Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - peete

Stran: 1 [2] 3 4 5
16
Software / Re:Confluence - alternativa pro Linux
« kdy: 27. 04. 2024, 20:17:54 »
Potvrzuju praktickou užitečnost Wiki JS. Dá se v tom psát v MD nebo v HTML. Verzovat v gitu. Je to KISS.

17
Studium a uplatnění / Re:Umělá inteligence ve workforce
« kdy: 27. 04. 2024, 20:10:54 »
Tolik zábavy v 1 threadu. Lepší copywriter dneska bere 1200/h a pod., po tom, co se objevila AI se mi zdá, že snad ještě zdražili. Dobrý copywriting umí vyvolat emoce, prodat, pomůže vyhrát volby. Jakpak tohle udělá AI? AI je perfektní na klišé texty typu "digital innovation solution". AI je skvělá, pokud chcete být stejní jako všichni ostatní. Ale když se chcete odlišit - a to jediné prodává - co pak?

K programování. ChatGPT4 není marný (prosímvás, už nechci slyšet o 3.5, je to strašně zastaralé). Ale jak AI pochopí, co chce zákazník? Kdo vyřeší 10 % chyb, které trvá opravit 90 % času? AI určitě ne. Leda tak AGI. Jenže mozek (=AGI) není blbá neurální síť, co doplňuje slova. Technologie mozku je úplně jinde. Je např. zajímavé, jak se v našem těle prolíná HW a SW dohromady, takže se mezi nima stírá hranice. V mozku jsou různé oblasti (moduly) s různými úkoly atd. Vědomí je záhada (snad nějaký loop? Interní model světa?). K tomu máme hodně daleko.

Generativní vs jiná AI: opakovaně se setkávám s tím, že velké firmy generativní AI nezajímá (až na např. marketing, audio, programování). Spíš je zajímá analýza dat s pomocí AI, predikce a pod.

18
Hardware / Re:Aky setup na stole pouzivate pre notebook?
« kdy: 22. 04. 2024, 13:30:24 »
Jo, to je známá věc, tenhle Číňan. Pak tu napiš, jak funguje, jsem zvědav. Myslím, že problém je velikost, nějaký 16" laptop bych na to nedával, ale pro nějaký menší může být OK. Někteří si stěžovali, že stabilita je slabší.

19
Hardware / Re:Aky setup na stole pouzivate pre notebook?
« kdy: 22. 04. 2024, 10:54:13 »
Není lepší stojan na ntb než Nexstand (nexstand.eu). Lze použít i při cestování. Je to kopie dražšího originálu Roost (therooststand.com).

20
Odkladiště / Re:Pojištění notebooku na cestách
« kdy: 14. 04. 2024, 19:34:44 »
I ty praktiku, zaplatit si sluhu, to je skutečně velmi praktické. Představ si, existují cestovní pojištění elektroniky, něco pojišťovny v ČR, něco v zahraničí. Jestli dokážeš dělat svojí práci na ntb za 7k, tak nevím co děláš (statické HTML?).

I kdybych byl milionar, nevim proc bych mel vyhodit byt pouhych 40k z okna. Tudiz logicky premyslim, jestli kdyz tech 40k zmizi, muzu je treba dostat od pojistovny. Kdyz to mas jen doma a hlida ti to pes, nemusis to resit.
Ach jo, tohle chybějící praktické uvažování je mor. On ví, že tam je vysoké riziko ukradení, a myslí si, že to nějaká pojišťovna (která musí vydělat) prostě zaplatí protože, na rozdíl od něj, ty peníze má.
Člověče, tady jsou v zásadě pět možností.
1.Zaplatit si sluhu, kterej ten notebook bude hlídat.
2.Koupit si takovej, kterej člověku není líto, když ho někde ukradne. (V nějakym Planeo elektru za 7k)
3.Riskovat těch 40k.
4.Přicvaknout si ho klepetama k ruce a nosit ho pořád u sebe.
5.Mít bohatou tetičku, která v případě krádeže těch 40k ráda zaplatí (ne, pojišťovna to fakt nebude)

V případě 2,3 a 5 je zcela zřejmě potřeba vyřešit i šifrování a backup, což se hodí ale i u 1,4.

Edit: Kdyby to bylo za 100M a vejš, tak to snad i někdo pojistí (u nás těžko, ale nějaké pojišťovna na míru určitě). Ale za takovou cenu, aby se té pojišťovně vyplatilo na celou dobu zaměstnat gorilu.

21
Studium a uplatnění / Re:Python jako vstupní brána do IT?
« kdy: 08. 04. 2024, 11:09:23 »
Rozmysli se, co chces presne delat (programator, DevOps atd.)

