Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Vývoj / Re:Proč se cpe JavaScript na backend?
« Poslední příspěvek od martyd420 kdy Dnes v 07:48:01 »
Nicméně otázka spíš zní: proč existují full-stack vývojáři?

fullstack není jen o tom, že to "nějak splácáš", ale taky bys měl chápat co děláš s proč sis vybral ten konkrétní jazyk k tomu konkrétnímu účelu. Lidi, kteří nikdy nezkusili nic jiného, než js/ts sem podle mě nepatří. Dost ts programátorů naskočilo rovnou na react/express, apod a vlatně toho o javascriptu ani moc nevědí a bez frameworků by nevěděli kde začít. Neříkám, že všichni, ale fakt, že javascript lze spustit v node na backendu neznamená, že je každý fe vývojář fullstack.
3
Studium a uplatnění / Re:Kde ako ajťák žiť?
« Poslední příspěvek od pruzkumbojem kdy 24. 01. 2025, 23:38:28 »
hmm.

pracoval jsem pro us firmu, team mel unlimited PTO
(ja ne, protoze... vlastnenej ceskym managerem).

Citace: JackFrost66 link=topic=30117.msg416776#msg416776

date=1737752358
A tady jeste i to slavne USA... manzel sel do NASA a chtel dovolenou 3 tejdny, mysleli ze upad na hlavu  ;D

https://www.zestrahovadonasa.com/
4
Sítě / Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Poslední příspěvek od JackFrost66 kdy 24. 01. 2025, 23:28:21 »
Tak bohuzel na nic  :( VDSL T-Mobile.
Co mi teda dava...

250 Mb/s na 50Mb /s
299kc / mesicne
Po dobu prvnich sest mesicu. Potom 749 mesicne.

Nevidim tam zadnou vyhodu, krome pak problemu s ustrednou. Pokud s nima totiz chces neco resit, je tam hodne jen operator a ten nic nevi. Oni pak neumi resit nektere nestandardni technicke veci.
Takze pokud mas optiku 250 na 250 ok a je to asi jedno.

5
Hardware / Re:Wi-Fi kamera na chatu, co pošle fotku jednou denně
« Poslední příspěvek od Martin-2 kdy 24. 01. 2025, 23:11:32 »
Zbytečně si to ...

Můžete dát nějaký příklad té kamery?

Používám více řad, ale mám tu po ruce C500 Pro (tato je spíše pro stropní vnitřní nasazení).
Spotřeba a testování pří teplotě 22°C, produkce tepla kamery či zdroje na základě okolní teploty neměřitelná
- 2,5w za světla
- 3,8w za tmy
- 2,1w sleep mode

Pokud to vezmeme průměrem 3,3w tak (3,3x24)x365=28,908kW Pří ceně 6Kč/Kwh > 28,908x6 = 173,448 Kč/rok při nepřetržitém provozu.

Já je spíše používám jako senzor pohybu, který pak odešle záznam při změně. Výhoda je její možnost otočení, naklopení do místnosti a pak i následná možnost automatizace. Ta funkce sleep je spíše pro dobrý pocit že Vás něco nesleduje pokud jste doma.

Důležité je, když pak provádím náhodnou kontrolu tak jsou všechny kamery ihned aktivní.

Pokud by jste chtěl ji natvrdo odstavit od proudu a tam by již byla potřeba Wifi zásuvka (vlastní spotřeba zásuvky cca 0,5w) ale to nedoporučuju. Podle mě to tu kameru odpraví (vyp/zap natvrdo 700x) za rok, navíc se po každém odpojení od proudu bude kalibrovat.

V takovém případě bych toto řešení pak neprováděl a zvážil bych tu fotopast viz: hungarec / kopevi2 , která je navržená na zasílání občasné foto/video na baterku. Pro lepší přehled venku je však ta solární viz. ekimmo určitě vhodnější.

Záleží na vaší preferenci co je důležitější. Neustálý dohled a přístup k natáčení nebo 2 fotky za den pouze jako orientaci? Obojí má svůj význam tak si vyberte co se Vám více hodí. Dejte sem pak výsledek kdyby se Vám něco osvědčilo.
6
Sítě / Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Poslední příspěvek od Radek Zajíc kdy 24. 01. 2025, 23:01:43 »
T-M ma /56 IPv6 v cene. Mozna ma porad v cene i tu verejnou IPv4 adresu.
7
Vývoj / Re:Proč se cpe JavaScript na backend?
« Poslední příspěvek od Martin Poljak kdy 24. 01. 2025, 22:59:05 »
To se jeste dneska deje?? Jako to byla moda tak pred 8-10 lety, ne?

Proč by se to nemělo dít? Na některé zvlášť startupovější projekty je to víc než dostatečné. Ano, děje, není to nic neobvyklého. Maximálně tak opadl hype, ale to je přirozené.

