Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Software / Re:Aplikace pro analýzu měřených dat
« Poslední příspěvek od František Ryšánek kdy Dnes v 22:05:03 »
Nejsem si přesně jist zadáním :-)

Třeba "odkud až kam to máte už vyřešeno" a "co ještě potřebujete řešit". Třeba time-series databases je samostatné odvětví, kde existuje větší počet softwarových produktů, každý umí trochu jiné věci. Pokud chcete nahlédnout, kde to zhruba začalo a jaké problémy se řeší, zkuste si počíst něco o RRD - což je ovšem prabába celého odvětví, a "ideové potomstvo" má poměrně pestré.

Nad round-robin databázemi je postavena řada softwarových produktů kategorie "Network Management System". Tyto Vám umožňují, sbírat time-series data, ukládat je v jednotné databázi, páchat na nich základní automatizované kontroly, a vyrábět si z nich grafy pro průběžný přehled. Třeba konkrétní open-source NMS projekt Zabbix by default ukazuje u každého grafu střední hodnotu...

Nechce se mi moc zabíhat do "výpočetního zpracování".
Třeba "porovnávat více časových řad mezi sebou", případně nad nimi ještě provádět nějaké výpočetní operace / algoritmy... toto mi přijde pro běžný NMS jako poměrně netriviální zadání. Možná by Vám v tomto směru pomohl nějaký SCADA systém (řízení a vizualizace průmyslových procesů) ale to je už zas daleko od zadání, pokud si představujete nějaký "flexibilní nástroj pro business intelligence".

Pokud jde o to, vynést si několik časových řad do grafu, nějak si nastavit měřítko na svislé ose (nebo dvou), zvolit si barvičky křivek apod... poměrně mocný nástroj na tvorbu grafů (nejen časových řad) je Gnuplot. Je to vlastně skriptovací jazyk = je s tím v začátku trochu práce. Ale ty skripty se následně dají vytvářet automatizovaně, a nechat si vyrobit obrázek buď ad hoc (kliknutím se spustí Gnuplot, schroupe data a vyplivne obrázek) nebo je předpočítávat hromadně v nějakém pravidelném intervalu... kdysi to takhle dělaly některé NMS. Gnuplot taky umí nějaké základní matematické operace, pokud je třeba si data nějak "mezizpracovat" (= pro jednodušší preprocessing se lze obejít bez dalšího programovacího mezikroku).

Jinak pokud by zadání znělo, "tady mám nějakou časovou řadu, umím ji dostat třeba do formátu CSV, a chci se na ni především pro začátek rychle podívat, najít si vhodné svislé měřítko a časový interval, vybrat si časové detaily, na ty se po jednom postupně zaměřit, případně mám časových řad několik, klidně z různých zdrojů, a rád bych je viděl pohromadě v grafu, nebo v několika grafech na stránce" ... tak na takové rychlé klikací prohlížení / zoomování / švenkování bych zmínil software BinJr = otevřený time series browser, GUI aplikace.
2
Hardware / Re:Použitelnost konektoru na RPi TV HAT
« Poslední příspěvek od TechnikTom kdy Dnes v 21:37:55 »
Tak jednak se naučte počítat, protože je to 2x20 a ne 2x40.
Stačí tedy hledat něco jako 2x20 stacking connector nebo header.
3
Hardware / Re:IP kamery bez nutnosti aplikace
« Poslední příspěvek od TechnikTom kdy Dnes v 21:28:54 »
Záleží, co od toho chcete.
Po úvodním nadšení to stejně skončí na tom, že si to žije samostatným životem a vracíte se k záznamům, až když je problém.
Já mám Hikvision NVR plus 4 kamery.
Na aktuální pohled používám náhled přímo z kamer v Domoticz, který stejně jede pro domácí automatizaci.
Snímky se střídají po vteřině, což mi pro přehled stačí a přístup mám buď lokálně nebo přes veřejnou IP.
Pokud potřebuje něco z minulosti, tak si přes to webové rozhraní NVR stáhnu časový interval, který mne zajímá a přehraji přes VLC.
Jinak přes VLC lze samozřejmě přehrávat i aktuální streamy jednotlivých kamer.
Jinak mám zajímavý poznatek.
To jejich webové rozhraní vyzažduje pro obraz nějaký exe plugin.
Tak spustím Virtualbox, tam Firefox s tím rozšířením a vidím obraz z kamer.
Pak spustím Firefox v Ubuntu a kupodivu taky vidím obraz  z kamer, což bez toho běžícího Virtualboxu ani náhodou.
Vždycky jsem si myslel, že by to mělo být docela dobře vzájemně oddělené.
Nešlo by to nějak využít pro obraz i v Ubuntu?
4
Sítě / Re:Mikrotik ac lite přístup pro správu routeru
« Poslední příspěvek od CFM kdy Dnes v 19:48:11 »
6.43 je zoufale stará verze (2018?) a pravděpodobně se spoustou známých exploitů. Je-li admin interface vystaven do internetu, tak bych se vůbec nedivil, kdyby to někdo naboural ...
5
Hardware / Re:IP kamery bez nutnosti aplikace
« Poslední příspěvek od drd.bib kdy Dnes v 19:26:42 »
V práci mame Nvr Dahua N220104-P-4KS4. Je kompletne offline, ovládanie cez html5 web GUI(bez doplnkov), ak ale človek chce, majú aplikáciu na win/android (tiež iba lokálne bez internetu). Ma zabudovany poe switch na 4 kamery. Kamery používame tiež dahua,neviem, ci podporuje iné.

