Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Software / Re:VP9 do HEVC bez komprese pomocí FFMpeg
« Poslední příspěvek od Michal Šmucr kdy Dnes v 00:11:32 »
Díky, za shrnutí, bude trvat dýl než to strávím. u HEVC (v nastavení, kdy bitraty vychází stejně velké zhruba, čili snížit kvalitu) pozoruju horší kvalitu kde náhle něco prolítne scénou, je to kostičkované.
Zato  u AVC vidím  trochu banding na obloze při švenkování. (není to porovnatelné s předchozí větou)
Kóduju převážně  abych zmenšil bitrate ne rozumnou míru pro traffic přes  net (3-6Mbps ale i 9-15Mbps pro 4K), ale zachoval v rozumné míře kvalitu.Nechci aby 4K vypadalo jako 1080 když bude mít 4x vyšší bitrate.  Zároveň na kvalitě ale tolik nebazíruju, abych paušálně nadstřelil crf, že to bude mít 10Mbps u FHD a 25 u 4K. když bud mít A aby to trochu valilo, čili tak >2x speedup. Což u HEVC je 0.4-0.8x.

A archivní kvalitu (to co vypadne ze střižny ) neřeším, objevil jsem, že to umí při top kvalitě 40Mbps HEVC a ještě je to 3x rychlejší než dosud XAVC(který jel přes 100%CPU) při 60%CPU a 80% GPU  (je to od oka), tedy celkově nižší spotřebě.

Chápu, ten problém s náhlým "rozpadnutím" obrazu u QSV je právě daný tím, že to v žádném režimu s HEVC neumí adaptivně vkládat I snímky na střihy. U H.264 tohle právě zapnete zároveň s tím look-aheadem, u ostatních VBR, CBR režimů v H.264 se to dá zapnout přes parametr  -adaptive_i 1. U HEVC to ignoruje, což může zapříčinit to, že na střihu nebo momentu, kde se prudce změní scéna, může rozsypat.

Jinak ještě k té bitové hloubce 8 vs 10. Strašně záleží, co máte za vstupní materiál. Nemusí jít jen o třeba 3D animace, ale například i scény ve kterých vyskytují přirozené gradienty. Zkuste si schválně zakódovat třeba tenhle můj testovací obrázek. https://ibb.co/HCfqHNr
Přestože vstupní png má jen 8 bitů, tak to prostě slušně nezakódujete bez toho, abyste použil 10 bit enkodér v jakémkoliv ze standardních ztrátových formátů (H.264, HEVC, VP9).
To je třeba důvod, proč většinou pro archiv preferuji 10bit, ve vyšším bitrate a pokud to nepodporuje hardware, tak x264 (která pořád jede velice hezky, na dnešních procesorech typ. okolo reálného času).
Je to reálný problém. Protože mnoho dekodérů není kompatibilní s 10bit kodeky, takže na to nejde úplně jednoduše přejít třeba při streamování. Pokud má někdo nasvícenou scénu tak, že z toho ten banding leze třeba na youtube, typicky nezbude nic jiného, než scénu předělat (např. dát do pozadí nějakou texturu atp.)
https://www.youtube.com/watch?v=N0gyMViIbUA

Citace
Kde bych se o tom QSVEnc něco dočetl, nějaký představení a tutoriál? a vůbec co je to zač,- co mi to v kódování videa umožní víc?

To jsou takové alternativní transkódovací nástroje od pána, nebo paní Rigaya
https://github.com/rigaya
Je tam buď NVEnc pro NVIDIA nebo QSVEnc pro Intel.
Snaží se to maximálně využít možností pro celou HW akcelerovanou pipeline (dekóding, filtry, enkóding) na dané  platformě. Pro ostatní neakcelerované formáty a filtry to používá knihovny z ffmpegu.
Pro někoho to může být zajímavé tím, že nemusí nutně znát kolikrát šílenou syntaxi toho jak tu pipeline "s hwupload, hwdownload filtry" udělat v normálním ffmpegu.
Osobně to moc nepoužívám na kódování, mám spousty věcí v ffmpegu, ale spíš na porovnávání případně rychlé zjišťování vlastností dané karty/ovladače, protože to má relativně často aktualizované rozhraní na ty knihovny a dokáže to hezky vypsat v přehledu.

A jak je na tom podpora amd rdna3 pro windows +linux cosetýče hw enkodovani ? Jake api využivá? Jak. Si vede v srovn. s nvidia a intel qsv?

