Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Windows a jiné systémy / Re:Finderem se nepřipojím na smb://
« Poslední příspěvek od RDa kdy Dnes v 21:21:18 »
Me SMB prestalo fungovat na starem OSX, ze to podporuje jen novejsi verze (a ja jel starou kvuli XP).

Reseni bylo na stranu ktera sdili pridat proste AFP server.. a pouzivat afp:// pro maca.
2
Vývoj / Re:Komunikace mezi ESP a RPi
« Poslední příspěvek od TechnikTom kdy Dnes v 20:58:46 »
No a když už to RPi má WiFi, tak proč to tam neposílat přes síť?
A můžete mít ty senzory kdekoli.
A nebudete na ESP muset programovat čtení těch čidel a posílání po sériové lince, ale využijete hotové projekty jako ESPeasy, Tasmota, esphome atd.
3
Server / Re:QEMU nad LVM se zasekává
« Poslední příspěvek od Michal Šmucr kdy Dnes v 20:10:27 »
Zalozil jsem bug u Gentoo: https://bugs.gentoo.org/940751

jsou tam postnuty vysledky ze sysrq, a hnije to v kernelu, podle:

Kód: [Vybrat]
# ps auxf | grep D
USER       PID %CPU %MEM    VSZ   RSS TTY      STAT START   TIME COMMAND
root      7358  0.0  0.0      0     0 ?        D    11:32   0:00  \_ [kworker/u16:0+loop0]
root      9444  0.0  0.0      0     0 ?        D    11:52   0:00  \_ [kworker/u16:4+flush-251:4]

v dmesg zadny error neni, disky jsou lokalni a bez chyb ve smartu
[/quote]

Díky za další detaily. Jasně, synchronizuje se writeback cache a nemůže to zapisovat, všechny vrstvy včetně toho finálního qemu procesu pak čekají.
Mě to pořád vede spíš k tomu, že je tam problém buď s MD, nebo s disky. Přestože by to za normálních okolností po timeoutu, kdy zařízení neodpovídá, měl vzdát a pokračovat jen s tím zbylým z mirroru. A jasně budou tam nejspíš ještě libahci, ahci v případě SATA disků.
Co je každopádně divné (nebo by to opravdu nahrávalo nějakému bugu) je to, že to neemituje jedinou divnou kernelovou hlášku.
Nic.. jsem zvědavý, co to finálně způsobuje, nebo jestli se to povede ještě reprodukovat s jinými jádry a vypnutým write mostly.

Citace
dm tohle?

Ano, přesně tohle jsem myslel.
Za normálních okolností je ten LV ACTIVE. Je tam mechanismus, že když je problém se zařízením(i) pod ním, tak nezruší ty své devnody, ale jen se přepne do režimu SUSPENDED a všechny procesy nad ním čekají v uninterruptible wait (D) stavu.
Jak jsem zmiňoval, tak mě se na specifické konfiguraci stávalo to, že nastal problém, přeplo se to do SUSPENDED. Nicméně poté, kdy se zařízení pod LVM vrátilo do funkčního stavu, tak už se to nevrátilo do ACTIVE modu, mrznuly lvs, pvs atd. Ale když se to vynutilo přes dmsetup resume <dev>, tak se dopsaly všechny věci a normálně to pokračovalo dál.

Citace
Ten LOOP je tam takto:
A je to z duvodu, aby C: partisna byla 4K aligned (prakticky je 1MiB aligned). Na LVM je modifikovany obraz disku s winXP, kde byla prvni partisna posunuta na zarovnanou pozici - sektor 2048, ale ten originalni bootloader si s tim neporadi a nebootuje to - pak uz jsem nedohledal jak opravit bootovani, protoze:

... jsem vymyslel rovnak na ohybak: vzal tech 63 sektoru od pocatku disku (kde je bootloader), nakopiroval je pred hranici prvni partisny, a ve QEMU bootuji z toho posunuteho loopdevice. Vysledek je:
- guest si mysli ze ma C: zacinajici na 63 sektoru a tedy bootuje ok
- host ma data zarovnana

Ta LVM partisna tedy obsahuje dve partition tables, jedna je na zacatku s 2048 offsetem pro C:, druha je pred koncem 1M bloku s 63 offsetem pro C:, prostredek prvniho 1M bloku je pak nevyuzit.

