Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Server / Re:Jednoduchši HA na Proxmox
« Poslední příspěvek od RDa kdy Dnes v 15:48:23 »
Vetsinou se pod HA (pod klikatky pro HA) rozumi failover v ramci racku, kde mate redundantni nody, ktere muzete treba po jednom restartovat a poskytovana sluzba nespadne. Interconnect je zde 100% (treba prave kvuli zdvojenemu napajeni a zdvojenym sitim), a cele se to drzi v kazdem momente v konzistentnim stavu, bez nutnosti nejake explicitni synchronizace.

To, nad cim uvazujes ty, je spise geograficka distribuce sluzeb, a to se nasazuje trvale, neni to reseno stylem ze ted nejde uzel v zemi X tak presmerujeme provoz jinam. To distribuovany reseni funguje vsude, a pak to ma treba backend API na centralni uzel (ano, nektere veci jsou SPOF - treba "registrace uzivatele"). Pokud potrebujes jen pasivne distribuovat read-only obsah, tak muzes pohodlne nasadit repliky.

Imho cele nedorozumeni zde je z duvodu, ze si pod HA predstavujes neco jineho nez HA je, a pak k tomu pristupujes nespravnym smerem, kdyz nevis co mas hledat a snazis se ohnout neco urcene na neco jineho, k tomu co bys chtel ty.
2
Sítě / Re:Přepínání rychlosti routeru
« Poslední příspěvek od František Ryšánek kdy Dnes v 15:33:59 »
@TomaMal a @redustin +1. Kostry zařízení tř.I by měly mít ze zásuvky solidní ochrannou zem, a ta by neměla navzájem katastroficky plavat. Pokud katastroficky plave, nebudu prohlašovat, že uzemnit stínění CAT6/7 na obou koncích je bezpečnostní riziko, ale zajímám se, kde mám blbě silové a ochranné země po baráku.

Že to plave trochu "mezi patry" je často tím, že ve starších barácích svislá páteř už má zem ochrannou a pracovní společným vodičem, na tom vodiči vznikají průtokem pracovního proudu úbytky. V horším případě jsou tam přechodové odpory (špatně utažené šroubky) - s tím je potřeba něco dělat.

100V mezi baráky mi v pořádku nepřipadá, pokud jsou oba baráky na tomtéž VN trafu, ze kterého dostávají 240V st. proti pracovní zemi.

Výše uvedené platí pro 50 Hz. Fakt je, že mezi patry a tím spíš mezi domy už má smyčka velkou plochu, takže se do ní snadno magneticky naindukují všelijaké přechodové jevy (protože delta I podle delta t).

Taky pozor, jestli posuzujete skutečně zařízení tř.I. Pokud je jedno z nich tř.II a má spínaný zdroj, bude na jeho kostře vidět měkký průsak Y-capem klidně přes 100V.
3
Server / Re:Jednoduchši HA na Proxmox
« Poslední příspěvek od darebacik kdy Dnes v 15:15:34 »
V prvom poste  som sice nepisal ze sa chcem nieco naucit, ale pisal som, ze chcem HA skusit. Moj homelab nie je ziadna produkcia a nadomnou nestoji ziadny sef, ktoremu sa zodpovedam. Ak sa rozhodnem, ze sa do niecoho pustim, tak sa do toho pustim a ak si poviem, ze kaslem na to tak to necham tak. Preto som zalozil tuto temu ci ma vie niekto nakopnut.

Nemyslim si, ze je v tom je nejaka extra veda. Vsetko uz je vymyslene, len to treba pozliepat, zfunkcnit a otestovat. Potreboval som len nakopnut a chcel som vediet ci su pre to nejake ficurky aby som nezliepal nieco zbytocne. Podla mna je HA dnes bezna vec.
4
Odkladiště / Re:Webdesign - funkcia vs forma
« Poslední příspěvek od mikesznovu kdy Dnes v 13:57:22 »
A podobna qoqotina : dávat článků QR kód... To abych nějak šachoval  se zrcátkem :-* nebo nosil druhý smartphone  :-X

A qrqrtotina na q‘-tou: qr kódy, které vedou na nějaké qrqr.com/qwrtzzx  :-X
5
Server / Re:Jednoduchši HA na Proxmox
« Poslední příspěvek od jjrsk kdy Dnes v 13:20:32 »
Co mají taky chudáci dělat, když jeden o druhém neví... Proto by jich měl být lichý počet, aby mohly vytvořit hlasovací většinu.
Sak ta sprava legranda zacne az v situaci, kdy tech hlasovacich vetsin vznikne vic ;D.

