Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - František Ryšánek

Stran: 1 ... 66 67 [68] 69 70 ... 77
1006
Vývoj / Re:Jak můžu opustit funkci
« kdy: 13. 07. 2018, 10:40:05 »
Zahlédl jsem správně:

...
vezmu zámek
if (něco) tak return;  // a za chvíli se na stejné místo možná vrátím
else ...
atd.

Dvě věci:

1) v tom případě bych tam viděl místo returnu spíš volání funkce.
   A hluboko v té funkci může být schováno třeba schedule() nebo tak něco,
   tzn. procedura která předá řízení operačnímu systému, dokud nenastane
   nějaká podmínka (prostě se to zablokuje, usne, říkejte tomu jak chcete).
   A nakonec se po probuzení vrátí na stejné místo!

2) v tom případě je ale obecně blbost, držet při tom "usnutí" zámek.
   Ledaže víte přesně co děláte :-)
   Vzít zámek a usnout, to znamená, že jste zablokoval někoho dalšího,
   dokude se neprobudíte.

Není zámek jako zámek.
Zkuste se mrknout třeba na fungování POSIXových "podmínkových proměnných" a semaforů.
Ano pod Windows je to jinak.
S použitím základních "synchronizačních primitiv" operačního systému lze budovat
své vlastní, složitější, zamykací konstrukce vyšší úrovně, které budou vyhovovat Vašim potřebám.
Třeba já jsem s oblibou kombinoval podmínkovou proměnnou (vyžaduje mutex) s frontou nějakých požadavků - problém s jedním konzumentem a více producenty.

1007

https://finance.idnes.cz/ceska-sporitelna-george-internetove-bankovnictvi-servis24-pa4-/sporeni.aspx?c=A180627_102209_sporeni_sov

tady je zdroj této informace

Díky. Nojo... tak nic :-/ A pod článkem není povolena diskuse :-)

Ten "digitální šéf" by mohl pamatovat ze školy nějaký ten systematický přístup k designu informačních systémů. A zmiňuje pár věcí, které vypadají jako "cesta kupředu": možnost koukat na účty v jiných bankách a co já vím jaké další vychytávky. Ne že bych to potřeboval, ale viditelně se snaží "jít dopředu", inovovat - "digitální šéf" zcela jistě ve spolupráci s produkťáky a markeťáky.

Je půvabné, že místo "máte svého živého osobního bankéře na pobočce" (v retailové bance! Nikdy jsem ho nepotřeboval!) teď budou tlačit "máte svého osobního virtuálního digitálního asistenta, který rozumí Vašim potřebám". No potěš. To je fakt inovace. Nepřehledné wizardovité workflow obohatíme o Mr.Clippyho, abyste se necítili tak ztracení. Jak je to dlouho? 20 let? Kdypak nám zabili pana sponku? Jo aha, už v roce 2001...? Ten čas letí :-)

Dovedu pochopit, že se v technické rovině taky chtějí zbavit nějakého "legacy baggage". Pokud je ten systém fakt 17 let starý, možná to má závislosti na součástkách, kterým už skončil support, update na nové verze všeho kolem není úplně triviální (a v bankovní aplikaci je to minové pole apod.), možná je tam za léta změn v produktovém portfoliu milion dolepených interních obezliček a výjimek, které já jako BFU v uživatelském rozhraní ani vzdáleně netuším... = může být problém že to hrozně nabobtnalo v úrovni "aplikační logiky". A proto nastal čas na "forklift upgrade". Udělat tlustou čáru. Postavit to všecko znovu od základu. No snad to vzali za správný konec. Chci věřit, že mají v ČS dost erudice na to, aby to nehodili partě cvičených opic co znají jenom frikulínské trendy v UI designu. Důkazem mi budiž, že základní věci zjevně fungují správně. Co jsem zaslechl o fungování interního inkrementárního vývoje IS v bankovním sektoru, tak se osobně zdržuji zjednodušujících odsudků.

