Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - František Ryšánek

Stran: [1]
1
Hardware / Prodává se nový noťas se 2x SODIMM slotem?
« kdy: 10. 09. 2021, 22:11:57 »
Dobrý den vespolek,

řekněme "z dlouhé chvíle" si aktualizuju představu o trhu "levnějších" notebooků a žasnu, kam se branže posunula. Točivé disky pryč, SATA SSDčka ve 2.5" formátu pryč, M.2 NVME SSD běžně půl tera, s trochou štěstí druhý M.2 slot k dispozici...
V jednom nejmenovaném e-shopu jsem zjistil, že už jenom menšina nabízených strojů má metalický RJ45 Ethernet - jako že "normálním lidem přece stačí wifi". No děkuju pěkně...

A proč vlastně píšu = můj dotaz: dělá se vůbec ještě nějaký noťas, který by měl 2x SODIMM slot?

Všecko co jsem viděl, má jeden kanál zaplácnutý 4 GB onboard, a na druhém kanálu SODIMM slot, běžně osazený 4 GB. Vyšší modely 8 GB natvrdo onboard + 8 GB ve slotu - ale 16 GB už jsem viděl jedině v kombinaci se stand-alone grafikou, což osobně nepreferuji (stačí mi IGP, taky míň žere a motherboard je s ním jednodušší). Na tomhle mě štve, že jeden kanál RAM má natvrdo konkrétní kapacitu a rychlost. Takže pokud osadím větší SODIMM do slotu, většina kapacity RAM pojede neprokládaně. Kromě toho onboard bývá poměrně malá kapacita, čímž přijdu do budoucna téměř o půlku kapacity, kterou by procesor zvládl pobrat. Asi planned obsolescence :-(

Je to divná doba. Jestli máte někdo přehled, tak mě prosím nasměrujte. Díky za pozornost :-)

2
Já jsem asi vážně mimo a asi už i dost dlouho. Přišel kolega "hele potřebuju TXT záznam v DNS, kvůli jednomu kancelářskému SW balíku. Prej abych dodavateli ověřil, že legitimně užíváme doménu, na kterou je u nich v cloudu napojené naše předplatné, které mám správcovat." Zdvihl jsem obočí, na ověření identity u projevu vůle mezi firmami jsou přece dávno zavedené jiné postupy a inštrumenty, ale říkám "jasně, vím co je TXT záznam, tak mi dodej jak se má jmenovat a co má obsahovat". No a trochu mě nadzdvihlo, když mi přišlo "jméno: @"  . To si jako třetí strana dupne, že chce svůj TXT záznam přímo na 2nd-level jméno naší DNS domény?

No evidentně ano. Pokud se týče mého duševního rozpoložení, trochu mě uklidnilo, že ten TXT záznam na 2.úrovni není exkluzivní. A nakonec jsem zjistil, že zmíněný konkrétní provozovatel cloudové aplikace tuhle fintu zřejmě sám nevymyslel.

Není potřeba ani složitě googlit, kdo všechno tohle svým klientům dělá. Zkuste si vypsat "host -t txt $domena" kde za $domena dosaďte 2nd-level doménu libovolné veliké firmy nebo třeba úřadu na celostátní úrovni (mluvím o firmách v roli dotčeného uživatele).

Kde je nějaká ohleduplnost / pořádek? Přístup "řádného hospodáře" ve správě DNS? Vždyť i DKIM si skromně vystačí se jmény čtvrté úrovně (jsou navěšena na jediném jméně 3.úrovně _domainkey). Kdyby se tahle móda (každý svůj TXT záznam na 2nd-level doméně) rozmohla i v druhé a třetí lize SAAS poskytovatelů, tak se nám to DNS pěkně zaplevelí. Celé to vypadá jako přetlačovací hra. Kdo posprejuje víc nároží svojí muří nohou. Kdyby se tohle standardizovalo = vyrobit na to well-known subdoménu třetí úrovně např. _owner_validation (helemese podtržítko), byla by to pro rozpustilé megakorporace jistě mnohem menší sranda. Hehe oni to po sobě chtějí nejspíš i *navzájem* ;-)

Stran: [1]