Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Software / Re:VP9 do HEVC pomocí FFMpegna AMD RDNA3
« Poslední příspěvek od mikesznovu kdy Dnes v 14:38:50 »
A jak je na tom podpora amd rdna3 pro windows +linux cosetýče hw enkodovani ? Jake api využivá? Jak. Si vede v srovn. s nvidia a intel qsv?
2
Vývoj / Re:Komunikace mezi ESP a RPi
« Poslední příspěvek od kolemctouci kdy Dnes v 14:32:13 »
Moznost pripojeni ESP32: S ohledem na to, ze nejsem softwerar a nevidim zas tak dobre za hardwarovy horizont, pripojovani pres USB a vsechen ten SW balast kolem toho by me desil (nerikam ze opravnene) a snazil bych se to pripojit treba pres I2C, ktere se zjevne u toho display pouziva jako I2C a tudiz by melo jit sdilet i s jinou perferkou (treba tim ESP32). Na ESP32 existuje spousta hotoveho SW (esphome, tasmota, atd.), ktery by sel mozna vyuzit aniz by se muselo neco programovat.

Kdyz to trochu rozvedu: Jednim smerem - ESP32 ma mizerny AD prevodnik, takze analogove vstupy by se nejspis stejne resily externim ADCckem, tedy pokud bude I2C na RPIcku uchoditelne, mozna by stacilo na to I2C pripojit primo I/O expander (PCA9xxx) na digitalni vstupy a nejaky AD prevodnik na ty analogove. Spousta tedlech brouku je v linuxu podporovana naprimo, staci naloadovat prislusny modul... a ESP32-ce se uplne vyhnout.

Anebo druhym smerem - vyhodit to RPIcko. Co ten display pohanet tou ESP32-kou s podporou LGVL, nebo komplexnejsim resenim jako OpenHASP, nebo nakonec i ta Tasmota myslim umi pohanet displaye? A I/Ocka resit bud z te ESP32 jako na zacatku anebo, kdyz by jich bylo potreba moc, tak prizvat ten I2C expander.

3
Server / Re:QEMU nad LVM se zasekává
« Poslední příspěvek od RDa kdy Dnes v 14:11:19 »
Zalozil jsem bug u Gentoo: https://bugs.gentoo.org/940751

jsou tam postnuty vysledky ze sysrq, a hnije to v kernelu, podle:

Kód: [Vybrat]
# ps auxf | grep D
USER       PID %CPU %MEM    VSZ   RSS TTY      STAT START   TIME COMMAND
root      7358  0.0  0.0      0     0 ?        D    11:32   0:00  \_ [kworker/u16:0+loop0]
root      9444  0.0  0.0      0     0 ?        D    11:52   0:00  \_ [kworker/u16:4+flush-251:4]

v dmesg zadny error neni, disky jsou lokalni a bez chyb ve smartu

raid je ok:
Kód: [Vybrat]
# cat /proc/mdstat
Personalities : [raid0] [raid1] [raid10] [raid6] [raid5] [raid4]
md127 : active raid1 sdb2[2](W) sda2[0]
      976497664 blocks super 1.2 [2/2] [UU]
      bitmap: 3/8 pages [12KB], 65536KB chunk

unused devices: <none>

dm tohle?
Kód: [Vybrat]
# dmsetup info vg0-vmWinXP
Name:              vg0-vmWinXP
State:             ACTIVE
Read Ahead:        256
Tables present:    LIVE
Open count:        1
Event number:      0
Major, minor:      251, 4
Number of targets: 1
UUID: LVM-KVkZOEFX23Qn7J0YkaFkaSUxt5KAvpHnegGxabY0xaBAHNOpssPEPi7WY6lfC36W

Ten LOOP je tam takto:
Kód: [Vybrat]
# losetup -l
NAME       SIZELIMIT  OFFSET AUTOCLEAR RO BACK-FILE DIO LOG-SEC
/dev/loop0         0 1016320         1  0 /dev/dm-4   0     512

... tvoren prikazem:
Kód: [Vybrat]
losetup -o $(( 512 * ( 2048 - 63 ) )) "$DRIVE_BOOT" "$DRIVE_FILE"
A je to z duvodu, aby C: partisna byla 4K aligned (prakticky je 1MiB aligned). Na LVM je modifikovany obraz disku s winXP, kde byla prvni partisna posunuta na zarovnanou pozici - sektor 2048, ale ten originalni bootloader si s tim neporadi a nebootuje to - pak uz jsem nedohledal jak opravit bootovani, protoze:

... jsem vymyslel rovnak na ohybak: vzal tech 63 sektoru od pocatku disku (kde je bootloader), nakopiroval je pred hranici prvni partisny, a ve QEMU bootuji z toho posunuteho loopdevice. Vysledek je:
- guest si mysli ze ma C: zacinajici na 63 sektoru a tedy bootuje ok
- host ma data zarovnana

Ta LVM partisna tedy obsahuje dve partition tables, jedna je na zacatku s 2048 offsetem pro C:, druha je pred koncem 1M bloku s 63 offsetem pro C:, prostredek prvniho 1M bloku je pak nevyuzit.

