Kombinace 10K a 15K disků v RAID

JIndra

Kombinace 10K a 15K disků v RAID
« kdy: 13. 02. 2013, 09:26:25 »
Zdravim
v serveru je  momentálně RAID 5 pole z 3 disků 146G  10K IBM na ULTRA320 řadiči.
Bohužel nelze data migrovat jinam a je nutné z kapacitních důvodů pole zvětšit. Jedinou možností je použít 2 disky 146G 15K.
Server primárně slouží jako pošťák LOTUS a proxy server.
Otázka je jak optimálně tuto kombinaci využít. Jestli pouze přidat disky, zvednout kapacitu pole a stávající 3 partition na ně obnovit, nebo to udělat nějak lépe. OS WIN2003 používá 3 partition.
Dík za radu i nadávky, člověk se neustále učí.

JIN
« Poslední změna: 13. 02. 2013, 19:45:31 od Petr Krčmář »


ondro

Re:kombinace 10k a 15K disků v RAID
« Odpověď #1 kdy: 13. 02. 2013, 10:41:51 »
Ak ich zapojis do jedneho pola, tak tie 10k disky budu brzdit tie nove 15k disky. RAID radic bude mat s tym tiez trosku prace, lebo to bude musiet viacej manazovat aby to udrzal synchronizovane.

Ak mas 3 particie, tak ako idelane sa javi vytvorit 2 samostane polia. Stavajuce RAID 5, plus dalsie RAID1 z novych 15k diskov a pokusit sa particie zmenezovat tak aby si mal dostatok miesta (napr. z toho RIAD 5 pola urobit len 2 vecsie particie a z toho RAID1 urobit tu tretiu). Zalezi, kde ti dochadza miesto a ci s nimi v priade potrieb vies nejako pohnut


Blabla

Re:kombinace 10k a 15K disků v RAID
« Odpověď #2 kdy: 13. 02. 2013, 10:54:49 »
Souhlasím, určitě nemixovat disky různých rychlostí, teoreticky by nemělo, ale dělá to kraviny.

mobidicko

Re:kombinace 10k a 15K disků v RAID
« Odpověď #3 kdy: 13. 02. 2013, 11:26:03 »
Na funkci pole to nema vliv, pojede na urovni 10k disku, jen u tech 15K se pak pripadne zvedne rychlost rebuildu pole.
Vyzkouseno.

anonym

Re:kombinace 10k a 15K disků v RAID
« Odpověď #4 kdy: 13. 02. 2013, 12:23:28 »
vyrazne zalezi jak dobrej mas radic, jak moc umi cachovat a podobne

jedna teorie rika ze se vsechno zpomali na ten nejpomalejsi disk, coz bude platit pokud cachuje dobre
pokud cachuje spatne (tedy napred precte cely jeden blok nez zacne cist dalsi, jeste nejlepe pokud neni velikost bloku delitelna delkou stopy) tak tam budes mit problemy, kdy rychle disky "prejedou" dalsi blok driv nez ty pomale doctou predchozi, na dalsi blok budou muset seekovat - ve vysledku zpomaleni


JIndra

Re:kombinace 10k a 15K disků v RAID
« Odpověď #5 kdy: 13. 02. 2013, 12:55:05 »
Ak ich zapojis do jedneho pola, tak tie 10k disky budu brzdit tie nove 15k disky. RAID radic bude mat s tym tiez trosku prace, lebo to bude musiet viacej manazovat aby to udrzal synchronizovane.

Ak mas 3 particie, tak ako idelane sa javi vytvorit 2 samostane polia. Stavajuce RAID 5, plus dalsie RAID1 z novych 15k diskov a pokusit sa particie zmenezovat tak aby si mal dostatok miesta (napr. z toho RIAD 5 pola urobit len 2 vecsie particie a z toho RAID1 urobit tu tretiu). Zalezi, kde ti dochadza miesto a ci s nimi v priade potrieb vies nejako pohnut

dík za radu všem

 , takhle mě to nenapadlo ale ikdyž je to dobrý nápad tak to asi neprojde.
stávající disky daji v raid 5 celkem 274G. (20-C 246-D 8-X)
pokud dám 15k do raid 1 pro C a X, sice si zvednu místo na D o 28G, ale to mi odsune problém o rok.
Jěště me napadá jedno řešení , sice ne košer, ale ... nove disky dam do jineho serveru a z něho si vemu stare 10K.
a pak se modlit aby to fungovalo:)

