Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Server / Re:QEMU nad LVM se zasekává
« Poslední příspěvek od RDa kdy Dnes v 14:11:19 »
Zalozil jsem bug u Gentoo: https://bugs.gentoo.org/940751

jsou tam postnuty vysledky ze sysrq, a hnije to v kernelu, podle:

Kód: [Vybrat]
# ps auxf | grep D
USER       PID %CPU %MEM    VSZ   RSS TTY      STAT START   TIME COMMAND
root      7358  0.0  0.0      0     0 ?        D    11:32   0:00  \_ [kworker/u16:0+loop0]
root      9444  0.0  0.0      0     0 ?        D    11:52   0:00  \_ [kworker/u16:4+flush-251:4]

v dmesg zadny error neni, disky jsou lokalni a bez chyb ve smartu

raid je ok:
Kód: [Vybrat]
# cat /proc/mdstat
Personalities : [raid0] [raid1] [raid10] [raid6] [raid5] [raid4]
md127 : active raid1 sdb2[2](W) sda2[0]
      976497664 blocks super 1.2 [2/2] [UU]
      bitmap: 3/8 pages [12KB], 65536KB chunk

unused devices: <none>

dm tohle?
Kód: [Vybrat]
# dmsetup info vg0-vmWinXP
Name:              vg0-vmWinXP
State:             ACTIVE
Read Ahead:        256
Tables present:    LIVE
Open count:        1
Event number:      0
Major, minor:      251, 4
Number of targets: 1
UUID: LVM-KVkZOEFX23Qn7J0YkaFkaSUxt5KAvpHnegGxabY0xaBAHNOpssPEPi7WY6lfC36W

Ten LOOP je tam takto:
Kód: [Vybrat]
# losetup -l
NAME       SIZELIMIT  OFFSET AUTOCLEAR RO BACK-FILE DIO LOG-SEC
/dev/loop0         0 1016320         1  0 /dev/dm-4   0     512

... tvoren prikazem:
Kód: [Vybrat]
losetup -o $(( 512 * ( 2048 - 63 ) )) "$DRIVE_BOOT" "$DRIVE_FILE"
A je to z duvodu, aby C: partisna byla 4K aligned (prakticky je 1MiB aligned). Na LVM je modifikovany obraz disku s winXP, kde byla prvni partisna posunuta na zarovnanou pozici - sektor 2048, ale ten originalni bootloader si s tim neporadi a nebootuje to - pak uz jsem nedohledal jak opravit bootovani, protoze:

... jsem vymyslel rovnak na ohybak: vzal tech 63 sektoru od pocatku disku (kde je bootloader), nakopiroval je pred hranici prvni partisny, a ve QEMU bootuji z toho posunuteho loopdevice. Vysledek je:
- guest si mysli ze ma C: zacinajici na 63 sektoru a tedy bootuje ok
- host ma data zarovnana

Ta LVM partisna tedy obsahuje dve partition tables, jedna je na zacatku s 2048 offsetem pro C:, druha je pred koncem 1M bloku s 63 offsetem pro C:, prostredek prvniho 1M bloku je pak nevyuzit.

2
Sítě / Re:Vodafone chce výměnu modemu pro dual-stack
« Poslední příspěvek od Ivo2003 kdy Dnes v 13:49:42 »
U každého  slušného  ISP se veřejná IP za poplatek  dává  pevná. 
Můžete  si napsat na info@poda.cz a uvidíte.
U FTTB optiky dokonce není  aktivní  DHCP a musí  se nastavit  na wan manuálně.  U GPON už  pro  jednodušší obsluhu je aktivní i DHCP, které  přidělí  vždy  tu samou.
Dokonce v klientské  zóně  je tato IP přímo  uvedena.
3
Software / Re:VP9 do HEVC bez komprese pomocí QSVEnc?
« Poslední příspěvek od mikesznovu kdy Dnes v 13:46:10 »
Díky, za shrnutí, bude trvat dýl než to strávím. u HEVC (v nastavení, kdy bitraty vychází stejně velké zhruba, čili snížit kvalitu) pozoruju horší kvalitu kde náhle něco prolítne scénou, je to kostičkované.
Zato  u AVC vidím  trochu banding na obloze při švenkování. (není to porovnatelné s předchozí větou)
Kóduju převážně  abych zmenšil bitrate ne rozumnou míru pro traffic přes  net (3-6Mbps ale i 9-15Mbps pro 4K), ale zachoval v rozumné míře kvalitu.Nechci aby 4K vypadalo jako 1080 když bude mít 4x vyšší bitrate.  Zároveň na kvalitě ale tolik nebazíruju, abych paušálně nadstřelil crf, že to bude mít 10Mbps u FHD a 25 u 4K. když bud mít A aby to trochu valilo, čili tak >2x speedup. Což u HEVC je 0.4-0.8x.
Bývají to rychlé záběry, kdy se hodně liší množství detailů mezi snímky i v rámci snímku, motion blur při panningu, někde statická kamera s množstvím detailů.
A archivní kvalitu (to co vypadne ze střižny ) neřeším, objevil jsem, že to umí při top kvalitě 40Mbps HEVC a ještě je to 3x rychlejší než dosud XAVC(který jel přes 100%CPU) při 60%CPU a 80% GPU  (je to od oka), tedy celkově nižší spotřebě.