4
Sítě / Re:Vodafone chce výměnu modemu pro dual-stack
« Poslední příspěvek od Ivo2003 kdy Dnes v 13:49:42 »
U každého  slušného  ISP se veřejná IP za poplatek  dává  pevná. 
Můžete  si napsat na info@poda.cz a uvidíte.
U FTTB optiky dokonce není  aktivní  DHCP a musí  se nastavit  na wan manuálně.  U GPON už  pro  jednodušší obsluhu je aktivní i DHCP, které  přidělí  vždy  tu samou.
Dokonce v klientské  zóně  je tato IP přímo  uvedena.
5
Software / Re:VP9 do HEVC bez komprese pomocí QSVEnc?
« Poslední příspěvek od mikesznovu kdy Dnes v 13:46:10 »
Díky, za shrnutí, bude trvat dýl než to strávím. u HEVC (v nastavení, kdy bitraty vychází stejně velké zhruba, čili snížit kvalitu) pozoruju horší kvalitu kde náhle něco prolítne scénou, je to kostičkované.
Zato  u AVC vidím  trochu banding na obloze při švenkování. (není to porovnatelné s předchozí větou)
Kóduju převážně  abych zmenšil bitrate ne rozumnou míru pro traffic přes  net (3-6Mbps ale i 9-15Mbps pro 4K), ale zachoval v rozumné míře kvalitu.Nechci aby 4K vypadalo jako 1080 když bude mít 4x vyšší bitrate.  Zároveň na kvalitě ale tolik nebazíruju, abych paušálně nadstřelil crf, že to bude mít 10Mbps u FHD a 25 u 4K. když bud mít A aby to trochu valilo, čili tak >2x speedup. Což u HEVC je 0.4-0.8x.
Bývají to rychlé záběry, kdy se hodně liší množství detailů mezi snímky i v rámci snímku, motion blur při panningu, někde statická kamera s množstvím detailů.
A archivní kvalitu (to co vypadne ze střižny ) neřeším, objevil jsem, že to umí při top kvalitě 40Mbps HEVC a ještě je to 3x rychlejší než dosud XAVC(který jel přes 100%CPU) při 60%CPU a 80% GPU  (je to od oka), tedy celkově nižší spotřebě.

Kde bych se o tom QSVEnc něco dočetl, nějaký představení a tutoriál? a vůbec co je to zač,- co mi to v kódování videa umožní víc?
6
Sítě / Výběr výchozí brány ve WireGuardu
« Poslední příspěvek od mikesznovu kdy Dnes v 13:23:10 »
Mám modelový příklad: mobilní zařízení v road warrior režimu,  wireguardem.  Připojuju se klasicky na kdejakou wifinu. Do toho 2 další uzly , který samozřejmě mají přístup do internetu (veřejnoou IP jen jeden) a chtěl bych vybírat na mobilu (!), když se připojím mobilem, za kterého z těch dvou poteče traffic  ven (alias do internetu, nebo volitelně jen do nějakých rozsahu na internetu). Chtěl bych to řešit na tom mobilu (ten výběr), ne to setupovat na některém z těch nodů". Mobil se připojuje jen k jednomu nodu, neboť ten jenom má veřejnou IP.