JIN

JIn

Bambulka

Re:kombinace 10k a 15K disků v RAID
« Odpověď #6 kdy: 13. 02. 2013, 17:29:46 »
Míchání disků v raid mi pole neskutečně zabrzdilo!!!
Od té doby disky nemíchám.
(Po výměně disků 15k za 10k se to vyřešilo bez dalšího zásahu.)
Vysvětlete mi prosím přesně proč se to děje?
Dell s PERC řadičem, 128MB cache to bylo a zálohovaný baterkou, tuším že to nebylo úplně nejlevnější, ovladače dobré.

Maixner

Re:Kombinace 10K a 15K disků v RAID
« Odpověď #7 kdy: 13. 02. 2013, 20:24:05 »
Kombinování vůbec nevadí!

PanKapitanRUM

Re:Kombinace 10K a 15K disků v RAID
« Odpověď #8 kdy: 13. 02. 2013, 20:31:52 »
Jak funguje takový disk?
Na začátku je fronta požadavků, které se vyřizují nějakou rychlostí.
Pokud má disk NCQ, pak se tato fronta přerovnává.

Fronta vypadá asi takto:
Zapiš S12588
Přečti S22588
Zapiš S12584

A jak funguje takový řadič?
Probíhá zde distribuce, tj. řekne všem diskům naráz, co mají číst.
Pan RAID si posílá pro data Pepu a Frantu.
Pokud Pepa i Franta přinesou to, co řadič chce, v rámci cache naráz, je vše v pořádku.
Ale co když Franta bude 2x rychlejší než Pepa?
Pan RAID si klepe na hodinky a říká "Kde je ten debil s těmi daty?"
Franta krčí rameny "Já je tu už mám, já jsem totiž nejlepčí!"
Pan RAID vrtí hlavou "Toho poslat pro smrt, no sereme na to, tohle zahazuji a přines mi něco jiného!"

Možná se Vám zdá, že 1/3 není tak velký rozdíl, ale u dlouhé fronty to může znamenat, že 1/3 dat je už připravená!
Tedy vždy nejméně 1/3 dat z rychlejšího disku čeká na to, až se vyspáruje s tím pomalejším = 1/3 dat se musí schovávat v paměti.

No a pokud mám v paměti 1/3 dat za nějaký časový úsek, pak záleží na tom, kolik těch dat vůbec je a jak velká je cache toho řadiče.
Pokud 1/3 přenesených dat za specifický časový úsek přesáhne objem paměti cache (resp. buffer), pak mohou nastat dvě situace.

A) Řadič začne kravit a data zahazovat.
B) Řadič začne něco větřit, hlásí chybu a myslí si, že pomalejší disk je vadný.
C) Tupě čeká na to, až mu ten pomalejší disk dodá data a než je dostane, rychlý disk neúkoluje.

Tedy pokud ještě stíháte vnímat, co se snažím neuměle říct, TAK ZÁLEŽÍ NA ZÁTĚŽI, VELIKOSTI CACHE A SKUTEČNÉM ROZDÍLU RYCHLOSTÍ DISKŮ.

Pokud jediný požadavek bude na pár paketů z gayromán.pdf a řadič není přemoudřelý, nestane se vůbec nic.
Pokud bude požadavků hodně, může se stát, že při maximální zátěži to začne kravit!

Jinak mám zkušenost, že to někdy jde, někdy nejde, někdy to nekraví vůbec, někdy to ani nenastartuje a někdy to kraví jen za specifického stavu (hodně přístupů k malým souborům).....

A to je důvod, proč doporučuji používat do raid pole stejně rychlé disky!
Nemám rád, když se někde objevují podivné problémy, jako že se pole čas od času na 30 sekund zamyslí, nic nezahlásí, ale tváří se mrtvě a pak se rozjede!


Možná máte zkušenosti jiné, podělte se.




j

Re:Kombinace 10K a 15K disků v RAID
« Odpověď #9 kdy: 14. 02. 2013, 09:00:39 »
Naprostej souhlas, ruzny disky v jednom poli nemaj co pohledavat. to si muzu zmastit doma, kde jde o prd, ale ne nekde v produkci s ostrejma datama.