Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - peete

Stran: [1] 2 3 ... 5
1
Ze pry "AI neumí nic vytvořit - umí jen kombinovat" no to je nesmysl. Za prve AI je zajimava prave tim, ze na zaklade treningu si poradi se situacemi, ktere v zivote nevidela. Je to zakladni princip AI platny uz mnoho let. A za druhe, kdyz se na to podivame jinak, nakolik lidsky mozek je tak strasne originalni a na kolik kombinuje znalosti odjinud? Kdo z vas treba vytvoril novy matematicky postup, ktery pred tim neexistoval? Kdo z nas vymyslel novy styl hudby nebo vytvarneho umeni? Nebo jste vynasli novy algoritmus, ktery se dostal do ucebnic CS? Vetsina z nas kombinuje, tvorba je v mensich vecech, ne v obrovske prekvapujici originalite. Souhlasim s kolegou, ze velka pridana hodnota je umet dorozumet se s klienty a manazery, coz AI nezvladne. K pokroku v AI chybi mnoho veci, vyresit halucinace, AI alignment, vedomi, modularita, efektivnost atd. tedy to, co ma mozek. Kdo vi jestli se tyto problemy podari vyresit a kdy.

2
Studium a uplatnění / Re:Uplatnění C++ jako samouk
« kdy: 16. 04. 2025, 19:38:58 »
K otazce "je zajem o juniory"? Odpoved: neni, ale to hlavne v tom co dela kazdy a co se uci vsichni (Python, Java, React). C++ zase neumi kazdy, mozna je to tam uplne jine, ale nevim, pohybuju se ve svete jinych jazyku.

3
Odkladiště / Re:Virtuální realita pro výuku programování
« kdy: 13. 04. 2025, 20:47:20 »
Firmy dneska milují jenom jedno jediné slovo a to "senior", jiné je nezajímá. Jo, často je lepší rozumný komunikativní člověk medior, než psychopatický génius. Nevím, kdy to některým firmám dojde. Snad za 100 let nebo tak nějak.

4
Odkladiště / Re:Virtuální realita pro výuku programování
« kdy: 12. 04. 2025, 10:31:14 »
Nevim jestli jsem pochopil otazku, ale chcete to udelat tak, ze student ma VR brejle a uvnitr VR se uci programovat? Pokud je to mysleno takto, tak musi byt cilem vsechno zvizualizovat na flowcharty, UML diagramy, blockly atd atd. Nema smysl psat 2D pismenka uvnitr 3D rozhrani.

5
Jinak ty kurzy, to máte jedno, to jsou jen cesty k cíli - a cíl to je podstatné. Cíl je např. zde: https://roadmap.sh/data-analyst. Jak již bylo řečeno, že se v kurzech nikdo nevyzná, to není problém. Začněte na Roadmap.sh, tam najdete osnovu, která vám řekne, co se všecko máte naučit. Pokud část osnovy obsáhne nějaký kurz, zjistěte si jak je kurz kvalitní, což záleží čistě na tom, kdo tam učí a jak vážně to bere. Udělejte si tedy na to research. Máte-li dobrou angličtinu, dostanete se k mnohem lepším kurzům online anglicky. Kvalitu jednoduše ověřte vyhledáváním na Redditu v IT komunitách. Někdy to bude i jednoduše na YouTube, někdy jsou to placené věci (jako ve světě PHP např. Laracasts).

6
"jestli neco delat chces, a jestli mas alespon zakladni predstavu, co ta prace obnasi" - ne, tohle fakt nestaci. Neni totiz sance obstat v konkurenci desitek uchazecu o stejnou pozici, kteri toho udelali mnohem vic, nez ze se jim chce a maji jakousi hrubou predstavu. Je potreba tu konkurenci nejak predbehnout nebo se ji vyrovnat, tvrdou praci, stovkami hodin uceni, brigadovanim v IT firmach, zajimavymi hobby projekty a tak dale. (a nebo proste komercni praxi, IT skolou a pod - ale i tam jsou ty otazky porad stejne) Zakladni premisou na dnesnim pracovnim trhu je bohuzel neduvera. Co udelate, aby k vam firma mela duveru a vzala vas? Samotny kurz duveru nevzbudi a v konkurenci nepomuze. A taky bych doporucil jit co nejrychleji na nejaky pohovor a videt veci v realu. Staci 1-3 pohovory a budete presne vedet, na co se ptaji a co chteji. "firma s tim pocita"- ano a prave proto v nejiste ekonomice ta firma nevezme nekoho, o kom je predem jasne, ze bude jen pul roku palit penize. V rostouci ekonomice je to jine, tam ho klidne vezme.

7
U pohovoru můžete mluvit jak encyklopedie a vždycky zazní otázka: "Máte komerční praxi? Jak dlouho jste vyvíjel reálné projekty?". Možnost sehnat práci záleží především na ekonomice, když je ekonomika dobrá, firmy potřebují lidí, chtějí víc vyvíjet, berou juniory. Bohužel, momentálně takovou ekonomiku nemáme a pro juniory je situace velice špatná. Nejlepší by bylo dostat se k práci přes známosti. Nebo se pro začátek nechat zaměstnat zdarma (internship). Nebo být extrémně dobrý, hodně se toho naučit, mít dobré vlastní projekty a ty umět odprezentovat. Možnost jsou taky různé komunity, co se snaží dostat juniory do oboru (Junior.guru, Czechitas, Neucme.it). Rozhodně je větší šance sehnat místo jako datový analytik než vývojář, možná že to je reálné. CS50 lze studovat zdarma (jsou 2 varianty: placená a to samé zdarma).

