Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Studium a uplatnění / Re:Kde ako ajťák žiť?
« Poslední příspěvek od Karmelos kdy Dnes v 12:01:13 »
No akorátže ty chaty a zahrádky současní důchodci víceméně většinou zdědili po svejch rodičích co to pořídili za tuhého socializmu.
2
Software / Re:Ako pripoiť šifrovaný disk cez konzolu ako užívateľ
« Poslední příspěvek od Tomas Lehocky kdy Dnes v 12:01:05 »
Dobrý deň

Ďakujem za odkaz https://unix.stackexchange.com/a/777255
Funguje to.

Ešte potrebujem doladiť aby som tam nemusel zadávať heslo. Inak sa to nepripojí automaticky.

Používam LUbuntu. Tam sa ma po prvom zadaní hesla filemanager spýtal či ho má natrvalo uložiť - klikol som že ano.

Ako mám toto vyriešiť pre príkazový riadok?
3
Hardware / Re:Kde koupit 10m HDMI kabel?
« Poslední příspěvek od Michal Šmucr kdy Dnes v 11:56:01 »
V čem je vlastně CAT6 lepší než ten HDMI kabel? Obojí jede diferenčně přes kroucené páry.

Myslím, že se to bude dost lišit podle konkrétního HDMI kabelu, protože je taky více řekněme kategorií. Osobně jsem krom jednoho nefunkčního moc neviděl, co je uvnitř. Nicméně kamarád, který jich měl možnost "kuchat" větší množství a byl zvědavý, tak říkal, že se některé jsou udělané dost mizerně. Měl nějaké tenčí ohebné, kde jsou licny s malými průřezy, špatné nebo dokonce žádné kroucení těch TMDS diferenciálních párů. Ty lepší pak mají vcelku poctivě udělané kroucení - individuální stínění každého páru, lepší geometrii a jsou třeba i zkoušené pro vyšší verze HDMI 2.0, 2.1.
Tam bych si možná troufal tvrdit, že to bude čistě z hlediska přenosu lepší než běžný Cat6 nebo dokonce 6A kabel.
Což by i dávalo smysl, protože HDMI/DVI nepoužívá vícestavový PAM jako gigový nebo desetigigový metalický Ethernet, tak tam jsou při TMDS přenosu násobně vyšší frekvence. Takže Cat6 a 6A kabely jsou i specifikovány (max. útlum, přeslechy) na 250 resp. 500 MHz, což je výrazně míň než používá HDMI v těch vyšší režimech.

Takže jaktože to chodí, přestože dobré HDMI kabely by měly být spíš obecně lepší než běžné UTP? Pokud tu teď na chvíli pominu tu konzistenci a striktnější standardy u UTP kabelů, jak je zmíněno v předchozím příspěvku.
Já myslím, že klíčové bude to, co dělá elektronika v konkrétním extenderu.

Když si vzpomenu na první DVI/HDMI extendery třeba 20 let zpátky, tak ty používaly dva kabely (první pro dif. páry, druhý pro další signály) a víceméně to bez jakéhokoliv překódování jen elektricky přizpůsobovaly pro posílání po UTP/STP kabelech - silnější drivery pro charakteristickou impedanci toho vedení, ekvalizace útlumu, preemfáze, buffer na DDC. Měl jsem několik takovýchhle prvních Gefenů a bylo to peklo na zemi (což mohlo být samozřejmě i implementací, ale bylo to strašně náchylné na souběh s jiným vedením, nakonec jsem to musel všechno vyřadit a nahradit optikou). Pak podobných zařízení přibylo relativně hodně, kvůli dostupnosti hotových řešení např. od Ti.
https://www.ti.com/lit/ug/snlu016a/snlu016a.pdf

Další generace víceméně podobná koncepce, ale pouze po jednom kabelu, takže odhaduji, že první tři páry byly zas pro TMDS složky, na posledním tam musel být nějaký multiplex protože je to víc signálů (byť s nižší frekvencí) a navíc obousměrně.

