Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Hardware / Re:Koupit HX 370 nebo počkat na Ryzen AI Max 390?
« Poslední příspěvek od RDa kdy Dnes v 22:08:01 »
U techto krabicek nepocitej s 10 letou zivotnosti. Jednak to je nesmysl, protoze za 10 let na tom nepustis ani homepage od googlu, a druhak za 4 roky se ti to uz nezapne protoze to pojde na degradaci vzhledem k cinske vyrobe.

Pokud chces v dnesni dobe porizovat neco na 10 let, kup si prumyslovou desku a prumyslovy zdroj. Vykonove to nebude zadny zazrak (ani ke dnesnim pomerum), ale 10 let to vydrzi.

Abych to uzavrel - mas nesplnitelne technicke pozadavky (a to jsi ani nezminil ze jsi omezen na rozpoctu).
2
Hardware / Re:Levný nevýkonný hardware na virtualizaci
« Poslední příspěvek od RDa kdy Dnes v 22:03:45 »
... ale osobně vnímám spíš důvod technický: ATOM má být štíhlý a úsporný, a zrovna u SIMD instrukcí každá novější generace s oblibou zdvojnásobila "šířku orby", tyhle výpočetní instrukce zabírají hodně křemíku, žerou a topí. Správně říkáte, že Alder Lake N už má údajně AVX2. ...

Prave proto, ze N100 je je zalozen na Alder-Lake, tak to je tehnicky lehce vysvetlitelny - obsahuje pouze ta E-jadra, zadne P-jadro. Kdyz uz to meli navrzene a odladene, tak se to proste takhle pouzilo.

Problem s AVX512 byl, ze ty P-jadra to meli, ale E-jadra nikoliv, takze se muselo jet na nejmensi spolecny rezim - tj. AVX512 se marketingove vypnulo pro dobro uzivatelu :)

A u starsich generaci s temi Celerony a Pentii to bylo taktez zakazany umele (navrhy jader to jine nemelo a sance ze se chyba trefi do avx2 jednotek je miziva aby na to vyslovene sbiraly cipy) - vsechny moderni cpu se delaj jako kompletne vsechno se vsim, a pak to bohuze marketing zkripli, aby z lidi tahal penize za nezkripleni. Vcelku mafianska praktika a neni divu, ze z toho vyrobce nabral spatne navyky.


Případně bych hledal čertovo kopýtko v tom, že pokud má kernel podporu, tak ta podpora může znamenat vyšší režii "context switchů" v multitaskingu (protože se kernel bude snažit ochránit obsah AVX registrů). Ale neznám podrobnosti a cucám si to z prstu.

U realne virtualizace (s VT-x) jsou ty kontext switche vykonavane nativne. A kernel do toho netahej - existuje hypervisor, ktery spi, a pak guest, ktery si dela co chce (at uz v user nebo kernel mode).
3
Sítě / Re:Jaká VPN, abych z ciziny předstíral, že jsem v ČR?
« Poslední příspěvek od Jan Fikar kdy Dnes v 21:39:56 »
Jestli studujete, tak většina škol má pro studenty svoje VPN zdarma
4
Sítě / Re:Jaká VPN, abych z ciziny předstíral, že jsem v ČR?
« Poslední příspěvek od michaelscz kdy Dnes v 21:15:46 »
Používám VPS hukot.net a v něm koupený ROS a WG server...
5
Sítě / Re:Jaká VPN, abych z ciziny předstíral, že jsem v ČR?
« Poslední příspěvek od McFly kdy Dnes v 21:05:56 »
Na Mikrotiku mám doma Wireguard, vlastně na všech svých Mikroticích. Jelikož mám veřejné IP adresy všude, kde mám Mikrotik, tak se za ně snadno schovám, jako bych seděl přímo za routerem...
6
Bazar / Re:Prodám Steam Deck 512 GB LCD
« Poslední příspěvek od dr_ak kdy Dnes v 21:05:24 »
Prodáno, děkuji.
7
Sítě / Re:Wi-Fi extender má svůj DNS záznam
« Poslední příspěvek od František Ryšánek kdy Dnes v 21:04:15 »
Taktak. Když nad WiFi transportujete Eth rámec někde ze sousední sítě do jiné sousední sítě, tak ten rámec potřebuje mít 4 MAC adresy: zdroj paketu, odesílající rádio, cílové rádio, cíl paketu. V tříadresním režimu se rozlišuje i na této úrovni AP/klient, kde "AP konec" má obě adresy, aby WiFi klienti viděli MAC adresy Eth protějšků odlišné od rádiové MAC adresy AP, ale na straně klienta se počítá s tím, že klientské rádio je identické s klientovým ethernetovým portem. Proto pouze jedna adresa. Proto pokud Vám nějaká krabička slíbí, že bude ve tříadresním režimu bridgovat Ethernet na klientské straně někam dál, musí překládat MAC adresy skutečných klientů na té "client-side bridgované síti" (jako L2 NAT) protože na rádiu se musí každopádně bavit svou vlastní rádiovou MAC adresou (MAC adresa je identitou stanice v základní komunikaci a taky v autentikaci / šifrování.)

