Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - tlwhitec

Stran: [1]
1
Studium a uplatnění / Re:Junior Java programator
« kdy: 24. 02. 2014, 02:08:59 »
Ahoj,

Nespornej zaklad je (obecne) co mozna nejvice rozumet syntaxi jazyka a vedet, ktere konstrukce jsou pro urcite problemy lepsi, nez jine. Cim vic jazyka znas, tim vic v nem myslis a to se nesporne pozitivne odrazi ve tve praci. Mozna jsem az prilis abstraktni, takze IMHO (nejsem ze srdce hardcore javista (spis C/C++), ale na juniora bych si urcite trouf) zaklad (krome uplnyho zakladu :D) je chapat modifikatory jako final nebo static, pak dokonale koncepty OOP (dedeni, polymorfismus, interfaces, extends/implements, inner class vs. static nested class, anonymous class). Nic nezkazis, kdyz budes znat zakladni Collections (List/Set/Map) a k cemu jsou dobry. Java (zejmena ta EE) s sebou tahne i obrovskej balik ruzejch frameworku a nastroju. Zakladni znalost Antu urcite taky prijde vhod, ale dal bych jako junior nesel, zbytecne si zasvinis hlavu necim, co vubec treba nebudes potrebovat. Na projektu se toho naucis nejvic, i kdyz to bude za cenu toho, ze budes v prvnich tejdnech po vecerech cist asi trochu vic nez obvykle :)
Bonus hlavne z programatorskyho hlediska je pak znalost aspon nekolika zakladnich navrhovych vzoru (Singleton, Factory, MVC). Celou dalsi vyhodou je znalost mutithreadingu a zakladni koncepty synchronizace (jak uz psal @thm: volatile/synchronized). S takovou vybavou, si myslim, ze mas uz celkem dobre naslapnuto.

V praxi to vetsinou vypada, ze po tom, co te nekde naberou ti nedaj rovnou psat kod tzv. od nuly. Vetsinou prichazis uz do nejakyho rozjetyho tymu, kde veci uz nejak fungujou a tvuj ukol je se co nejdriv adaptovat na danej projekt a jeho pristupy. Samozrejme se pocita, ze ti s tim na zacatku nekdo zkusenejsi pomuze, takze zadnej strach. Myslim si, ze v zacatcich je dulezita "pasivni znalost" jazyka. Nemusis to vsechno umet, jak kdyz bicem mrska, ale urcite musis rozumet kodu, kterej ti predhodi, a kdyz ne uplne, mel bys urcity veci umet aspon pojmenovat. Muze se snadno stat, ze na pohovoru dostanes k okomentovani kod plnej chytaku. Kdyz je odhalis, jsi borec, kdyz ne, zkus se nekde chytit a prijit na to na miste, aktivni pristup se ceni. Ceni se i pokora, takze kdyz te na necem chytnou, nesnaz se jim tvrdit, ze kecaj, pac vetsinou nekecaj a ty si prave kopes hrob :D Kdyz to bude treba nejaka nadramcova libustka, urcite dostanes i maly body, kdyz projevis zajem, jak to teda doopravdy je. Zvedavost a schopnost a vule se rychle ucit novejm vecem a navykum jsou hlavni vyhody mladyho programatora. Dej je na odiv a svet ti bude otevrenej.

2
Vývoj / Re:C# nebo Python?
« kdy: 23. 01. 2014, 13:24:16 »
kdo ti poradil VB, at si naliska.
Rek bych, ze na tom se tu shodnem vsichni  :D