Jaké jsou možnosti (na tom telefonu):
-mít (pro ten node s veřejnou IP) dva profily wiregardu (s totožnou sadou klíčů), ale s jiným nastavením IP adres a allowed networks (ty předpokládejme zatím pro jednoduchot 0.0.0.0/0)
- nechci rozhodně pro každou wifi síť nějak ladit v parametrech sítě default gateway (protože to by bylo k zblázenění uživatelsky pro desítky sítí, technicky by to ale asi bylo dobré řešení)
- nebo přece jen nějakou logiku  na těch nodech?
Stávající stav je, že na  WG na telefonu mám allowed: jen nějaký privátní rozsah pro přístup do VPN a když ho rozšířím i na  0/0, tak traffic do netu z mobilu jde přes ten druhý node.
7
Sítě / Re:CETIN - připojení bytu
« Poslední příspěvek od Marek Staněk kdy Dnes v 13:08:10 »
Tak u nás předloni byla optika taky během půl roku od prvního kopnutí a jelo to třetí den po zafouknutí vlákna.
Akorát těch 5 let předtím bylo strašný peklo. BTW do tý wifiny vyrostl sousedův smrk (a zastřihnout ho odmítnul), takže to ke konci jelo jen když stabilně foukalo ze správnýho směru.
8
Sítě / Re:Vodafone chce výměnu modemu pro dual-stack
« Poslední příspěvek od LukePole kdy Dnes v 12:57:32 »
U PODA čtu ve vyúčtování pouze Pronájem veřejné IP adresy a částku 66,10 Kč bez DPH. Nikde ani slovo o tom, že je pevná. V ceníku pro domácnosti, strana 2 (https://www.poda.cz/wp-content/uploads/2023/02/PODA-%E2%80%93-Cenik-13.pdf) je také uvedeno jenom Poskytnutí 1 veřejné IPv4 adresy a nikde ani slovo o tom, že se jedná o IPv4 pevnou.
9
Sítě / Re:CETIN - připojení bytu
« Poslední příspěvek od pkdvorak kdy Dnes v 12:37:47 »
No, asi patřím k těm šťastnějším, ale tak týden poté co dělníci zaházeli kabel, jsem začal na stránce Cetinu, našel seznam poskytovatelů, napsal jim, během týdne vybral (Metronet tenkrát), a za 14 dnů na mne koukala ze zdi optika s 2Gbit/s. Jedná se o bytovej barák, s optickým připojením v suterénu. Naštěstí ze sklepa vede kabelovej prostup ke všem bytům, takže žádnej problém, žádné bourání. A navíc - beze všech dalších poplatků.
10
Server / Re:QEMU nad LVM se zasekává
« Poslední příspěvek od Michal Šmucr kdy Dnes v 12:33:46 »
Úplně si nemyslím, že by šlo o nějaké špatné, nebo chybné zamykání. Přestože tam samozřejmě může být bug, regrese v jádře (zvlášť jestli máš rolling distribuci), tak mi to spíš přijde jako nějaký problém s konkrétními blok zařízeními v těch spodních vrstvách, čeká to na nějaký I/O timeout, který ze propaguje výš a poslední userspace proces, co je použil zůstává v D state.
Měl jsem např. podobné zátuhy s iSCSI externím disk. polem (hw -> target -> initiator -> multipath a LVM -> fs).

Tím, že blbnou i LVM příkazy jako lvs atp., tak bych z toho asi rovnou vyloučil QEMU a jiné userspace procesy, jejich zátuh už bude jen logický důsledek.
Kdyby to nastalo znovu, tak bych asi zkusil pro info.
- zkontrolovat dmesg (hlášky o timeoutech pro operaci na md nebo blok. zařízeních)
- spustit /sbin/dmsetup info + zkouknout, jestli není nějaké zařízení SUSPENDED místo ACTIVE
- podíval se, v jakém stavu jsou fyz. bloková zařízení pod tím raidem
např. cat /sys/block/sda/device/state a mělo by to vypsat running

Co bych případně zkusil dál.
- v případě, že tam bude dmsetup info vypisovat nějaké suspended zařízení, můžeš ho zkusit znovu manuálně nahodit přes dmsetup resume
- projet SMART u těch disků, jestli se tam nekumulují nějaké chyby přenosu na sběrnici
- nedělá se v tu dobu něco jako periodický fstrim (pokud to přes tu kaskádu vůbec proleze)?
- koncentroval bych se na divnosti ;)
Vím, že jste ten hybrid mirror s HDD+SSD mirrorem a write-mostly zmiňovali s F. Kučerou. I když by to asi mělo fungovat, pořád mi přijde, že jsou to zařízení s výrazně jinou charakteristikou a nepoužívá to úplně moc lidí (-> nebude to úplně masivně testované). V krajní možnosti, kdybych s tím nemohl hnout, tak bych po zálohování asi dočasně zfailoval přes mdadm jeden z těch disků a nechal to nějakou dobu běžet v degradovaném režimu, jestli to nebude mít pozitivní vliv s jedním zařízením.
- mrknul bych se na timeouty
Např. konkrétní SSD může mít nějaký déle běžící interní GC, který teoreticky způsobí, že to na chvíli vyhnije a nezapisuje.
U pokusů s timeouty mám typicky dvě strategie, buď výrazně zkrátit a čekat, jestli se nezvýší výskyt chyby, nebo rozumně prodloužit, pokud už tuším, a zkouším, jestli to pomůže.
Timeouty myslím třeba nastavení fyz blok. zařízení /sys/block/sda/device/timeout, nebo u NVME disků pak nastavení v modulu nvme_core (dá se poslat jako parametr jádra).
Nadto některé NVME disky mají také možnosti ovlivnit jejich chcípání a přecházení mezi power staty (APST) přes nvme set-feature.

Jen takový můj dump k tématu, může to být spoustou věcí..

P.S.: Co dělá ten losetup s offsetem 1s? To jsem nějak nepochopil, jakože tam je ještě další loop device jen kvůli tomu posuvu?
Stran: [1] 2 3 ... 10