Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Sítě / Re:Večer vypadává Starlink
« Poslední příspěvek od jarmila.ruskova kdy Dnes v 09:39:53 »
Zkontroluj, jestli máš čistý výhled na oblohu, protože přírodní překážky mohou ovlivnit signál. Podívej se do aplikace Starlink na statistiky během výpadků a ujisti se, že problém není s domácí sítí. Pokud to přetrvává, kontaktuj podporu.
2
Distribuce / Re:Automatický mount DVD do /media/sr0
« Poslední příspěvek od jarmila.ruskova kdy Dnes v 09:37:56 »
To, že automatické mountování nefunguje, může být frustrující, ale u některých distribucí to skutečně závisí na konfiguraci systému. Zmíněný problém se může objevit i kvůli specifikům, jako je použití určitého správce oken nebo živého systému. Mějte na paměti, že uživatelsky přívětivé chování by mělo být standardem, ale u některých modulárních distribucí to může být otázkou nastavení. Důležité je, že to lze vyřešit instalací potřebných balíčků a konfigurací. Pokud jste zvyklí na bezproblémové mountování, možná by stálo za to zvážit distribuci, která to podporuje "out of the box".
3
Distribuce / Re:Nefunguje tečka v názvu v interfaces.d/*
« Poslední příspěvek od mikesznovu kdy Dnes v 09:11:45 »
Zkusil jsem to v tom primarnim a děkuju, potvrdilo se že  tam to  funguje , Korva.práce, pak.jsem.to.zkoušel.ještě.jednou a když ten soubor.má.TEČKU.v.názvu.tak.jako.by.nebyl
Celý lynux používá soubory .conf,.korva.práce a tady je takovýhle přešlap


Dokonce jsem zkusil i podle askubuntu záměnu direktivi source-directory, ty pro změnu fungují obě


Použiťí, bezzásahová krabička, bez monitoru a ani bez ssh (ostatně jak nahodit rozhranívzdáleně když jejediné a je down ....)

A networkmanager používá a "ini soubory v jiné cestě /etc? A číslovanou prioritu souborů?
-jde jjenno jinou syntaxii nebo tam něco funguje zásadně odlišně,přip.umí jiné věci ? (A hlavnmně suplikanta nahodit)
4
Sítě / Re:Zkušenosti s poskytovatelem Silesnet
« Poslední příspěvek od Tomáš G. kdy Dnes v 08:41:53 »
Mám je u jednoho zákazníka. Tarif je teoreticky symetrický gigabit, ale reálně to chodí tak 300/200. Neřeším to, stojí to cca 3-4 stovky měsíčně, což je na firemní přípojku krásná cena a v dané lokalitě sedí 4 lidé, kteří by vyšší rychlost stejně nevyužili.

Komunikace super. Když jsem to objednával, tak se mě ptali, jestli to chci zakončit optikou, nebo metalikou. Tak jsem řekl, že optika by byla fajn a jestli by jim nemohli prodat i FSP a strčit mi ho do routeru, co tam mají, že dál si už to pořeším vzdáleně přes stávající konektivitu. Udělali, žádný problém. Ani jsem tam nemusel jezdit. Výpadek byl možná jeden krátký za posledních cca 5 let, když jim něco odešlo.

U jiného zákazníka je nějaké WiFi. Rychlosti nevím. Tam jezdí primárně kolega. Já tam mám ve správě jen nějaké servery, ale opět výpadky v podstatě nejsou. Spolehlivost bez připomínek.

Já bych řekl, že v dané lokalitě to je jeden z těch lepších ISP.

5
Distribuce / Re:Nefunguje vlastní konfigurace v interfaces.d
« Poslední příspěvek od k3dAR kdy Dnes v 01:16:42 »
no... "systemd" sem myslel "systemd-networkd", to pouziva /etc/systemd/network/ :-)

systemd sluzba networking.service je soucast ifupdown ktere pouziva /etc/network/interfaces

NetworkManager pouziva /etc/NetworkManager/system-connections

ale ted koukam ze primarne si resil spravne sluzbu networking :-) v dobach kdy sem jeste pouzival ifupdown (ale pro wifi snad jen 1x nekde pokusne, jinak jen pro ethernet), tak sem nepouzival soubory v /etc/network/interfaces.d/ ale jen ten primarni /etc/network/interfaces, zkusil si zda ti funguje to?

