Poslední příspěvky

Stran: 1 ... 8 9 [10]
91
Sítě / Re:CETIN - připojení bytu
« Poslední příspěvek od 🇺🇦 GPU kdy 03. 10. 2024, 10:23:44 »
Důchodcům v SVJ je milejší  výmalba, než nějaké internety, to je pochopitelné. To pak často společné prostory vypadají lépe, než jednotlivé byty, tedy dokud se i na nich nepodepíší problémoví nájemnící a jejich návštěvy.

Nakonec se člověk dozví, že za všechno vlastně můžou ty internety, protože když nebyly, nikdo po chodnách nesprejoval...
92
Sítě / Re:CETIN - připojení bytu
« Poslední příspěvek od František Ryšánek kdy 03. 10. 2024, 09:17:45 »
No mame neco podobneho, Cetin dotahl optiku do sklepa. A druzstvo nechce rozvody po baraku, protoze nove vymalovana chodba a dalsi plky (jinudy nez chodbou to nejde, nejsou stupacky, pac stara zasavba).

To je jakobych měl v baráku patologickou byrokracii na úrovni naší radnice :-)

Pozvat/vpustit si do baráku telco s optikou (což je osvícené a správné) a pak jim jakožto zástupce sousedů zakázat, tahat to po baráku? :-)

Jsem nakonec rád za naše malé SVJ, kde jsem se vlastní dlouholetou prací dopracoval k pozici (pochybné výsadě) převážně důvěryhodného údržbáře a chytrolína ve věcech infrastruktury. U nás platí "hlavně ať to funguje".
93
Hardware / Re:Kvalitní kamera pro minipočítač
« Poslední příspěvek od Hynek Beran kdy 03. 10. 2024, 09:05:30 »
Kvalitní kamera pro minipočítač je podle mě oxymorón.

Tak přes CSI můžete připojit jakoukoli kameru. I kvalitní. Pokud by byl problém najít přímo CSI, tak přes HDMI lze připojit třeba Arri Alexa (i když se spíš očekává, že to bude nějaká DSLR) :-). https://rpishop.cz/mipi/3795-waveshare-hdmi-csi-adapter-pro-raspberry-pi.html.
94
Hardware / Re:Nový monitor na práci vývojáře
« Poslední příspěvek od Filip Jirsák kdy 03. 10. 2024, 09:02:35 »
A vy pořád nechápete o co jde a vidíte jen jednu, dvě části celkové problematiky.
Nebojte, chápu to celé. Ono je to totiž strašně triviální. Na zobrazovacím zařízení mám nějaké fyzické body, pixely, které je možné zobrazit. No a když chci něco zobrazit, můžu to popsat buď v těch fyzických pixelech – nebo to můžu popsat v jiných jednotkách, a k tomu pak musím mít údaj, jak to přepočítat na fyzické pixely. Můžu to vykreslení popsat třeba v centimetrech nebo palcích, a protože systém ví, kolik fyzických bodů má na centimetr nebo palec, vykreslí to správně velké (plus mínus, záleží na tom, zda ten poměr zná přesně). No a jedna z těch jednotek, které se dají převádět, jsou i logické pixely, které se obvykle používají v aplikacích – a škála (zvětšení) nastavené v systému udává, jaký je poměr velikostí mezi tímto logickým pixelem a fyzickým pixelem na daném zařízení.

Váš přiklad je správný, souhlasím. Ale je mimo mísu! To já nerozporuji. Mně jde, o případ kdy základ bude stejný: 20px a zvednu scale na 125%, tak bude mít ten znak 25px.  A to já zase nepotřebuji, protože chceme plochu za přijatelných PPI! Nemíchejte do toho retina.
Mýlíte se. PPI, tedy počet fyzických bodů na palec, je fyzickou vlastností zobrazovacího zařízení. Takže to určujete tím, jaké zařízení si koupíte. Retina displej s tím přirozeně souvisí, protože to označuje tak jemné rozlišení, při kterém z běžné pozorovací vzdálenosti daného zařízení už lidské oko nerozezná jednotlivé body.

