Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Nová témata / Re:FFmpeg - avif thumbnail problem
« Poslední příspěvek od hknmtt kdy Dnes v 17:29:41 »
Hm, tak sa mi to podarilo spustit ale nic to nerobi(alebo to robi prilis dlho). Takze asi skor ostanem pri jpg ale manualne zkonvertujem do avif cez vips.
2
Hardware / Re:Zvuková karta pro Linux
« Poslední příspěvek od redustin kdy Dnes v 17:25:01 »
Zvukovku jsem chtěla do PCI, v lepším případě do PCI-E. Mix mám malinkej stolní Soundcraft EPM6.
Mix je izolační třídy I, tedy po připojení do line-in PC vytvoří zemní smyčku. Vyzkoušej, uvidíš, zda je to OK. Pokud jo, škoda peněz za cokoliv jiného. Z hlediska latence je na tom interní HDA spíše lepší, než komplikované USB.

Citace
Zasilovač bude koupenej z Temu. Obyčejnej koncák třídy D.

Dnes již všechny ty D čipy mají symetrické vstupy. Bohužel ty levnější krabičky nemívají symetriku vytaženou do vstupního konektoru, protože XLR/jack 6.3 něco stojí. Takže bych rozhodně vzal zesík, který má neukostřený napájecí adaptér izolační třídy II (napájecí kabel jen dvoupólovou vidlici).

Citace
Základní deska je Asus P8B75-V.

Kodek z r. 2008, zkreslení/šum samozřejmě kus pod špičkou, ale rozhodně lepší, než drtivá většina 16bitových USB donglů napájených z 5V USB. Vyzkoušej, uvidíš.
3
Hardware / Re:Zvuková karta pro Linux
« Poslední příspěvek od redustin kdy Dnes v 17:23:59 »
Juli by bylo oproti interní zvukovce fajn, že má symetrické vstupy. Ten mixer má sice jen kvazisymetrické výstupy (str. 17 https://www.soundcraft.com/en/product_documents/efxepm-ug-20101130-pdf-3034a911-6eae-4392-87d3-00c80a9b1319 ), ale to pro symetrické vstupy Juli nijak nevadí. Navíc má MIDI, které by mohlo mít menší latenci, než USB midi.
4
Software / Re:Už se vás AI někdy na něco zeptala?
« Poslední příspěvek od Karmelos kdy Dnes v 17:21:14 »
Si myslim, že jsi odhalil singularitu, protože AI dosáhla sebeuvědomění.   Odteď to půjde jenom s kopce.
6
/dev/null / Re:distribuce "peněz" ČNB->KB
« Poslední příspěvek od ssdcorrupt kdy Dnes v 17:14:04 »
ČNB od ledna příštího roku zvedla procento rezerv a zdá se že první banka v nesnázích je reifeisen která teď přišla s akčním sporákem s 4.2% aby dorovnala bilanci novými vklady.
7
Hardware / Re:Zvuková karta pro Linux
« Poslední příspěvek od Michal Šmucr kdy Dnes v 17:13:16 »
@redustin - Zvukovku jsem chtěla do PCI, v lepším případě do PCI-E. Mix mám malinkej stolní Soundcraft EPM6. Zasilovač bude koupenej z Temu. Obyčejnej koncák třídy D.

@Michal Šmucr - Základní deska je Asus P8B75-V. Mix je uvedenej výše.

Tak to je v pohodě, mix je vcelku fajn :) Na desku jsem se ptal, abych se mrknul, jaká je tam integrovaná zvukovka a co to má za sloty.

Integrovanou můžeš samozřejmě vyzkoušet s dvěma obyč. kabely (stereo jack -> 2x cinch) a zapojit do 2tr a rec-out na mixu, pokud už to teď tak nepoužíváš.
Ta int. zvukova je takový průměr, ale asi žít by se s tím dalo, pokud tam nebude nějaké bzučení kvůli zemním smyčkám.
Co se týká těch herních karet, tak pokud to nejsou nějaké výrazně dražší modely, tak to podle mé zkušenosti nemá žádné extra lepší parametry než většina integrovaných zvukovek.. ten rozdíl je pak primárně třeba v podpoře nějakého 3d audia na hry ve Windows, což je ale pro většinu použití a Linux úplně irelevantní.