Nie, niesom odbornik ...
= snazis se zrealizovat neco, co nepotrebujes, a o cem nemas ani zakladni predstavu jak by to vubec mohlo fungovat.

To neber tak ze je nejak spatne si hrat, ale to ze si chces hrat si mel napsat v prvnim postu.

A ano, DNS zvladne dokonce neomezeny pocet IP adres. Ovsem klienti typicky kdyz uz tak pouziji maximalne nekolik prvnich. Potazmo DNS muze klientum predkladat IPcka na zaklade nejakeho algoritmu (treba nahodne z nejake skupiny) atd. Ale to ti jednoduse nevyresi situaci, kdy klient pouzije "prvni" a na ostatni dlabe.

Ovsem ty by sis mel nedriv uvedomit, ze neexistuje nic jako "zapnu nekde nejake HA". Vzdycky resis nejaky konkretni typ vypadku konkretnim zpusobem. Treba virtualizace ti umi resit vypadek HW, ale neumi ti resit vypadek toho VM jako takoveho.

Nektere sluzby jsou jako odolne dokonce navrzene (treba prave dns), a proto tu odolnost spravci (treba ti z upc/vodafounu) rozbijeji (oba klientske dns jsou ve stejnem rozsahu jednoho AS). Jine (treba web) musis jako vypadkuodolne odzacatku napsat, protoze samo od sebe to s tim ze neco bude nefungovat proste nepocita.
6
Server / Re:Jednoduchši HA na Proxmox
« Poslední příspěvek od darebacik kdy Dnes v 12:53:14 »
...To znamena, ze velmi rychlo sa musi prepisat IP na DNS serveroch a to je asi vsetko.
...
Coz jasne ukazuje, ze se tu nekdo snazi stavet atomovou elektrarnu, ale ani netusi, jak funguje splachovaci hajzlik ...

Tusis ty vubec jak (ne)funguje dns? Predstava, ze HA budes resit zmenou DNS ti nebude fungovat ani v LAN. Kazdej jeden klient si totiz drzi cache.

Co udelat muzes, je ze mas v DNS dve IPcka a kdyz nefunguje jedna, mel (to je treba zduraznit, to MEL) by klient zkusit dalsi. Coz ale nijak nesouvisi s proxmoxem. Protoze ti proste vsechny instance musi bezet zaroven, coz sebou pochopiltene prinasi dalsi radoste jako jsou databaze, zamky souboru, synchronizace ....

Proxmox ti umi zaridit, ze kdyz ti chcipne jedna instance, nastartuje vm na jiny, ale osobne by me celkem zajimalo, jak se to bude chovat v situaci, kdy prave DVE instance ztrati spojeni. Imo to nastartuje vse na obou ze?

Nie, niesom odbornik a v kazdom prispevku na to upozornujem. V homelabe fungujem s dynamickou verejnou IP a ta sa obcas na DNS serveroch prepisuje. Zatial som v tom problem nezaznamenal. Ak sa na DNS da k A zaznamu pridat dalsia IP, tak to by bolo fajn.

PS: atomovku uz dokoncujem, ale tomu plavaku v hajzly fakt nerozumiem, mozes mi to dovysvetlit ?
7
Sítě / Re:Přepínání rychlosti routeru
« Poslední příspěvek od redustin kdy Dnes v 12:46:59 »
Technicky bych ti to mohl klidne i ukazat, jiskri to docela slusne, staci na to 2 podlazi a vzdalenost cca 3m. Duvody? Easy, ono treba taky kazde podlazi muze byt na jine fazi, a kazda ma "svoji" zem.

