Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Server / Re:QEMU nad LVM se zasekává
« Poslední příspěvek od Michal Šmucr kdy Dnes v 12:33:46 »
Úplně si nemyslím, že by šlo o nějaké špatné, nebo chybné zamykání. Přestože tam samozřejmě může být bug, regrese v jádře (zvlášť jestli máš rolling distribuci), tak mi to spíš přijde jako nějaký problém s konkrétními blok zařízeními v těch spodních vrstvách, čeká to na nějaký I/O timeout, který ze propaguje výš a poslední userspace proces, co je použil zůstává v D state.
Měl jsem např. podobné zátuhy s iSCSI externím disk. polem (hw -> target -> initiator -> multipath a LVM -> fs).

Tím, že blbnou i LVM příkazy jako lvs atp., tak bych z toho asi rovnou vyloučil QEMU a jiné userspace procesy, jejich zátuh už bude jen logický důsledek.
Kdyby to nastalo znovu, tak bych asi zkusil pro info.
- zkontrolovat dmesg (hlášky o timeoutech pro operaci na md nebo blok. zařízeních)
- spustit /sbin/dmsetup info + zkouknout, jestli není nějaké zařízení SUSPENDED místo ACTIVE
- podíval se, v jakém stavu jsou fyz. bloková zařízení pod tím raidem
např. cat /sys/block/sda/device/state a mělo by to vypsat running

Co bych případně zkusil dál.
- v případě, že tam bude dmsetup info vypisovat nějaké suspended zařízení, můžeš ho zkusit znovu manuálně nahodit přes dmsetup resume
- projet SMART u těch disků, jestli se tam nekumulují nějaké chyby přenosu na sběrnici
- nedělá se v tu dobu něco jako periodický fstrim (pokud to přes tu kaskádu vůbec proleze)?
- koncentroval bych se na divnosti ;)
Vím, že jste ten hybrid mirror s HDD+SSD mirrorem a write-mostly zmiňovali s F. Kučerou. I když by to asi mělo fungovat, pořád mi přijde, že jsou to zařízení s výrazně jinou charakteristikou a nepoužívá to úplně moc lidí (-> nebude to úplně masivně testované). V krajní možnosti, kdybych s tím nemohl hnout, tak bych po zálohování asi dočasně zfailoval přes mdadm jeden z těch disků a nechal to nějakou dobu běžet v degradovaném režimu, jestli to nebude mít pozitivní vliv s jedním zařízením.
- mrknul bych se na timeouty
Např. konkrétní SSD může mít nějaký déle běžící interní GC, který teoreticky způsobí, že to na chvíli vyhnije a nezapisuje.
U pokusů s timeouty mám typicky dvě strategie, buď výrazně zkrátit a čekat, jestli se nezvýší výskyt chyby, nebo rozumně prodloužit, pokud už tuším, a zkouším, jestli to pomůže.
Timeouty myslím třeba nastavení fyz blok. zařízení /sys/block/sda/device/timeout, nebo u NVME disků pak nastavení v modulu nvme_core (dá se poslat jako parametr jádra).
Nadto některé NVME disky mají také možnosti ovlivnit jejich chcípání a přecházení mezi power staty (APST) přes nvme set-feature.

Jen takový můj dump k tématu, může to být spoustou věcí..

