Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Studium a uplatnění / Re:Byli jste někdy na podpoře?
« Poslední příspěvek od registrovany123 kdy Dnes v 10:30:21 »
Ne, nepřišel. Právě proto, že to je hlavně věcí mindsetu. Ovšem vašeho. A je jenom na vás jak si ty hranice nastavíte. Na nikom jiném.

Obecně mylná tvrzení:
1. "Je to hlavně věcí mindestu, vašeho" - nejste sám, kdo má mindest, to je váš mindest proti mindestu toho, co z vás chce dostat nejvíc peněz.
2. "A je jenom na vás jak si ty hranice nastavíte, na nikom jiném" - nesmysl, nejste sám, kdo nastavuje hranice, viz. bod 1

Doporučuju příště požádat o pomoc Chat bota, protože i ten chat bot by ti řekl, že to máš blbě. V podstatě v roce 2024 by se o tom dalo prohlásit, že i ten "blbý" chatbot to ví líp, než ty.

Mimochodem kde jsi na takové pitominy přišel? V nějaké New Age knížce alá "The Secret"?
2
Sítě / Re:Funkční 10GbE řešení pro TrueNAS Scale
« Poslední příspěvek od Michal Šmucr kdy Dnes v 10:24:07 »
Podobný test jsem shodou okolností dělal na začátku letošního roku.
Měl jsem 10 ks. Intel X520, připravoval jsem je na instalaci, tzn. testoval jsem různé platformy, kompatibilitu s transceivery a u všech aktualizoval firmware (primárně byla potřeba kvůli podpisům EFI, které některé stroje už standardně vyžadují).
Byly to kousky koupené po Covidu, kdy nebyly rozumně dodatelné jiné karty.

Testoval jsem to tak, že jsem měl dvě HP stanice, jednu relativně aktuální Z4 s Xeonem W7, druhou starou "laboratorní" Z420 s Haswell Xeonem (takže žádný extra rychlík), kam jsem dával karty.
Na obou strojích jsem rozběhl živou Clonezillu (s Debian jádrem) a testoval taky s iperf3. V tomhle prostředí to i s jedním TCP spojením v podstatě bez jakékoliv další konfigurace dávalo 8-10 Gbit, když jsem přehodil na 9k jumbo framy, tak jsem to stabilně dokázal saturovat.
Dává docela smysl si ozkoušet i posílání zpátky (client->server) s přepínačem -R, případně tomu trochu naložit s --bidir.

S Windows 11 (na tom výkonnějším stroji) na jedné straně to už bylo horší. Směr Win->Linux byl v pohodě, ale obráceně jsem končil řádově na 3-4 Gbit, resp. 6 Gbit s jumbo framy.
Po různém ladění a zkoušení výměny jedné síťovky za Mellanox X6, jsem seznal, že je to spíš vlastnost toho jak Windows 11 při zpracování rozhazuje interrupt handlery a následné DPC na jádra CPU a efektivitou toho stacku. Jsou tam nějaká dílčí nastavení toho mechanismu RSS (receive side scaling) - např. na která jádra to scheduluje souvislosti s NUMA nody, ale s Windows 11 na té konfiguraci s W7 Xeonem to nedávalo moc smysl měnit.. vycházelo to víceméně stejně. Samozřejmě nevylučuji, že na nějakém sytému s víc NUMA nody, několika síťovkami, případně větším množství spojení to ladění profilů (Enable-NetAdapterRss a Set-NetAdapterRss v PowerShellu) může dávat smysl, třeba i kvůli celkové zátěži.
Taky samozřejmě nevylučuji, že třeba na Ryzenu s více CCXy, to nějakou roli hrát může a třeba ruční zapinování na konkrétní jádra se může projevit.

Jediné, co to pak opravdu zabralo, a přiblížilo to 10 Gbit bylo navázat iperfem víc spojení přes -P (parallel), pak si to rozházel na příchozí Windows straně na víc jader a opravdu se zvýšila propustnost.

Protože jsem také trochu podezíral Widnows build iperf3, který je pořád tak trochu neofiko s cygwinem, tak jsem zkoušel přesně to, co je zmíněno v předchozím příspěvku. Na Linux straně jsem udělal Samba share nad tmpfs, stroj měl dost RAM, a připojil se tam z Windows klienta (SMB 3.0). Chodilo to výrazně líp než samotný iperf s jedním spojením. Pokud ta aplikace, co četla nebo zapisovala, dokázala naplnit frontu I/O operací (vyšší QD) - tzn. třeba Crystal Disk Mark nebo fio, tak jsem byl s 9k framy víceméně na 8-10 Gbit. Což jsem seznal jako uspokojující pro to, co jsem potřeboval.

