Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Hardware / Re:Rychlonabíječka pro mobil Sony Xperia 10 III
« Poslední příspěvek od Vít Šesták (v6ak) kdy Dnes v 10:22:21 »
Ta Alzácká nabíječka má jiný rozsah PPS. Sjöss začíná na až 5V, což asi bude znamenat, že to telefon nemůže připojit přímo k baterii. (Sjöss má výše i horní hranici, pokud je připojeno jen jedno zařízení.)

Na druhou stranu ta Alzácká nabíječka při připojení dvou zařízení dává jen 15 W. Zjevně je navržená tak, aby na obou portech bylo stejné napětí, tak tam trvá na 5V.
2
Hardware / Re:Rychlonabíječka pro mobil Sony Xperia 10 III
« Poslední příspěvek od ondrej _ kdy Dnes v 10:16:57 »
Bude.
Kup cokolvek, co ma v popise Power Delivery a bude ti to fungovat.
U tohoto telefonu je to fakt jedno. Je to najlacnejsi Sony smartfon a nepodporuje extra rychle nabijanie a uz to tolko neries.
3
Odkladiště / Re:Zálohování stále se měnících velkých dat
« Poslední příspěvek od Ivan Brezina kdy Dnes v 10:08:54 »
Velke databaze jako Oracle, SQL Server anebo Postgre maji transakcni logy ktere se taky zalohuji. Diky tomu je pozny PITR (point in time recovery). Databazi je mozne obnovit k libovolnemu bodu v historii.

Bankovni aplikace maji vlastni "ucetnictvi". Jako za na jedne strane je "ma dati" "dal" (nostro a vostro). Pokud by doslo ke zmene dat v jedne bankovni aplikaci tak by vznikla dikrepance s hodnotami v jine aplikaci anebo s hodnotami z vypisu z uctu i jine banky.
4
Odkladiště / Re:Zálohování stále se měnících velkých dat
« Poslední příspěvek od lazywriter kdy Dnes v 09:34:04 »
Vezmime si napr. banky, kde sa vykonava denne 100 000-ce transakcii. To snad ani nejde zalohovat na nejake offline media. Nedajboze by banku postihol ransomware, tak to by bola asi katastrofa a krach banky, keby boli bez zaloh.
Zrovna u bank je objem celkem triviální. Transakce je pár čísel (kdy, od koho, komu, kolik ..). Pochopitelně se musí řešit integrita těch dat atd., ale objem v dnešní době nestojí za zmínku. I ty počty (i kdyby byly o několik řádů jinde) jsou relativně malé (a to i v případě několikaleté historie). Kdejaká malá reklamní síť, monitoring zákaznických zařízení, datový sklad apod. musí řešit větší objemy. Proto mají pokročilejší zálohování mechanismy (přírůstkové, rozdílové zálohování, virtuální fullbackup ad.)
5
Software / Ako pripoiť šifrovaný disk cez konzolu ako užívateľ
« Poslední příspěvek od Tomas Lehocky kdy Dnes v 09:31:34 »
Dobrý deň

Po prihlásení do neprivilegovaného konta na prácu mám možnosť kliknúť vo filemanagery na šifrovaný disk na dokumenty v PC (nieje to systemovy disk). Prvý raz ked som to robil si vypýtal heslo a toto heslo som zvolil nech si zapamätá. Heslo správcu nebolo požadované (ani sudo heslo).
Pripája sa do /media/USER/meno_disku. Je to NVME disk.
Zakaždým po prihlásení musím klikať na disk aby sa pripojil.

Chcem si nastaviť automatické zálohovanie dát na tento disk ale keďže nieje pripojený automaticky po štarte tak mi aplikácia "back in time" vypíše že nemá kam ukladať zálohu.

Na pripojenie z konzole cez mount potrebujem zadať heslo superusera (sudo). Malo by to ísť ale aj nejak inak než cez mount. Veď som to pripojil na desktope ako obyčajný user.

Prosím o radu na skript ktorý ten disk pripojí prostredníctvom konzolového príkazu, ktorý môžem spustiť ako bežný user (ako keď som klikol na ikonku)

Disk NIEJE zapísaný v FSTAB. (ale môžem to napraviť len neviem ako)

Tento by som si nastavil aby sa spustil po mojom prihlásení do PC, následne sa spustí zálohovací program.

V prílohe posielam screen s rozdelením disku.

Ďakujem

PS: PC je môj. Samozrejme si môžem udeliť dodatočné oprávnenia aby som mohol mount spúšťať ako bežný user ale v princípe to nevyrieší problém na ostatných PC v práci kde to chcem nastaviť rovnako.
6
Studium a uplatnění / Re:Kde ako ajťák žiť?
« Poslední příspěvek od alex6bbc kdy Dnes v 09:15:46 »
ad uwe.filter:

souhlas. libi se mi urzuv ancap, ale nekaky minimalni stat dokazu prekousnout, ale kde jsme dneska to peklo. obludne dane, odvody, byrokracie, me nejvic vadi zakaz koureni, limity rychlosti, dotace, neziskovky, atd. atd.
7
Windows a jiné systémy / Re:Zálohování z Windows na vzdálený linuxový server
« Poslední příspěvek od Mintaka kdy Dnes v 09:15:06 »
Zrovna u tak kritických systémů jako je např. katastr bych předpokládal vyšší míru dostupnosti, než pouhé obnovování ze zálohy.

Což takhle tam mít, pro případ výpadku/kompromitace hlavního systému, aspoň studený záložní systém, který bude schopný běžet třeba se staršími daty v RO režimu. Samozřejmě s patřičným upozorněním o co jde.

