat. Po vypadku napajeni to muze nejakou dobu trvat, nez se vse zotavi - nastaveni vychozich stavu je tedy dulezite!  A vypadek muze byt castecny..jedna faze, okruh.... bacha na automatizaci!
Nedoporucuji pouzivat Zigbee jako jedinny zpusob ovladani.. Takhle jsem az dost pozde prisel na to, ze bazen stale jede, i kdyz hlasil vypnuto a pak hledal jak ho odpojit.. takze bacha i na ovladani vody, topeni atd.. za topeni si zaplatite sam, voda muze vytopit souseda.. A je treba pocitat i s tim, ze neco odejde nebo autor reseni nebude po ruce..
WiFi zarizeni ma obecne vetsi dosah, ale neumi mesh. Pri vypnuti routeru Wifi kazdej vidi jaka zarizeni kde mate! Znama to radost od smart TV a ruznych hubu..
Chce nad tim premyslet.. dnes se tlaci dopredu novejsi protokoly.. ktere resi nektera rizika, ale rada zustava.

A nezapomente, ze normalni rusicka 2.4/5Ghz spolehlive sejme.. o Zigbee nemluve.. (a tam to ani nepoznate, ze to nekdo rusi..)

Zdar bastlirum..

Re:Zigbee brána spolupracující s Raspberry Pi
« Odpověď #51 kdy: 29. 10. 2024, 08:27:02 »
Tak to by mně teda uzajimalo, kolik koordinator zvladne těch zařizeni.

motyq

Re:Zigbee brána spolupracující s Raspberry Pi
« Odpověď #52 kdy: 29. 10. 2024, 12:19:14 »
No a když se mi něco posere v raspberry, tak budu muset všechny vypinače rozšroubovat, abych zařizení znovu sparoval.

Většinou to funguje tak, že nějakou kombinací vyp/zap sekvence to spustí párování i bez rozebírání. Nevím jak tento sonos.
Já dával místo původních vypínačů tyto https://vi.aliexpress.com/item/1005005120363748.html v místech, kde jsem chtěl nechat starou zásuvku.
A pak tyto https://vi.aliexpress.com/item/1005004838152501.html tam kde jsem dával chytrou žárovku nebo led panel (v místě původního vypínače samozřejmě proklemovaná elektřina, aby šla do stropu k světlu trvale.

Ale stejnak mě zigbee dost dere. Stačí delší výpadek elektřiny, následovaný zpožděným bootem z2m brány (zigbee devices jsou oživené hned co se zapne elektřina, servery až když se dobije UPS aspoň na 10%) a to pak je dost random, jak to celé dopadne. Různá zařízení se chovají různě debilně - mám tu krabici nějakých sonoff pohybových čidel a teplotních, které prostě nepřinutím k stabilnímu připojení. Také ikea starší modely senzorů na CR baterky stojí za vyližkapsu...

A pokud vám elektrická soustava nabídne "burst" výpadku elektřiny, kdy to vypadne 5x během 10sec... mno tak to pak se vám rozbliká celý barák, jak to resetne většinu věcí do pairing modu.

"Hraju" si ze zigbee a homeassistentem už cca 5 let, 86devices a je to peklo. Pokud není v baráku někdo kdo tomu rozumí, tak bych na zigbee nestavěl. Vybral jsem ho původně z důvodu ceny po testování i ostatních iot technologií a jak se to říká o levných věcech, tak to tady bohužel platí.

Byteček z sádrokartonu s pár senzorama - asi může být stabilní, dvoupatrový barák v Hrdeli nad Kakaem, tlusté zdi a ne uplně stabilní elektrická rozvodná síť je pro zigbee velké no-no.

Dost tomu nahrává, že ačkoli zigbee asociace má nějaká pravidla pro zařízení, tak to v podstatě nekontroluje dá logo zigbee každému číňanovi. Každý výrobce si pod pojmem "zigbee" představuje asi něco jiného a implementuje zigbee protokol po svém.
A ano za těch 5 let jsem vyzkoušel vše co je v zigbee světě dostupného k "řešení" podobných problémů.

Re:Zigbee brána spolupracující s Raspberry Pi
« Odpověď #53 kdy: Dnes v 06:03:36 »
A co pohybové čidla, neřešils?
Mam čidlo, které mi posila info o pohybu každých 60 vteřin.
Na FB jeden čipek tvrdí, že se to da natavit.
Prý čidlu pošlu příkaz  ZbStatus a ono mi to vrátí nějaké info a pak se čidlu pošle příkaz k nastavení nového času.
Jsem googlil a o příkazu ZbStatus je zmínka jen u firmware Tasmota.