A je fakt, že kosmetický vzhled uživatelského rozhraní se "prodává" mnohem snáz, než kvalitní a stabilní technické řešení - prodává se snáz dovnitř do firmy (hlavně vzhůru nadřízeným) i navenek zákazníkům z řad ne-IT veřejnosti. Kde jsem to jen četl... když přinesete hezký prototyp uživatelského rozhraní, zákazník si myslí, že "je to hotové", a nikdo už Vám nechce zaplatit tu fůru práce, která Vás ještě čeká "pod kapotou" :-)

=> čas ukáže, jestli banka drobné nedostatky v uživatelském rozhraní a "množině fičur" svižně doladí, nebo se na to vykašle a prostě to nacpe uživatelům svou dominantní silou. Hehe naštěstí na internetbankingu nijak nezávisím.

Asi bych měl George napřed vyzkoušet, než budu dál kritizovat. Což se zatím nechystám. Takže budu končit :-)

Obecně tlak na "modernizaci kosmetiky webu" (modernizaci v zájmu boje proti "vzhledu co byl v módě před 5-10 lety" a dnes působí zatuchle, protože se zoufale okoukal) pozoruji na všech stranách. Pokud se jedná o službu retailovým zákazníkům, motivace "servírovat aplikaci na telefony" bohužel často převáží. Pokud se jedná o službu konzervativním zákazníkům (kteří pracují na počítači, nikoli na telefonu, a potřebují být produktivní), vidím často výsledek ve stylu "vlk v marketingu se nějak nažral a koza nakonec zůstala celá". Na začátku velkohubé PR ohlášení, odkaz na "nový a pokročilý" vzhled který při pokusu o praktickou práci skřípe... a po pár dnech ústup o půl kroku zpátky, skončí to v zásadě kosmetickým updatem původní "mechaniky" webu: vymění se font, přidá se víc prostoru mezi řádky v menu, pozmění se barvičky a styl rámečků, celý vzhled se posune vstříc "slepcům" co mají displej s vyšším DPI... doladí se chybky v uživatelském rozhraní (přeteklé konce řádků na tlačítkách v menu) a jede se dál.

Taky jsem viděl případy, kdy starý web se vyhodil, protože "byl nespravovatelný" (vysvětlivka: dodala ho před lety externí firma, která dávno neexistuje, a nechali jsme odejít interní zaměstnance, kteří s tím uměli dělat) a namísto něj se nasadí nový web, který dodala externí firma, co šla zrovna kolem a asi nabídla nejmíň, ten nový web je veskrze moderní a pokročilý, s použitím nejnovějších technologií, akorát na něm tak nějak chybí půlka věcí (zbyla kostra produktového portfolia, ale menu je "řidší", na obrazovku se toho vejde méně, struktura je zmatenější než bývala a chybí třeba supportí web s kompletním archivem starších verzí firmwaru, je problém se k nějakému supportu vůbec doklikat) a když se podíváte na vlastní web "tvůrce", který "náš" nový web dodal, tak zjistíte, že vzhled je navlas stejný, a navíc nápadně podobný jedné ze šablon v základní distribuci Wordpressu... včetně některých "inovativních a vychytávkových" elementů uživatelského rozhraní, které Vám na "koncovém zákaznickém" webu přijdou krajně svévolné a dementní :-) Ale jako zákazník dotyčné firmy si můžete stěžovat jak chcete, interní zákaznický support jenom předá stížnost někomu dalšímu uvnitř (komu? asi PR?) a reálně se nic nezlepší, protože firma mezitím vyrostla z "rodinné" dimenze, vlastníci a dřívější hybatelé odešli do důchodu, vedení najaté novými akcionáři a "zaměstnanci" v marketingu nemají pražádnou motivaci řešit stesky svých techno-konzervativních koncových zákazníků, kteří mají přece takové samé divné názory... Bohužel čím větší firma, tím kostrbatější je tento proces :-(