Souhlas. Problém je s prvky které nejsou vektorové. Ty se rozmažou a že jich je. Třeba i tady na rootu nebo staré aplikace atd takže i zde to nemusí být s vyším scale výhra.
Staré aplikace mají problém spíš s tím, že nerespektují nastavené škálování, takže jsou prťavé. Nepamatuju se, kdy jsem naposledy viděl něco rozmazaného tak, že by to bylo rušivé. A rozhodně jsem podstatně radši, když uvidím malý (nebo i rozmazaný) obrázek na nějakém prehistorickém webu, než kdybych celý den koukal na rozmazané prostředí OS, rozmazaný text v aplikacích, v IDE, protože bych měl obrazovku s nízkým rozlišením.

No jasný a spolu s tím přijdete o část informační plochy monitoru. Budete nuceni zvětšit okno aplikace, aby se vám tam vlezlo stejné množství informace v čitelné podobě. To je to gró. Jenže vy nemužete zvětšit monitor.
Já říkám najdi si PPI kolem 120 (nebo dle tvých očí a potřeb) a budeš mít grafiku dostatečně vyhlazenou bez nutnosti scale a zustane ti nativní plocha. Na stejném monitoru budeš mít třeba 3 plnohodnotně velké okna místo 2 větších. Ať si každý vybere, jestli chce mít na 4k při scale 150 velikostně něco kolem "2k", ale přitom velmi jemné a vyhlazené!
Ne, tohle je nesmysl. Kolik se mi toho na obrazovku vejde určuje její fyzická velikost. Když toho chcete vidět víc, musíte si holt pořídit větší obrazovku. Nejde to dohnat zvětšováním rozlišení na stále stejné obrazovce bez škálování, protože pak by se vám sice na obrazovku vešlo víc informací, ale nepřečetl byste je.

120 PPI je pro běžný displej, na který koukáte cca ze 70 cm, málo. Apple pro tuhle vzdálenost udává retina rozlišení někde kolem 220 PPI.

Vytrháváte z kontextu. Vzal jste si jen jeden parametr, já říkám, že je to komplexnější téma.
Nevytrhávám z kontextu. Rada „nepoužívejte jiné škálování než 100 %“ je nesmysl. Když se jí někdo bude řídit, pořídí si buď obrazovku s nízkým rozlišením, kde bude mít vše rozmazané a zubaté, nebo si pořídí obrazovku s vyšším rozlišením, ale bude se koukat na maličké blechy, které bude mít problém přečíst.

Uvádím PPI, což je lepší parametr, který toho dokáže říct více,ale také né vše.
Mezi milimetrem a palcem existuje celkem jednoduchý převod, jeden palec je 25,4 milimetru.

škálování nemusí být potřeba.
Nemusí, pokud vám nevadí koukat na rozmazaný obraz nebo na miniatury, které ani nepřečtete.

Vybral jsem si monitor, který využiju na 100% a přitom mám velikost a kvalitu písma (informací) výbornou a to je to co tu pořád píšu, ať každý zohlední další parametry. Má zkušenost je taková, že lidé si často koupi menší 4k monitor (i 32 může být "malý" monitor), nevidí na informace, tak zvětšují a pak se divý, že mají menší plochu a horší práci s okny, než třeba u 2 monitorů.
Asi jste nikdy nepoužíval delší dobu 4K monitor, protože ta kvalita písma je nesrovnatelná. Já jsem měl 14 dní na jednom místě 4K a na druhém QHD monitor. Po týdnu jsem začal řešit, proč je na tom QHD displeji písmo tak rozmazané, a pak mi to došlo – protože je to QHD a ne 4K.

