Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Hardware / Re:Nákup nového serveru s limitem do 50 tisíc Kč
« Poslední příspěvek od jjrsk kdy Dnes v 18:05:32 »
psal o linuxu a proxmoxu ne?!
Ne, pise, ze tam bude mit 4-5x windows 10 a jeden tux. V tom proxmoxu.

...Já to ale vnímal tak, že Windows 10 Pro podporuje až 20 současných síťových připojení....
Jenze ono nejde o to, co ti to technicky umozni, ale o to, co je napsano v nejakym kilometrovym blabolu. MS to resit nebude, ti nikdy licence neresi, ale to neznamena, ze na to nemuzes narazit.

Kdybys napriklad chtel pouzivat plnotucny SQL, tak ... protoze ho chces mit ve virtualu, tak od lonska musis mit SA. To neznamena ze to bez SA nebude fungovat. Jen prave tohle zmenili v licenci, a tim ji, samozrejme a jak jinak pro dobro uzivatelu, zdrazili na nasobky.

A pokud vim, tak klientsky widle (w10/11 included) se, v souladu s licenci virtualizovat nesmi vubec. U tech starsich to IMO neni osetreno licencne nijak. A pokud se ptas proc, tak kolik by asi tak MS prodal serverovych licenci, kdyby to koser slo?

Chápu že na stroji mám RAID na PERCU, že ty disky nemohu přesunout, a ani to není v plánu :)
To si zjevne nepochopil zasadni problem, to ze tam mas raid = kdyz ti umre disk, muzes ho vymenit a nic se nedeje. Kdyz tobe nove umre to JEDNO SSD, tak srv stoji, a prisel si o data.

Jinak u serveru se NEpouziva M.2 protoze se NEda vymenit za provozu. A pro ucely levnyho serveru je zcela dostacujici sata/sas ... protoze to se za provozu vymenit da. Pricemz te to nijak neomezuje.

Ale porad sme se nedozvedeli to zasadni = co ti nedostacuje na stavajicim HW. Vzhledem k poctu virtualu a uzivatelu by to totiz melo byt doslova epicky predimenzovany.

Vzhledem k pozadovany cene, tady mas spolehlivy frc https://www.servershop24.de/en/

2
Hardware / Re:Chytrý detektor kouře do domu
« Poslední příspěvek od JurajP kdy Dnes v 18:04:28 »
Taky teď přemýšlím nad výběrem detektoru kouře, ideálně s komunikací.

Nejde mi o nějakou bezpečnostní třídu, prostě jen něco co způsobí rámus a vzbudí mě v případě průseru dřív než budu uzenej/pečenej, a s tlačítkem na umlčení sirény.
Koukám na ten doporučovaný Shelly Smoke Plus:
  • Bude se to bavit i s něčím jiným než je apka + čmoud výrobce?
  • Bude to fungovat na síti bez přístupu k Internetu?
Asi ne, ale moc rád se nechám přesvědčit o opaku od někoho kdo to takto provozuje.
Navíc - baterie + WiFi, opravdu? Zrovna WiFi není technologie která by byla šetrná k nízké spotřebě dané bateriovým provozem. Asi ta komunikace bude stylem 1x týdně zpráva "ještě jsem tu"
Raději bych šel do něčeho co nebude připojitelného do Internetu. Buď Zigbee, a nebo klasické drátové čidlo s kontaktem.
Zatím se rozmýšlím nad výběrem na stránce Zigbee2MQTT https://www.zigbee2mqtt.io/supported-devices/#e=smoke ale nic mě tam nějak moc neoslovilo.
Funguje to cez mqtt. Moznost napojit na HA. Malo by aj lokalne
3
Bazar / Re:Prodám Mikrotik CAP AX
« Poslední příspěvek od lojza007 kdy Dnes v 17:57:11 »
Prodáno.
4
Odkladiště / Re:Kontakt na ČVUT kvůli vyřazenému poli
« Poslední příspěvek od Logik kdy Dnes v 17:53:23 »
Jasně, díky. Bude bude, nebude, nebude.
5
Hardware / Re:Chytrý detektor kouře do domu
« Poslední příspěvek od Zopper kdy Dnes v 17:33:24 »
A to se tu ještě nerozjela debata o konkrétní implementaci měření v tom hlásiči. ;D Ne každý hlásič požáru je (nebo aspoň býval) opravdu detektor kouře, a ten kouř se dá měřit různými způsoby (základní dělení ionizační, fotoelektrický), co udělají klidně několik kritických minut rozdílu v případě požáru co zatím jen doutná versus otevřený plamen, případně dřevo versus pěnová matrace, protože kouřové částice jsou jiné a detektor je citlivý jen na něco...