1008
Sítě / Re:Poraďte optický wifi router
« kdy: 13. 07. 2018, 08:21:47 »
Zlatá Teta u nás v Ústí na sídlištích. Tahají FTTB hvězdicově, na patě baráku vcelku standardní Eth switch, partajím do bytu vedou CAT5e twist. Zásuvka nade dveřmi, dál ať si dělá každý co chce = router podle svého gusta, dostane na venkovní port IP adresu přes DHCP. Z obchodních důvodů to dodnes řežou per client nějakým rate-limitem, ale jinak na L1/L2 i v tom rate-limitu je symetrické pásmo (pokud náhodou ten rate-limit není jenom na downstream). Žádné sdílení last-mile média (nějakých 1:10 na prvním páteřním gigabitu mě fakt netrápí), žádné pasivní splitterování optiky a kaskáda konektorových spojů s rezervou 2 dB, žádný sdílený "kolizní" uplink ošetřený TDMkem... Z domu do práce mám ping asi milisekundu. Přesto jsou u nás v baráku lidi, kteří sednou na lep UPC s jejich koaxovým rozvodem, nebo si koupí ADSL... nechápu.

1009
Nezdá se vám, že jde internetové bankovnictví jaksi do prrdele? ... Aktuálně Česká Spořitelna přechází na George a inspirace debilitami z mBank je evidentní. ...

No přestože obecně jsem konzerva, mám rád věci "postaru" a mám chodidla v pěst z dnešních nepřehledných webů co morphujou před očima, namísto stránkování donekonečna scrollujou, místo jasného strukturovaného menu a bohatých formulářů nutí člověka do nepřehledných a nekonzistentních wizardů (jedno tlačíko na full HD obrzovce) apod...

Tak zrovna tady mám pocit, že servis24.cz normálně dál funguje. Máte důvod se domnívat, že se ho ČS chystá zaříznout?

A děkuji - díky Vám konečně vím, kdo otapetoval billboardy v celé republice tím záhadným géčkem. Zadat vlastníkům reklamních ploch nějaké to tapetování, to by jim šlo... Děkuji za varování, ušetřil jste mi jeden nepodstatný infarkt asi z 350 za poslední půlrok (pokud by mi to ČS nabídla a já byl zvědavej - což se zatím nestalo).

Obecně pokud ČS vyrobila alternativní iBanking pro iLidi s matlacími iDestičkami, tak asi palec nahoru, každé zboží má svého kupce, a poslední dobou mívám pocit, že jsem v menšině. Pokud zůstane možnost volby, můžeme být spokojeni všichni - matlající frikulíni i my o pět let starší...

1010
ked je tam autologin, neslo by dat spustenie toho skriptu rovno do .bashrc?

.bashrc se provádí po přihlášení na textovou konzolu.

.xsession se provádí po přihlášení do X, tzn. "v grafickém kontextu".

1011
Sítě / Re:Print server - Raspberry Pi nebo router?
« kdy: 09. 07. 2018, 12:53:41 »
malá poznámka:
malina (cups) + oboustranný laserjet 1320 v kanclu asi 2 roky

funguje, ALE příprava stránky trvá neuvěřitelně dlouho. Mě to nava, jsem v kanclu sám, ale jinak si to neumím představit

Příprava tisku z office cca 20s (to se dá přežít), ale třeba preview z eagle, autocadu, nebo grafiku obsahující pdf klidně i >10min!

Nebyly by podrobnosti?

LJ1320 má umět PCL5. To je přece úplně pohodový formát. Ten se jenom přehodí vidlema z LPR (TCP) na USB (usblp). Rozuměl bych (částečně) tomu že Ghostscript na malině může být pomalý. Ale pokud malina jenom kopíruje job o velikosti v jednotkách MB, kde je problém?

Co říká "top" na malině ve chvíli, kdy se úloha "připravuje k tisku"? Neaplikuje CUPS (nebo co tam máte) nějaký úplně zbytečný konverzní filtr? Třeba PS na PCL5 ? BTW pokud tisknete do postscriptu, tak kromě konverze uvnitř maliny je třeba říct, že prznění postscriptu aplikacemi pod Windows má dlouhou tradici... osobně pamatuju tak posledních 20 let :-)

Neřeknu přesný návod (dmesg/lsusb) ale mrknul bych se, jestli se tiskárna na USB chytla na full speed nebo high speed.

A kouknul bych se do fronty v malině, jestli už přijala celý job, nebo ho teprve dostává od Windows. Taky by se mohlo jednat o problém s Ethernetem mezi malinou a Windows (nenulová bitwise chybovost, patrná zejm. při velkých paketech blízkých MTU).

