1
Sítě / Re:Více než /64 IPv6 adres u O2
« Poslední příspěvek od Michal Šmucr kdy Dnes v 00:22:23 »Nevím, jak někdo může od O2 brát jakýkoli internet, veřejná statická IPv4 = zaplať, veřejný statický blok IPv6/64 = zaplať, větší blok IPv6? ... prodej ledvinu. Hnus velebnosti.
Nevím jak je na tom Vodafone, ten myslím dával aspoň ten blok /64 IPv6 zdarma, ale T-Mobile ti tu IPv4 dá v ceně a k tomu navíc IPv6 blok /56 taky v ceně. Suma sumárum proti O2 je 360,- kaček měsíčně doma za v podstatě totožnou přípojku.
U toho O2 se to nesčítá, jakmile je IPv4, tak fixní IPv6 blok je v tom taky - takže 250 Kč. Ne že bych z toho byl nadšený, že jim pošlu 3k za rok navíc, ale prostě jsem to zkousnul a beru to jako nutnost k práci. CGNAT bych měl jen jako nouzovku a stejně bych to často musel nejspíš tlačit tunelem přes VPS.
U Vodafone je to myslím výchozí tak, že je IPv6 (byť nevím jestli je fix a bude opravdu pořád držet) a IPv4 pak za CGNATem. Pevná IP je pak za 175 Kč.
Fakt ten T-Mobile dává /56, jo? Pokud jo, tak je to docela překvápko, i vzhledem k tomu, jak jsou liknaví s jakoukoliv implementací IPv6 na mobilních datech. Jestli je to pravda, tak to je velká výhoda.
Chápu, že třeba na mobilní data (vyloženě na smartphone) nedává moc smysl víc než /64. Ale na nějakou domácí router, co už dnes skoro automaticky umí i hostovskou část mi to přijde taky dost omezující.
Za mě, pokud by někdo chtěl řešit jak velký prefix potřebuje ISP a že /56 každému je moc, tak mě by takový sweet spot na SOHO sítě přišlo /60 jako na domácí přípojky. Max. 16 dalších podsíti je naprosto adekvátní většině segmentování v těchhle sítích (pak už se stejně člověk zblázní z pravidel) a zároveň by to nemuselo těm ISP tak rychle ubývat.
Ale upřímně jsem /60 nikde neviděl, což nevím ani jestli má nějaký obchodní nebo technický důvod.