Prislo mi, ze od toho se uz upousti. Uz dostatecne mnozstvi lidi zjistilo, ze JS je fakt velky, spatny. Navic jeste na BE. Staticke typovani vyresi fakt spoustu potencialnich pruseru. A to zdaleka neni jediny bordel s JS.

Proto taky dnes velká část lidí sice vyvíjí v JavaScriptu ale přes TypeScript. Skoro bych řekl, že vysoká většina.

Naopak mi prijde, ze se spis dostava do mody delat webassembly s nejakym silneji typovanym jazykem, jako treba Rust.

Do módy možná. Ale to je zatím zhruba vše.

Taky mi prijde, ze mantra "fullstack" vyvojari uz taky zacina pomalu vyhasinat konecne. Zas dost lidi zjistilo, ze vysledek toho je spousta brouku pytliku, kteri vsechno videli, ale realne vysledky jsou kupa hnoje...

To je naprostý nesmysl. Nebyla to ani nikdy žádná mantra. Prostě někdo dělá jenom frontend, někdo jenom backend, někdo umí obojí. Já jsem třeba původně backend vývojář ale frontend mě vždycky bavil a ať jsem přišel kam jsem přišel, vždycky tam frontend nikdo nechtěl dělat tak to spadlo na mě čemuž jsem se nebránil. Když to děláte patnáct let, prostě se to naučíte. A fakt nejste žádný brouk Pytlík. Naopak, je spousta frontendových vývojářů, kteří fakt rozumí maximálně tomu frontendu a jinak nevidí neslyší. A totéž na backendu. Co s takovými lidmi, když odmítají dělat cokoliv jiného...
8
Vývoj / Re:Proč se cpe JavaScript na backend?
« Poslední příspěvek od Martin Poljak kdy 24. 01. 2025, 22:52:04 »
A to je možná další důvod. Knihoven jsou doslova miliony na kdeco a bez problémů dostupné a často navíc přímo přenositelné mezi Node.js a frontendem.
Ty miliony knihoven (i desítky různých na totožnou věc) nemusí být výhoda.
Nikdy ses s JS/Node nedostal do neřešitelného kolečka závislostí u aktualizace staršího projektu? Kdy nezbývá, než na to raději vůbec nesahat, nebo po výměně zastaralých a nepodporovaných knihoven nezanedbatelnou část kódu přepsat?

Jak bych to řekl. Na JS mě baví jedna věc... přesvědčovat tu věc, že opravdu má udělat to, co chcete i když potřebnou architekturu či API navrhoval v ECMA někdo po hodně dlouhém kokainovém mejdanu. Tohle je podobné. Ale problém obvykle nejsou kolečka závislostí. Spíš mi přijde, že se tu a tam stane, že nějaké XYZ funguje s jednou jedinou kombinací verzí knihoven ze čtyřiceti možných a nesmí se s nimi hnout.

A "zastaralé a nepodporované" knihovny obvykle nikdo moc neřeší pokud nepotřebuje nějakou další funkcionalitu. Samozřejmě, že v některých korporátech se po tom z lepších či horších důvodů občas někdo vozí ale pro takové prostředí zase Node.js prostě není dobrá volba. Že je potřeba při aktualizaci knihovny z verze 4 na verzi 6 část kódu více či méně upravit mi přijde celkem přirozené. Vývoj je vývoj.
9
Vývoj / Re:Proč se cpe JavaScript na backend?
« Poslední příspěvek od nula kdy 24. 01. 2025, 22:44:17 »
> Proč se cpe JavaScript na backend?

pretoze mas jeden jazyk ktorym riesis BE aj FE. FEckari su lacnesji nez BEckari.

Navyse s NodeJS bol vykon dostatocny na weby.

To se jeste dneska deje?? Jako to byla moda tak pred 8-10 lety, ne? Prislo mi, ze od toho se uz upousti. Uz dostatecne mnozstvi lidi zjistilo, ze JS je fakt velky, spatny. Navic jeste na BE. Staticke typovani vyresi fakt spoustu potencialnich pruseru. A to zdaleka neni jediny bordel s JS.
Naopak mi prijde, ze se spis dostava do mody delat webassembly s nejakym silneji typovanym jazykem, jako treba Rust.
Taky mi prijde, ze mantra "fullstack" vyvojari uz taky zacina pomalu vyhasinat konecne. Zas dost lidi zjistilo, ze vysledek toho je spousta brouku pytliku, kteri vsechno videli, ale realne vysledky jsou kupa hnoje...
10
Vývoj / Re:Proč se cpe JavaScript na backend?
« Poslední příspěvek od xyz kdy 24. 01. 2025, 22:11:10 »
No to uz je zname z evangelia (Lukas 23.)

Ježíš řekl: „Otče, odpusť jim, neboť oni nevědí, co činí.“
Stran: [1] 2 3 ... 10