Kam ta malina joby spooluje? Na jakém disku je mountnuté /var/spool/lpd ? Není jenom pomalá flashka? (SD karta)

Jinak jsem si všiml tady u mě, že třeba nový Acrobat má dialogy okolo tisku citelně pomalé - pod Win7, na moderním plnotučném noťasu. A samotný tisk (generování úlohy v cílovém tiskovém formátu) taky není zrovna rychlík.

Pokud to jede přes LPR, je třeba mít ve Windows zapnuto "počítání bajtů v protokolu LPR" (linuxový lpr/lpd/cups-lpd to očekává).

Jako print servery běžně slouží mnohem slabší železo, než je malina.

1012
Sítě / Re:Print server - Raspberry Pi nebo router?
« kdy: 09. 07. 2018, 09:07:52 »
Joahaaa... GDI. Takže štěstí v neštěstí, že existuje jakýsi alpha driver pro dotyčný proprietární protokol (který někdo hacknul odposlechem bez dokumentace). Stáhnout z GITu a zkompilovat pro malinu. A závislost je každopádně CUPS. Hm.

1014
Tady se přiznám že z toho $HOME/.xsession nejsem zrovna chytrý, protože já v Home nemám žádnou složku .xsession

.xsession (nebo postaru .xinitrc, patrně deprecated) je skript, resp. možná by tak šel pojmenovat i ELFový binár.

Tuším jsem si všiml, že mi tam nechodí správně hranatá závorková konvence if []; then, ale příkaz "test" ano = patrně to bylo tím, že jsem neměl na prvním řádku zadaný #!/bin/sh   (= konkrétní interpreter).

Zadání "minimalistické X jenom jako podvozek pod browser" je zřejmě ultra-klasické :-)  Chrome / chromium mají parametr --kiosk, a jak jim tak firefoxu lze alternativně poslat F11 přes "xdotool". Klasický obsah .xsession v tom případě je něco jako

xset -dpms
xset s off
xset s noblank
matchbox-window-manager &

while true; do
    chromium-browser --kiosk http://moje.url   
done

1015
Věci, které se mají automaticky startovat při přihlášení do X, patří IMO do $HOME/.xsession .
Zrovna si s tím hraju na kombinaci Debian 9, Lightdm a Matchbox (právě Matchbox je první věc, která startuje z .xsession).

Rotovat kernelový framebuffer? Byl jsem skeptický, ale ono to možná funguje. Hmm... koukám Zetkový ATOM, ovšem s Intelskou grafikou? Možná dost klika že to není PowerVR :-)

1016
Sítě / Re:Print servr - raspi nebo routr?
« kdy: 07. 07. 2018, 09:29:49 »
Spíš tu malinu. Prostě přidej CUPS a hotovo.

Za mě spíš lpd. Přesněji dneska možná spíš lprng než legacy lpr/lpd (protože dostupnost v dnešních distrech).

CUPS jsem dlouho považoval za "cestu kupředu", protože jsem si to někde přečetl... napsal jsem si skript na automatické odpauznutí náhodně pauznutých front apod. Až po X-tém dist-upgrade v jedné verzi debianu (6? nebo 8?) jsem zjistil, že mi CUPS zahazuje joby, protože "job-name : bad UTF-8 sequence". Což byly z Windows prakticky všecky. Pak jsem si v manpage všiml, že ten software je od nakousnutého ovoce, a pohár mé trpělivosti přetekl (eufemismus).

Takže lprng. Balíček na debianu má v default runtime konfiguraci jednu-dvě pastičky... Doporučuji následující konfiguraci:

/etc/lprng/lpd.conf:

lpd_listen_port=515

V /etc/lprng/lpd.perms je potřeba zakomentovat:
#REJECT NOT SERVER
(by default je tato opšna aktivní = vidíte lpd naslouchat na 515 ale nebere joby z jiných strojů :-)

V printcapu upozorňuji na velmi vhodnou opšnu   :done_jobs=0:  tzn. celý /etc/printcap může vypadat třeba takto:

moje_jmeno_fronty:lp=/dev/usb/lp0:mx#0:sh:done_jobs=0:

Užitečné příkazy:
lpstat all
lpc status all

Log hledejte ve /var/spool/lpd/moje_jmeno_fronty/*
= v adresáři pohromadě s tiskovými joby.
Aspoň tak to vypadá na Debianu, netuším jestli to Raspbian nemá jinak.