O tom, kolik informací se vám vejde na monitor, rozhoduje jeho fyzická velikost. (Už nemáme tak nízká rozlišení jako v dobách CRT, že by písmo a prvky musely být větší, aby se vůbec daly přečíst.) Rozlišení pak určuje, jak ostré a dobře vyhlazené bude písmo a ostatní prvky. Nastavení škálování určuje je pak jenom pomůcka, která řeší to, že aplikace pro určování rozměrů používají logické pixely – a dá se tím doladit velikost obrazu, třeba pokud špatně vidíte a potřebujete větší písmo.

Tak to je otázka, jestli si člověk kupuje vyšší rozlišení proto, aby se mu tam vlezlo víc písmenek
To právě otázka není. To, jak malá písmena člověk přečte, je dané fyziologií lidského oka. Samozřejmě to není u všech lidí stejné, někdo přečte menší písmo, někdo vidí hůř a potřebuje písmena o něco větší. Pokud někdo teď nemá nastavené písmo na zbytečně velké, a chce najednou zobrazit víc informací, nevyřeší to pořízení stejně velké obrazovky s větším rozlišením – protože by tam stejně nastavil přibližně tak velké písmo, jaké používá dnes. Při lepším rozlišení bude písmo lépe vyhlazené a může být o fous menší, ale to je jen nepatrný rozdíl.
95
Hardware / Re:Nový monitor na práci vývojáře
« Poslední příspěvek od nula kdy 03. 10. 2024, 08:58:29 »
Je ta frekvencia tak dolezita, ked to bude prevazne na pracu a nie hry, kde by to malo zmysel?

No, na zacatku, tak jsem krome her na prvni pohled rozdil nevidel. Ale po nejake dobe pouzivani uz to na tech "pomalych" 60Hz monitorech (ktere mi predtim prisly uplne vpoho) vidim. Mnohem min unavuje oci a zjistuju ze 60Hz obraz se jakoby mirne "trepe".
96
Hardware / Re:Kvalitní kamera pro minipočítač
« Poslední příspěvek od Hynek Beran kdy 03. 10. 2024, 08:55:00 »
Ale nová AI kamera s čipem Sony IMX500 to asi nemá  ::)
https://developer.sony.com/imx500/imx500-key-specifications

Z te AI kamery totiz neleze obraz, ale produkuje pouze vysledky neuronky.

Typicky to je pouzito pro aplikace jako pocitani a kategorizaci osob, ktere ti chodi do kramu v nakupaku - a protoze to je AI kamera resena s tim AI na snimaci, tak je zaruceno soukromi osob - nelze tam koukat na lidi, jen sbirat ony data z vystupu AI.

Já bych tedy řekl, že z té AI kamery obraz normálně leze. Výstup Bayer RAW10, ISP (YUV/RGB), Roit, metadata... Ono by to moc nedávalo smysl, protože ty AI kamery toho dělají mnohem víc, než počítají lidi a párovat metadata s jinou kamerou opravdu nechcete. Jiná věc je, že se ten obraz nemusí používat a vyhodnocujete pouze metadata. Pak to funguje i třeba na Cortex-M0+ v Pico.
97
Hardware / Re:Nový monitor na práci vývojáře
« Poslední příspěvek od Zopper kdy 03. 10. 2024, 08:47:22 »
Tak to je otázka, jestli si člověk kupuje vyšší rozlišení proto, aby se mu tam vlezlo víc písmenek, nebo proto, aby měl lepší obraz při zachování stejné velikosti. A nebo proto, že chce změnit velikost písmenek jen o trošku, ale rozlišení displejů roste diskrétně a s velkými kroky. Škálování na tohle funguje lépe, než nějak hrabat do velikosti písem, ale je na to potřeba mít dostatečně vysoké rozlišení, aby se dalo vyhnout čárám viditelně širokým 2,5 pixelu a podobně. Škálovat na FHD si nedovedu moc dobře představit.

Já mám třeba fyzicky na 13" displeji rozlišení 2560x1664, ale scaling nastavený na 1470x956. Pokud bych náhodou potřeboval na chvíli přidat obrazovkový prostor, tak pohnu šoupátkem a udělám si z toho na chvíli třeba FHD, a pak to zas vrátím zpátky.