8
Gratuluji, začal jste ve chvíli, kdy je nejtěžší zíkat práci programátora za posledních mnoho let. Obrovský převis lidí, kteří se učí a málo míst. Nezájem o juniory. Nepříliš stabilní ekonomika a politická situace - firmy neradi investují, když neví, co bude. Na každé místo programátora se hlásí desítky až stovky lidí. Položte si otázku - co uděláte pro to, abyste byl lepší než oni, a budete? Konkurence u Javy a pod. je taková, že ani snad ani nemá cenu se to učit na nějakém kurzu (Java je ostatně nezajímavá nebo "samozřejmá", na interview budou chtít spíše detialní znalost Javového frameworku Spring). Nabídek Pythonu není zas tolik a umí to fakt i děcka (opět Python je naprosto nezajímavý (samozřejmý), co se očekává je Django). Stejně tak je to se všemi ostatními jazyky, ty už jsou jakousi samozřejmostí, je třeba umět frameworky, knihovny, prostředí jako Bootstrap, React, Node.js, backendové web frameworky jako Laravel/Nette a tak dále. Nemáte-li za sebou reálné projekty, nikdo se s vámi nebude ani bavit. Pokud se chcete do IT nějak dostat, udělejte to protekcí přes známé. Nebo pronikněte do díry na trhu: zkuste jiné obory, DevOps, SAP, legacy technologie (Delphi, Ruby), low-code (PowerApps, Mendix - nutná plynulá mluvená angličtina). Nebo datová analýza, IT support, tester, ale opět - přetlak juniorů. Trváte-li na tom, že na to půjdete přes kurzy v zásadě od nuly, připravte se na mnoho set hodin učení, měsíce nebo roky procvičování a nabírání zkušeností a pak peklo u pohovorů, když poslete 100 životopisů a 5 vám odpoví, že nemají zájem.

9
...a kdyz se mi otevre to originalni menu, je dlouhe pres celou obrazovku a tak 2/3 blbosti co tam jsou vubec nepotrebuju. Mel jsem kdysi program, kterym to slo vyplevelit...ale kdo to ma udrzovat. Silenstvi.

10
Software / Re:Headless prohlížeč pro získání HTML
« kdy: 31. 01. 2025, 20:15:47 »
"Melo by...", "Podle vseho..." to tady neni nikdo schopny napsat co opravdu v praxi pouzil a co mu opravdu realne fungovalo? Selenium funguje jen na neco (chytre weby umi detekovat a je jich stale vic). Nedavno jsem scrapoval jednu jistou stranku primitivnim prikazem v Pythonu. Po urcitem poctu pokusu neodstranitelna roboticky nevyresitelna captcha. V zasade zablokovana IP. Co jsem udelal misto prepinani proxin? Normalne jsem automatizovane otviral okynka ve Windows a tvaril se jako realny uzivatel. Funguje bez problemu. Tzv. Ruska metoda. Nake headless browsery a pod. to obvykle v praxi nefunguje. Nastavovani user agentu a jine naivity, pratele nejsme uz v roce 2000. Samozrejme, pokud dokola scrapujete 1 jedinou stranku tak neco vymyslite a funguje to. Ale kdyz scrapujete pokazde neco jineho, tisice ruznych domen a pod tak pambu s vami. Pokud ma nekdo opravdu realne vyzkousene reseni bez teoretizovani, rad se poucim, taky by mi to pomohlo.

11
Software / Re:Headless prohlížeč pro získání HTML
« kdy: 30. 01. 2025, 19:18:20 »
Tazatel chce neco jednoduse vyresit. Webscraping sel resit jednoduse naposled kdy? Mozna 2010 nebo tak neco? Dnes je jina doba. S webscrapingem je hromada problemu i kdyz to vypada trivialne a vlastne by to melo byt trivialni...zijeme ale v dobe tun JavaScriptu, ktery trva nez se nacte, nacita se ruzne po castech, stranky obsahuje ruzne captchy (nektere ho zobrazi az za urcitych podminek nebo az po urcite dobe), honeypoty, ochrany atd. Na nejaky jednoduchy prikaz muzeme zapomenout.

12
Studium a uplatnění / Re:Kde ako ajťák žiť?
« kdy: 10. 01. 2025, 14:33:50 »
Desiva kvalita diskuze. Doporucuju radsi vybrane suby na Redditu. Jeden tip ode me je Albanie. Nejchudsi Evropska zeme, proto velmi levne nemovitosti. Presto ale se da dostat letadlem rychle napr. za 30 ecek do CR.

13
Koukal jsem na jistou firmu, kde jsem kdysi nějakou dobu dělal. Hodnocení IT oddělení na Atmoskopu: příjemní lidí, hezká spolupráce atd. Realita: nerozhodný slabý šéf, šíleně staré technologie, tvrdohlavý seniorní kolega, špatná rozhodnutí, neznalost computer science, obrovská bezpečnostní rizika (divím se, že ještě existují)...

14
Nema smysl jit pod 8 gb ram u Androidu. A jak jiz bylo receno, pozor na mizerne cpu.

15
Server / Re:Výběr stabilní VPS
« kdy: 07. 08. 2024, 13:13:48 »
Jak je na tom ted Contabo? Neco tam mam, papirove rychle, realne ne az tak..mate aktualni zkusenosti? Podpora je tam v podstate neexistujici, jednou mi za 24h odpovedeli, ze maji moc pozadavku a nestihaji. Cokoliv tam maji, vypada jak z roku 2010. Dobra zkusenost ze zminenym hukot.net, tak pred rokem.

Stran: [1] 2 3 ... 5