ifupdown neresi primo wifi, ale zprostredkovane pres wpa_suplicant kterej se prave na wifi zameruje

jinak historicky sem vlastne resil WiFi jen pres NetworkManager
ethernet (na serverech) pres ifupdown a pred lety presel na NetPlan (nepouzivam Debian ale Ubuntu) a od 24.04 i NetworkManager (tedy i pro Wifi) zacal pouzivat jako backend prave NetPlan :-) takze ted mam jak rucne pripravene soubory, tak to co v NetworkManager bylo (=zmigrovalo se pri upgrade na 24.04) nebo vytvorim nove, ukladane do /etc/netplan :-)

jake je vyuziti toho stroje? podle toho bych se asi rozhodoval co pouzit...
6
Distribuce / Re:Nefunguje vlastní konfigurace v interfaces.d
« Poslední příspěvek od luksus kdy Dnes v 00:12:34 »
systemd ty uživatelské konfiguráky načítá podle abecedy tak čísla mají vyšší prioritu jak písmena. Zkus moje.conf přejmenovat třeba na 22-moje.conf třeba se to chytne.
7
Distribuce / ifup kontra system network kontra systemd-networkd?
« Poslední příspěvek od mikesznovu kdy Dnes v 00:01:20 »
Aha, takže ifup a služba networking jsou dvě různé věci, které se nemohou míchat??? ( předpokládám že myslíš systemd networking a ne systemd-networkd ...  :'() ))) V tom aby lennard, torvarld vyznal!!!  (Pořád je ale problém, že oba dva se tváří, že wlan0 neexistuje ,interfaces.d jsem dal práva 777 a moje.conf taky 777 ať jsem grand)
Aha, takže jsem neudělal to neudělal pořádně. networkmanager a systemd-networkd je pohřbený jsem si myslel že konečně to pojede ... a že když mají stejný konfigy v stejné složce /etc/network/interfaces, že je to jedno a to samé. To byl důvod proč jsem doteď zůstal u manuálního skriptu, že jsem nemusel tyhle papažský schizmata řešit


Takže na kterého koně teď mám vsadit ? systemd-networkd,jak jsem vypátral, je uplně jiný syntaxe v hranatých závorkách, networking neboli (nebo ne??? ) ifup synataxe má jen mezery a  kolik dalších managerů  soutěží o menežování wifin v linuxu?

8
Distribuce / Re:Nefunguje vlastní konfigurace v interfaces.d
« Poslední příspěvek od k3dAR kdy 26. 10. 2024, 23:47:24 »
michas dohromady ifupdown a systemd, tak je asi logicke ze systemd nepouzije config od ifupdown, je to jako bys fnukal ze upravis soubor v profilu firefoxe a chrome to ignoruje ;⁠-⁠)

Misto troleni AI a roota si obcas zkus precist Wiki daneho distra:
https://wiki.debian.org/WiFi/HowToUse
9
Distribuce / Re:nefunguje autokonfigurace /interfaces.d/moje.conf
« Poslední příspěvek od mikesznovu kdy 26. 10. 2024, 23:14:16 »
Ale když jsem nějaký nesmysl připsal do
/interfaces.d/moje.conf, tak se nic neděje...

 zkoušel jsem i smazat auto wlan0...
10
Distribuce / Nefunguje vlastní konfigurace v interfaces.d
« Poslední příspěvek od mikesznovu kdy 26. 10. 2024, 23:01:07 »
Zkoušel jsem předělat manuální inicializaci network interfacu z manuální (rfkill unblock, set up, addr add, route add , wpa supplicant ; txpower) na automatickou. IP adresa je přiřazena ručně, staticky, bez dhcp. Ale výsledek: jako by se h0vn0 stalo.


do jednoho bájného souboru, který vládne všem
etc/interfaces.d/moje.conf (po kontrole že v /etc/interfaces je odkomentováno source-directory

Kód: [Vybrat]
auto wlan0
iface wlan0 inet static
 address 192.168.0.55/30
# netmask taky není třeba údajně a už vůbec ne v tom dementním formátu 255.255...
 gateway 192.168.0.0
 wpa-ssid jako-fakt
 wpa-psk china
#post-up ip route add default via 192.168.0.55 pry už není třeba
#odsazuje se to taby nebo mezery nebo to i bez ničeho?
# je nějaká možnost jak tady specifikovoat txpower nebo opět přes post-up iw se txp fixe 5000
# je možné mít víc post-up a provedou se všechny?



taky jsem zkoušel rady
jako čeknout
/interfaces.d/moje.conf
sudo systemctl status systemd-networkd : inactive
dál Unit NetworkManager.service could not be found



ifup wlan0 -:
ifup: unknown interface

Kde je problém?
Mám debilan Buster. a mám pocit ,že AI ze mě dělá debila, protože i když jsem zkoušel trobleshoting ,jako systemctl restart networking nebo dokonce iw link set wlan0 up, tak se nic nestalo, ani ip adresa tam nespadla (ta z direktivy address ) z nebe


Nepřehlédl jsem nějakou drobnost (systemctl finger lennart nebo nainstalovat balíček systemd-systemctl-network-toměposer.service) nebo proč to nejde??
nebo to pojede až po restartu? jak se to bude chovat ,když killnu wpasupplicant (a spustím ho znova ,potažmo se spustím sám)?

dmesg a journal cpl jsou slepé jak housle. Kde případně zjistim syntax chybu *conf (když tam omylem napíšu direktivu
 microsoft 1234), kde to na mě bude řvát ? Mám takové tušení že na processing těchto souborů ani nedochází.


EDIT: lkdyž jsem do interfaces appendnul slovo apple, tak restart zařval Failed restart...  /etc/network/interfaces:8: misplaced option

Stran: [1] 2 3 ... 10