Jasný chápu, obešel jsi to docela vtipně, díky za vysvětlení. Já to jen za začátku nepochopil, jak je to do ten loop zapracovaný a že máš v QEMU přímo oddíl bez qcow image.
Nechci se v tom úplně rochnit, tím že je to víceméně off-topic a podle ten loop device v tom problému nebude hrát roli..
Ale WinXP SP3 stoprocentně bootují i s prvním oddílem od 1MiB. Kdysi jsem to řešil v komerčních migračních nástrojcíh z HDD -> SSD (Paragon, Acronis). Podobně, když jsem instaloval VM na běh nějakých starých aplikací ve VMWare nebo QEMU/KVM. Ale tam jsem to dělal tak, že jsem si před instalací Windows připravil prázdné, neformátované 0x07 partitiony zarovnané na 1MB (třeba pomocí linuxového fdisku, nebo diskpart z novějších Windows) a pak to nechal při instalaci XP SP3 zformátovat jejich instalátor, co si pak nainstaloval i zavaděč a normálně to šlape.
Tohle je z jedné image, co jsem našel doma.. https://pastebin.com/raw/DFXc1Qh2
Akorát ta zmíněná migrace existujícího Windows disku z 4K na 1M zarovnání se mi nikdy nepodařila standardními nástroji (dd, partclone), nebootovalo to, nezkoumal jsem to moc dál a měl jsem k dispozici boot CD s Paragonem, který to vyřešil uspokojivě.
4
Server / Re:QEMU nad LVM se zasekává
« Poslední příspěvek od RDa kdy Dnes v 19:21:32 »
Na druhou stranu je dost pravdepodobne, ze ten problemu bude nekde v unikatnim nastaveni celeho OS a mozna i v kombinaci s HW.

Je to klasicky serverovy hw s ECC, zadna obskurita.

Ze se to zasekne, nelze pripsat tomu ze je konfigurace nestandardni - pouzivam system jako skladacku. Ocekavam ze kazdy dilek bude delat svoji cast tak jak ma.

Tim, ze byste pouzil "standardni" a mnohokrat vyzkouseny Debian nebo Redhat, vyloucite spoustu moznych problemu.

To je priserny - ze pouziju neco rekneme "zastaraleho" - jen proto ze to "uz" funguje? Asi je zde na miste pripomenout - ze nebyt me a tohoto problemu, tak za nejaky rok dva, az se vase klasicke distro rozhoupe nabidnout to co dnes pouzivam, tak je  mozne ze tohleto tam bude nastesti opraveny.

Nebezi me na tom neco kritickeho ci s miliardovym obratem, ze bych mel priotity jinde. Bugy se stavaji a je treba jim prijit na kloub.
5
Hardware / Re:Existují kvalitní webkamery?
« Poslední příspěvek od r443 kdy Dnes v 19:10:53 »
Po létech používání no-name krámů a integrovaných mizerných webkamer v noteboocích se mi loni dostaly do ruky kamery od Dellu, WB5023 (2k QHD) a WB7022 (4k). Nad jejich obrazem jsem zůstal hledět s otevřenými ústy, oproti všemu, co jsem kdy předtím viděl, to byl rozdíl několika tříd.

Pro zajímavost jsem teď dohledal, že oba modely také používají už zmíněný čip Sony Starvis, takže to asi opravdu bude to pravé. Za mě osobně jinak ta 2k verze úplně stačí.
6
Vývoj / Re:Komunikace mezi ESP a RPi
« Poslední příspěvek od kopevi2 kdy Dnes v 17:38:12 »
udělal bych to pomocí ESP webserver a rpi by bylo pouze robrazovadlo....
7
Bazar / Re:Prodám retro audio sestavu: stereo zesilovač a reproduktory
« Poslední příspěvek od redustin kdy Dnes v 16:57:51 »
Jistě, kolem audia je mraky voodoo, ale na to se chytají lidi bez technických znalostí. Zemní smyčky jsou problém všech uzemněných zdrojů signálu a u zdrojů, ve kterých uvnitř tečou velké proudy (tedy PC či notebooky), často způsobují zcela reálně slyšitelné rušení. Jednoduchá fyzika Kirchhoffových zákonů.
8
Server / Re:QEMU nad LVM se zasekává
« Poslední příspěvek od M Z kdy Dnes v 16:02:14 »
Na druhou stranu je dost pravdepodobne, ze ten problemu bude nekde v unikatnim nastaveni celeho OS a mozna i v kombinaci s HW. Tim, ze byste pouzil "standardni" a mnohokrat vyzkouseny Debian nebo Redhat, vyloucite spoustu moznych problemu. Ale tomu argumentu ze vite kde co nastavit, tak tomu rozumim. Ja zacinal na Debianu, ale poslednich deset let uz delam skoro vyhradne Redhat a kdyz mam ted neco udelat na Debianu, taky z toho rostu. Systemd bych byt vami dal jeste sanci, naucit se to je na par dni a a potom uz jsou jenom sama pozitiva a socialni jistoty  ;).
9
Windows a jiné systémy / Finderem se nepřipojím na smb://
« Poslední příspěvek od mikesznovu kdy Dnes v 15:51:30 »
Přestalo mi fungovat korektně připojení  na sdílené jednotky samba NASu přes OSX přes Finder  . Konfiguraci jsem neměnil a doteď to funovalo OK. Vždycky to dělám tak, že v Finder - Otevřít dám Připojit k server a mám tam předvyplněno z dříějška smb://host (pak mě to nutí vybrat které body , když vyberu všech osm, tak mi to otevře osm tabů v okně) Co se děje teď: Po připojení to funguje asi 2 sekundy , pak se Finder sekne, totálně, musím dát : lišta - 🍏-  Vynutit ukončení- vybrat Finder a kliknout na tlařítko Ukončit, (  ::) :-[ >:(které se mezitím po vybrání finder přeměnilo na Spustit znova) , Ne ale pokaždé. Taky mezitím stihnu třeba otevřít složku když jsem dost rychlý.  (při poklepu na složku to píše ... složku nelze otevřít, protože nemáte oprávnění)