Vyber si stack. Python dneska nikoho nedojme, to umi kdejaky stredoskolak. Je nutno jazyk (napr. Python), k tomu webovy framework (napr. Django), z dalsich technologii zaklady a nebo poradne pokud fullstack: JavaScript, JS framework napr. React, CSS, Sass, CSS framework napr. Bootstrap, HTML, SQL. Dalsi veci jako git, GitHub, Docker, Scrum, zaklady Linuxu. Mluvim o klasickem fullstacku, nejake embedded a IIoT moc neznam. Viz roadmap.sh.

Nasledne vedomosti potrebne na udelani pohovoru, jako asymptoticka slozitost, objektove programovani, kolekce, hash atd. Procvicit v Leetcode resp. Neetcode.

Jazyk zvolit dle pracovnich nabidek. Ono v tom Pythonu toho neni zas tak moc. Vic vidavam Javu nebo PHP. Java = korporaty a lepsi vyplata. PHP = vetsi volnost, v CR min penez. A pod.

Jelikoz pracovni trh je mizerny a konkurence velika, lze na to jit taky chytreji a najit diru na trhu. Napriklad jit zpatky v case - legacy jako Delphi (napr. Jablotron). Nebo dopredu v case jako low code (OutSystems, Power Apps, Mendix, Pega). O tyto 2 veci je hodne zajem i v zahranici a davaji i remote.

Obecne je to aspon na par set hodin uceni u talentovanych jedincu. Nebo to chce mit znameho/kontakt, ktere vidi tvuj potencial a vezmou te s tim, ze se naucis.

Jo, jeste neco. Opravdu dobry programator se nikdy nespokoji s tim, ze necemu 100 % nerozumi. Vzdy tomu chce rozumet 100 % (protoze ty chybejici procenta delaji rozdil v bezpecnosti a vykonu aplikace). V dnesni dobe AI neni problem se zeptat ChatGPT, at to poradne vysvetli, najit si dokumentaci, videa atd.

A chce to obecne zaklady computer science, napr. https://cs50.harvard.edu/x/2024/

22
Studium a uplatnění / Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« kdy: 03. 04. 2024, 01:33:13 »
Ano, urcite je utlum trhu. Z mnoha duvodu. Neni to ale uplne recese, takze se to da prezit. Poptavka po lidech se ridi stavem ekonomiky. Kdyz nejsou zakazky a omezuji se rozpocty, je potreba min lidi. Juniory je drahe zaskolit, to firmy ted moc nechteji. Vykonnost Nemecka nic moc - to nas hodne ovlivnuje. Nektere obory ale v pohode. V prumyslu se lidi shoduji, ze generativni AI je o nicem - to trochu pomuze marketingu nebo programovani, ale byznys to neudela (+audio, grafika... - tam ano). Ale kognitivni, prediktivni AI, presati dat, to je jina vec, to je uzitecnejsi. Ale nikdo nevi co z toho bude, takze FOMO, a povinne nejakou AI nasadit a tvarit se nadsene. V globalnim meritku ovsem veci vypadaji mnohem mnohem hur. Computer science skoly studuje obrovske mnozstvi lidi, takze je silena konkurence a nemoznost se prosadit. Interview je uz jen umela hra s dohodnutymi pravidly (Leetcode napr.). Do toho hromada Indu, Cinanu atd. Naroky dnes uz na urovni mediciny. Do toho low-code (mluvim o enterprise tezsich vahach jako Mendix, Power Apps, OutSystems). Napriklad v USA vypisou 1 IT pozici a maji na ni 2000 zajemcu. Uz ty CV ani nectou, prvni predvyber udela robot, ktery to strojove nacte (na coz existuji optimalizovane CV). Trochu mam pocit, ze nam v CR ujizdi vlak a je to tu dost konzervativni. Ale na druhou stranu, z pozice hledani prace je to tak lepsi :-)

23
Odkladiště / Re:Pojištění notebooku na cestách
« kdy: 11. 03. 2024, 12:02:42 »
No, jenže tady nemluvíme o každodenních krádežích notebooků, ale o krádeži při například měsíčním pobytu v zahraničí, kde ovšem pravděpodobnost krádeže značně stoupá. Pojištění nehodlám platit 20 let v kuse, ale kupříkladu 30 dní. Kensington kabel teoreticky pomůže, pokud ve vlaku nebo kavárně půjdu na WC bez notebooku (což jsem v životě neudělal, ten kabel mi přeci nepodrží i peněženku a mobil, prostě si vezmu baťoh na tu chvilku s sebou). Nepředpokládám, že do AirBNB bytu pronikne naprosto nepřipravený zloděj bez nářadí, který náhodou šel kolem. Ale jak říkám, je to zbytečná diskuze, protože v této diskuzi není momentálně nikdo, kdo by s tím měl opravdu praktickou zkušenost. Což člověku připomíná, k čemu máme Reddit.