Kde bych se o tom QSVEnc něco dočetl, nějaký představení a tutoriál? a vůbec co je to zač,- co mi to v kódování videa umožní víc?
4
Sítě / Výběr výchozí brány ve WireGuardu
« Poslední příspěvek od mikesznovu kdy Dnes v 13:23:10 »
Mám modelový příklad: mobilní zařízení v road warrior režimu,  wireguardem.  Připojuju se klasicky na kdejakou wifinu. Do toho 2 další uzly , který samozřejmě mají přístup do internetu (veřejnoou IP jen jeden) a chtěl bych vybírat na mobilu (!), když se připojím mobilem, za kterého z těch dvou poteče traffic  ven (alias do internetu, nebo volitelně jen do nějakých rozsahu na internetu). Chtěl bych to řešit na tom mobilu (ten výběr), ne to setupovat na některém z těch nodů". Mobil se připojuje jen k jednomu nodu, neboť ten jenom má veřejnou IP.

Jaké jsou možnosti (na tom telefonu):
-mít (pro ten node s veřejnou IP) dva profily wiregardu (s totožnou sadou klíčů), ale s jiným nastavením IP adres a allowed networks (ty předpokládejme zatím pro jednoduchot 0.0.0.0/0)
- nechci rozhodně pro každou wifi síť nějak ladit v parametrech sítě default gateway (protože to by bylo k zblázenění uživatelsky pro desítky sítí, technicky by to ale asi bylo dobré řešení)
- nebo přece jen nějakou logiku  na těch nodech?
Stávající stav je, že na  WG na telefonu mám allowed: jen nějaký privátní rozsah pro přístup do VPN a když ho rozšířím i na  0/0, tak traffic do netu z mobilu jde přes ten druhý node.
5
Sítě / Re:CETIN - připojení bytu
« Poslední příspěvek od Marek Staněk kdy Dnes v 13:08:10 »
Tak u nás předloni byla optika taky během půl roku od prvního kopnutí a jelo to třetí den po zafouknutí vlákna.
Akorát těch 5 let předtím bylo strašný peklo. BTW do tý wifiny vyrostl sousedův smrk (a zastřihnout ho odmítnul), takže to ke konci jelo jen když stabilně foukalo ze správnýho směru.
6
Sítě / Re:Vodafone chce výměnu modemu pro dual-stack
« Poslední příspěvek od LukePole kdy Dnes v 12:57:32 »
U PODA čtu ve vyúčtování pouze Pronájem veřejné IP adresy a částku 66,10 Kč bez DPH. Nikde ani slovo o tom, že je pevná. V ceníku pro domácnosti, strana 2 (https://www.poda.cz/wp-content/uploads/2023/02/PODA-%E2%80%93-Cenik-13.pdf) je také uvedeno jenom Poskytnutí 1 veřejné IPv4 adresy a nikde ani slovo o tom, že se jedná o IPv4 pevnou.
7
Sítě / Re:CETIN - připojení bytu
« Poslední příspěvek od pkdvorak kdy Dnes v 12:37:47 »
No, asi patřím k těm šťastnějším, ale tak týden poté co dělníci zaházeli kabel, jsem začal na stránce Cetinu, našel seznam poskytovatelů, napsal jim, během týdne vybral (Metronet tenkrát), a za 14 dnů na mne koukala ze zdi optika s 2Gbit/s. Jedná se o bytovej barák, s optickým připojením v suterénu. Naštěstí ze sklepa vede kabelovej prostup ke všem bytům, takže žádnej problém, žádné bourání. A navíc - beze všech dalších poplatků.
8
Server / Re:QEMU nad LVM se zasekává
« Poslední příspěvek od Michal Šmucr kdy Dnes v 12:33:46 »
Úplně si nemyslím, že by šlo o nějaké špatné, nebo chybné zamykání. Přestože tam samozřejmě může být bug, regrese v jádře (zvlášť jestli máš rolling distribuci), tak mi to spíš přijde jako nějaký problém s konkrétními blok zařízeními v těch spodních vrstvách, čeká to na nějaký I/O timeout, který ze propaguje výš a poslední userspace proces, co je použil zůstává v D state.
Měl jsem např. podobné zátuhy s iSCSI externím disk. polem (hw -> target -> initiator -> multipath a LVM -> fs).

