Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Hardware / Re:Jaký hardware provozovat a co vyhodit?
« Poslední příspěvek od k3dAR kdy Dnes v 09:33:08 »
hmm, napsal sem v noci kilometrovej prispevek a koukam tu neni, ani nezapadl do jineho vlakna, v podstate za posledni rok sem kupoval nekolik Lenovo Tiny (Intel Core 8, 12gen, 1 neoficialni s Xeon, 1 s ala 4gen Pentium a k tomu Xeon na prohozeni)
a jako primarni NB ThinkPad T480 s intel Core 8gen kterej prestavel na T25 FrankenPad s prime/neprime/zdvojene naklady asi za 50.000 jen kvuli 7rade klavesnici ala Thinkpad <=T420 :-)
2
Windows a jiné systémy / Re:Google Fotky nesynchronizují mezi cloudem a Windows
« Poslední příspěvek od zizkovskej kdy Dnes v 09:26:17 »
Taky jsem před časem řešil podobný problém a nedařilo se mi najít uspokojivé řešení.
Nakonec jsem objevil https://rclone.org/.
Funguje v Linuxu i Windows.
Na Linuxu jsem ho nainstaloval na NAS OMV. Jendou denně cronem se spustí synchronizace.
Na Windows jsem udělal BAT a dle potřeby si uživatel klikne.
3
Bazar / Re:Koupím split programovatelnou klávesnici
« Poslední příspěvek od Vít Šesták (v6ak) kdy Dnes v 08:37:19 »
Ad Kinesis Freestyle: Na vyzkoušení může být OK, ale počítal bych s těmito „ale“:

1. Layout má klasický staggering (např. A není přesně pod Q, ale je trochu posunuté). Toto vzniklo kvůli konstrukci psacích strojů, a při psaní deseti prsty to není úplně ono. Radši bych buď mřížku (např. TypeMatrix) nebo ještě lépe posuny sloupců (např. ErgoDox).
2. Asi nebude plně programovatelná, jelikož je membránová a nebude mít 6kro/nkro. Na první pohled možná membrány, 6kro/nkro a plná programovatelnost nesouvisí, ale ono to souvisí. Vysvětlím ve třech bodech:

* Běžně jsou klávesy uspořádány do matice. Toto bez dalšího vylepšení umožňuje zjistit současný stisk libovolných dvou kláves (2-key rollover, zkráceně 2kro). Při stisku tří a více kláves to funguje jak kdy – spousta kombinací fungovat bude, ale některé kombinace (typicky např. LShift+CapsLock+S) buď vyvolají falešný stisk další klávesy (tzv. ghosting, asi spíše u starých klávesnic), nebo naopak firmware klávesnice nazná, že nedovede s jistotou rozpoznat, a nepošle nic (tzv. blocking). Běžně bývá matice navržena tak, aby běžné kombinace fungovaly, takže toto omezení člověk většinou nepocítí.
* S plně programovatelnou klávesnicí je toto omezení celkem nepříjemné. Pokud umožní přesunout i třeba modifikátory, mohou se některé běžné trojkombinace být problém. A při návrhu HW to nelze zohlednit, protože u plně programovatelné klávesnice to člověk předem neví.
* Existují klávesnice, které toto omezení řeší pomocí diod. (NEjde o LED.) Znamená to ale ke každé klávese jednu diodu připájet. Potom lze detekovat libovolnou kombinaci. Taková klávesnice se označuje typicky n-key rollover (nkro). Někdy do toho vstupují omezení protokolu USB, potom máme typicky 6-key rollover, ale toto teď není podstatné.
* U klasické membránové klávesnice si neumím moc představit, jak tam pájí ty diody. Snad kdyby místo jedné vrstvy byla FPCB/PCB. Teoreticky to asi jde, ale jestli to někdo reálně dělá…

Půjčení na měsíc – k tomu jsem skeptický. Běžně používanou klávesnici někdo možná půjčí tak v čase dovolené. Potkat se a nechat někoho klávesnici osahat je něco jiného.

Viděl jsem i na nějaké konferenci přednášku o klávesnicích, přednášející po přednášce měl stánek, kde klávesnice ukazoval. Ale asi takové akce nebudou časté.
4
Bazar / Prodám Lenovo T470
« Poslední příspěvek od Martin Beneš kdy Dnes v 08:03:55 »
Zdravím
Prodávám Lenovo T470 i5, 16GB Ram, 256 NVME SSD, 14" FHD 
spolu s docking station
za 4000,-
5
Windows a jiné systémy / Re:Win 11: systém je plnohodnotně licencovaný
« Poslední příspěvek od Marek Staněk kdy Dnes v 07:45:24 »
Zdroj - nestandardny je jeho vykon - je to notebookovy zdroj 250W! Ak by sa mu nieco stalo, neviem kde budem hladat nahradny.