Jenže krádež notebooku se neděje každý den. (A pokud ano, pojišťovna se asi bude cukat…) David Grudl říkal něco ve smyslu: Pokud mi ten notebook ukradnou jednou za 30 let, stojí mě to asi tisícovku ročně.

Jedna možnost je čas od času (asi ne zas tak často) řešit nákup nového notebooku za své, druhá možnost je si pravidelně platit pojištění, statisticky na tom zaplatit víc. A nákladem není jen samotné pojištění, ale i čas, kdy řešíte pojistné podmínky, výluky apod.

Pokud pojišťovna vyplatí půlku ceny, je to forma spoluúčasti, kterou se snaží motivovat ke zodpovědnosti. Tuším, že by bylo možné udělat dvě pojištění u dvou pojišťoven (v případě pojištění škody to IIRC znamená 1. nelze získat v součtu víc než samotnou škodu a 2. při hlášení pojistné události říct jedné pojišťovně, ať se domluví s druhou), ale je to ještě víc peněz, zařizování a sledování změn zákonů.

Ad zámek: nebude to 100%, profíka s dostatkem času to asi neodradí, ale pomoct to může. Asi záleží i na scénářích, které řešíte. Pokud notebook spustíte na chvíli z očí (jdete ve vlaku na záchod bez notebooku) a zloděj to může zkusit rychle ukrást před hromadou svědků, může ho to odradit. Stejně tak ne každý příležitostný zloděj s sebou bude vždy nosit kladivo. Nevím, jestli se zámek vyplatí, ale uvažoval bych o něm spíš než o pojištění. Zámek zároveň může předejít opruzu s řešením ukradeného stroje…

24
Odkladiště / Re:Pojištění notebooku na cestách
« kdy: 11. 03. 2024, 11:56:58 »
Pověst diskutujících zde můžeš snadno napravit tak, že uvedeš aspoň jeden fakt relevantní k otázce, tedy aspoň jednu konkrétní pojišťovnu, která pojistí notebook při digital nomadingu. Pokud bys dokonce prohlásil, že s tím máš osobní zkušenost, asi bych se rozbrečel dojetím, jak jsou diskuze ne Rootu užitečné.

Neni mozne ze by se na Rootu vyskytovala typicka intenetova diskuze lidi, kteri o tom jak je videt nevedi vubec nic. Nejvic me pobavilo ze si mam s sebou vzit levnou sunku, proc ja si ten drahy stroj kupoval? Vzdyt mi na praci stanci sunka s 8gb ram a dvema jadrama?

Na tohle lze říct jen něco, co už patří do kategorie vulgarit. Jdeš na ignorelist a vyřeš si to, jak tvůj patolog odsouhlasí.

25
Odkladiště / Re:Pojištění notebooku na cestách
« kdy: 10. 03. 2024, 21:55:04 »
Matematika...vyborne. Cili, kdyz ti nekdo ukradne notebook, je to ekvivalent toho, ze jsi prisel o 80 hodin prace :-) Preci logicky, co usetrim je ekvivalentni k tomu co vydelam. Ja uz se toho naprogramoval dost, ale mel jsem vzdycky pevne zelezo doma, ted to chci prvne nekam tahat a to na dlouho a stale dele. I kdybych byl milionar, nevim proc bych mel vyhodit byt pouhych 40k z okna. Tudiz logicky premyslim, jestli kdyz tech 40k zmizi, muzu je treba dostat od pojistovny. Kdyz to mas jen doma a hlida ti to pes, nemusis to resit.

Pro: peete
Ty jsi stále nepochopil, že cena notebooku nikoho nezajímá.
Je každému šumák kolik si za něj dal, a jestli jsi na něj vydělával 14 dní a nebo 2 roky.
Největší hodnotu mají data, proto všechny rady jsou zaměřeny na ochranu dat před krádeží nebo smazáním.
Samozřejmě je možné, že řešíš pouze "ten" notebook a že na tom notebooku nic nemáš, prostě jsi si koupil dražší notebook, ale nejsi vývojář nebo nějaký programátor pro kterého by to byl výrobní nástroj.

Pro mě je notebook pouze kus plastového šrotu který potřebuji ke své práci a mnohem větší starosti bych měl kdybych přišel o 80 hodin mé práce (to je režijní hodnota mé práce ve výši 40 tis. kč), a nebo bych ty hodiny nemohl vytvořit.