A jen málokdy narazím na něco, kde by to nevypadalo dobře.  ::)
98
Sítě / Re:CETIN - připojení bytu
« Poslední příspěvek od LivingLegend kdy 03. 10. 2024, 08:37:34 »
Ahoj,
nedávno jsem zjistil, že CETIN dotáhl před pár lety do baráku optiku, respektive je ukončen ve sklepě v provařovací skříni.

Chtěl bych se zeptat zda má někdo zkušenosti s realizací připojení bytu, jestli se musí připojit všechny, nebo se to dá zařídit indivuálně?
Jsme SJV a ti z nějakého důvodu před x lety prostě nechtěli to dotáhnout až k bytům... Teď tam jsem a chci to nějako iniciovat, protože s "optikou" od Vodafonu nejsem moc spokojeny.

Díky za každé rady, tipy a zkušenosti.

No mame neco podobneho, Cetin dotahl optiku do sklepa. A druzstvo nechce rozvody po baraku, protoze nove vymalovana chodba a dalsi plky (jinudy nez chodbou to nejde, nejsou stupacky, pac stara zasavba).

V prvni rade si zjisti jak se da dostat k te veci ve sklepe. Protoze pokud to jde spolecnejma prostorama potrebujes souhlas SVJ. A je klidne pravdepodobne ze to budou chiti abys to uvedl (nebo ten kdo ti to bude tahat) do puvodniho stavu.
99
Hardware / Re:Zprovoznění pistole Aimtrak
« Poslední příspěvek od M Z kdy 03. 10. 2024, 07:23:54 »
Rekl bych ze skript je v pohode, az na ty { } za if na konci, bez nich by to mohlo fungovat.
100
Sítě / Re:CETIN - připojení bytu
« Poslední příspěvek od madmucho kdy 03. 10. 2024, 01:26:32 »
Dobrý den,
mám od O2 optiku do panelákového bytu a začalo to stejné jako tazatel v prvním příspěvku, všiml jsem si při cestě do sklepa že už dole mají trubičky zakončené Cetin i Tmobile, takže jsem šel objednat změnu tarifu na optiku tenkrát ještě přes web zrychlujeme, upozorňuji že do té doby jsem měl aktivní VDSL připojku od O2.
Objednal jsem 500 Mbit, za několik dní se ozval technik O2 že přijde, dokonce i o víkendu v sobotu, přišel pán Ukrajinec a velmi mne překvapil tím jak se k instalaci a problémům které tu i někteří zmiňují postavil, vše se ale nakonec povedlo v tentýž den, optickou trasu zakončil po pár lištách přes můj byt krabičkou na zdi, vedle které umístil terminátor, a k němu jsem is připojil svůj do té doby používaný mikrotik v modu bridge, PPOE na VDSL zyxel modem. Změnu připojení provedl technik požadavkem na cetin a do hodiny bylo zrušeno VDSL a aktivní optický spoj, PPOE spojení se připojilo úplně stejně jako jsem ho do té doby měl na VSDL, dokonce i stejnou veřejnou ip (za tu neplatím sem tam ji změní).
Optika od O2 jede doteď a výpadky nejsou žádné, mám všechny ty krabičky na malé UPS takový ten šesti pes od APC.

Problémy ? Jak jsem pochopil tak při instalaci byl problém takový že trasa do paneláku byla automaticky převzata aby se vše stihlo, takže dva optické kabely jeden hlavní a záložní, tak hlavní nefungoval, pán prosvěcoval optické spoje odemne dál a přišel na to, připojil mne tedy na záložní optické vláko které do paneláku vedlo, prostě si s tím poradil taky mě mohl poslat někam. No nakonec jsem byl první instalace v paneláku to mi s klidem řekl, za instalační material jsem vůbec nic neplatil ja pouze objednal změnu služby z VDSL na Optiku.
Stran: 1 ... 8 9 [10]