Pokud se má tisknout taky přes Sambu, tak do /etc/smb.conf  zadat

printcap name = /etc/printcap
load printers = yes
printing = lprng

1017
Hardware / Re:Mohu sekundární GPU vypnout napájení?
« kdy: 03. 07. 2018, 06:49:18 »
Moc nevěřím, že je běžné, aby šel VRM pro GPU vypnout fidláním s power states v PCI zařízení. Čekal bych že se tím třeba odstaví/deaktivují nějaké interní bloky, hluboce se uspí, ale šváb zůstane pod napětím.

Jinak doporučuji dotaz do Googlu "lspci setpci power state" a přečíst prvních pár odpovědí. Nakonec tam tuším není konkrétní návrh s použitím setpci, ale i tak je to zajímavé čtení.

Pokud byste dokázal té kartě třeba nějakým FETem vypnout vnější přívod 12V, tak by to mohlo mít nějaký vliv. Pokud by se nesnažila přežít ze 12V z PCI slotu (v tom případě by patrně lehnul celý systém, protože by to motherboard neutáhl.)

Samotná PCI sběrnice by měla podporovat hot swap. Uhh... a nejsem si jist, jestli prostě vypnutím napájení dosáhnete stavu "proběhlo odpojení od sběrnice". V PCI-e slotu jsou piny PRSNT#1 a PRSNT#2 (PRSNT#2 je několik, podle šířky sběrnice) - pokud je karta na plošáku navzájem propojí, tak při zasunutí karty dojde k "detekci zasunutí" motherboardem (upstream bridgem). Nejsem si jist, že je ten popis správný - protože se tam taky píše, že PRSNT#1 je na motherboardu uzemněný. Možná jsou plošky na kartě ještě navíc kratší. Jestli jde toto nějak nafintit u onboard naletovaného PCI-e zařízení (uzemněním PRSNT#2), na to není obecná odpověď :-) Pravděpodobně nikoli. Viz též.

1018
Odkladiště / Re:Výběr židle nebo křesla k počítači
« kdy: 29. 06. 2018, 18:02:52 »
Mám v práci židli co stála před časem v Kika asi 4kKč. Napohled hezká, na posezení pohodlná, vysoké opěradlo, kolem dokola zvenčí síťovina, jenom po stranách "závodní boční opěrky" (proti sklouzávání v zatáčkách) jsou z loupavé čínské koženky. Pocaď dobrý, až na tu koženku ten vršek není konstrukčně úplně špatnej.

Ale jedno zásadní kurvítko, společné se všemi židlemi ještě levnějšími: ta spodní pětinohá hvězdice, co má na paprscích kolečka, tak je plastová. A průser je s tím ten, že je plastové i "kónické futro", ve kterém sedí kovová konická "teleskopická vzpěra" uprostřed. Průser je konkrétně v tom, že ta kónická díra v plastové hvězdici časem povolí, roztáhne se, vzpěra zajíždí hlouběji a hlouběji až... to vyvrcholí tím, že ostrými hranami na spodním konci vzpěry drhnete o koberec. Docela mi trvalo, než jsem zjistil, že to nedrhnou zadřená kolečka, ale že se jedná o orbu koberce tou kónickou trubkou. V tomhle stavu je i trochu problém tu vzpěru vytlouct z hvězdice zpátky ven. No a další kurvítko je, že ta vzpěra je nerozebiratelně smontovaná (posvařovaná) s pár díly železného třmenu, který drží pohromadě vzpěru k sedačce. Jiné židle mají tento pletenec rozebiratelný.

BTW ta kónická vzpěra "kupodivu" není natlakovaná, je to jenom kovový futrál, dá se do něj navrtat pár děr a vrazit do nich šroubky, aby vpěra nezajížděla - ale je to ošklivý hack.

Bezkurvítková židle s pohodlným sedákem myslím nebude stát míň než cca 5 kKč / 200 EURO.