Tím, že blbnou i LVM příkazy jako lvs atp., tak bych z toho asi rovnou vyloučil QEMU a jiné userspace procesy, jejich zátuh už bude jen logický důsledek.
Kdyby to nastalo znovu, tak bych asi zkusil pro info.
- zkontrolovat dmesg (hlášky o timeoutech pro operaci na md nebo blok. zařízeních)
- spustit /sbin/dmsetup info + zkouknout, jestli není nějaké zařízení SUSPENDED místo ACTIVE
- podíval se, v jakém stavu jsou fyz. bloková zařízení pod tím raidem
např. cat /sys/block/sda/device/state a mělo by to vypsat running

Co bych případně zkusil dál.
- v případě, že tam bude dmsetup info vypisovat nějaké suspended zařízení, můžeš ho zkusit znovu manuálně nahodit přes dmsetup resume
- projet SMART u těch disků, jestli se tam nekumulují nějaké chyby přenosu na sběrnici
- nedělá se v tu dobu něco jako periodický fstrim (pokud to přes tu kaskádu vůbec proleze)?
- koncentroval bych se na divnosti ;)
Vím, že jste ten hybrid mirror s HDD+SSD mirrorem a write-mostly zmiňovali s F. Kučerou. I když by to asi mělo fungovat, pořád mi přijde, že jsou to zařízení s výrazně jinou charakteristikou a nepoužívá to úplně moc lidí (-> nebude to úplně masivně testované). V krajní možnosti, kdybych s tím nemohl hnout, tak bych po zálohování asi dočasně zfailoval přes mdadm jeden z těch disků a nechal to nějakou dobu běžet v degradovaném režimu, jestli to nebude mít pozitivní vliv s jedním zařízením.
- mrknul bych se na timeouty
Např. konkrétní SSD může mít nějaký déle běžící interní GC, který teoreticky způsobí, že to na chvíli vyhnije a nezapisuje.
U pokusů s timeouty mám typicky dvě strategie, buď výrazně zkrátit a čekat, jestli se nezvýší výskyt chyby, nebo rozumně prodloužit, pokud už tuším, a zkouším, jestli to pomůže.
Timeouty myslím třeba nastavení fyz blok. zařízení /sys/block/sda/device/timeout, nebo u NVME disků pak nastavení v modulu nvme_core (dá se poslat jako parametr jádra).
Nadto některé NVME disky mají také možnosti ovlivnit jejich chcípání a přecházení mezi power staty (APST) přes nvme set-feature.

Jen takový můj dump k tématu, může to být spoustou věcí..

P.S.: Co dělá ten losetup s offsetem 1s? To jsem nějak nepochopil, jakože tam je ještě další loop device jen kvůli tomu posuvu?
9
Vývoj / Re:Komunikace mezi ESP a RPi
« Poslední příspěvek od alex6bbc kdy Dnes v 12:12:34 »
muzes tam mit js a casovy event, ktery nacte nova data. nebo nemusis mit js a nastavis autorefresh webovky a ta se cela stahne s novymi udaji. moznosti je habakuk.
10
Vývoj / Komunikace mezi ESP a RPi
« Poslední příspěvek od Trupik kdy Dnes v 11:31:02 »
Ahoj vespolek,
nevím jestli se tohle úplně hodí sem, ale zkusím to:
dostal se mi do pazour tenhle displej. Přikoupil jsem k němu RPi zero 2w. Plán je takový, že na tom rozjedu v kiosk režimu webový prohlížeč s HTML stránkou, která bude dělat GUI, zobrazovat informace o stavu a hodnotě čidel,... . Protože displej zabírá prakticky všechny piny z headeru RPi, tak různé I/O periferie plánuji napojit na ESP32, které bych připojil pomocí USB a přilepil ho zezadu na RPi. Moje otázka: jak co nejlépe, nejsnáze, nejefektivněji, nej... dostat informace z ESP do RPI a zpět? Půjde o nějaké 1/0, analogové hodnoty atd...
Zatím mě napadlo toto: data z ESP posílat přes USB sériovou linkou, v RPi spustit nějaký python script, který by tu sériovou linku četl a zapisoval do souboru (nejspíš v ramdisku, aby nezabil SD kartu neustálými přepisy) který by byl přístupný přes webserver odkud by si jej JS na stránce tahal pomocí AJAXu?
Přiznám se, že něco takového řeším poprvé, takže nevím jaké jsou možnosti.

Předek díky za případné tipy  :)
Stran: [1] 2 3 ... 10