No a pak (třeba 10 let zpátky) přišly extendery, které víceméně dekódovaly TMDS signál a převedly jej do vlastního streamu, co používá vícestavový PAM a rovnoměrně využívá všechny čtyři páry v tom UTP kabelu, plus samozřejmě řeší i ty zpětné kanály. Což podobně jako u Ethernetu umožní snížení šířky pásma a odolnější přenos přes UTP. Tohle je standardizované v HDBaseT, který je fajn i kvůli interoperabilitě mezi různými zařízeními (např. některé projektory to mají vestavěné). Nicméně je to licencované a má to pod palcem izraelská firma Valens Semi, která i vyrábí čipy. Což je pak i důvod, proč jsou všechny HDBaseT extendery i násobně dražší.
U těch OEM převážně čínských/taiwanských výrobců bych pak čekal, že používají podobný princip, ale vyhýbají se případným patentovaným věcem a mají to v proprietární formě.
Ale je to jen odhad, nikdy jsem nic v poslední době nerozebíral, neodlepoval chladiče, neměřil, nezkoumal.. :)

Možná třeba RDa, který je odborník na podobný hardware, s tím má třeba víc zkušeností z nějakého návrhu. Nebo tomu zkoušel přijít na kloub.
4
Odkladiště / Re:Zálohování stále se měnících velkých dat
« Poslední příspěvek od kaaja kdy Dnes v 11:43:28 »
V bankach je podla mna transakcia mala (predpokladam 10-ky bajtov).
Ohledně 10-tek bajtů bych byl dost opatrný, určitě to spíše bodou 100-ky, ne li 1000. Ono na transakci není jenom odkud jak a kolik, ale budou tam třeba různé symboly, měna, popis příkazce, popis příjmence. Nedejbože, aby ta transakce byla kartou nebo mezinárodní, to pak přibude spousta dalších atributů.
Jinak taková banka má transakcí miliony denně.
A představovat-si, že data katastru jsou xml se souřadnicemi je podle mě také naivní. To kde parcely jsou je jenom malá část dat. Katastr hlavně vede majitele, celé zástavní smlouvy. Podle mě český eviduje i celé kupní smlouvy. Různé omezení o manilupaci - zástavní smlouvy,...
5
Studium a uplatnění / Re:Kde ako ajťák žiť?
« Poslední příspěvek od 🇺🇦 GPU kdy Dnes v 11:30:04 »
U nás mají důchodci chalupy, chaty, zahrádky,...
6
Hardware / Re:Kde koupit 10m HDMI kabel?
« Poslední příspěvek od redustin kdy Dnes v 10:53:48 »
A že by jenom striktnější standard pomohl stejný signál táhnout 6x dál (10m vs. 60m)? Chápu, že tam asi budou nějaké linkové zesilovače, ale to by v HDMI mělo být taky, ne?
7
Hardware / Re:Kde koupit 10m HDMI kabel?
« Poslední příspěvek od dj-bobr kdy Dnes v 09:40:19 »
Tipoval bych, že CAT6 má striktnější standardy oproti HDMI kabelům - twist, impedance atd. Je fakt, že HDMI over RJ45 (mám https://vi.aliexpress.com/item/1005006697217483.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.11.5a2f1802dXKQ29&gatewayAdapt=glo2vnm) mi fungovalo na 20m CAT6 úplně v pohodě, což je délka, kterou u HDMI kabelů vnímám dle recenzí na webu už často problémovou.
8
Hardware / Re:Levný nevýkonný hardware na virtualizaci
« Poslední příspěvek od fanoush kdy Dnes v 09:26:36 »
Díky za update. Jak konkrétně jsi potunil ten ryzenadj?
viz https://forum.root.cz/index.php?topic=29812.msg415968#msg415968 pustil jsem to tak jak to tam ten clovek napsal, neco tam mozna je zbytecne ale zafungovalo. Na mem hlavnim desktopu s R7 5825U staci myslim jenom fast limit a slow limit. Jestli jsi aktualizoval na posledni T640 bios tak by me zajimalo jestli to stale funguje, mam tam nejaky starsi (01.15 nebo .16 ?), v .18 tam updatujou nejake AMD veci ale snad by to nemelo nic pokazit. nektere tyhle limity muze vyrobce omezit ale mozna ty fast a slow ne, nevim.

EDIT: Zmena jde videt treba v 'htop', frekvence se drzi na vsech jadrech 3.3GHz kdyz bezi nejaky ten multicore
9
Hardware / Re:Levný nevýkonný hardware na virtualizaci
« Poslední příspěvek od redustin kdy Dnes v 08:39:02 »
Díky za update. Jak konkrétně jsi potunil ten ryzenadj?
10
Distribuce / Re:Bash completion pro nft
« Poslední příspěvek od Petr Krčmář kdy Dnes v 08:34:02 »
Z nějakého důvodu to v Debianu není, ale dá se to najít na GitHubu. Stačí ten soubor uložit do /etc/bash_completion.d/ a jede se.
Stran: [1] 2 3 ... 10