Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Hardware / Re:Nový monitor na práci vývojáře
« Poslední příspěvek od Karel Vávra kdy Dnes v 15:02:13 »
Ad sdileni obrazovky - muj OS je Linux s KDE v6 a Waylandem jako kompozitorem, lze sdilet jednotliva okna, nebo nakreslit na monitoru mysi obdelnikovou plochu, ktera se bude sdilet, funguje to krasne, neni treba sdilet celou "nudli"...
2
Hardware / Re:Nový monitor na práci vývojáře
« Poslední příspěvek od Karel Vávra kdy Dnes v 14:58:58 »
Ja uz 4 roky pouzivam 49" ultra-wide zakriveny monitor s rozlisenim myslim 5120 × 1440 (32:9) a uz bych nic jineho nechtel. Nahradi to 3 monitory - clovek si proste udela 3 plochy, ktere pouziva. Porad spokojenost, o nicem lepsim nevim.
3
Desktop / Re:Proč mi zabiják OOM zabil Chromium
« Poslední příspěvek od Vít Šesták (v6ak) kdy Dnes v 14:52:45 »
V dmesg nebo journalctl by mělo jít vidět, co všechno OOM killer sejmul.

Nemusel to nutně být kernelový OOM, jsou tu i různé user-space killery (systemd-oomd, earlyoom, oomd, …), které ale mohou logovat jinam. Nicméně nejspíš to bude vidět v journalctl pod rootem.

Swap máte? Z popisu chování hádám, že spíše ne.
4
Desktop / Re:Nelze přepnout klávesnici a indikátor je k ničemu
« Poslední příspěvek od RDa kdy Dnes v 14:22:24 »
v TDE mam stejny problem (nereaguje na klavesu, prenuti na tray ikone ukazuje ceskou ale nepise to hacky carky ale cislice) - pokazde musim otevrit nastaveni jazyku, kliknout sem tam, aby se aktivovalo "apply" tlacitko, byt tam zadna realna zmena neni, a pak to uz funguje.

Nastavovaci dialog vypisuje prikaz, takze mam podezreni ze pri natazeni DE se proste tohle nepusti, nebo to selze na necem, takze muj plan na pristim rebootu bude zkusit prikaz pustit rucne.  Pokud to pomuze, tak to zakomponuji do startup skriptu nebo profilu.

Kód: [Vybrat]
setxkbmap -model pc104 -layout us,cz,sk -variant ,qwerty,qwerty
setxkbmap -option grp:alt_space_toggle
5
Sítě / Re:Firewall: může server být neviditelný?
« Poslední příspěvek od RDa kdy Dnes v 13:55:57 »
Ale zalezi :)

Tazatel umi nakonfigurovat jen svuj stroj (A), treba tak, ze bude vse zahazovat.
Vedle existuje hypoteticka adresa (B), ktera ale do site neni zapojena, resp. je vypnuta a neni tam aktivni ani WOL.

A ted existuje posledni router R, kterym jsou stroje s adresami A a B pripojeny do site.

Pokud budu skenovat adresy A a B, tak bude odezva z routru R jina - takze JSEM schopen rozlisit, zda stroj bezi, nebo nebezi.

Ono totiz existuji nizsi sitove vrstvy, ktere nemuzete odfiltrovat (napr. arp), pokud chcete zachovat funkcnost stroje A pro nejakou podmnozinu klientu.

Aby neslo tohle poznat - rozeznat stavy A vs B, tak by tazatel musel mit pod svoji spravou i posledni router R, a nastavit tam par specifickych pravidel.
6
Hardware / Re:Nový monitor na práci vývojáře
« Poslední příspěvek od Longin kdy Dnes v 12:50:04 »
imho jestli řešíš to, že se ti do víc jak dvou 27", tak jdi do širokouhlého...řešil jsem pár měsíců něco podobného a skončil u širokouhlé 34" a k dual kombinaci se fakt vracet už nechci. :)
7
Sítě / Re:Firewall: může server být neviditelný?
« Poslední příspěvek od Filip Jirsák kdy Dnes v 12:16:12 »
Je mozne nastavit firewall(linux/*bsd) tak aby prepustil dnu iba nakonfigurovane ip adresy a pre vsetko ostatne sa server tvaril ako neexistujuci, takze ani skenovaci boti by nemohli zistit ze ip adresa je vyuzita?

