Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - peete

Stran: 1 2 3 [4] 5
46
Ano urcite, pokud to chce mit nekdo jako hobby, tak staci HTML+CSS+JS. Ale s takovouto vybavou nema ani smysl chodit na pohovory. To je jak kdybych se hlasil na pravnika s tim, ze sem se naucil psat a pocitat. To jsou samozrejmosti, ne neco co ti zabezpeci dneska praci. Psani vsema 10 je samozrejmost, ktera by se mela ucit na vsech skolach, protoze klavesnice je v kancelari hlavni pracovni nastroj. Bohuzel neuci, tak se datluje vsema sesti.

47
- Psani vsema deseti: bez toho se budete muset koukat na klavesnici, coz vam priblizne po 30ti letech veku zacne brutalne nicit krk a zada.
- Kurzy VS: Princeton/Harvard/MIT/University of Helsinky/atd. maji spoustu kurzu zdarma. Napriklad legendarni CS50, Mooc fi Python/Java atd.
- "Persistence" je klicem. Mnozi se chteji ucit, ale jen malokteri se opravdu uci. 5 minut denne je lepsi nez 10 hodin 1x mesicne.

48
...Problem je v tom, ze v dnesni dobe si korporat programatory vychovava....

Dle me zkusenosti, Java je predevsim korporatni jazyk. Ano, sem tam Javu pouziva i nejaky startup ale vseobecne a obvykle Java je proste cesta do korporatu se vsim co k tomu patri. Naopak treba takove PHP aspon v CR dava mnohem vetsi sance ziskat napr. full-remote, praco v mensi firme a pod. V tomto se mi vubec zdaji rozdily napr. mezi USA a CR. Nevim, mozna mam maly vzorek a nebude to presne pozorovani, ale v USA se mi zda ze snad PHP je kolikrat lip placene nez Java jelikoz Javu umi kazdy, protoze to byval skolni jazyk (dnes je to Python). No to byla odbocka, ale proste mne se nezda, ze Java je z jakehokoliv pohledu dobra pro zacatecniky. A tyhlety bootcampy a kurzy, ja nevim no, tyhlety inzeraty, ze rekvalifikujeme vas a najdete si super placenou praci...jednak to platilo kdysi a ne dnes, a jednak proste to ma trochu ten BS feeling.

49
Odkladiště / Re:Benchmark na měření svéprávnosti ChatGPT?
« kdy: 03. 12. 2023, 23:24:52 »
Zabyvat se s ChatGPT 3.5 nema vubec smysl, diskutovat o 3.5, to je jako rozebírat co uměla černobílá TV. Kvalita ChatGPT 4 je někde úplně jinde.... Odpovědi 4 a 3.5 se vůbec nedají srovnávat.

50
K volné noze. Volná noha je 60 % o marketingu, businessu, networkingu atd. Pokud u sebe člověk zjistí že má na toto talent a k tomu ještě i na IT (často fullstack, když je na to člověk sám), tak proč ne. Ale to musí být fakt hodně univerzální. K projektům. Starší ročníky, i ti kteří si něco "kdysi spíchli" můžou mít pocit, že jde o to "naučit se programovat v nějakých programovacích jazycích". Jenže to dneska nikoho nezajímá, to je samozřejmost. Dneska se musí umět navíc hlavně (webové) frameworky. To znamená k Javě Spring, K Pythonu Django, k CSS Tailwind/Bootstrap, K JS React/Vue/Angular. Znát věci jako ORM, routing, REST atd atd. Bez zkušeností (případně projektů) ve frameworcích nemá většinou smysl chodit na pohovory. 1-2 roky se mi zdá realistické, pokud člověk opravdu zabere.