Moje subjektivní hodnocení.
kvalita pro normální transkódování - ne streaming, kde je třeba preferovaná nejmenší latence)
H264 - QSV > NVENC >> AMF
HEVC - NVENC > AMF > QSV (protože to nemá ten lookahead, resp. adaptive I)

Pro streamování a trochu vyššími bitraty (stream rychlejší linkou na CDN, kde to stejně převaří na finální dist. formáty), se to může trochu srovnávat, tam bych řekl, že s povypínanými pokročilými funkcemi je QSV a NVENC víceméně srovnatelné, AMF o trochu horší (výrazně se to zlepšilo okolo posledních RDNA).

A teď ještě ty provozní vlastnosti (mám na různých místech všechny tři vendory v různých generacích).
Nejraději mám na video NVIDIA karty. Proč?

Mají sice své proprietární API (NVENC), ale jejich ovladače chodí relativně použitelně na obou systémech (bavím se o video části ne o Waylandu, ale i tam se to téměř srovnalo s AMD).
a rozběhnete to na většině jader.
NVENC knihovna nemá žádné další závislosti na Linuxu, chodí v pohodě i na systémech, kde z principu nejsou patentově zatížené kodeky (RHEL, Fedora, OpenSUSE bez dalších repo)
Je tam relativně nejmíň bugů a nedotažených věcí.
Enkodéry jsou rychlé - což se projeví v paralelním kódování (server). Např. i slabší Quadro/GF karty dovedou kódovat současně tři H.264 FullHD streamy v 50p a rychlost nepadne pod 2x realtime.

U Intelu je problém s tím, že ne všechny deklarované funkce chodí, např. ten look-ahead je potíž, kterou léta nikdo neřeší.

AMD má v podstatě dvě API (obě fungují v ffmpegu).
AMF je jejich proprietární rozhraní podobně jako NVENC. Je součástí jen jejich Windows ovladače, nebo AMDGPU-Pro na Linuxu. AMF poskytuje plnou kontrolu nad všemi vlastnostmi enkodéru.
Problém tam je v tom, že ovladač chodí jen se specifickými jádry v určitých distribucích (u ostatních se to možná povede, možná ne). I pro velmi rozšířené Ubuntu vychází typicky několik měsíců za novým releasem. Také relativně dost odstřihávají podporu starších karet (cca 5 let a šlus).
V určitých jiných ohledech je zároveň i problematičtější (3D výkon, může mít více bugů), než open source ovladač, co je přímo v jádře + v knihovnách MESA.
Ten kernel+mesa ovladač je fajn, chodí out of box pro většinu věcí. Také je to téměř nejlepší ovladač na Wayland kompozitory z hlediska kompatibility. Ale nemá proprietární AMF.
Místo toho se dá použít rozhraní VAAPI, které řeší akceleraci dekódování i kódování a používá na to MESA. Ale jsou tam dva háčky.
První je ten, že nemá všechny možnosti a parametry od HW, které nabízí proprietární AMF.
Druhý je ten, že MESA musí být zkompilovaná s podporou těch kodeků, opět kvůli potencionálním licenčním problémům v některých zemích. Některé distribuce to až tak neprožívají, jiné zase ano a pak jste odkázán na repozitáře třetích stran (s různým úspěchem), případně svá sestavení a kompilace.
Navíc má AMD na Windows, podle mě, daleko zabugovanější proprietární ovladače než NVIDIA.

Nakonec ještě ohledně kvality kódování přidám extenzivní rozbor od Tom's hardware.
Dole je obrázek s mega tabulkou.
https://www.tomshardware.com/news/amd-intel-nvidia-video-encoding-performance-quality-tested

K tomu jen dvě poznámky.. Používají jednu objektivní metriku VMAF, která se nemusí vždy shodovat se subjektivní preferencí. Druhá je ta, že je to test primárně pro gamesníky na streaming, schválně povypínali některé pokročilé věci v těch enkodérech, aby snížili latenci a zároveň nesrovnávali hrušky s jablkama, pokud to jeden z testovaných hw nepodporuje.
2
Server / Re:Pořízení domácího serveru na Proxmox
« Poslední příspěvek od vatavata kdy 05. 10. 2024, 23:35:48 »
No, já nejdřív pořídila jeden jetý 1U Dell, slušně výkonný, levný, ale tak hlučný, že šel do školy.
Domů jsem si do racku postavila 3U server na B550 s Ryzen 9 5900x / 64GB, to plně na virtualizaci stačí, ačkoliv nepoužívám Proxmox ale KVM/QEMU na holém Debianu. IPMI to taky nemá, ani mi nechybí, mám v tom jakousi starou gpu pro všechny případy. SW Raid v SuperMicro klecích, disky navěšené na bazarovém SAS řadiči. Spokojenost, chlazeno vzduchem, pokud se v tom děje něco žravého, pravda, trochu to hučí, ale většinu času se to prakticky nudí, takže jen tak šumí. Klidová spotřeba něco kolem 70W.
 