3
Vývoj / Re:C# nebo Python?
« kdy: 23. 01. 2014, 00:50:36 »
Daryle, myslim, ze daleko dulezitejsi, nez v jakem jazyce se naucis programovat, je co a s jakym nadsenim budes programovat. Nadchazejici flame zdejsich kolegu te nikam neposune.
Ucit se programovat jen tak zbuhdarma mi prijde jako velice bolestiva cesta s nejistym koncem. Zaklady algoritmizace a OOP si muzes osvojit leckde (ja treba vysel z "Thinking in C++" od Bruce Eckela), co je ale hrozne dulezite je, ze to musi mit nejaky cil. Programovaci jazyk (jakykoliv!) je pouhym prostredkem k dosazeni cile.
Tva otazka je proste mimo, ty chces jet nekam na vejlet, a ptas se, jakym autem tam chces jet, ale vubec nerikas, kam (popr, kudy) to bude? Az to budes vedet, tak Ti tady urcite lidi radi poradi, cim tam (radsi) jet.
Kazdy jazyk ma sve silne stranky v urcite domene a v jine je zas uplne na draka, neexistuje zadny uber-jazyk pro vsechny. Musis vedet, co chces (aspon zkusit) delat, volba nastroje je pak uz mnohem snazsi.

4
Software / Re:Grub a boot Win XP a Win 7
« kdy: 11. 10. 2012, 15:11:04 »
Cau. Tohle je prinejmensim zajimava konfigurace oddilu ;) Nikdy si nejsem jistej, jak je to s tim cislovanim (jestli od 0, nebo od 1..) ale to je celkem nepodstatny, na to prijdes ;) Pojdme se rychle podivat, jak to bootovani cely funguje.

Jak masina nastartuje, spusti se kod BIOSu a ten kdyz ma hotovo, tak nabootuje ze zarizeni, ktere ma nastaveno. To je vetsinou systemovy HDD. Pokud to neni bios starsi jak rekneme 7 let, tak se jeste podiva, kterej oddil na danem disku ma nastaveny tzv. "boot flag" a pak nacte kod ze sameho zacatku toho oddilu a ten spusti. V tomhle miste (dlouheho zpravidla 512 B) se ocekava, ze bude prvni "stage" bootloaderu. Do 512 B kodu se toho vetsinou moc nevejde, takze tenhle kod akorat obsahuje informace, kde najit chytrejsi 2. stage daneho bootloaderu, tu nacist a spustit. V tehle chvili pak vetsinou vidis obrazuvku z linuxoveho GRUBu nebo z wokenniho NTLDR.

Nejcastejsi jednosystemova konfigurace je takova, ze stage 1 je zaroven v MBR (to je uplne prvnich 512 B na disku), kde je taky tabulka oddilu. Tam se nactou vsechny vitalni informace a pokracuje se do stage 2, ktera muze byt hned za MBR, nebo na zacatku nejakeho dalsiho oddilu. To nas tady asi bude zajimat.

Takze jestli chapu tvuj pripad dobre, tvuj linux partition (cislujem od 1) je na druhem miste. No vypada to jako pekna divocina ;) Takze u tebe BIOS skoci na 2. oddil a nacte GRUB, ty pak, kdyz chces win7, nechas nacist informace prave z MBR (kam se win pravdepodobne agresivne nacpaly pri instalaci), kde je prave wokenni bootloader...

GRUB sam jako takovej neumi nabootovat zadny windows, ale umi spustit jejich bootloader, tedy NTLDR. Ty kdyz se snazis o
   rootnoverify (hd0,4)
   chainloader +1
tak te to zakonite posle k sipku, protoze na zacatku XP oddilu zadnej bootloader urcite neni. Ruzny instalace systemu maj ze zjednodusujicich duvodu tendenci vsechno cpat do MBR a snadno dojde ke vzajemnymu prepsani. S windows je to navic vubec vselijaky.
Bejt tebou, zkusil bych nabootovat XP do recovery console a pustit fixboot. To by melo nahrat stage 1 na zacatek daneho oddilu, kam bys teoreticky moh uz pak "nachainloadovat". Nicmene mam strach, ze zrovna u XP narazis na problem, ze kdyz nebootujou z prvniho oddilu, nebo neco takovyho, tak na tebe kaslou. Takze je otazka, jestli za stavajiciho rozlozeni oddilu to je vubec mozny udelat.