Tzn. čtyřadresním režimem se mezi sebou baví navzájem APčka. Klienti mu nerozumí. Třeba režim WDS může být implementován skutečně AP-to-AP, v tom případě si AP vede tabulku navázaných "WDS asociací", mezi kterými bridguje na způsob fyzických Eth spojů, jede nad nimi spanning tree apod. Nebo možná ASUS jede nějaký hybrid, který je sice čtyřadresní, ale vztah AP/klient trvá v rovině šifrovací a autentikační relace. Takže na AP zadáváte seznam MAC adres "čtyřadresních klientů". Není mi popravdě moc jasné, jak tohle čtyřadresní lešení (navázané asociace mezi APčky) může sdílet ESSID se sítí, která slouží čistým tříadresním klientům.

Obecně jak to má ASUS v detailech implementováno je trochu těžko říct, tyhle kejkle se 4-adresním režimem jsou proprietární (žiju v domnění, že pro to není norma - kdyžtak mě opravte).
8
Sítě / Re:Jaká VPN, abych z ciziny předstíral, že jsem v ČR?
« Poslední příspěvek od Hornik kdy Dnes v 20:59:36 »
Tailscale
9
Nabízím zakázku / Oprava poškozené databáze SOLIDDB
« Poslední příspěvek od Orbb kdy Dnes v 20:44:59 »
Ahoj vsem, mam tu poskozenou SOLIDDB ve verzi 4.1. Mam pripraveny server se vzdalenym pristupem na kterem s tim lze experimentovat libovolne. Stav: cca 140GB dat ve 2GB soliddb souborech. Databaze se nespusti s tim ze bud je corrupted, pripradne jsem se dostal o kus dal:

Mon Nov 18 20:37:31 2024
Solid Database Engine process executed an automatic shutdown.

The database you are trying to use has been originally created
with a different database block size settings than your current settings.

Please edit the solid.ini file to contain the following parameter setting:

   [IndexFile]BlockSize=0

Date: 18.11 20:37:31
Product: SOLID Embedded Engine
Version: 04.10.0133
Operating system: Windows NT 6.2 ix86 MT

nicmene ani kdyz upravuju blocksize jak chci od nuly pres 8192, 16384 apod tak mi to stejne nepomaha. Pokud by se tu nasel nekdo kdo tenhle zazrak zna a kouknul by se na to a nedejboze by to opravil, tak na cene se urcite dohodneme. Pokud by se nekdo ptal na zalohy tak nejsou, transakcni logy take. Proc nejsou je zbytecne se ptat :-D

oprava pomoci solfe.exe -x testblocks nepomohla, solfe.exe -x forcerecovery a dalsi nejdou spustit.

Pokud to nekdo zkusi budu moc rad. V pripade uspechu samozrejme dohodneme cenu.

10
Hardware / Re:Levný nevýkonný hardware na virtualizaci
« Poslední příspěvek od František Ryšánek kdy Dnes v 20:39:37 »
Přesně tak, ohledně SIMD na ATOMech několik generací platilo, že ATOM má nanejvýš SSE 4.x, a jenom plnotučná jádra mají obvykle novější generaci = AVX resp. už pár generací AVX2. Důvody vidím dva základní: jednak může hrát roli marketingová segmentace, ale osobně vnímám spíš důvod technický: ATOM má být štíhlý a úsporný, a zrovna u SIMD instrukcí každá novější generace s oblibou zdvojnásobila "šířku orby", tyhle výpočetní instrukce zabírají hodně křemíku, žerou a topí. Správně říkáte, že Alder Lake N už má údajně AVX2. Přestože do plnotučného desktopu (Intel) se zatím nedostalo AVX512, jestli správně koukám. (Na rozdíl od AMD.)

K čemu je to dobré? Tradičně na hrubou paralelní aritmetickou sílu. Násobení vektorů. Rendering 3D grafiky, video komprese/dekomprese, neuronky. Novější SIMD rozšíření (AVX a výš) se víc zaměřují i na jiné věci - snad řetězcové operace, tuším i nějaké hromadné "pointer indirections" apod. Podrobněji to neznám a nechci se ztrapňovat fabulací :-)
S virtualizací to přímo nesouvisí.
Případně bych hledal čertovo kopýtko v tom, že pokud má kernel podporu, tak ta podpora může znamenat vyšší režii "context switchů" v multitaskingu (protože se kernel bude snažit ochránit obsah AVX registrů). Ale neznám podrobnosti a cucám si to z prstu.
Stran: [1] 2 3 ... 10