Když se připojim znova, třeba  přes jiné hostname, tak necrashne ( aktualizace: crashnutí závisí na share-point, na který vlezu, tam kde je víc položek ,crashne. U následujících nechrasne, tam je do 15 položek)

Ale společný jev je, že v rootu přípojného bodu u všech složek v vidím vlevo dole ikonu zákaz vjezdu ⛔️. A taky se do složek nedostanu. zatímco soubory nulté úrovně jdou v pohodě otevřít.
  Taky mi to hlásí u obrázku velikos 24.21 PETABAJTŮ. (Přitom mám 24 TERABAJTŮ . JENOM). V jiném share to samé, ale soubory mají správnou velikost.

Co to ? ? ? ?


AKTUALIZACE: ICONSERVICEAGENT proce sežral 3.27GB (komprim.2.5GB, Skutečná 500MB) a vypadá to že skažym pokusem Vynutit-Připojit -Otevřít sežere 250MB (70MB Skutečné)

PS: Co je OS X: "Skutečná paměť" -Je snad  První sloupeček monitoru procesu Neskutečná pam썠 :-\???


AKTUALIZACE 2: Skaždým dalším kolečkem VYNUTIT-Připojit (.) mi v  dialogu share-pointů zšedne (kromě vlasů) jeden další share-point  Jdo o dialog "Vyberte svazky na server 192....99", které chcete připojit". Ty, které jsem zkoušel, už, so far, už sšedly.
Co tot toto ? Apple !  ?
10
Vývoj / Re:Komunikace mezi ESP a RPi
« Poslední příspěvek od alex6bbc kdy Dnes v 13:49:54 »
Ahoj,
díky za odpovědi. Takže: nad obsluhou displeje přímo pomocí ESP32 (LGVL) jsem taky uvažoval, ale došel jsem k závěru, že moje znalosti programování ESP/Arduino jsou tak chabé, že na to prostě nemám. Já začínám a končím u zapínání/vypínání výstupů, vyčítání analogových hodnot a čtení signálů přes I2C. Řízení displeje je úplně jiná liga; zvlášť na úrovni, které bych rád dosáhl. Navíc displeje kolem 2", mají 40pin rozhraní, takže stejně obsadí všechny I/O i u ESP32S3 :)

Můj dotaz byl spíš myšlený tak, jestli neexistuje "kratší" cesta, jak dostat data do prohlížeče. Přeci jenom - rpi zero zrovna výkonem moc neoplývá a čím míň věcí bude muset běžet, tím lépe. A když si vezmu co jsem vymyslel (Sériová linka -> Python skript -> web server -> prohlížeč) a když chci co nejrychlejší odezvy, tak jestli například není nějaká možnost jak rozumně číst/zapisovat sériovou linku zrovna z prohlížeče, nebo tak něco...?! Nerad bych zahltil rpi jenom tím, že si těch pár čísel bude předávat milion věcí a potom to bude mít odezvy jak holubí pošta  :D

Aktuálně chci připojit 3osý akcelerometr & gyro (i2c), 4 hallovy snímače ("hloupé" 1/0), dva spínače a jedno relé na výstup.

T.

no tak proc se zabyvat esp32, sehnal bych moduly s pozadovanymi senzory a napojil to na gpio rpi a programovat uz to na vyssim levelu pro rpi. a na rpi muze jet jednoduchy webserver sbirajici hodnoty a treba proxy nginx z toho udela navenek slusny webserver.
Stran: [1] 2 3 ... 10