Mozna bys moh to taky udelat obracene a bootovat GRUB/linux z NTLDR jako prvniho bootloaderu. Neco k tomu je treba tady http://jaeger.morpheus.net/linux/ntldr.php To by vlastne bylo asi uplne nejjednodussi ;)

5
Hardware / Re:Vzdálené vypínání/zapínání serveru
« kdy: 26. 05. 2012, 01:01:02 »
Mate zkusenost ze by nastavani IPMI v BIOSu chybelo ?
Jeste jsem nemel v ruce zarizeni, ktere by to z BIOSu umelo, takze odpoved je urcite ano ;) Tohle je opravdu v kompetenci dodavatele BIOSu. Rozsah parametru k nastaveni je pochopitelne poplatne cene zarizeni. Podivejte se nekdy do BIOSu levnych notebooku a uvidite, co tam vsechno (ne)nastavite..

6
Hardware / Re:Vzdálené vypínání/zapínání serveru
« kdy: 25. 05. 2012, 01:25:30 »
Tato data jsou ulozena v BMC, takze reboot by na jejich trvani nemel mit vliv.

Jinak gratuluji k vyreseni problemu ;)

7
Hardware / Re:Vzdálené vypínání/zapínání serveru
« kdy: 22. 05. 2012, 18:40:05 »
  • Ping tedy funguje?
  • Co vypisuje ipmitool user list?

Mam zkusenosti s BMC, ktere nechtelo prihlasit vnejsi request s urovni opravneni ADMINISTRATOR (coz je default) a museli jsme pro daneho uzivatele pouzit switch -L OPERATOR, coz byla jeho skutecna uroven opravneni. Je videt prave pres user list.

8
Hardware / Re:Vzdálené vypínání/zapínání serveru
« kdy: 22. 05. 2012, 16:56:17 »
Takhle nastavene BMC by melo normalne pingat, takze bych zkusli nejdriv ping na 192.168.1.100. Pokud to nepujde, problem je nekde v zakladnim nastaveni. Gateway parametr by to ale IMHO vubec nemel ovlivnovat.

Vsiml jsem si, ze nemate zapnuty ARP, coz by mohl byt problem, protoze nevim jak jinak se klient dostane k MACu toho BMC. Takze zapnout:
Kód: [Vybrat]
ipmitool lan set 1 arp respond onTady v sekci IPMIPOWER TROUBLESHOOTING pisou, ze sem tam se hodi zapnout i tzv. gratuitous ARP, tak to bych taky zkusil.
Kód: [Vybrat]
ipmitool lan set 1 arp generate on
Taky jak upozornuje:
mas ruznou adresu pro pocitac a pro BMC?
Pokud ne, je to clash, a taky to nepujde.

Hodne stesti ;)

9
Hardware / Re:IPMI do serveru s linuxem
« kdy: 18. 05. 2012, 01:45:29 »
... Museli jsme akorat doinstalovat cmdline programek ipmitool ...
Tohle uz jsou opravdu prislovecni peceni holubi rovnou do huby :) http://www.openfusion.net/linux/ipmi_on_centos

10
Hardware / Re:IPMI do serveru s linuxem
« kdy: 18. 05. 2012, 01:29:57 »
Ahoj, v tom druhem dokumnetu, co posilal ondro, je jasne napsano, ze ta tva deska IPMI podporuje, takze zbyva se tomu jen dostat na kobylku.

Mam zkusenosti jen s jednim zarizenim, kde jsme IPMI rozchodili a pouzivame, ale v BIOSu to neslo nastavit vubec, takze jsem docela prekvapenej, ze to nekdo taky dela :). Sli jsme na to pres vanilla Ubuntu (tehdy 10.04), kde byly uz vsechny drivery, co byly potreba (tak treba CentOS 5 taky bude mit). Museli jsme akorat doinstalovat cmdline programek ipmitool, kterym se to cele da nakonfigurovat a ovladat. Na prvni pohled to neni zrovna uplne user-friendly, ale po chvili hrani ti to dojde. Kdyztak manpages. ipmitool pak pouzijes i na vzdalenou spravu toho serveru, jenom pribudou parametry s cilovou IP a pripadnym username a heslem.