P.S.: Co dělá ten losetup s offsetem 1s? To jsem nějak nepochopil, jakože tam je ještě další loop device jen kvůli tomu posuvu?
2
Vývoj / Re:Komunikace mezi ESP a RPi
« Poslední příspěvek od alex6bbc kdy Dnes v 12:12:34 »
muzes tam mit js a casovy event, ktery nacte nova data. nebo nemusis mit js a nastavis autorefresh webovky a ta se cela stahne s novymi udaji. moznosti je habakuk.
3
Vývoj / Komunikace mezi ESP a RPi
« Poslední příspěvek od Trupik kdy Dnes v 11:31:02 »
Ahoj vespolek,
nevím jestli se tohle úplně hodí sem, ale zkusím to:
dostal se mi do pazour tenhle displej. Přikoupil jsem k němu RPi zero 2w. Plán je takový, že na tom rozjedu v kiosk režimu webový prohlížeč s HTML stránkou, která bude dělat GUI, zobrazovat informace o stavu a hodnotě čidel,... . Protože displej zabírá prakticky všechny piny z headeru RPi, tak různé I/O periferie plánuji napojit na ESP32, které bych připojil pomocí USB a přilepil ho zezadu na RPi. Moje otázka: jak co nejlépe, nejsnáze, nejefektivněji, nej... dostat informace z ESP do RPI a zpět? Půjde o nějaké 1/0, analogové hodnoty atd...
Zatím mě napadlo toto: data z ESP posílat přes USB sériovou linkou, v RPi spustit nějaký python script, který by tu sériovou linku četl a zapisoval do souboru (nejspíš v ramdisku, aby nezabil SD kartu neustálými přepisy) který by byl přístupný přes webserver odkud by si jej JS na stránce tahal pomocí AJAXu?
Přiznám se, že něco takového řeším poprvé, takže nevím jaké jsou možnosti.

Předek díky za případné tipy  :)
4
Windows a jiné systémy / Přehrávač m3u pro WebOS
« Poslední příspěvek od Standa2017 kdy Dnes v 11:15:16 »
Nemáte někdo tip na přehrávač m3u/m3u8 pro WebOS?

Nechci se nikde registrovat, abych někam nahrál svůj playlist, což vyžaduje většina aplikací. Stačí mi jen načtení m3u/m3u8 z mého webu.

Zkoušel jsem nějaký m3u player viz. obrázek, který sice z playlistu načte jednotlivé kanály, ale nepřehraje je. Přitom importovaný playlist ve VLC hraje a ukázkový playlist https://m3u-ip.tv/demo-pl.php funguje také.

Playlist vypadá standardně
Kód: [Vybrat]
#EXTM3U

#EXTINF:-1,Arena Sport 1 HD
http://ip.ad.re.sa:port/adresar/index.m3u8

#EXTINF:-1,Arena Sport 2 HD
http://ip.ad.re.sa:port/adresar/index.m3u8

#EXTINF:-1,Nova Sport 1 HD
http://ip.ad.re.sa:port/adresar/index.m3u8

#EXTINF:-1,Nova Sport 2 HD
http://ip.ad.re.sa:port/adresar/index.m3u8
5
Sítě / Re:Firewall: může server být neviditelný?
« Poslední příspěvek od Marek Staněk kdy Dnes v 11:02:56 »
Ono totiz existuji nizsi sitove vrstvy, ktere nemuzete odfiltrovat (napr. arp), pokud chcete zachovat funkcnost stroje A pro nejakou podmnozinu klientu.

Pokud chci diagnostikovat nižší vrstvy, nemusím mít náhodou pod kontrolou router vedoucí do cílového segmentu?
6
Sítě / Re:CETIN - připojení bytu
« Poslední příspěvek od Marek Staněk kdy Dnes v 10:58:35 »
Z pohledu technické životnosti jsou u sítí pod povrchem největším problémem půdní pohyby, havárie vodovodu a kanalizace a podzemní voda obecně, a samozřejmě jsou problémem zřizovací náklady. U nadzemních sítí  průjezdní výška a nutnost zřízení stožárů, jejichž postavení TAKY často koliduje s umisťovacími předpisy. Jsou tam věci jako minimální vzdálenost od vozovky, průchozí šířka chodníku, vzdálenosti od ostatních sítí, od stromů, apod. Navíc je to spojeno s poměrně velkými náklady na údržbu (viz před pár lety jak vítr v Praze na Legerce x Rumunské shodil do křižovatky ten uhnilý velký portál se značením a semafory a jen díky tomu, že se to stalo asi ve 3 ráno, to nikoho nezabilo). Na výložníky na budovách se to už asi 20 let nedává (a kde to je, tam se to ruší) hlavně kvůli odpovědnosti za údržbu a eventuální poškození budovy namáháním od výložníku; nezdá se to, ale sanovat prasklé zdi v celé ulici je ve výsledku dražší, než to rovnou uložit do země.
7
Software / Re:do HEVC komprese pomocí FFMpeg s LOOK AHEAD
« Poslední příspěvek od Michal Šmucr kdy Dnes v 10:49:16 »
Potvrdíte / vyvrátíte? Jaká je aktuální situace ohledně Hevc+lookahead @skylake @qsv.