Výhoda je, že tvá současná deska má ještě PCI sloty, protože se dájí sehnat relativně levně starší interní profi a semiprofi karty se symetrickými vstupy a výstupy, kterých se lidi zbavují a tobě by mohly dobře posloužit.
Třeba tahle karta by pro to použití byla dobrá.
https://pc.bazos.cz/inzerat/191570006/esi-julia.php
Chodí v Linuxu fajn, má horní polovinu otáčecí (buď RCA nebo sym. JACK). Ty 6,3 výstupní jacky můžeš symetricky propojit do jedné z těch dvou stereo klik na mixu. XLR výstup z mixu zas můžeš přes XLR-F -> TRS jack kabely použít pro nahrávání. Zesilovač zapojíš do monitor out.

Případně ti můžu nabídnout EMU 1212M PCI.
https://www.gear4music.cz/cs/Nahravani-a-poitae/E-mu-1212M-V2-PCI-Card/6ZJ
Ta má pořád velmi dobré parametry, symetrické vstupy a výstupy a v Linuxu chodila jakž takž v klidu. Akorát zabere dva sloty (první je PCI karta s dig. vstupy a výstupy, druhá je deska s převodníky, co se interně propojuje plochým kabelem)
Dlouho jsem ji nepoužil a kdyby sis ji vyzvedla někde v Praze, tak ti ji klidně nechám. Pokud bys chtěla, napiš mi do zprávy, domluvíme se, musel bych jí vyhrabat a vyzkoušet s aktuálními distribucemi v nějakém stroji s PCI slotem..
8
Nová témata / FFmpeg - avif thumbnail problem
« Poslední příspěvek od hknmtt kdy Dnes v 17:06:26 »
Mam prikaz na generovanie obrazkov z videa:

Kód: [Vybrat]
ffmpeg-hide_banner -loglevel error -i foo.mkv -vf thumbnail=n=50,fps=1/5,scale='if(gt(dar,320/180),180*dar,320)':'if(gt(dar,320/180),180,320/dar)',setsar=1,crop=320:180,tile=6x4,crop=1920:720 %d.avif
Ak pouzijem jpeg format, tak nie je problem. Ak ale pouzijem avif, tak mi to hodi error:

Kód: [Vybrat]
[libaom-av1 @ 0000000000ed2b00] Failed to initialize encoder: Invalid parameter
[libaom-av1 @ 0000000000ed2b00] Additional information: g_timebase.num out of range [1..cfg->g_timebase.den]
[vost#0:0/libaom-av1 @ 0000000002d3fa40] Error while opening encoder - maybe incorrect parameters such as bit_rate, rate, width or height. Error while filtering: Invalid argument
[out#0/avif @ 0000000002deb5c0] Nothing was written into output file, because at least one of its streams received no packets. 

Pouzivam ffmpeg verziou 6.1-full_build-www.gyan.dev.

Aktualizacia na master(2024-11-18-git-970d57988d-full_build-www.gyan.dev), nepomohla.
9
/dev/null / Re:distribuce "peněz" ČNB->KB
« Poslední příspěvek od ssdcorrupt kdy Dnes v 17:01:34 »
A 20:15 je vysvětleno proč se kupováním indexu na amerických a japonských burzách dá jen vydělat od 2008 se totiž v USA změnila pravidla pro fed
https://youtu.be/vHWFXXMFWfI?si=HGbxXOIMEiS4Rxzq a tady jsou děsivý grafy proč radši utéct z dolarových pozic
Ale končí to optimistickým výhledem na dekádu profitu z akcii
10
Hardware / Re:Zvuková karta pro Linux
« Poslední příspěvek od redustin kdy Dnes v 16:59:42 »
A pak mě ještě napadlo, že na windowsech lidi řešej, která zvuková karta má ASIO driver - kvůli co nejkratším latencím při "live" provozu. Podle všeho ASIO není v Linuxu k dispozici / nejspíš není potřeba.