Jak pise ondro, pozor, BMC sedi jen na jednom z tech dvou LAN portu a tvari se, ze ma vlastni MAC a IP, ktera je odlisna od OS.

11
Vývoj / Re:Program se přeloží jen na virtuálu
« kdy: 29. 02. 2012, 14:33:51 »
Jake pouzivas presne prikaz na ten preklad? Jestli pouzivas cisty gcc a ten soubor ma priponu .h, coz tak celkem vypada, tak to si pak gcc asi mysli, ze kouka na plain C a ne C++. Zkus vymenit gcc za g++, to by mohlo hodit neco rozumnejsiho.

12
Vývoj / Re:was not declared in this scope
« kdy: 28. 02. 2012, 00:08:14 »
Cau, pokud je tohle jedinej a celej zdrojak, tak mu tam nejspis chybi nejaky #includy. Nikdy jsem nedelal s wxWidgets, a tak nevim, jestli se nejak nemontujou do kompilatoru, ani nepises, jakej na to pouzivas (Je mozny, ze je tam nejakej vlastni prave na to, coz bych vedel, kdybych to pouzival :)). Nicmene ta hlaska obecne znamena, ze kompilator nevidi nikde deklaraci objektu 'frame'. Pocitam, ze ta by mohla byt nekdy u deklarace WX_Object, takze by teoreticky mohlo stacit includnout spravnej header.

Pokud to ale kompilujes v pohode na virtualnim Ubuntu a na nromalnim ne, tak to je prinejmensim podivny. Jsi si jistej, ze ty instalace jsou jinak identicky? Pouzivas stejnou verzi wxWidgets? Pouzivas stejnou verzi kompilatoru? Jsou verze toho Ubuntu stejny? Mas vsechny baliky, co potrebujes? Pokud jo, tak je mi lito, ale vic nevim.

13
Vývoj / Re: Arduino regulátor otáček ventilátoru
« kdy: 26. 09. 2011, 00:28:40 »
Ahoj, bohuzel jsem nikdy nic nedelal s arduinem, nicmene par mikroradicu mi rukama uz proslo, takze bych se podelil spis o obecny pristup.

Nektere mikroradice (atmega myslim.. ted koukam, ze arduino desky taky pouzivaj MC atmega, takze by to melo jit) maji digitalni vstupy, ktere jdou privest na vnitrni citac, ktery neni zavisly na taktu hodin, nicmene jde z nej cist jako z registru. Takovej registr muzes snadno olizovat treba kazdou vterinu a se ziskanou hodnotou si uz urcite poradis. Jak takovou vec nastavit se doctes v datasheetu danyho mikroradice.

Dalsi co me napadlo po tom, co jsem videl nejakou prilis-nerikajici stranku s arduino specs, kde psali, ze to ma externi vstupy na preruseni, takze muzes vyuzit kratoucky obsluhy preruseni pro citani tech pulzu. Tim bys vlastne nahradil ten citac z prvni varianty, coz je v porovnani s ni uplna prasarna, ale moznost to je :D

Co me napadlo jako nejvetsi krize a brutus hnus je vzorkovat ten dig. vstup pripojenej na vetrak v podstatne rychlejsich intervalech (alespon 2x tak rychle jaka je min delka pulzu z cidla vetraku) a koukat, jestli tam zrovna pulz nahodou neni. Ale tohle je spis do zlatyho fondu rad pro zasmani. I kdyz... tohle http://note19.com/2008/12/29/pulse-counter/ radsi ani neotvirej :D

Takze tak.

Stran: [1]