Je rok 2024. Naposled jsem to zkoušel v 2017.
Právě jsem na to narazil (opakovaně). , Skylake. ffmpeg píše MFX session API version 2.13 a  MGX session implementation 1.31. FFMPEG mám  V nové verzi, 2024-10-02 . Nyní jsem chtěl zkusit jestli už to funguje náhodou.

 U HEVC_QSV mi to prostě kóduje bez look_ahead (píše to  RateCOntrolMethod=ICQ místo "ALA_ICQ)
Kde je zakopaný pes, proč LA_ICQ mi nejde. Je to vlastnost HEVC, quickysync, nepodpora Skylake, bug v ffmpeg?    Nebo je potřeba aktualizovat drivery grafiky a nějaký media (mfx ) runtime? Používám grafikou akcelerovaný pipeline, komplet, IA cores, jsou pod 20% a pod 5W.  GT cores berou 18W pro HEVC. (13 pro H264)

Bohužel je to pořád tak jak jsem psal a vy také potvrzujete. LA ICQ nefunguje s HEVC. Není to chyba ffmpeg, nebo nástrojů, co volají ty knihovny. Chová se to přesně, jak popisujete, pošle se nastavení rc modu - nestane se nic.

Bohužel to vypadá na neřešený bug, protože se o tom mluví na fóru Intelu zhruba od vydání Skylake (2015).

U novějších CPU tam je hlavně rozpor mezi oficiální dokumentací Intelu a realitou.
https://www.intel.com/content/www/us/en/docs/onevpl/developer-reference-media-intel-hardware/1-1/features-and-formats.html
(Třeba minimálně u nových GPU >10. gen. je LA_ICQ u HEVC explicitně uvedeno v Encode Features)

Realita je, že to nefunguje ani v FFMPEGu, Handbrake ani v QSVEnc, což je speciální dekodér, enkodér, procesor pouze pro QSV, který má pokryté asi všechny možnosti, co nabízí tak knihovna a je poměrně často aktualizovaný.
Má tam i dumpy podporovaných vlastností z různých generací hardware, včetně novějších diskrétních grafik DG2 (A380),  Linux a Windows.
https://github.com/rigaya/QSVEnc/tree/master/GPUFeatures
Všude je to LA_ICQ pro HEVC vykřížkované.

Citace
Ctěl bych shrnout otázkou:
...Kromě toho je hw kódování do HEVC 3x -6x pomalejší . Má to cenu , přecházet z AVC? Nebo mám starý HW?  jde o 8bitové 420 kodování vstupu i výstupu. 4K do 4K/1080p

Složitá otázka, záleží na spoustě věcí.
Jestli potřebujete šetřit bitrate (velikost souborů), případně jaký máte průměrný cíl pro bitrate. Jak moc vám jde o nejširší kompatibilitu (což je třeba důvod, proč HEVC nemá téměř žádná streamovací služba - stejně by to museli kódovat dvakrát), rychlost kódování, co jste zmínil atp.
AVC rozhodně pořád funguje, klidně i pro vyšší rozlišení, jen prostě není tak efektivní. Nebudu úplně zabíhat do všech technických detailů, v čem je HEVC lepší, ale v typicky mi to vycházelo okolo 25-30% úspory (těch cílových 50%, co měli tvůrci mi přijde spíš optimistické). Bavíme se o dosažení stejné pozorovatelné kvality a použití soft. enkodérů x264/x265 v HD a UltraHD.
Je tam samozřejmě také víc metrik pro porovnání - od standardizovaných (PSNR, VMAF) až po klasickou okometrickou :)(vezmu scénu v které je víc spatial/statických detailu, zároveň nějaký významnější pohyb a budu s bitratem iterovat dolů až na hranici nějakých viditelných artefaktů. Můžu si porovnat plynulost pohybů, texturu těch detailů, plynulost bar. přechodů, hrany - čemuž např. pomáhají in-loop filtry).