3
Bazar / Prodám programátor Asix Presto
« Poslední příspěvek od Longin kdy 05. 10. 2024, 22:39:36 »
Ahoj
Prodám programátor Asix Presto
https://www.asix.cz/prg_presto.htm
Funkční, původní kryt
Cena 1400 Kč
Osobně Brno eventuálně Zásilkovna
4
Bazar / Prodám Xilinx FPGA kit Digilent Nexys A7
« Poslední příspěvek od Longin kdy 05. 10. 2024, 22:24:13 »
Ahoj
Prodám FPGA kit Digilent Nexys A7
https://digilent.com/reference/programmable-logic/nexys-a7/start
Funkční, použitý párkrát, jako nový...
Revize desky D s plnou výbavou - XC7A100T
Originální krabička bez kabelu
Nabízím za 5000Kč
Osobně Brno eventuálně Zásilkovna
5
Windows a jiné systémy / Re:Finderem se nepřipojím na smb://
« Poslední příspěvek od RDa kdy 05. 10. 2024, 21:21:18 »
Me SMB prestalo fungovat na starem OSX, ze to podporuje jen novejsi verze (a ja jel starou kvuli XP).

Reseni bylo na stranu ktera sdili pridat proste AFP server.. a pouzivat afp:// pro maca.
6
Vývoj / Re:Komunikace mezi ESP a RPi
« Poslední příspěvek od TechnikTom kdy 05. 10. 2024, 20:58:46 »
No a když už to RPi má WiFi, tak proč to tam neposílat přes síť?
A můžete mít ty senzory kdekoli.
A nebudete na ESP muset programovat čtení těch čidel a posílání po sériové lince, ale využijete hotové projekty jako ESPeasy, Tasmota, esphome atd.
7
Server / Re:QEMU nad LVM se zasekává
« Poslední příspěvek od Michal Šmucr kdy 05. 10. 2024, 20:10:27 »
Zalozil jsem bug u Gentoo: https://bugs.gentoo.org/940751

jsou tam postnuty vysledky ze sysrq, a hnije to v kernelu, podle:

Kód: [Vybrat]
# ps auxf | grep D
USER       PID %CPU %MEM    VSZ   RSS TTY      STAT START   TIME COMMAND
root      7358  0.0  0.0      0     0 ?        D    11:32   0:00  \_ [kworker/u16:0+loop0]
root      9444  0.0  0.0      0     0 ?        D    11:52   0:00  \_ [kworker/u16:4+flush-251:4]

v dmesg zadny error neni, disky jsou lokalni a bez chyb ve smartu
[/quote]

Díky za další detaily. Jasně, synchronizuje se writeback cache a nemůže to zapisovat, všechny vrstvy včetně toho finálního qemu procesu pak čekají.
Mě to pořád vede spíš k tomu, že je tam problém buď s MD, nebo s disky. Přestože by to za normálních okolností po timeoutu, kdy zařízení neodpovídá, měl vzdát a pokračovat jen s tím zbylým z mirroru. A jasně budou tam nejspíš ještě libahci, ahci v případě SATA disků.
Co je každopádně divné (nebo by to opravdu nahrávalo nějakému bugu) je to, že to neemituje jedinou divnou kernelovou hlášku.
Nic.. jsem zvědavý, co to finálně způsobuje, nebo jestli se to povede ještě reprodukovat s jinými jádry a vypnutým write mostly.

Citace
dm tohle?

Ano, přesně tohle jsem myslel.
Za normálních okolností je ten LV ACTIVE. Je tam mechanismus, že když je problém se zařízením(i) pod ním, tak nezruší ty své devnody, ale jen se přepne do režimu SUSPENDED a všechny procesy nad ním čekají v uninterruptible wait (D) stavu.
Jak jsem zmiňoval, tak mě se na specifické konfiguraci stávalo to, že nastal problém, přeplo se to do SUSPENDED. Nicméně poté, kdy se zařízení pod LVM vrátilo do funkčního stavu, tak už se to nevrátilo do ACTIVE modu, mrznuly lvs, pvs atd. Ale když se to vynutilo přes dmsetup resume <dev>, tak se dopsaly všechny věci a normálně to pokračovalo dál.