51
To co si slysel z tech medii platilo tak 2-10 let dozadu. Dnes je naprosto jina doba. Momentalne je nejhorsi doba na shaneni prace v IT. U pohovoru je zajima pouze a jen, jestli jsi uz delal programatora. Bootcampy naprosto ztratily lesk. Firmy dnes berou jen seniory/mediory. O juniory neni zajem jelikoz zaucit juniora stoji spoustu penez a casu a ty firmy to do toho nechteji dat (protoze FED a centralni banky drzi urokove miry vysoko, takze penzie jsou drahe a firmy tolik neinvestuji, krom toho praskla jakasi covid IT bublina). Dalsi problem je brutalni slozitost. Pred 20 lety stacilo umet na fullstack rekneme napriklad PHP, HTML, CSS, SQL, JS (to je "pouhych" 5 programovacich jazyku mimochodem). Dnes potrebujes kuprikladu znalost: git, GitHub, docker, Scrum, PHP, Laravel, HTML, CSS, SCSS, JS, React, Bootstrap, SQL, cloud. A to neni vsechno, na pohovorech dneska seriozne zkouseji jak na vysoke skole z "Computer Science" napriklad asymptoticka slozitost algoritmu, datove struktury, hashmapy, chteji aby si pred nimi kodoval, a pod. IMHO programovani je dnes slozitosti na podobne urovni jako medicina. Akorat to zdemokratizovali, takze kazdy se muze naucit jak programovat i bez VS, ale treba fyzioterapeut si musi odchodit 5 let vejsku. Ale objem znalosti bych rekl podobny. Penize velke ano, po letech seniority, pripadne prescasech. Predstava, ze budu doma u  kaficka...home office dneska sehnat, to neni tak snadne, korporaty davaji tydne 2-3 dny office a jen zbytek muzes byt doma. Kdyz to shrnu: pokud mas talent na programovani (nebo si ochotny tomu par hodin venovat, aby si zjistil, jestli ten talent mas), pokud mas dobrou anglictinu, a mas nekolik set hodin na uceni a budes strasne vytrvaly pri odmitani u pohovoru a idealne pockas, az pujde ekonomika nahoru a firmy budou nabirat juniory, tak je sance. Urcita sance je taky zamerit se na neco vic zacatecnickeho (IT support, tester), takto proniknout do IT a pak se ucit a postupovat dal. Dalsi sance je naucit se nejake zajimave "niche" jako napriklad legacy technologie (napr. Delphi v Jablotronu) nebo low-code (coz ale frci vic v USA, Nemecku, Francii nez u nas).

52
Super komentáře, mnohé psané s nadhledem a zkušenostma :-) Vidím to stejně, ty peníze až tak nežeru, nějaké už budou. Mě zajímá např. jestli umí fungovat full remote - velikost firmy - atmosféra, office politika - jaký jsou manažeři - jestli je tam investor nebo (u menších firem) není - jestli mají zákazníky v zahraničí - jestli využijí mojí plynulou mluvenou angličtinu - jestli je to softwarová společnost nebo není - jestli se s kolegama dá normálně mluvit - množství byrokracie - jestli jsou konzervativní (milovníci Basicu a pod.) nebo progresivní (AI) - jestli jde o vývoj interního systému nebo pro koncáky - velikost zákazníků atd atd. Bohužel u pohovoru, z atmoskopu, ze studia firmy odhadnu jen velmi zhruba. Realita se pozná až na místě. Ale něco pochopíte, například když si HR tetuška a leetcode týpek ani nepřečtou moje CV, vůbec si nevšimnou některých věcí, už to smrdí byrokracií, neschopností opravdu přemýšlet a nezájmem o lidi.

53
No, a abych nebyl tak OT, v zahraničí je pár celkem kvalitních Computer Science VŠ, které se dají studovat online. Pokud náš mladý umí hodne dobře anglicky a má hromadu peněz (protože ty VŠ jsou drahé jak sviňa), tak bych šel do toho. Celkem známé jsou tyhle programy:
MSDSO: https://cdso.utexas.edu/msds
OMSCS: https://omscs.gatech.edu/
SNHU: https://www.snhu.edu/online-degrees/bachelors/bs-in-computer-science
Bližší info na Redditu, hledejte zmíněné zkratky.