Ten cílový bitrate hraje roli v tom, že rozdíl mezi kodeky se snižuje s jeho velikostí. Pokud budete chtít dělat menší soubory, např. okolo 5Mbit v HD, tak tam bude vyšší rozdíl než např. u 14Mbit.
Pro posouzení by pak hrál roli samozřejmě také účel. Jestliže to mám na nějaké svoje věci, které si archivuji s relativně vysokou kvalitou a nevadí mi třeba vyšší bitrate (který bude ale pořád řádově menší než u I frame kodeků - DNxHR, ProRes, AVC Intra), když z toho budu chtít cokoliv jiného, prostě to překóduji.
Nebo jak píše třeba tazatel, jde víceméně o nějakou "normalizaci" už jednou komprimovaných videí z různých zdrojů do stejného kodeku, který je pak kompatibilní se všemi mými zařízeními.

Takže suma sumárum, pokud by tam nebyl s AVC žádný reálný problém, používal bych ho dál, nerušilo by mi to klidné spaní. Jen bych případně přitlačil na bitrate, pokud by mi šlo o kvalitu.
Klidně bych pro důležité kódování (např. mnou natočené věci) použil i 10bitů a softwarový AVC kodek, pokud to nepodporuje můj hardware. Bude to na kódování pořád rychlejší než HEVC a má to smysl, pokud se chcete vyhnout bandingu (skokům v barevných přechodech) i když je vstupní video 8bitů.
8
Sítě / Re:Vodafone chce výměnu modemu pro dual-stack
« Poslední příspěvek od Ivo2003 kdy Dnes v 09:42:46 »
. Což je dost rozdíl oproti jiným ISP, kde se platí i za tu dynamickou veřejnou IPv4 (PODA, Nej.cz a další), případně ji nemají vůbec (T-Mobile v kabelové síti Vodafone) a pevnou obvykle nabízí za příplatek jenom firmám.
U Pody je dokoupená veřejná  IP samozřejmě  statická, i když  je přiřazena DHCP serverem. Klient si ji může do wan rozhraní  nastavit i na pevno.
9
Sítě / Re:ISC DHCP přiděluje duplicitní adresy
« Poslední příspěvek od Václav Ovsik kdy Dnes v 09:38:53 »
Co je v souboru /var/lib/dhcp/dhcpd.leases ? Není s tím souborem něco?  BTW existuje utilitka dhcp-lease-list, která obsah vypíše...
10
Server / Mapování uživatelů v PostgreSQL
« Poslední příspěvek od Marcel Tomaškovič kdy Dnes v 09:23:58 »
Zdravim,
Postgres 16.4
RH 9

Potrebuji v posgresql nastavit user mapping na domain account. Cilem je aby se domenovy ucet mohl pripojit na DB.
pg_ident.conf:
pepa  pepa@nasedomena.local     pepa

pg_hba.conf:
host    all             all             all               gss include_realm=1 krb_realm=NASEDOMENA.LOCAL map="pepa"

Log:
[2024-09-30 14:39:06 CEST pepa authentication postgres 192.168.221.77]FATAL:  GSSAPI authentication failed for user "pepa"
[2024-09-30 14:39:06 CEST pepa authentication postgres 192.168.221.77]DETAIL:  Connection matched file "/opt/identity-profile-db/data/pg_hba.conf" line 120: "host    all             all             0.0.0.0/0               gss include_realm=1 krb_realm=NASEDOMENA.LOCAL"

Muzete mi prosim poradit, kde delam chybu?
Dik.

Stran: [1] 2 3 ... 10