Toho bych se asi úplně nebál, podle fotek tam mají válcový konektor, takže bych si celkem troufnul tipnout, že bude fungovat i neoriginální pro HPčko s odpovídajícím napětím a výkonem.
6
Bod 3) z mojí zkušenosti umí jen Synology a Asustor (QNAP ani NextCloud neprovozuju); OneDrive pouze obousměrnou synchronizaci = na jednom konci smažeš, zmizí i ze všech ostatních. Konverzi fotek to pokud vím nedělá a nevšiml jsem si, že by to k nim nějaký jsony s metadaty generovalo.
7
Distribuce / Re:Výběr distra bez Pacmanu s KDE Plasma
« Poslední příspěvek od lajka27 kdy Dnes v 07:24:54 »
Můžu se zeptat co je na Nobaře exotického podle tebe?
Nobara - tiez to vidim 1. krat. Relativne nova distribucia (od 2022), zalozena na Fedore. A koho neoslovila Fedora tak ho neoslovi asi ani Nobara.
Tiez by som si to hned na HW nedaval, iba ak vyskusat na VM.
A víš kdo za Nobarou stojí?
8
Bazar / Re:Koupím split programovatelnou klávesnici
« Poslední příspěvek od waldir kdy Dnes v 00:44:12 »
Za 1000Kč se bude dát sehnat maximálně membránová masově produkovaná klávesnice. Vzhledem k tomu že split design není úplně mainstream, tak to výběr omezuje vpodstatě jen na Kinetis Freestyle. Refurbrished jednotky podle https://kinesis-ergo.com/keyboards/freestyle2-keyboard/#buy-now stojí 55+$.

Jinak se split dělá vpodstatě jen u high-end klávesnic, u kterých bývá standard programovatelnost, mechanické spínače, atd. Takovou klávesnici sehnat novou a sestavenou za 1000Kč je spíše science fiction.

Pokud si seš ochoten poshánět součástky separátně (sestavení obvykle není nijak náročné; jde spíše o to že tenhle typ klávesnic kupují většinou lidé kteří mají na konkrétní model spínače a profil čepiček spíše silný názor, takže prodávat to separátně je jednodušší pro všechny strany), tak pokud budeme optimisti tak základní PCB-only klávesnice: 30$ PCB, 20$ spínače, 10$ čepičky. Otázkou zůstává poštovné. Teoreticky být vysoké nemusí, ze zkušenosti bych ale tak 30$ připočítal.

Co se použitých kusů týče, tohle typicky nejsou klávesnice se kterými by uživatelé byli nespokojení a chtěli je prodávat, natož pod cenou.

Jako jediná rozumná možnost kam pokračovat se mi jeví zkusit infiltrovat na sítích nějakou skupinu nadšenců a najít někoho kdo ti bude nějakou jednotku ochoten na měsíc či tři půjčit.

Já vlastním několik jednotek UHK ( https://ultimatehackingkeyboard.com/ ), ale žádnou kterou bych mohl aktuálně postrádat. (UHK vřele doporučuji, ale ta cena je úplně jinde.)

> při nějakém minimální layoutu jich potřebujete třeba 80.

Při minimálním layoutu se dá vystačit s cca 40-50.
9
Bazar / Re:Koupím split programovatelnou klávesnici
« Poslední příspěvek od Vít Šesták (v6ak) kdy 22. 09. 2024, 23:36:36 »
Klávesnici nenabídnu, ale mám s takovou klávesnicí (konkrétně ErgoDox) zkušenosti:

* Je celkem dobré umět psát deseti prsty. Jinak může být problém s rozdělením, co mačká která ruka. Já měl klávesnici bez popisků a psaní deseti prsty jsem se učil právě tady, první dva týdny byly zajímavé. (Nicméně už před tím jsem psal zhruba deseti prsty – věděl jsem z hlavy, kde co na klávesnici je, ale díval jsem se na klávesnici, byť ne na každé písmeno.)
* Psaní jednou rukou na takové klávesnici je náročnější, zvlášť při absenci popisků. S rukou v sádře to bylo zajímavé, chvíli jsem používal tradiční notebookovou klávesnici, potom jsem vyvinul specifické řešení, ale to už je asi teď hodně OT. Když jednou rukou jím a druhou chci ovládat počítač, je to též trochu opruz. Ale neodradilo mě to.
* Jsem rád za absenci numerického bloku, při přesunu mezi písmeny a čísly je potřeba přesouvat ruku a hledat klávesu s hrbolem (J nebo 5). Nechtěl bych ale ty extrémně redukované.
* Celkově to ale je za mě super.
* Jsem zvědavý na prohnutou variantu.

Jsem trochu skeptický k tomu, že se tu najde někdo, kdo takovou klávesnici prodá za litr. Možná je realističtější najít nějakého nadšence, který svojí klávesnici ukáže a umožní vyzkoušet. (Já nejsem z Prahy, ale z Brna.)
10
Windows a jiné systémy / Re:Win 11: systém je plnohodnotně licencovaný
« Poslední příspěvek od k3dAR kdy 22. 09. 2024, 22:50:28 »
Sifrovat disk klucmi ulozenymi v TPM som sa neodvazil
vubec nechapu proc by to nekdo chtel, tim se bezpecne sifrovanej disk ponizi na uroven "neni nejaky bug v lock/screen_saveru ?"

Ale aby som nebol cisto offtopic tohoto vlakna - Windows 11 sa daju kupit radovo za jednotky eur a je to v EU legalne [...]
to je prave offtopic, protoze tady se resi ze je ta predinstalace licencovana a jen se nevedelo co se mysli tim plnohodnotny, tva rada by prisla na radu kdyby chtel kupovat podobne minipc z aliexpresu kde naopak nekde v popisku maji "non activated windows installation" coz je prave ten trial bez zadaneho licencniho cisla a s nedostupnym v "biosu" ;-)
Stran: [1] 2 3 ... 10