Jako alternativní řešení si dovoluji navrhnout sadu kvalitních ale relativně hloupých hlásičů (které jsou propojené mezi sebou, aby spustily všechny najednou, ale nemají žádné IOT, cloudy, nic) a k tomu mikrofon u RPi, co bude poslouchat tu sirénu.
6
Odkladiště / Re:Kontakt na ČVUT kvůli vyřazenému poli
« Poslední příspěvek od CPU kdy Dnes v 17:23:32 »

Darovaný kůň nemusí mít všechny zuby, hlavně pokud se člověk sveze. :-D
7
Hardware / Re:Chytrý detektor kouře do domu
« Poslední příspěvek od Libor kdy Dnes v 17:21:02 »
Taky teď přemýšlím nad výběrem detektoru kouře, ideálně s komunikací.

Nejde mi o nějakou bezpečnostní třídu, prostě jen něco co způsobí rámus a vzbudí mě v případě průseru dřív než budu uzenej/pečenej, a s tlačítkem na umlčení sirény.
Koukám na ten doporučovaný Shelly Smoke Plus:
  • Bude se to bavit i s něčím jiným než je apka + čmoud výrobce?
  • Bude to fungovat na síti bez přístupu k Internetu?
Asi ne, ale moc rád se nechám přesvědčit o opaku od někoho kdo to takto provozuje.
Navíc - baterie + WiFi, opravdu? Zrovna WiFi není technologie která by byla šetrná k nízké spotřebě dané bateriovým provozem. Asi ta komunikace bude stylem 1x týdně zpráva "ještě jsem tu"
Raději bych šel do něčeho co nebude připojitelného do Internetu. Buď Zigbee, a nebo klasické drátové čidlo s kontaktem.
Zatím se rozmýšlím nad výběrem na stránce Zigbee2MQTT https://www.zigbee2mqtt.io/supported-devices/#e=smoke ale nic mě tam nějak moc neoslovilo.
8
Odkladiště / Re:Kontakt na ČVUT kvůli vyřazenému poli
« Poslední příspěvek od CPU kdy Dnes v 17:18:48 »
CPU: Poslal jsem SZ

Neznám detaily, ale meziresort má asi přednost, kontakt rád předám. Před vyřazením se to řeší nabídkou ostaním, aby jeden nevyhazoval to, co jiný musí koupit. Jinak kontakt na SH jsem předal.
9
Hardware / Re:Nákup nového serveru s limitem do 50 tisíc Kč
« Poslední příspěvek od honzako kdy Dnes v 17:12:51 »
MS SQL Express by jsi neměl používat ve virtualizovaném prostředí. Snad se tedy nic licenčně nezměnilo.
Jinak máš dost vysoké požadavky na server.

Být tebou tak bych zvážil normální desktop se zaplaceným onsite supportem, který umí RAID a který budou zapínat když budou pracovat, protože tam bude i tlak na úsporu el. energie.
Sice nevím kolik tam máš userů, ale jestli jsou to ti 3 v účetnictví, tak virtualizace je nejblbější cesta. Ono to tak moc rychlé totiž nebude.
Začal bych tím že koupíš počítač s Win11Pro s RAM 16GB, nasdílíš složku a nainstaluješ SQL Express (stejně použije max 1GB RAM) a zkusíš si to spustit na klientech, a spíše posil síť (jsou docela dostupné 2,5Gbit síťovky a prvky) a to už je významný rozdíl bez zásahu do LAN.
10
Hardware / Re:Nákup nového serveru s limitem do 50 tisíc Kč
« Poslední příspěvek od Mart1n kdy Dnes v 17:05:22 »
Jeste jsem nezazil, aby u podobneho stroje byl uzkym hrdlem CPU. Tohle proste musis v pohode urvat dostatkem RAM a kvalitnimi SSD.
tos ještě nepracoval s Premierem  :o ... jejich stránky jsou vtipné, že prý stačí CoreDuo ... ale to by jsme na výplaty čekali do vánoc. Ale je fakt, že to NVMe to posunulo do nového levelu - co se týká tech výplat, to se počítá hold, to nedělá disk ani ramka, ještě se na to zaměřím při tom testu, jak moc je a co je tím úzkým hrdlem...
Stran: [1] 2 3 ... 10