Jinak jsem podobně ještě testoval i 25GbE Mellanoxy a novější Intel E810. Tam je to víceméně stejný příběh i v 25GbE režimu, Linux je out-of-box výrazně lepší.
Obě karty také může mít v 10GbE režimu znatelně menší vytížení CPU, zvlášť v UDP spojeních. Což by i dávalo smysl, offloaduje se toho ve výchozím stavu víc než u starší X520.
U X520 bylo ještě jedno nastavení, které něco házelo na Windows (u mě) - Interrupt Modulation, kdy při nastavení high místo adaptive tam byly měřitelně menší fluktuace propustnosti a žralo to trochu míň CPU (což bylo počítám na vrub latenci, ale to mě u tohohle až tak nepálilo).

Takže, pardon za delší příspěvěk. Ale podle toho, co jsem si zkoušel, tak je mi divné že i v prostředí Linux <-> Linux a s 9k framy tu 10Gbit linku nesaturujete. Možná je tam opravdu nějaký bottleneck na PCIe sběrnici, jak píše p. Ryšánek.
Možná má TrueNAS, jako appliance, nějaké výchozí nastavení, co tomu brání.. nicméně, jestli jste zkoušel Ubuntu <-> Ubuntu, tak byste tohle měl vyloučit. Tohle bych se osobně snažil vyřešit jako první.
Špatná SFPčka se mi moc nezdají, reálně jsem moc nezažil, že pokud to chytí link a běží to na obou stranách ve správném režimu, aby to omezovalo rychlost. Ano, viděl jsem samozřejmě nekompatibilní moduly (třeba ty x520 jsou vtipné, s nějakým OEM modulem jsem měl normálně pád driveru a backtrace v kernelu, resp. "zmizení" rozhraní ve Windows), ale jakmile to bylo "Intel kompatibilní", tak to běželo bez problémů. A jasně, taky jsem zažil situaci, že SR duplex optiku někdo omylem přejel židlí :) Ale pak to úplně vypadávalo a bylo tam strašné množství ztracených paketů. Což se samozřejmě dá ověřit třeba přes ethtool -S <interface>.

3
Studium a uplatnění / Re:Byli jste někdy na podpoře?
« Poslední příspěvek od registrovany123 kdy Dnes v 10:23:08 »
A Češi, když řekneš vyskoč metr, skáčou metr padesát.

A je to tak opravdu? Nebo je to jinak a Nečeši řeknou Čechům "vyskoč metr", ale myslí tím přitom ti Nečeši "vyskoč metr padesát"? A tak ten Čech skáče metr padesát, aby se uživil.
4
Hardware / Re:Tablet k televizi na drát
« Poslední příspěvek od novak_josef_2019 kdy Dnes v 09:50:16 »
Nebylo by jednodušší tím tabletem ovládat nějaké HTPC nebo TV Box s Androidem?
5
Sítě / Re: 4IP /32 / subnetting, a?symetrie nekompatibility
« Poslední příspěvek od mikesznovu kdy Dnes v 09:22:20 »
Ehm. Tipnu si. Není "host( )routing" prosté označení jen pro to a teď se podržte že jde o případ kdy se routuje cílový počítač (=host) a ne network?   (což v případě /32 může taky nastat).  A nebo NA cílový počítač.  Tedy označení ne technické , ale spíš konceptuální?
Taková routa nemá gateway a je onlink? to je synonymum?Nebo lapidárně, že gateway splývá s vzdáleným koncem point-topoint?
Protože  hlediska IP to funguje pořád stejně

Furt ale nechápu, kdy by mohl být problém . přeci se nastavít ip addr add 82.2.2.44/32 peer 82.1.0.254 (onlink) a je hotovo ne? (Mimochodem peer je jen syntaktický sugar)? četl jsem man ataky se tam píše něco o prioritě masky při použití i parametru peer.
Nebo je to problém ,že někde nelze zadat ip add add .../32 ? ať už v syntaxicisco, mikrotik nebo kdovíjak.? NEbo spíš OS, protože IP je věc stacku OS.
Takže existují nebo existovaly počítače /OS,kde totakhle nešlo v minulém tisíciletí?


JE to reálně posledních 10 le problém?  Taky jsem přemýšel, v jakém směru(konci) právě má nastat ten údajný problém s nekompatibilitou? na straně providera nebo na straně klienta? U providera pochybuju - ten přeci má svoji infrastrukturu pod svou kontrolou.

Snažil jsem se k tomu najít něco na netu a našel jen 2 hesla nawikipedii, na první je zmíměno (v konr.2odstavcích) "obsolete 1995"
a vdruhém počtení o point.


