Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - LambdaLover

Stran: 1 2 [3] 4
31
Právnická osoba si typicky (z mnoha a mnoha důvodu jako je účetnictví, pojištění, legal, business a jiné) najímá lidské zdroje od jiných právnických osob (často ale nejen) agenturního typu.

Stejně jako nespoléháte na server provozovaný Frantou z Horní Dolní fyzicky v jeho garáži, tak stejně typický velký korporát nespoléhá na živnostníka dodavatele. Firmu vám totiž autobus nepřejede.

Samozřejmě neplatí to doslovně a stoprocentně, záleží na okolnostech.

Pokud má někdo klienta v zahraničí, ve spoustě případů je to přes firmu dodávající lidské zdroje/jiné služby.

32
Studium a uplatnění / Re:Plat programátora
« kdy: 28. 04. 2023, 08:55:09 »
Slušný plat programátora je na dnešní poměry ČR, pokud chcete mít normální baráček u města, 2 děti na vysoké, a auto střední třídy, 300 tisíc korun měsíčně. To vám ale až na top notch 0.1% unicorn nabídky nikdo tady nedá.

Jako software engineer (což je v běžném rozložení pracovních pozic povolání náročnější a prestižnější než doktor, nebo právník), který je z definice vyšší střední třída+, se ale s takovou sumou pouze vyrovnáte nižší-střední/střední třídě v ČR před 10 lety, což jsou typicky pracovní pozice, kde se (s nadsázkou řečeno) v porovnání s vaší prací prakticky nic nedělá.

Welcome to the brave new world.

33
Server / Re:Kdy a proč využít Docker nebo více serverů?
« kdy: 27. 04. 2023, 11:08:52 »
Na vaší otázku nelze odpovědět, protože nikdo nezná váš projekt, požadavky, ani co ty jednotlivé služby reálně dělají.

Analogií by bylo zeptat se, na kolik funkcí/tříd/filů/modulů/repozitářů rozdělit projekt. Jaky vždy, odpověd je - it depends, a to konkrétně na business požadavcích, technologických požadavcích, a tak dále.

Pokud jsou tyto služby od sebe oddělené a nehrabou si do stavu/dat a nebo jsou, ještě lepší, úplně bezstavové, pak můžete směle všechno rozsekat jak se vám zachce.

Pokud vám nevadí pád všech služeb najednou, můžete mít kontejnery na jednom VPS.

Nechcete kontejnery, ale chcete VPS per služba bez kontejneru? Taky řešení, ale nebudou si moct, mimojiné, povídat s orchestračnímí službami na kontejnery.

Chcete automatizovat deployment, škálování, výpadky, izolovat závislosti a neřešit server? Vemete terraform/helm/ansible, nakonfigurujete si prostředí a menežovaný kubernetes ve 3rd party cloudu, zabalíte projekty do kontejneru a postará se vám to o výpadky a scaling. Ale samozřejmě za to zaplatíte jednak cloudu, druhak lidem co vám to umí spravovat.

34
Myslím, že každé podnikání sebou nese přímé i nepřímé náklady.
OSVČ má, třeba i fiktivní, náklady pakliže uplatní paušál 60%, tzn. zbytek 40% jsou účetně náklady a v nich je schované i vedení účetnictví apod. Realita ale je, že je to většinou nezdanitelný čistý zisk, že, to všichni víme.
SRO musí vést účetnictví, proto "takzvaně platí za zpracování/vedení", ale ve skutečnosti jsou to stejné peníze co musí/mělo by vynaložit i OSVČ.
Samozřejmě se to dá u OSVČ ještě obejít/optimalizovat paušální daní.

Bavíme se tu ale hlavně o odpovědnosti a ta je ohraničena u SRO pouze do výše základního majetku, tzn. klidně pouze jedné (1) koruny. Je to právnická osoba. Odpovědnost jednatele je pouze ve specifických činností, ale zatím osobně mi není známo koho by soud odsoudil za špatné řízení firmy, protože podnikání je obecně rizikové a maximálně jde pouze o špatný obchodní záměr.

Ale u OSVČ ručíš vším co máš, takže při průšvihu při kterém na SRO pouze uvalíš likvidaci a dál podnikáš pod jinou SRO, ty jako živnostník jsi skončil! Přijdeš o barák, nejspíše i o manželku a o nervy. A jsi zadlužený a už nikdy nezačneš podnikat. To jsou samozřejmě nejhorší varianty.

Samozřejmě že se v mnoha případech OSVČ nic nestane a jestli podnikáš nerizikově, tzn. férově, tak tímto podnikáním máš pouze riziko že budeš mít nejspíše malý důchod. Ale pro nás, bohužel, díky naší uvědomělé novodobé sociálně-komunistické evropské politické reprezentaci tě ani nenecháme v důchodu umřít bez sociálních dávek na bydlení a v chudobě.

Pamatujete, jak v před 20 lety v Americe zkrachovala jistá energetická společnost olbřímích rozměrů? Pokud ano, pak jistě víte, že kdyby tomu tak nebylo, tak by dnes na ekonomkách nenabírala velká čtyřka, ale velká pětka. Ten pátý hráč, jelikož dělal výše zmiňované firmě v té době audity, následně zkrachoval taky a byl to panečku rachot.

V Americe se následně všichni zúčastnění tvářili, že oni nic, že náhoda, že se spletli, a že nikdo za nic nemůže.

Inu, následně vznikla v Americe nová legislativa, jako Sarbanes-Oxley Act a jiné, které mají za cíl dosáhnout i na takové podobné vykuky.