Další věc co nesnáším jsou oblé opěrky na ruce - když sedím u stolu, tak ten oblouk "uhne" přesně v místě, kde bych si potřeboval opírat lokty. Opěrky o které si ruce neopřete. Opět atribut levných židlí. (Ta moje má opěrky rozumné.)

Synek má nějakou židli z Ikey... je to asi 2-3 roky co byla v akci. Má napohled bytelný železný rám potažený jakýmsi tuhým syntetickým hadrem, a vespod železnou hvězdici. Vysoké opěradlo. Kolečka mají zřejmě naschvál dost odpor. (Ještě že tak. Na židli se nejezdí. To smím jenom já.)

1019
Server / Re:Linuxový cluster pro výpočty
« kdy: 28. 06. 2018, 14:31:36 »
Ono pokud to jede nad intenzivně sdílenými daty v RAMce, tak může být i rozdíl mezi 1x 32core vs. 2x16 vs. 4x8 core (jedna/dvě/čtyři patice) - za předpokladu, že propoj mezi paticemi (HT/QPI) je pomalejší, než interní sběrnice v rámci patice. Každopádně snaha emulovat SMP (NUMA) nad Ethernetem je už na první pohled špatný nápad :-)

Takhle kdyby ten software uměl řešit "lokalitu" alokované RAM a CPU jádra. Tzn. kdyby si byl vědom NUMA struktury stroje. Resp. aspoň kdyby úloha byla s ohledem na nestejné latence v NUMA topologii nějak optimalizovatelná. Linux má o těchto věcech interně přehled a údajně může proces "svoje" alokované "virtuální" stránky přestěhovat na konkrétní NUMA uzel (resp. má právo o to požádat.) Jenom mi ohledně linuxu/libnuma není jasné, jestli se baví jenom o procesu (pid) nebo v jemnějším smyslu slova o vlákně. Našel jsem třeba zmínky, že Linux se snaží vlákna v rozvlákněném procesu spouštět na jádrech v rámci jediné "patice" (numa uzlu) - ale "co když chci aby vlákna běžela napříč celým NUMA strojem a měla přehled o svých alokacích paměti" ? To je podle mého téma na další googlení, průzkum bojem a debatu v LKML. Náznak jsem zažil kdysi když jsem zjišťoval, jak si nechat probudit kernelovým timerem konkrétní vlákno, tzn. nikoli celý proces. (Pozn.: syscall gettid() je tuším už normálně k dispozici i skrz glibc.) Všimněte si třeba nejednoznačného užívání termínů proces, vlákno a hlavně "task" - člověk musí pořád zkoumat, jestli se bavíme o user space, kernelu a na jaké úrovni abstrakce, jak to mapuje NPTL apod. Konkrétně: výše odkázaná manpage knihovny libnuma používá "task" ve smyslu rozvlákněný proces, kdežto v kernelu "struct task_struct" odpovídá jednotlivému user-space vláknu :-( Přesto se domnívám, že jestli je někde šance, tohle všechno rozplést a "nalinkovat po svém", tak je to v Linuxu. Jindy taktéž velice pokrokové FreeBSD zde patrně teprve dohání náskok.

S uvedenou problematikou volně souvisí další finta: snažit se, aby algoritmus pokud možno "běžel v CPU cache" - v rámci jednoho vlákna na konkrétním CPU jádře (popř. v rámci NUMA uzlu). Což je ovšem těžko splnitelné, pokud jsou data křížem krážem provázána odkazy (pointery) = úlohy typu "procházení rozsáhlého grafu" se takto optimalizovat z principu nedají :-( a budou vyžírat vždycky ty nejhorší latence.

Závěrem odkaz na jedno hezké PDF o těchto věcech...

1020
Server / Re:Současný hardware pro 1PB storage
« kdy: 27. 06. 2018, 15:01:14 »
Hm tyjo. Na DIITu zrovna zajímavá zprávička a v diskusi to někdo ještě opepřil. Pomalu začínám chápat, kdo se zbavuje 16GB DIMMů a 6Gbit/16port SAS HBA.

Stran: 1 ... 66 67 [68] 69 70 ... 77