1 https://en.m.wikipedia.org/wiki/Subnet (odstavce ipv4 - special… a plus ten po něm
2 https://en.m.wikipedia.org/wiki/Classless_Inter-Domain_Routing#IPv4_CIDR_blocks ("point)


PS: a /31 je taky zajímavý
6
Sítě / Re:Večer vypadává Starlink
« Poslední příspěvek od Petr Duda kdy Dnes v 08:42:45 »
Tak v aplikaci žádné výpadky nejsou na podpoře mi sdělili že také nic nevidí,vyměnil jsem celou sadu a pořád stejné.Výhled paraboly bez překážek nemám v okolí 20m vůbec nic.Výpadky začnou každý den kolem 20h a rychlost spadne na 14Mb/sec a televize se už seká celou dobu. IT mi tam dal router Xaomi apoužil jsem bypass ale pořád stejné.
7
Studium a uplatnění / Re:Byli jste někdy na podpoře?
« Poslední příspěvek od technomaniak kdy Dnes v 07:56:03 »
Agilní metody vývoje a podobné kraviny mají samozřejmě za cíl vyvolat tlak a dostat z citrónků co nejvíc, ať se z toho klidně citrónek podělá, ale dokud z něj kape šťáva (kód), tak tlačit. A Češi, když řekneš vyskoč metr, skáčou metr padesát.

Protože "hloupí" citrónek si nejen u toho "honí ego nějakými iluzemi" ale vidí v tom příležitost "karierního růstu" a nikoliv taktiku jak "citronek pořádně vymačkat a pak odhodit do koše(na pracák)".

Jak to říkají mí známí ve světě realita je humáč( real live is ugly).
8
Sítě / Re:Tunelování IP adresy pro firemní notebook
« Poslední příspěvek od Marek Staněk kdy Dnes v 07:38:27 »
co je ta SOCka a KASM?
Sock proxy https://iproyal.com/blog/what-is-a-socks-proxy/¨
Kasm https://www.kasmweb.com/

Je zajímavé, že místo řešení je tu spousta moralizujících řečí. To je snad věc dotyčného; vy v jeho botách nechodíte.
Takže místo technických odpovědí jsou tu odpovědi jako na FB/X

No, s ohledem na to velice skoupé zadání bych to ani s jedním jako validním řešením úplně neviděl.
Socks: podle popisu to vypadá, že ten noťas musí mít přidělenou konkrétní IP na svém rozhraní, neboť tam bych čekal že ji firemní klient kontroluje. Takže ji jaksi nemůžeš dát té proxyně.
Kasm: když firma chce, aby používal jen firemní noťas pod jejich plnou kontrolou, těžko mu povolí používat cloudový desktop, kde nemají pod kontrolou doslova vůbec nic.

Je zajímavé, že místo řešení je tu spousta moralizujících řečí.

Tohle mi v kontextu již uvedeného přijde jako výstřel ne do vlastní nohy, ale rovnou mezi světla.
9
Studium a uplatnění / Re:Jak učit dětičky na základní škole?
« Poslední příspěvek od Miloš Adámek kdy Dnes v 07:34:33 »
Asi první co by mělo být, že učitel dobře chápe a zná to, co dětem ukazuje
Být před dětmi jednu stránku v učebnice není dobrý nápad, to velmi rychle prokouknou.
To druhé taky velmi důležité je, že by experimenty měly být praktické. Jen tak bezduché blikání žádné dítě dlouho zajímat nebude.
Mluvím z vlastní praxe, když jsem začal dětem ukazovat reálné věci, byl to jiný level, než od předchozího kolegy kteří ukazovali jaké si teoretické nesmysly. Najednou je to začalo strašně bavit.
Jenže na to prostě nemám čas.
10
Sítě / Re:Je možné rozšířit síť bezdrátově na vzdálenost 2 km?
« Poslední příspěvek od Marek Staněk kdy Dnes v 07:22:20 »
Beru, ALE vidíš snad někde zadání, že to musí jet 24/7/52 na 5 devítek?
Jenze tady se nebavime o vypadcich typu minuta nebo treba 10 minut denne, ale o tom, ze to klidne muze nefungovat i nekolik dnu v kuse. A pokud nasnezi, musis k tomu na obou stranach vylezt a snih odstranit, kdyz nasnezi vic tak typicky ani ohrev nestaci.

Jasně, ale třeba pro meteostanici a programování kotle jednou za kvartál to úplně stačí. Pro EZS samozřejmě ne, tam je odezva několik dní poněkud kontraproduktivní :-)
Sníh je v poho, ten řeší stříška; namrzající mlha je naprostá smrt, protože dokud nespadne vlhkost, tak se toho bez výkonného topení nezbavíš klidně týden, než ta ledová skořápka zase vysublimuje.
Stran: [1] 2 3 ... 10