Takhle jsou ale oba přes jedno zařízení.
Na počtu zařízení nezáleží.
Jedna bezpečnostní chyba stačí na to, aby si útočník převedl vaše peníze kam chce.
Takhle ale bezpečnost nefunguje. Bezpečnost se posuzuje podle dvou kritérií – závažnost chyby a její pravděpodobnost. Je spousta jiných případů „jedné chyby“, které mohou položit bezpečnost celého internetového bankovnictví. Třeba prolomení asymetrické kryptografie. Jenže riziko je tak nízké, že s ním banky dokážou bez problémů žít. A to samé se týká té vaší hypotetické bezpečnostní chyby v Androidu/iOS.
Android i iOS jsou pro bankovnictví dostatečně bezpečné systémy.
Ne, nejsou. Malware může získat root oprávnění a mít plnou kontrolu nad zařízením, třeba ukázat pozměněnou platbu v bankovní aplikaci. Ta se tomu obecně nemá jak bránit, její kod si útočník může libovolně měnit.
No, jsou. Shodují se na tom banky i odborníci na počítačovou bezpečnost. Vaše názory jsou irelevantní, když o počítačové bezpečnosti nic nevíte.
Pro představu jsem dával odkaz na CVE statistiky.
Ano, já jsem si na základě toho odkazu udělal představu, že o bezpečnosti nic nevíte.
Banky dělají jen minimum nezbytné pro to, aby nepřišly o licenci. Skutečná bezpečnost je nezajímá, pracují s tím, jaké útoky se aktualně dějí. Klienti chtějí hlavně pohodlí. A útočníci nebudou ztrácet čas psaním root exploitů, když fungují mnohem jednodušší a levnější útoky. To ale neznamená, že bankovní aplikace jsou bezpečné. Jen to zatím není velký problém.
Bankovní aplikace jsou natolik bezpečné, aby klienti používaly služby banky a zároveň to banku nestálo víc, než kdyby aplikace víc zabezpečila. Což je v pořádku. Vy si taky domů nebudete pořizovat trezor za 100 000 Kč, abyste do něj pak uložil 10 000 Kč.