54
...jako doktor...
• delat doktora je stejne jako delat programatora, musis se cely zivot ucit a veci se rychle vyviji
• programovani a management je neco uplne jineho. Bohuzel dnes mnoho programatoru dela managery. Bohuzel! A to nerikam, ze moderni kapitalisticky priruckovy manager je nejaka vyhra. Spis myslim na nekoho, kdo ma povahu jako John Vanhara, to jsou opravdu manazeri. A jsme zpatky u tve teorie, ze nestaci si precist knizku o managementu. Je potreba si to zkusit a zjistit, jestli na to mam bunky, a pokud mama, ziskat praxi. Zavidim mlademu OP, ze uz si toho tolik zkusil a uz ma v mnohem jasno. V jeho veku jsem bohuzel takove jasno nemel.
• "Prectu si knizku o programovani a umim programovat." to je proste uvaha 1) typicky ceska, 2) typicky zastarala, 3) vuci skutecnemu vzdelani opovrzliva. Ono totiz, dneska se nikdo z knizek neuci, jenom mozna nejaci kmeti jako my.  Dneska lidi zacnou kurzama, ktery maji vysokou kvalitu (Mooc Fi, Helsinska univerzita (java, Python) pro uplne zacatecniky, SC50 od Harvardu, Laracasts (full-stack PHP+Vue3) a pod.) a pak uz ctou rovnou dokumentaci a knihy jako "Clean Code" a jine. Za druhe, aby ses dneska nekam dostal daleko (treba i bez VS), musis umet dokonale anglicky. Opravdu nestaci umet zhruba prechroustat kousek dokumentace s pomoci Deepl. Musis ten jazyk umet na near native urovni (asi tak jako Finove, Svedi, Nemci...), aby sis ani nevsiml, ze vlastne ctes neco anglicky nebo pripadne poslouchas (bez titulku). Zatimco my se tady bavime, jestli jit na nakou VS, kde maji takove ty cernobile skripta psane na stroji (nevim, jestli to jeste dnes existuje:-) tak na Redditu si povidaji lidi z USA+UK, jak delali internship (to je samozrejmost) a pak delali pohovor ve FAANG pred komisi 8 senioru. Jak delaji kazdy den Leetcode zadani. Jak maji GitHub narvany projektama. Atd. OP z tohoto vlakna je jeden z mala, ktery jede podobnou kvalitu. Konecne nekdo kdo nerekne "tak sem si precet Python na itNetworku a kde me tedka vezmou, kdyz chci programovat tu AI"?? Za treti, jit na to opacne, teda napriklad delat managera kdyz jsem si o tom v zivote ani nic neprecetl je o nicem, protoze budu opakovat chyby svych predchudcu. Za ctvrte jsem opet u anglictiny. Zajimalo by me jaka doopravdy puvodni ceska kvalitni kniha, ktera se vyrovna zahranicnim, vysla v cestine. Za me teda "Bity do bytu" a par dalsich. Musime si uvedomit, ze ani v medicine, ani v programovani nam proste cestina nepomuze, je mi lito. Neni to jazyk tech oboru (kolik odbornych studii v medicine vychazi v cestine?).
• A nakonec, ale to uz jsme tu probirali, dneska je to jedno i kdybys mel 10 VS a ucil se jak chtel a mel narvany GitHub projektama atd., nikoho to nezajima. Jedina skutecne relevantni otazka u dnesnich pohovoru je: "uz jste pracoval nekolik roku v nejake firme jako programator"? Nastesti, OP ma tuto otazku vyresenou svym internshipem.

55
Málokdy potkám člověka bez VŠ, který by tušil jak věci fungují.

Najít člověka bez VŠ vzdělání, ..., který by chápal rozdíl mezi heapou, stackem a různýma datovýma strukturama v javě je prostě problém. Přitom to jsou vesměs mid-senior role s praxí do 5 let.
No, ja bych rekl, ze je to o jinych vecech. Predevsim o anglictine. Cesi neumi anglicky bud vubec nebo mizerne. Kdyz umis anglicky podobne jako treba Finove, tak ctes a slysis anglictinu skoro stejne jak rodny jazyk. Zdroje v EN a nejaky itNetwork v cestine u nas jsou kvalitativne nesrovnatelne. Za dalsi je disciplina a nadseni, pokud se opravdu umis ucit sam, tak kdyz si prectes vsechny zdroje "open source CS", jako zacatecnik si udelas Mooc Fi kurz Javy Helsinske univerzity, prectes si "Clean Code" atd atd atd tak rozhodne budes hodne hodne daleko. Ale uznavam, lidi kteri takto sami makaji neni tolik. Ty vysokoskolaky k tomu aspon nekdo donuti.

56
Vývoj / Re:AI: jak najít nejziskovější variantu?
« kdy: 14. 07. 2023, 21:38:14 »
Jak píše honzako, že mít hromadu informací, jak se hráč zrovna vyspal a podobně a podle toho předpovědět výsledek zápasu. No a co to samé burza? Stačí mít robota na sledování zpráv, vyhodnocovat pomocí AI sentiment a podle toho koupit/prodat? Akorát je to celé o rychlosti. Smůla, že Twitter zavřel API. Dělám někde v této úvaze chybu? Jde o to, že stalkovat hráče nelze, ale lze stalkovat firmy.

57
Vývoj / Michání jazyků v práci
« kdy: 25. 06. 2023, 16:25:16 »
Dejme tomu že jako kontraktor bych dělal dopoledne 4 hodiny pro jednu firmu Ruby on Rails, React, atd. (to se budu muset doučit) a odpoledne pro jinou firmu 4 hodiny PHP, Laravel, Vue, Tailwind, atd. (to už umím). Co myslíte, dá se to? Nebo budu mít v hlavě akorát zmatek a budu si to plést?

