Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Sítě / Vhodný modem pro internet Vodafone Fibre
« Poslední příspěvek od anonacct kdy Dnes v 12:08:58 »
Ahojte,

je tu někdo, kdo by mi mohl poradit jaký vlastní modem pro Internet od Vodafone co používá optiku? Oni mi pořád nutí tento HW:

https://www.vodafone.cz/pece/internet-data/internet-fibre/vodafone-station-fibre/

Ale já ho nechci, protože to mám ve skříni a nechci aby to umělo wifi a další věci, když to bude ve skříni (wifi router mám vlastní a úplně jinde). Hledám něco co můžu dát do skříně a co má jen minimum periférií - 1 LAN výstup mi stačí, je za tím switch.

Předem díky za odpověď.
2
Lehce zkusím nabídnout mou odpověď, : záleží v jakém režimu to budeš používat,
Standalone:každé zařízení které chceš ve VPN, si musí termínovaný VPN samo. U wireguardu ,OpenVPN no problém
Transparentně: VPN terminaci řeší až router třeba, který tedy třeba těm v zařízení "dá" rozsah adres patřící tomuto VPN segmentu, přidané zařízení bude mít jen další adresu z nového rozsahu,

Není potřeba více rozhraní ani vlanù

A dále point point , sítě to sítě....

BTW: vpn ve skutecnosti nepotrebuje ani zadnou virtualni sitovou kartu, ale to nechape ani spousta sitaru.
Jak to mysliš? Nebo jak jsi to slyšel?
Není to zjednodušeně, že VPN naopak vytvoří virtuálni síťovou kartu (na pravou míru:virtuální interface)?
3
Studium a uplatnění / Re:Kde ako ajťák žiť?
« Poslední příspěvek od 🇺🇦 GPU kdy Dnes v 11:12:54 »
Konvenční válka je pro běžného člověka mnohem nebezpečnější, než válka atomová. Až budou padat atombobmy, bude s námi ámen kdekoliv na planetě. Někdo možná vydrží déle, ale myslím si, že příjemné to nebude. Do té doby bude v zemích, o kterých se ví že vlastní jaderné zbraně, bezpečno, protože je nikdo nenapadne ani konvenčními zbraněmi.

Ona je mnohem větší šance, že vás v té divočině, zcela mírově, sežere medvěd.
4
Vývoj / Re:Projekt na Raspberry Pi a Python
« Poslední příspěvek od ludan kdy Dnes v 11:10:13 »
Já tedy nejsem žádný expert na elektrotechniku a ani na optoelektroniku.
Nicméne pár rad spíše do začátku ti dát můžu.
- rychlejší příjímací součástku
- v komunikaci se používá běžne modulací a jsou pro to dobré důvody (rozlišení signálů vlastní / cizí)
- i když neprobíhá komunikace je vhodné posílat nosnou pro detekci spojení, anebo neposílát nic, ale zase mít preambuly (viz. Ethernet, apod.)
- já bych se k přijímacímu prvku spíše choval analogově a s pomocí vyhodnocení kvality přenosu nastavoval rozhodovací úrovně (převod z analogu na digitál). To je důvod proč existuje preambule. Přenosová trasa v případě přenosu volným prostorem mění své vlastnosti (útlum, změna světelných podmínek, atd.) a proto je potřeba s tím počítat a přizpůsobovat nastavení přijímače (průměrování, rozhodovací úrovně).
- taky bych vzhledem k chybovosti a nestálosti přenosového kanálu zavedl detekci (CRC), případně i opravné kódy (např. jednoduché Hammingovo kódování).

Každopádně doporučuji postupovat po krocích a začít přenos optočlenem, pak v kontrolovaném prostředí (uzavřená drubička), tak si odladit kodování, opravy chyb a pak se vydal na další krok modulací a řízení přijímače. Osciloskop je fajn věc a jasně ukáže spoustu věcí viziálně.

V každém případě přeju hodně nadšení a odhodlání. Na internetu najdeš spoustu rad na tohle téma. Ostatně 90% věcí už přes námi někdo dělal.
5
Sítě / Re:Požadavky na lokální domácí server pro připojení do VPN
« Poslední příspěvek od jjrsk kdy Dnes v 11:09:13 »
V tom by prosím byla jaká výhoda?
To mas jednoduchy ... jednak ti dost pravdepodobne ta tvoje vpnka za temi devaterymi NATy fungovat nebude. Router ma k tomu internetu nejbliz. Druhak tim jaksi resis "omezeni na pocet zarizeni", protoze jich je tolik co routeru (tzn 4). Jakej provoz kudy posles si nastavis taky na tom routeru, to stim kde je nakonfigurovana vpn nema nic spolecnyho.

A jako bonus, dost pochybuju, ze ti na nejakych anonymnich krabicich se sambou neco takoveho nakonfigurovat vubec pujde. Specielne prave komercni veci typicky vyzaduji instalaci nejakeho jejich extra SW, ktery byva dost casto win only.

Pricemz vzhledem k tomu ze o sitovani zjevne nevis vubec nic, si dovolim pochybovat o tom, ze zvladnes cokoli krome macnani next next ...

BTW: vpn ve skutecnosti nepotrebuje ani zadnou virtualni sitovou kartu, ale to nechape ani spousta sitaru.

6
Sítě / Re:Požadavky na lokální domácí server pro připojení do VPN
« Poslední příspěvek od Petr Krčmář kdy Dnes v 11:03:49 »
To podle mě nejde na tom routru nastavit jednoduše, respektive myslím, že pak bych asi potřeboval ty dvě síťovky. nebo ne?