ASIO je 30 let staré dřevní API s řadou omezení, ale až do Win Vista neměly windowsy nativně nic srovnatelného. Od Win Vista mají Wasapi Exclusive, což je velice podobné alsa hw:xx (a dle mého názoru se tím v MS trochu inspirovali)

Citace
Klíčová slova jsou PulseAudio, Jack a PipeWire. Což jsou různé softwarové enginy pro routing zvukových "signálových cest" pod kapotou Linuxu. Odhadem aktuální Ubuntu bude mít PipeWire, což vypadá jako optimální situace.

Jj, pipewire si klade za cíl nahradit jack a pulseaudio jedním řešením s dostatečně nízkou latencí, aby nahradil i jack. Docela se jim to daří.

Citace
Kromě toho, pokud ten počítač nepoběží jako mixážní/efektové zařízení v nějakém live řetězci, ale bude se na něm víceméně komponovat, tak možná o latence až tolik nejde. Anebo možná taky. Když si představím, že na počítači pustím doprovod z nějakého syntíku/trackeru/sekvenceru a chci k tomu nazpívat vokál, který k tomu musí v záznamu časově sednout... kdo se s tím má následně posouvat v editoru :-)

Pokud dáma potřebuje připojit MIDI + Rosegarden, je latence hodně kritická. Hrát na klávesy i s minimálním zpožděním je velice nepříjemné.


Citace
Ohledně zemních smyček... njn, počítač mívá zem připojenou na kolík v zásuvce. A switch-mode napájecí zdroje rušej (některé víc, některé míň). Třeba klávesy připojené k počítači mají jednu zem v USB/MIDI a druhou zem v analogovém audio kabelu, nevím jak v napájení (ze zásuvky 230V). Základ je, mít pracoviště napájeno 230V z jediné zásuvky ve zdi, nejlíp z jednoho psa pod stolem. A dál se uvidí. Neděsil bych tazatelku předem zrovna uzemněním. Se uvidí, až nějak začne.

A třeba pokud by se vyskytl nezbedný/rušivý napájecí zdroj u některé "vnější periferie", dá se nahradit kvalitnějším (osobně doporučuji při problémech s rušením medical-grade napájecí adaptéry).

Většinou nejde o problémy s rušením v síti, ale o obrovské zemní proudy v MB od jednotlivých komponent k 0V terminálu PSU (samozřejmě ukostřeného), které po vytvoření zemní smyčky částečně putují signal-return vodičem nesymetrického analogového propoje (třeba až za USB zvukovkou) a jimi vygenerované napětí na vodiči se přičítá k analogovému signálu. Pak je jsou slyšet písmenka v terminálu na obrazovce, USB klávesnice, hýbání USB myší, práce disku atd. atd.

Velice špatně se to odstraňuje bez zásadních úprav - izolátor, symetrické propoje místo nesymetriky atd. Nepomůže ani USB zvukovka, protože i ta má nepřerušenou zem od PC a pokud kolem země USB konektoru tečou základní deskou do zdroje velké zemní proudy, vydají se přes USB DAC -> nesymetrický analogový propoj do zesilovače (kde napáchají paseku) -> PE drát napájení po rozvodech zpět k 0V PSU PC. Ale samozřejmě stačí USB izolátor, naštěstí už dnes i highspeed za 40USD.

Ale obecně interní zvukovky s tím mívají větší problémy, protože nikdy nemají symetrický výstup (i když se dá využít kvazisymetrické zapojení do symetrického vstupu zesíku, které mi to vždy vyřešilo (např. https://www.diyaudio.com/community/threads/adding-an-amp-into-thin-client-pc.320812/ ).
Stran: [1] 2 3 ... 10