26
Odkladiště / Re:Pojištění notebooku na cestách
« kdy: 10. 03. 2024, 21:46:20 »
Presne tak, dekuji za pochopeni. Ochrana dat je samozrejmost, to neni treba resit, to vsichni vicemene zname nebo se to da dohledat. Mne predevsim zajima co zelezo. Zatimco probiha tato hospodska debata, nasel jsem nekolik pojistoven, ktere jsou schpne pojistit elektroniku, mezi nimi i nekolik zahranicnich. Co je ovsem kamen urazu, ze vyplati jen cast ceny, napr. pulku. Asi se jim to skutecne nevyplati, protoze o elektroniku je okradeno prilis mnoho cestovatelu...

Nebo prostě má vyřešené zálohování a teď řeší HW (proto zakládal toto vlákno) a šifrování (proto se ptal na Bitlocker).

27
Odkladiště / Re:Pojištění notebooku na cestách
« kdy: 10. 03. 2024, 21:42:23 »
Nenasel jsem jak to trhaji, ale za 2 sekundy na Googlu jsem nasel, ze staci do toho zamku bouchnout 3x kladivem a on se rozpadne, tak to je ochrana k nicemu: https://www.youtube.com/watch?v=N7359QY1VV4

Zaujaly me ty Kensington kabely. Co se stane kdyz poradne trhnu jako zlodej? Mozna upadne pulka ntb, ale pokud mam iq 50, mozna mi to nevadi. Aspon je videt ze na root nechodi digitalni nomadi, ale diskuze pobavila :-)

Jasne videls nekdy vevnitr v ntb jak je totam udelane? Moc rad se podivam na crashtest video kde stojis a tahas za kabel, a vytrhnes pul ntb. Diky za odkaz...

28
Odkladiště / Re:Pojištění notebooku na cestách
« kdy: 10. 03. 2024, 15:46:33 »
Neni mozne ze by se na Rootu vyskytovala typicka intenetova diskuze lidi, kteri o tom jak je videt nevedi vubec nic. Nejvic me pobavilo ze si mam s sebou vzit levnou sunku, proc ja si ten drahy stroj kupoval? Vzdyt mi na praci stanci sunka s 8gb ram a dvema jadrama? Zaujaly me ty Kensington kabely. Co se stane kdyz poradne trhnu jako zlodej? Mozna upadne pulka ntb, ale pokud mam iq 50, mozna mi to nevadi. Aspon je videt ze na root nechodi digitalni nomadi, ale diskuze pobavila :-) Co me zaujalo je ta spolecnost, ktera to pojisti a dokonce ma investigativni team, ktery je schopen rict policajtum, kde je ntb. Kdyz budu nomadit v Thajsku nebo treba Albanii, fakt to dokazou i tam? Protoze oni spis deklaruji, ze to umi v USA a pod. A naposled co Bitlocker, to uz maji dneska defaultne i Win 11 Home. Dostane-li to nejaky obejda do pazouru, dokaze se do toho realne dostat nebo ne?

29
Odkladiště / Pojištění notebooku na cestách
« kdy: 05. 03. 2024, 17:52:00 »
Chystám se někam za sluncem tak třeba na 1 měsíc a beru s sebou notebook. Jak byste ho pojistili? Je to nové, můžu ještě dopojistit v Alze (napsali mi na 1 rok - 3 206,- Kč a na 2 roky - 5 189,- Kč) nebo nějaké jiné pojištění, já nevím pojištění elektroniky, cestovní pojištění, kdo ví. Co z toho se vyplatí a hlavně aby mi opravdu zaplatili, kdyby mě to někdo počóroval? Už to vidím ty malá písmenka, zaplatíme vám 10 % ceny zařízení podle stáří a pouze v případě, že se to nestalo vinou vaší nepozornosti, měl jste zamčeno v bytě na 2 západy a ne jen na 1 apod., tady máte 100 Kč. Něco co opravdu funguje hledám. Noťas stojí cca 40k Kč.

30
Software / Re:SW k uchovávání informací, poznámek
« kdy: 27. 02. 2024, 09:26:09 »
Používání smartphonu se vyhýbám jak moru. Mám na to jako vývojář takové rčení: "Dealer drog je taky sám nebere."  ;D

co na Androidu?

Vyresil jsem to jednou provzdy a dokonale. VS Code, poznamky v md. Je tam na to par pluginu. Poznamky jsou soubory, ktere lze mit syncovane/backupovane dle libosti. Uz zadny vendor lockin.

Stran: 1 [2] 3 4 5