Mezi zeměmi přivedenými z různých podlaží jednoho baráku to jiskří? Různé fáze s tím přece vůbec nesouvisí, ty se běžně používají i v rámci jednoho bytu.

Citace
To k te bezpecnosti. Pricemz to souvisi pochopitelne i s funkcnosti, ono totiz aby ukostreni/uzemneni fungovalo, musi mit jaksi tu jednu centralni nulu ... nestaci to jen nekde pripojit k topeni a na druhy strane k vodovodu ...

A připojení k topení a k vodovodu je to, k čemu dojde při použití dvou routerů s ukostřenými RJ sockety v rámci jedné instalace, jak píše tazatel? Je třeba rozlišovat použití, které je v případě tazatele celkem jasné.

Ad připojení jen na jedné straně - když se mezi dvě zařízeními izolační třídy I použije koax (např. měření nebateriovým osciloskopem na zařízení třídy I), tak ten oplet (tedy return path pro signál) nestíní? Běží v něm proudy zemní smyčky, které se mohou indukovat do stíněného vedení, příp. jimi vygenerované napětí se přičítá k měřenému v případě nesymetriky (tedy koax). Ale proč by nemělo fungovat, když je na obou stranách nízká impedance vůči zemi?


Citace
Mimochodem, na nejakych 15m  mezi barakama je klidne 100+V. To kope uz docela slusne.

Mezi baráky je to logické, proto jsem se ptal na jeden objekt, což je přesně to, co tazatel řeší. Nevidím žádný problém, proč by podél toho generátoru mezi svým PC a tím routerem někde o místnost vedle nemohl vést STP ukostřené na obou koncích.
8
Sítě / Re:Přepínání rychlosti routeru
« Poslední příspěvek od TomaMal kdy Dnes v 12:29:42 »
Spíše vy nevíte o čem mluvíte. Správně zapojené stínění je zapojené na obou stranách. V takovém případě funguje nejlépe.
V reálných aplikacích toho není vždy možné dosáhnout z důvodu rozdílných potenciálů. Pokud stíněním teče proud, je riziko zanesení rušení přímo do kabelu ze stínění.
Obecně se zapojují stínění signálových i silových kabelů na obou stranách, u silových vždy, u signálových se občas jedna strana odpojuje pokud popospojení není dostatečné pro vyrovnání potenciálů. Reálně se toto děje u aplikací s frekvenčními měniči.

Pokud jsou takovéto problémy, doporučuji použít nestíněné konektory, nebo do nich stínění nezapojovat. Co nejblíže konektoru odstranit cca 10 mm izolace a stínit na nejbližší kostru. Je tam výhoda v možnosti odpojovat jednotlivé strany a testovat. Zjevně to není doma, takže takovéto zapojení nevadí

Tvrdit že ze stínění zapojené na obou stranách je nebezpečné je nesmysl. Pokud propojuji v rámci jednoho domu, tak nikdy nemohu mít rozdíl větší než pár volt. Cokoliv jiného ukazuje na extrémně špatně provedenou elektroinstalaci a nebezpečím vůbec není ten stíněný kabel.
9
Server / Re:Jednoduchši HA na Proxmox
« Poslední příspěvek od rmrf kdy Dnes v 12:24:18 »
osobne by me celkem zajimalo, jak se to bude chovat v situaci, kdy prave DVE instance ztrati spojeni. Imo to nastartuje vse na obou ze?
Co mají taky chudáci dělat, když jeden o druhém neví... Proto by jich měl být lichý počet, aby mohly vytvořit hlasovací většinu.
10
Hardware / Re:Brutální záseky a zpomalení s BT soundbarem
« Poslední příspěvek od 🇺🇦 GPU kdy Dnes v 12:24:06 »
Problém vůbec nemusí opustit zařízení. Nemusí je jednat o rušení ale prostě nějaký problém uvnitř zařízení, třeba se současným provozem BT a WiFi.
Stran: [1] 2 3 ... 10