8
Studium a uplatnění / Re:Kde ako ajťák žiť?
« Poslední příspěvek od uwe.filter kdy Dnes v 09:09:14 »
Jedna věc je to, že Stát je špatný hospodář. Druhá věc je lhát o tom, že nějak strašně moc trpíme, a že nežijeme v přepychu, a že by se to celé mělo rozbít podle něčích nereálných a nefunknčních představ, jen kvůli tomu, že je někdo blbej a nemá rozhled.
Jedna věc je, že se tu (zatím ještě) máme dobře (navzdory všemu). Druhá, ale neoddělitelná věc je, jestli se s násilně vybranými penězi (daněmi) hospodaří rozumně - což se u nás neděje ani náhodou.

Oddělitelná neoddělitelná: hospodaří se nerozumně, to nikdo nepopírá.

Společnost se ale rozděluje na blázny, kteří kvůli této neefektivitě chtějí všechno rozbít a zničit a schovávájí to za velkohubá prohlášení, že jsou tyto peníze vybírána násilně...

... a mezi těmi, kteří nechtějí žít v zemi jako je Nikaragua.
To vypadá na dost zásadní nepochopení. Že stát vybírá daně násilím, je prostý fakt, nikoliv velkohubé prohlášení. Však si zkus ty daně neplatit, když si řekneš, že stát je hodný a nikoliv násilný, a až půjdeš do chládku, můžeš rozjímat o tom, jestli tam sedíš dobrovolně nebo ne :-).

Nicméně podstatné je, co a jak se z těch daní platí, rovněž je podstatné, jak nesmyslně se stát zadlužuje. Osobně nemám nejmenší problém daně platit, pokud uvidím, že jsou alespoň z podstatné míry rozumně využity (což ale v současném systému založeném mimo jiné na přerozdělování a dotacích opravdu nehrozí). Stejně tak nemám problém platit jistou formu zdravotní daně (i když se můžeme dohadovat, jestli za to dostávám dost nebo ne), a jsem smířen i s tím, že já zaplatím víc a nikdy to nevyčerpám (což je vlastně nakonec dobře, když to nebudu potřebovat) a z "mých" peněz se dostane péče někomu jinému, kdo to potřebuje víc. Podobně jsem tak nějak smířen s průběžným důchodovým systémem, byť o jeho efektivitě si nemyslím kdo ví co a rozhodně nepočítám s tím, že bych se na něj měl ve stáří spolehnout. Z dalších oblastí, které nyní zajišťuje stát, jsem všemi deseti pro bezplatné školství, ale tady už to trochu drhne v tom, co se tam vlastně učí a jaké jsou nároky na absolvování středních a vysokých škol a jaké je zastoupení studentů na jednotlivých oborech (nepotřebujeme houfy ekonomů, politologů, sociologů a specialistů genderových studií, zato zoufale podceňujeme technické obory, a to nakonec už na úrovni odborných učilišť).

Osobně nemám problém s tím, co jsem uvedl výše, plus základní infrastruktura k tomu, ale do zbytku ať stát zasahuje co nejméně, a ZEJMÉNA ať se laskavě pořád necpe do života jednotlivců, živnostníků a (zejména) malých a středních podnikatelů (korporát ať naopak má pod drobnohledem, tam je to žádoucí) a nemá potřebu čím dál tím víc všechno regulovat, všechno sledovat a do všeho kecat. Takhle jednoduché to je.

Omlouvám se za rozsáhlé OT, opravdu by bylo nanejvýš vhodné se vrátit k původnímu tématu, tj. v jaké jiné zemi než ČR by se žilo dobře.
9
Studium a uplatnění / Re:Jak učit dětičky na základní škole?
« Poslední příspěvek od Mintaka kdy Dnes v 09:07:11 »
"přibrat děti do řešení reálných problémů"

Souhlasím. Ty reálné a aktuálně potřebné úkoly, mají vysoký potenciál nastínit studentům smysl toho, proč je dobré tomu rozumět / to umět.

Velké množství informací, které žákům nedává okamžitý praktický užitek zabíjí zájem a snahu se učit.

A pokud po ruce není dost vhodných, praktických věcí, lze se snažit vytvořit takové prostředí, ve kterém praktické potřeby vznikají.

Namátkou:

  • Nefunguje připojení k Internetu, jak budeme postupovat.
  • Zápočtový úkol máte na http serveru jednoho z počítačů v lokální síti. Běží na portu mezi 4000 a 8000.
  • Tady máte bednu se součástkami a sestavte z nich počítač, na kterém budeme losovat úkoly.
  • Správa herního serveru pro Minetest, analýza dat v databázi, zálohování a obnova bloků světa, doprogramování potřebných funkčností.
  • Nakonfigurujte WiFi router tak, aby poskytoval síť s SSID: xy heslem: yq. Automatiky se k němu připojí zařízení na kterém běží ssh, username: tester heslo se skládá ze dvou slovníkových slov a následované číslicemi. číslice "_" písmena "."  maska hesla:  "ve...b..tr__"  na ssh je omezení na 10 pokusů o přihlášení za hodinu z jedné IP adresy.
  • ...


Vzdělávání je pěkná "alchymie" a mělo by to bavit učitele i žáky/studenty.
10
Windows a jiné systémy / Re:Zálohování z Windows na vzdálený linuxový server
« Poslední příspěvek od jjrsk kdy Dnes v 09:00:09 »
Na win si pustis robocopy (soucast win, nemusis nic instalovat) a na tuxovi si delas snapy (treba btrfs).

Muzes do posilat na sambu nebo pres ssh.
Stran: [1] 2 3 ... 10