Doma mám na kamery nasadený Frigate, co ale nesplňuje hotový box(treba niekde nainštalovať).
6
Sítě / Re:Mikrotik ac lite přístup pro správu routeru
« Poslední příspěvek od xyzero kdy Dnes v 19:19:59 »
Vždy jsem se přihlašoval buď přes winbox či mobilní aplikaci.
Vždy to bylo bez problémů.
Verze je myslím 6.43
Teď momentálně u PC nejsem.
7
Hardware / Re:IP kamery bez nutnosti aplikace
« Poslední příspěvek od Emil Pastelka kdy Dnes v 19:18:29 »
NAS obecně častěji funguje offline (což je i výchozí režim), tedy tam problém nehledejte. Online je primárně pro přístup z venku - pokud nepotřebujete, nebude. Rozhraní funguje nezávisle na OS.
Jako zásadní bod rozhodování vidím výchozí licence na počet kamer (Synology 2, Qnap tuším 8) a potřeba dokoupení dalších. Což opět prodraží variantu NAS.
V jednom objektu mám kamery postavené na řešení TP-Link / Tapo. Je to levné, snadno se přidávají kamery a aplikaci pro telefon potřebujete jen na výchozí nastavení. Kamery ukládají video na SD kartu, tedy není potřeba další krabice a online funkce nejsou povinné. Podporují protokol RTSP, tedy pro samotné sledování stačí ve většině případů nativní přehrávač v Linuxu.
Což mi připomnělo, že existují přímo celé distribuce, které fungují jako "surveillance center". Před lety jsem si s podobnou hrál na Raspberry Pi (pro 4 kamery by to chtělo alespoň v.5) - tady je rovnou i návod https://www.youtube.com/watch?v=DUt82YP1p0U

Nicméně ten TP-Link Vám doporučím jako téměř ideální řešení. Kamery lze provozovat s lokálním napájením přes WiFi, nebo přes PoE jedním LAN kabelem. Detekce i nahrávání fungují skvěle a ač jsem rovněž online funkce nepožadoval, ukázaly se velmi užitečnými (upozornění na překročení oblasti, či vzdálená komunikace - kamera má mikrofon i reproduktor).
8
Sítě / Re:Mikrotik ac lite přístup pro správu routeru
« Poslední příspěvek od CFM kdy Dnes v 18:52:24 »
Jaká je v tom verze? Je/bylo admin rozhraní přístupné z internetu? Nejde např o tento problém?
https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=167948
Každopádně bych to přes netinstall aktualizoval a očistil od případných blešek ...
9
Hardware / Re:IP kamery bez nutnosti aplikace
« Poslední příspěvek od noonenoone kdy Dnes v 18:45:57 »
Ahoj,

děkuju za reakce a zkušenosti. U synology jsem se nikde nedočetl, že funguje v Linux browseru, ani to, že bude fungovat offline. Nejspíš to poběži na chrome/firefoxu v linuxu, ale asi bude problém s tím offline režimem. Ty AI funkce vyžadují připojení. Obecně o ně nestojím, takže zakážu komunikaci. Ostatní funkce NAS nepotřebuju a nebudu používat. Tím se z toho stává drahá krabice (15k) ve srovnání s libovolným NVR řešením od kdekoho (5k). Nepopiratelnou výhodou je ten web interface. Nevýhodou je zase komplexnost té krabice - má to bezpočet funkcí a vlastností které nevyužiju a mohou se rozbít a platím za ně. Vedle toho nějaké NVR neumí nic moc navíc a je to specializovaná appliance, nikoli univerzální řešení kde čeho.

Neměli byste ještě nějaký námět?
10
Sítě / Re:Mikrotik ac lite přístup pro správu routeru
« Poslední příspěvek od xyzero kdy Dnes v 18:16:45 »
Děkuji za odpovědi.
Vůbec nechápu co to mohlo takhle rozvrzat.
Zkusím se ještě podívat,jestli tam není starší záloha, kdy to ještě šlo se přihlašovat přes ip adresu a bylo to přihlašovací funkční.
Mohl bych udělal tovární nastavení,ale potom to už nedám vůbec dohromady. ;D
Stran: [1] 2 3 ... 10