Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Server / Re:Chyby na různých discích na Btrfs poli
« Poslední příspěvek od maruncz kdy Dnes v 15:45:43 »
Citace
S.M.A.R.T. diagnostika disku: Klíčové položky, na které je potřeba se zaměřit:
    Reallocated_Sector_Ct: Počet přemapovaných sektorů. Zvýšený počet znamená problémy s povrchem disku.
    Pending_Sector: Počet sektorů čekajících na přemapování. Tento ukazatel je kritický.
    Uncorrectable_Sector: Počet neopravených sektorů.
kromě 1 realokovaného sektoru na jednom disku jsem tam neviděl problém, viz některý z předchozích příspěvků. (To že tam ten problém nevidím já neznamená že tam není)

Citace
Kontrola kabelů a připojení: Zkontrolovat fyzické připojení disku, zejména SATA/IDE kabely a napájecí kabely, které mohou být zdrojem problémů se čtením a zápisem dat.

Všechny sata kabely jsem před posledním scrubem vypojil a ty u kterých jsem měl pochybnosti vyměnil. Ale i tak tam byly chyby a to nejenom ty neopravitelné co tam jsou od minula.

Citace
Testování napájení: Nestabilní napájení může způsobovat problémy s diskem. V případě podezření na problémy s napájením je dobré zkontrolovat napájecí zdroje nebo zvážit použití UPS. Taky to, že všechny disky budou pověšené na jedné kšandě, stabilitě napájení moc nepřidá.
Mám to v této skříni: https://www.silverstonetek.com/en/product/info/server-nas/CS380/ . Má šuplíky na disky a k nim backplane. Zde mám máslo na hlavě, protože te%d jsem si to překontroloval, a našel jsem tam další napajecí konektory, které jsem neviděl.

Citace
Kontrola RAM: Vadná paměť RAM se může v důsledku projevit chybami na disku.

Memtest jedu od večera. Je tam 22 průchodů bez chyb. Asi to teď ale přeruším a přidám tam to chybějící napájení.

Citace
Test povrchu disku: Např. badblocks.

Ty dva nové 4TB seagate disky jsem první přejel badblocks - bez chyb. Pak jsem na ně nahrál data z těch 4TB WD, které jsem pak přejel badblocks - také bez chyb. Ty 3TB WD jsem netestoval, ale ty mě nebyly podezřelé.

Citace
Dál bych popřemýšlel nad tím, jestli je k filesystému s raid1 vhodné připojit dva potenciálně vadné disky a poté provést full rebalanc. Protože po tom rebalancu se alespoň některým datům může stát, že budou uložena právě a jen na těch dvou podezřelých discích. Pokud jsou ty disky podezřelé, otestoval bych je (smart, badblocks) někde jinde. Pokud tedy není k dispozici jiný systém, alespoň bych je v tom jediném možném systému otestoval samostatně předtím, než je připojím do raidu a nahraju na ně ostrá data.

Full rebalanc jsem udělal po tom, co mi vyšel scrub úplně bez chyb.


Půjdu teď přidat ty napájecí kabely, pak pustím scrub a uvidím co to udělá
2
Vývoj / Re:Produktivita vývojáře v době AI
« Poslední příspěvek od sarimak kdy Dnes v 14:52:34 »
Ahoj, asi pul roku pouzivam neplacenou verzi SourceGraph Cody v podobne doplnku do VS Code. Pouziva model Anthropic Claude Sonnet 3.5 (tedy dlouhy kontext a fill in the middle a ne predict next word jako ChatGPT modely, coz by melo byt pro programovani uzitecnejsi -- ale nemam osobni zkusenost) spolecne s lokalnim RAG/retrieval-augmented generation (probehne se po celem naklonovanem Git repu a zaindexuje si ho -- napocita embeddingy meho kodu pres LLM API a nahodi lokalni similarity/semantic search, kterym obohacuje dotazy do LLM API) a da se pouzit jak pro code completion, tak pro chat (tam je mozne pridavat kontext -- napr. oznacit blok radku nebo cely soubor). Super bonus je, ze se zasilana data nepouzivaji pro trening modelu -- i ve free verzi!

Free verze nema zadny limit ktery by me realne omezoval a nevyzaduje nic vic nez GitHub ucet (zadny telefon, cele jmeno a datum narozeni apod.). Pokud si nekdo plati nejake LLM API, tak se da pouzit i vlastni API klic. Pomoci GitHub uctu dovede zjistit, jak moc se zmenil kod oproti dobe kdy nad nim napocital embeddingy, takze je muze pregenerovat.

Diky RAG je coding asistent velice relevantni, protoze napovida nejen generickym know-how vydestilovanym z internetu, ale aplikuje lokalni coding style z meho Git repa. Fun fact: Dost mu pomahaji typove anotace, semanticky spravne nazvy trid/metod, docstringy a komentare -- myslim, ze to je ultimatni argument proti zastancum zakazu veskerych komentaru/docstringu. ;-)

Sice pouzivam striktni linting, pomerne striktni typove anotace a v IDE mam doplnek, ktere diky typovym anotacim dovede opravdu slusne doplnovat, ale diky asistentovi je mozne doplnovat i opakujici se fragmenty kodu (napr. konstrukce SQL dotazu pro ruzne DAO metody, kde se casto opakuji jmena tabulek, struktura slozenych primarnich klicu, WHERE podminky apod.). U testu a docstringu pouzivam styl "zacnu psat, necham ho doplnit, doupravim to po nem a zas necham doplnit". Diky specializaci na integraci do IDE se nemusim moc zabyvat prompt engineeringem, protoze system prompt maji zrejme tak vytuneny, ze mi casto staci jen pastnout treba cast interaktivni session v IPython REPL nebo z prikazove radky vcetne chybove hlasky a ani nemusim pripisovat at to opravi nebo poradi co je spatne. Pomerne uzitecna je i prvotni orientace v nezname codebase (nechat si pres chat vysvetlit, k cemu dane repo slouzi a kde jsou zajimave casti kde se deje to nejdulezitejsi).