Určitě jde, záleží na konfiguraci. Ale všeobecně je možné do rozhraní VPN posílat jen provoz pro vybrané sítě, tedy ty, které do té VPN patří. Bývá to nejobvyklejší konfigurace. Zbytek pak jde normálně do výchozí síťovky běžnou otevřenou sítí.
7
Hardware / Re:Neznáme napájanie USB hubu
« Poslední příspěvek od _Tomáš_ kdy Dnes v 10:59:28 »
Jen bych si k Jirkovi dovolil dodat, že s výjimkou vyloženě průmyslového USB hubu s napájením z 12V rackové "kolejnice" jsem nikdy neviděl hub se zdrojem dávajícím víc než 5,5V. Co se týče proudové zatížitelnosti, i k 7portům jsem viděl přibalené jen max. 2,5A zdroje, tzn výrobce počítá, že se do toho budou strkat akorát flashky nebo kabely do zařízení s vlastním napájením, a že průměrných 500mA/port většina uživatelů ani nebude potřebovat. Asi dvakrát jsem to dokonce viděl napsané v manuálu.
BTW když je k hubu přibalený zdroj, má zpravidla větší hodnotu než ten hub.
BTW2 kolega hardwarář si po zkušenostech s "consumer" huby už radši staví huby sám.
BTW3 kancelářské USB huby, co se tady na maloobchodě prodávají běžně kolem 7 stovek, jsou na alíku za jednotky dolarů včetně poštovného, takže bych v tom fakt žádný napájecí šavlostroj nehledal.

a nechce to kolega stavět nějak trochu i na prodej? :) Myslím, že bych pár zájemců měl, pro sebe si umím něco slepit, ale nechci to poskytovat lidem v okolí, tak moc svým elektro dovednostem nevěřím. Všechno se napájí z usb a mít někde v zásuvce kvůli tomu 10 spínaných zdrojů není nic, co se mi líbí.

Mám tady stařičký odkoupený startech, ale pouze s usb 2 a 700mA na port, jsou ale všechny porty galvanicky oddělené. Cenu nového notebook za nový hub pro usb-3 se mi dávat nechce a tyhle hračky v eshopech ve mě také důvěru nevzbuzují.
8
Toje zase jirsákův argument  ad vytržením
A viděl jste snad internetové bankovnictví? Otisk prstu se dá získat ze skleničky a možná se nějaký otisk najde na telefonu samotném, sken obličeje se dá zfalšovat vytištěním na karton
nedá se říct že jedno je bezpečnější než druhé, vždy platí za nějakých okolností (zda nosím  "ten PIN" do  smartphone bankovnictví nebo login údaje do internet.banking vyrytý do zadní stěny telefonu ) nebo zda telefon má primitivní čtečku skenu obličeje která se dá ošálit přilepením vytisklé fotky na obličej nebo že otisk prstu není bezpečnost(ní zvyšující )prvek ale  (bezpečnost) zjednodušující prvek, funguje, pokud zloděj najde telefon kdesi na zemi a nedokáže zjistit otisk prstu

Pozor! Ono se sice mluví o otisku prstu, ale telefony nepoužívají otisk prstu jak známe z daktyloskopie (či televizních detektivek). Snímají se jednotlivé body a u nich se zaznamenává elektrická vodivost (či odpor), to vůbec nekoriguje s papilárami z otisků na skleničce. Telefon má pak v sobě uložený otisk (hash) toho záznamů pro různé dílčí sektory, při přiložení prstu se zjišťuje, jestli většina sektorů odpovídá (hodně zjednodušeně řečeno). Nelze sebrat otisk prstu ze sklenice a použít na odemčení telefonu. Nelze z telefonu vyexportovat otisk prstu a ten dále použít. V počátku to byly jednotky bodů (např. senzory u prvních notebooků), první mobily měly desítky bodů, dnes se zaznamenává stovky či tisíce bodů. Lze ten senzor oblafnout nějakým modelem vodivostní mapy prstu vytištěným na 3D tiskárně, ale nikde jsem nic takového nečetl a ani si nedokážu představit, jak by se získal vzor.

Ty 2D skeny obličejů jsou šílené, otevírání přes fotky je od začátku velice problematické, ne všechny současné telefony umí snímat 3D a ještě ideálně i v jiných vlnových délkách než viditelné světlo. Od otisku se odchází ne kvůli bezpečnosti, ale kvůli tomu, že se to výrobců nehodí do vzhledu, otisk je problematický pro některé lidi a prostředí (pokud mám suchou a popraskanou kůži, nefunguje to, to je problém těch manuálně pracujících a naší starší populace, stejně tak se výrazně mění snímání podle vlhkosti a ne vždy si můžeme utřít prst - proto třeba za deště nebo v hodně suchém prostředí ty otisky fungují na štíru).
9
Sítě / Re:Požadavky na lokální domácí server pro připojení do VPN
« Poslední příspěvek od houpal kdy Dnes v 10:42:09 »
Presne tak, ja jeste doplnim.
Nejlepsi mit router, ktery podporuje nastaveni VPNky primo na nem.

V tom by prosím byla jaká výhoda? Já asi nechci aby všechen provoz jel po jedné VPN, chci tam připojit jenom ty servery abych je mohl syncovat a spravovat,  a zároveň chci, aby byly dostupné jako lokální servery ve těch lokálních sítích.
To podle mě nejde na tom routru nastavit jednoduše, respektive myslím, že pak bych asi potřeboval ty dvě síťovky. nebo ne?
10
Hardware / Re:Neznáme napájanie USB hubu
« Poslední příspěvek od rooobertek kdy Dnes v 10:36:12 »
Ďakujem všetkým za info. Skúsil som USB kábel, ktorý som náhodou mal, a nič nezhorelo  :D
Stran: [1] 2 3 ... 10