58
Studium a uplatnění / Re:Plat Java vývojáře na živnost
« kdy: 22. 04. 2023, 20:44:41 »
Haha, to je fakt, od zavedeni ChatGPT se neuveritelne zvysil pocet "lepicu" a "patlalu", proste kazdy, koho pusti k jakekoliv vyrobe hocijakeho skriptu nebo kodu, tak uz hnedka taha rozumy z ChatGPT a uz to tam lepi, a jediny debug, ktery zna je spustim to, nefunguje to, zeptam se znova. Nebo copy-pastnou kod do Chatu a zeptaji se, co je tam blbe (to jsou ti chytrejsi, ale ze leakuji firemni kod je jim sumak). Stejne jim to nepomuze, zrovna vcera mi jeden lepic ukazoval svuj ChatGPT slepeny regex, nerozumnel tomu za mak a ani regexr.com a pod neznal aby si to analyzoval, ze nema escapovane / ho netrapilo. A oni ho v klidu nechali neco v jeho blazene nevedomosti pridat k produkcnimu kodu (coz je zbytecne vzneseny nazev pro tu spatlaninu). A na tuhle praci byl zrovna 3kolovy pohovor a psychiatricky test odpovidajici asi 30 % MMPI-2. Na co, ptam se, na co, pratele, kdyz pak praxe vypada takto?

59
Studium a uplatnění / Re:Plat Java vývojáře na živnost
« kdy: 22. 04. 2023, 15:03:24 »
Zda se, ze je to v IT vsude:
• Stale tezsi neco najit pro juniory. "Junior" dneska znamena nekdo, kdo ma 1-2 roky praxi. Zaucovat novacka od skoro-nuly je drahe, nejsou na to penize. Inzeraty se slovem "junior" jsou nesmysl, proste tam nechali text z predkovidove doby a zapomneli ho prepsat.
• Ekonomika sla trochu dolu a na trhu je mirny prebytek uchazecu. Platy se snizuji, firmy si vic vybiraji. Nedavno psal na Twitteru Sebastián Ramírez, ze videl nabidku prace, firma pozaduje zkusenost 4+ roku s Fast API. "Nemohl jsem se prihlasit, protoze jako tvurce FastAPI mam zkusenost jen 1,5+ roku" napsal.
• Moznosti prace na dalku se orezavaji. Nedavka statistika odhadovala, ze v blizke budoucnosti bude 10 % full remote a zbytek bude skoro na pul office a castecny home office.
• V USA jsou desitky tisic propustenych z FAANG. Sice se zatim ofrnuji a nechteji delat za nizsi vyplaty, ale s trhem uz to hybe a jim stejne nakonec nic nezbyde. Konkurence tam byla vzdycky drsna, ale ted je jeste drsnejsi, hlavne v korporatech.
Bohuzel, stale existuji relativne vyjimecni lide, kteri dokazou zodpovedne a naplno pracovat z domu. Nebo juniori, kteri maji vysoke IQ a zauci se za 2 tydny. Zel firmam tito lide naprosto unikaji kvuli neduvere v pracovniky a nesmyslnym 3-kolovym a jinym pohovorum (zdravime Hirevue). V mnoha firmach mame 2-kolovky, prvni kolo HR, ktere je naprosto k nicemu, je to jak rozhovor se sousedem u kavy. V druhem kole rozhodne o nastupu noveho kolegy od stolu programator bez jakychkoliv uvah o vasi osobnosti nebo jineho inteligentniho manazerskeho a HR mysleni.
Zaverem lze rici jak uz tu nekdo nastinil, ze potrebujete zname, kteri vam veri, a najit firmu, ktera i v krizi roste.
No a k te Jave, samozrejme, kdyz mas 7–10 let praxi a jsi ten overactive zodpovedny typ, tak po zauceni ti nekde snad daji full remote, pokud maji mozek. Na druhou stranu, Java je svym zpusobem nepritel full remotu, protoze drobnejsi Javove zakazky jsou temer non-existent. Spis na tom jede korporat. V nakem webovem stacku typu PHP+JS a nake moderni frameworky mozna bude vyplata o neco nizsi, ale znamena to mnohem vetsi svobodu, pokud trvas na full-remote.

60
Nakonec jsem se rozhodl pro něco novějšího. Zde pokračování: https://forum.root.cz/index.php?topic=27431.0

Stran: 1 2 3 [4] 5