Naopak, na code review mi hodne vadi, kdyz se autor neobtezuje po asistentovi projit a doplnit docstringy -- protoze pak jen duplikuji to, co se da vycist ze jmena metody/jeji tridy a nemaji tak skoro zadnou pridanou hodnotu.

Za me stoji za to asistenta pouzivat -- rozhodne ze me nedela dva programatory v jednom, ale setri mi cast prace a pomaha generovat napady. Nebojim se, ze by (i pri dnesnim prekotnem vyvoji) tahle technologie nahradila programatory -- ale nektere veci diky tomu pujdou delat s mensi drinou.
3
Odkladiště / Re:Kontakt na ČVUT kvůli vyřazenému poli
« Poslední příspěvek od Mmmartan kdy Dnes v 14:49:41 »
Kontakty na SH jsou (překvapivě!) na webu: https://www.siliconhill.cz/pages/kontakt
4
Hardware / Re:Existují kvalitní webkamery?
« Poslední příspěvek od hknmtt kdy Dnes v 14:28:05 »
Co třeba Insta360 Link 2 nebo Insta360 Link 2C?
Má to někdo ze zde přítomných, aby se podělil o zkušenosti?

Tak Insta360 Link 2 Standard je doma. Zatial som spokojny. Oproti tej Logitech co som spominal je to neporovnatelne. Este som ju realne nepouzil na videohovor, len testoval, ale je dost ok.
5
Odkladiště / Re:Kontakt na CVUT kluky
« Poslední příspěvek od RDa kdy Dnes v 13:41:26 »
Zpenezit! :D

Bez uvedeni specifikace neni jasne, zda to za rok nepozere vice na energiich, nez to same kdyz se koupi nove ;)
6
Odkladiště / Kontakt na ČVUT kvůli vyřazenému poli
« Poslední příspěvek od CPU kdy Dnes v 13:33:52 »
Známý poslal echo, ze vyrazují nejaka asi 500 TB pole, mozná by ho chtělii kluci z Křemenného kopce, máte kontakt, kdo by se dokázal vyjádřit? Poslete mi PM.
Radeji univerzite nez do srotu ne?
7
Server / Re:Chyby na různých discích na Btrfs poli
« Poslední příspěvek od rmrf kdy Dnes v 13:15:14 »

Asi by bylo vhodné zaměřit se na kontrolu hardwaru.

S.M.A.R.T. diagnostika disku: Klíčové položky, na které je potřeba se zaměřit:
    Reallocated_Sector_Ct: Počet přemapovaných sektorů. Zvýšený počet znamená problémy s povrchem disku.
    Pending_Sector: Počet sektorů čekajících na přemapování. Tento ukazatel je kritický.
    Uncorrectable_Sector: Počet neopravených sektorů.

Kontrola kabelů a připojení: Zkontrolovat fyzické připojení disku, zejména SATA/IDE kabely a napájecí kabely, které mohou být zdrojem problémů se čtením a zápisem dat.

Testování napájení: Nestabilní napájení může způsobovat problémy s diskem. V případě podezření na problémy s napájením je dobré zkontrolovat napájecí zdroje nebo zvážit použití UPS. Taky to, že všechny disky budou pověšené na jedné kšandě, stabilitě napájení moc nepřidá.

Kontrola RAM: Vadná paměť RAM se může v důsledku projevit chybami na disku.

Test povrchu disku: Např. badblocks.

Dál bych popřemýšlel nad tím, jestli je k filesystému s raid1 vhodné připojit dva potenciálně vadné disky a poté provést full rebalanc. Protože po tom rebalancu se alespoň některým datům může stát, že budou uložena právě a jen na těch dvou podezřelých discích. Pokud jsou ty disky podezřelé, otestoval bych je (smart, badblocks) někde jinde. Pokud tedy není k dispozici jiný systém, alespoň bych je v tom jediném možném systému otestoval samostatně předtím, než je připojím do raidu a nahraju na ně ostrá data.
8
Server / Re:Apache - nefunkční konfigurace (mod_access + mod_rewrite)
« Poslední příspěvek od dr_ak kdy Dnes v 12:38:34 »
Moc děkuji za popostrčení, narychlo jsem vyřešil použitím proměnné, kterou rewrite nepřepisuje a už funguje!

Kód: [Vybrat]
<If "%{THE_REQUEST} =~ m#^(GET|POST) /api/#">
9
Vývoj / Re:Node-RED komunikace přes MQTT
« Poslední příspěvek od tibino kdy Dnes v 10:59:52 »
node-red cez svoje pluginy priamo podporuje bud mqtt alebo rovno zigbee2mqtt a ponukne ti na ovladanie rovno tvoje zariadenia kde nemusis riesit rucne ovladanie
bezne to pouzivam
10
Windows a jiné systémy / Re:Instalace Windows na oficiálně nepodporované PC
« Poslední příspěvek od tibino kdy Dnes v 10:56:28 »
stiahni si software rufus a pomocou neho daj ‘napalit’ MS win 11 iso na usb
ked rufus detekuje ms win zdroj tak ti ponukne upravu iso tak ze odstrani vsetky alebo len cast kontrol stareho hw a vyslednu boot instalacku nainstalujes na lubovolny stary hw.
odskusane
funguje
Stran: [1] 2 3 ... 10