46
Studium a uplatnění / Re:Neochota firmy zvednout plat
« kdy: 23. 11. 2022, 13:48:41 »Tak to je riadna sprostost. Ked firmy beru omnoho viac, ci uz sa tu bavime o napr cene jedla v obchodoch, alebo proste cohokolvek co kupujeme, alebo o energiach, alebo o cene za hodinu nasej prace -> tak firmy maju z toho/z nas omnoho viac penazi.inflace ale není rovnoměrná, ale vyloženě sektorová (viz rozmezí od 7 do 24 %, https://vdb.czso.cz/vdbvo2/faces/cs/index.jsf?page=statistiky#katalog=31780). ČSÚ, který míru inflace stanovuje podle spotřebitelského koše a dnes dokonce jí koriguje kvazi konstantou, kdy odečítá kompenzace státu za energie, což je novinka. Vůbec to neznamená, že se o tolik zvednou náklady každého občana nebo příjmy každé firmy, aby mohla dorovnat mzdy. Ano, zvyšování mezd má přímý vliv na zvyšování inflace v dalším období.
Diskuze o tom, že lze jednoduše přepočítávát mzdu a práci na IČO jsou úplně o ničem, nelze, vždy to musím přepočítávat z nějaké perspektivy, můžeme si jen nějakým výpočtem pomoci, uvedl jsem svůj osobní odhad jak se ten poměr pohybuje. Problém HPP vs IČO je komplexní, nejde jen o přímé náklady a příjmy, máme tady zřejmé věci jako důchody, podporu v nezaměstnanosti, hypotéky, pak tady jsou daleko více opomíjené drobnosti jako pojištění, odpovědnost za chyby/škoda, penále a právní jistota, to už se počítá daleko hůře.
Podívejte se kolik vám ty firmy nabízí jako ekvivalent k HPP, nesetkal jsem se s firmou, která by dala ekvivalent superhrubé mzdy na IČO, dělají to proto, že chtějí ušetřit a ne se podělit o své peníze, můžeme si to pak přepočítávat jak chceme. Nenapsal jsem tady žádný výpočet, pouze osobní odhad v jakém poměru jsou na trhu nabídky. Je čímdál častější, že HPP ani nenabízí.
Zaměstnávání na kontrakt sice funguje i jinde ve světě, ale u nás to nemá zákonnou oporu a ani odpovídající zdanění, FÚ a ŽÚ to skoro neřeší a jedná se o šedou ekonomiku, nic víc, nic míň. Firmy to obcházejí virtuálními smlouvami na pronájem pracovního místa, dodávkami přes prostředníka, ale všichni víme, že to je pořád postihnutelné a pokuty mohou padnout. Nedělejme z práce na IČO a ohodnocení přes MD rate nějakou mantru, stačí aby to stát začal řešit a máme po zábavě.
1) Pane, tu diskusi jste zde začal vy. A váš zjednodušený odhad právě NAOPAK NEZOHLEDNIL ty vícenáklady, které má dodavatel, které jste tady všechny správně vyjmenoval - pojištění odpovědnosti, penále, právní jistota, hypotéka, podpora, důchod - toto vše jsou ARGUMENTY PRO ABY MĚL DODAVATEL ŽÁDAT VÍCE NEŽ ZAMĚSTNANEC, NIKOLIV MÉNĚ NEŽ, což byl VÁŠ odhad přepočtu. Argumentujete tedy PROTI vašemu tvrzení.
2) Inflace je superkomplexní jev, nad kterou má jednotlivec naprosto minimální kontrolu. Historickou makroekonomií jsem se zabýval několik let i formálně (můžete začít The Wealth Of Nations (nebo i dříve), a doporučím nekončit dříve než u monetarismu, a 70. let v USA). Nemá smysl tu diskusi ani začínat. Zredukovat to můžeme klidně na to, pro účely diskuse o finančním ohodnocení, že ceteris paribus pokud vám vzrostou náklady, musíte adekvátně zvýšit cenu abyste byl na nule. Z mého pohledu je to pro kontext diskuse v tuto chvíli nepodstatná věc.
3) Nevím v jakých firmách se pohybujete, ale doslova všude v rámci web IT mají dodavatelé podobné částky.
4) Zaměstnání na kontrakt neexistuje. V České Republice samozřejmě, toto oporu v zákoně má - fungují tak všechny právnické osoby v ČR a spousta fyzických osob podnikajících. Z toho co píšete, to vypadá, že mícháte dohromady dodavatelskou práci, která vykazuje znaky zaměstnaneckého poměru vs. externí dodavatel - o tom ale diskuse vůbec nebyla.