Citace
Ten LOOP je tam takto:
A je to z duvodu, aby C: partisna byla 4K aligned (prakticky je 1MiB aligned). Na LVM je modifikovany obraz disku s winXP, kde byla prvni partisna posunuta na zarovnanou pozici - sektor 2048, ale ten originalni bootloader si s tim neporadi a nebootuje to - pak uz jsem nedohledal jak opravit bootovani, protoze:

... jsem vymyslel rovnak na ohybak: vzal tech 63 sektoru od pocatku disku (kde je bootloader), nakopiroval je pred hranici prvni partisny, a ve QEMU bootuji z toho posunuteho loopdevice. Vysledek je:
- guest si mysli ze ma C: zacinajici na 63 sektoru a tedy bootuje ok
- host ma data zarovnana

Ta LVM partisna tedy obsahuje dve partition tables, jedna je na zacatku s 2048 offsetem pro C:, druha je pred koncem 1M bloku s 63 offsetem pro C:, prostredek prvniho 1M bloku je pak nevyuzit.

Jasný chápu, obešel jsi to docela vtipně, díky za vysvětlení. Já to jen za začátku nepochopil, jak je to do ten loop zapracovaný a že máš v QEMU přímo oddíl bez qcow image.
Nechci se v tom úplně rochnit, tím že je to víceméně off-topic a podle ten loop device v tom problému nebude hrát roli..
Ale WinXP SP3 stoprocentně bootují i s prvním oddílem od 1MiB. Kdysi jsem to řešil v komerčních migračních nástrojcíh z HDD -> SSD (Paragon, Acronis). Podobně, když jsem instaloval VM na běh nějakých starých aplikací ve VMWare nebo QEMU/KVM. Ale tam jsem to dělal tak, že jsem si před instalací Windows připravil prázdné, neformátované 0x07 partitiony zarovnané na 1MB (třeba pomocí linuxového fdisku, nebo diskpart z novějších Windows) a pak to nechal při instalaci XP SP3 zformátovat jejich instalátor, co si pak nainstaloval i zavaděč a normálně to šlape.
Tohle je z jedné image, co jsem našel doma.. https://pastebin.com/raw/DFXc1Qh2
Akorát ta zmíněná migrace existujícího Windows disku z 4K na 1M zarovnání se mi nikdy nepodařila standardními nástroji (dd, partclone), nebootovalo to, nezkoumal jsem to moc dál a měl jsem k dispozici boot CD s Paragonem, který to vyřešil uspokojivě.
8
Server / Re:QEMU nad LVM se zasekává
« Poslední příspěvek od RDa kdy 05. 10. 2024, 19:21:32 »
Na druhou stranu je dost pravdepodobne, ze ten problemu bude nekde v unikatnim nastaveni celeho OS a mozna i v kombinaci s HW.

Je to klasicky serverovy hw s ECC, zadna obskurita.

Ze se to zasekne, nelze pripsat tomu ze je konfigurace nestandardni - pouzivam system jako skladacku. Ocekavam ze kazdy dilek bude delat svoji cast tak jak ma.

Tim, ze byste pouzil "standardni" a mnohokrat vyzkouseny Debian nebo Redhat, vyloucite spoustu moznych problemu.

To je priserny - ze pouziju neco rekneme "zastaraleho" - jen proto ze to "uz" funguje? Asi je zde na miste pripomenout - ze nebyt me a tohoto problemu, tak za nejaky rok dva, az se vase klasicke distro rozhoupe nabidnout to co dnes pouzivam, tak je  mozne ze tohleto tam bude nastesti opraveny.

Nebezi me na tom neco kritickeho ci s miliardovym obratem, ze bych mel priotity jinde. Bugy se stavaji a je treba jim prijit na kloub.
9
Hardware / Re:Existují kvalitní webkamery?
« Poslední příspěvek od r443 kdy 05. 10. 2024, 19:10:53 »
Po létech používání no-name krámů a integrovaných mizerných webkamer v noteboocích se mi loni dostaly do ruky kamery od Dellu, WB5023 (2k QHD) a WB7022 (4k). Nad jejich obrazem jsem zůstal hledět s otevřenými ústy, oproti všemu, co jsem kdy předtím viděl, to byl rozdíl několika tříd.

Pro zajímavost jsem teď dohledal, že oba modely také používají už zmíněný čip Sony Starvis, takže to asi opravdu bude to pravé. Za mě osobně jinak ta 2k verze úplně stačí.
10
Vývoj / Re:Komunikace mezi ESP a RPi
« Poslední příspěvek od kopevi2 kdy 05. 10. 2024, 17:38:12 »
udělal bych to pomocí ESP webserver a rpi by bylo pouze robrazovadlo....
Stran: [1] 2 3 ... 10