Zde je otazka zda skenovaci bot je tupej (ceka ze se pripoji) nebo chytrej (ceka ze prijde nejaka nedorucenka od predchoziho uzlu) - viz jak funguje probing skrze TTL a icmp zpravy, napr. v ramci traceroute.
Ne, na ničem takovém nezáleží. Když počítač na nějaký paket neodpoví, je to ekvivalentní tomu, jako by tam vůbec nebyl nebo byl vypnutý. ICMP je speciální protokol, který můžete na firewallu filtrovat úplně stejně, jako UDP nebo TCP. traceroute funguje na tom principu, že nastavuje omezenou životnost paketu (přes kolik uzlů může projít) a postupně ji zvyšuje. Tím zjistíte, kolik uzlů je po cestě a jaké mají adresy (pokud odpovídají). Ale neříká to nic o tom, co je za posledním uzlem, který vám odpověděl. Nemusí tam být nic, může tam být třeba vypnutý počítač, nebo tam může být počítač, který akorát na vaše požadavky neodpovídá – což ale neznamená, že neodpoví na požadavky někoho jiného.
8
Sítě / Re:Firewall: může server být neviditelný?
« Poslední příspěvek od RDa kdy Dnes v 11:35:07 »
Je mozne nastavit firewall(linux/*bsd) tak aby prepustil dnu iba nakonfigurovane ip adresy a pre vsetko ostatne sa server tvaril ako neexistujuci, takze ani skenovaci boti by nemohli zistit ze ip adresa je vyuzita?

Zde je otazka zda skenovaci bot je tupej (ceka ze se pripoji) nebo chytrej (ceka ze prijde nejaka nedorucenka od predchoziho uzlu) - viz jak funguje probing skrze TTL a icmp zpravy, napr. v ramci traceroute.
9
Hardware / Re:Nový monitor na práci vývojáře
« Poslední příspěvek od Filip Jirsák kdy Dnes v 11:33:11 »
Co místo dvou monitorů použít jeden ultraširokoúhlý?

Vyhýbal jsem se tomu kvůli sdílení obrazovky přes MS Teams, Zoom apod. Potřebuji při sdílení přepínat mezi aplikacemi, takže je potřeba sdílet celou obrazovku – a žádná z mně známých aplikací pro videokonference neumí sdílet jen půlku obrazovky. Ale alespoň některé širokoúhlé obrazovky umí vedle sebe zobrazovat dva různé vstupy, takže by šlo k počítači připojit jakoby dvě obrazovky, akorát by mezi nimi nebyl žádný rámeček ani mezera.

Máte někdo s takovým použitím pro vývoj zkušenost? Nebo tam vidíte nějaký problém?

Problém je, že teď mám hlavní monitor 4K, ale ultraširoké displeje se dělají jen 2×QHD (resp. viděl jsem jeden ultraširoký displej s 8K, ale za cenu asi tak dvou počítačů).
10
Hardware / Re:Nový monitor na práci vývojáře
« Poslední příspěvek od marder kdy Dnes v 11:04:20 »
Mam tady tenhle:   BenQ PD3200Q Designer Monitor (AQCOLOR Technology, 32 inch, 2K WQHD 1440P, sRGB/Rec.709, KVM) 
Uz mi stoji na stole 3 roky a po te co jsem predchozi "hracske" monitory vratil kvuli sviticim bilym rohum a cerne, ktera prechazela do tmave modre smerem od stredu na stranu (neduh IPS), tak tenhle bych velice nerad dal z ruky.

Ma myslim VA matrici, lepsi je snad OLED co se tyka podani cerne. Tovarne nastavene barvy, dotykova konfigurovatelne tlacitka na monitoru i dratovem ovladaci, eye care, coz je uprava jasu dle okoli a cas upozorneni na prestavku kvuli unave zraku, 8 barevnych rezimu vcetne Dark Room, Low Blue Light a User, atp.
A dosel jsem k nemu tak, ze 32" bylo levnejsi nez 28". Jestli budu muset nekdy kupovat novy tak bych asi sel do ultraultrawide nebo aspon 40" 4k.
Neduh muze byt 75Hz refresh rate u VA ani ne tak pro design jak pro hrani, ale pak uz jedine zbyva OLED, ktery dokaze podat vyborne barvy a vysoky refresh rate.
Stran: [1] 2 3 ... 10