Zanedlouho potom začala neoficiálně harmonizovat EU s USA podobnou legislativu.

No a s křížkem po funuse přišla Česká Republika, že tam teda omezí něco taky v rámci NOZ, ZOK a podobně. A již přes 10 let u nás tedy jednatel v mnoha případech odpovídá za škodu společnosti, musí být řádný hospodář, zastávat pouze ty funkce, na které má kvalifikaci a znalosti, a negligence, spásná kráva těchto lidí, již nestačí! Zkrátka, měl by vědět, že neví, nikoho nezajimá, že nevěděl ale myslel to dobře.

Druhá strana mince je, že se to u nás v praxi donedávna moc neřešilo, protože naše soudy jsou plné unavených a ospalých lidí, kteří dělají vše proto, aby hlavně nemuseli pracovat.

To jen tak na okraj, že 90. léta už to fakt nejsou, minimálně de iure. V praxi je to pravda slabší.

35
Studium a uplatnění / Re:Studium IT na vysoké
« kdy: 11. 01. 2023, 23:57:59 »
...Statisticky vzato dohoní absolvent VŠ vydělané peníze za 100 měsíců, tedy 8 let...
Protože tu neřešíme prostý součet vydělaných peněz, ale dohánění a zvyšování životní úrovně, mělo by to porovnání vycházet ne z celého příjmu, ale z volně využitelných peněz po odečtení nějakých minimálně potřebných výdajů na základní životní potřeby (bydlení, jídlo...).
A pak to vyjde pro člověka s vyšším příjmem ještě daleko výhodněji.

Nikoliv. Pokud nedřete fixní náklady na dno pak viz níže.

1) Compound interest 30 let při 10 korunách měsíčně vs compound interest 25 let při 15 korunách měsíčně (VŠ).
2) 8 let to možná bude ve státním sektoru, v realitě to bude více let.
3) Mít prachy mladej je lepší, než mít prachu starej.

36
Studium a uplatnění / Re:Studium IT na vysoké
« kdy: 11. 01. 2023, 23:24:56 »
V tomto příspěvku se budu věnovat čistě financím v rámci IT. Nebudu zohledňovat sociální život, životní hodnoty, ani třeba akademickou kariéru, kde, jak již bylo výše probráno, může vysoká škola mít co nabídnout.

(Zde bychom se mohli bavit i o tom, že drtivá většina lidí na západě vysokou studuje primárně kvůli penízkům, ne kvůli akademické sféře, ale to je na jinou debatu)

V přepočtu na penízky mě osobně stála vysoká bezmála 30 milionů korun, když započítám opportunity cost toho, že jsem na vysoké bez příjmu nemohl vzít hypotéku. Takže z pohledu financí prakticky průser století. Pokud se bavíme o IT, tam se dnes pohybujeme u 6-10K MD u IC rolí (nemanažerské, ve smyslu spíše vyšší management).

Je pravda, že některé firmy mohou preferovat diplom, ale úplně v pohodě dostanete prakticky totožné nabídky i bez diplomu - větší roli hrají v první řadě znalosti a kontakty, v druhé řadě zkušenosti a třeba i ty certifikáty pro určitá odvětví/typy firem.

37
Studium a uplatnění / Re:Studium IT na vysoké
« kdy: 10. 01. 2023, 13:32:35 »
když chceš pochopit souvislosti věcí, které se učíš, tak prostě musíš omezit to množství, rozhled a postupně se doučovat věci, co ti schází.

A chápu třeba to, takovou tu typickou mýlku, že samouk programátor je na nic, protože si pustí videa na youtube, udělá stackoverflow a tak. Ale na internetu jsou i strukturované kurzy programování, a mnohdy na mnohem vyšší úrovni než VŠ.

Já třeba měl problém pochopit integrály a deriváty. Pusť si tohle - https://www.youtube.com/watch?v=WUvTyaaNkzM a to je prostě materiál 10x líp vysvětlený než co ti kdokoliv vysvětlí u tabule nebo v knížce.

Dneska je prostě klasické formální vzdělávání alespoň v IT již překonané.

A jedna věc je, učit se pro testy a druhá pro pochopení souvislostí. Je skvělé, že všichni vědí kdy byla bitva na bílé hoře, ale kdo ví souvislosti v tom, proč, co se tam řešilo, jaká byla doba, a jak se tehdy vnímala válka a tak? Není to samo o sobě důležitější než napsat datum do testu, ostatně ten datum je ten nejmíň podstatný údaj.

Představ si, že v roce 2100 bude test "Kdy byla válka na ukrajině pepíčku", a pepíček řekne "2022-2024" správně! Ale pepíček nebude mít ani nejmenší ponětí proč a o co šlo a jak to probíhalo. Prostě odpapouškuje datum, a tím má znalost. A to je dnešní školství.

Hodně omezený pohled. K pochopení souvislostí je třeba šíře znalostí, kterou člověk nejsnáze (byť pořád nikoli snadno) získá právě studiem. Něco z těch znalostí jistě nakonec nevyužije, ale předem neví, co to bude. Samouk se z kurzů na Youtube třeba naučí něco specifického, co ho zrovna zajímá nebo co právě teď potřebuje, ale o spoustě věcí se ani nedozví, že by je měl znát. Pak s takovými člověk musí řešit, že už deset let programují webové aplikace, ale mají takřka nulové ponětí o sítích, protože všechno za ně doteď dělal jakýsi hotový framework. Vysvětlovat "zkušenému" vývojáři ověšenému certifikáty ze soukromých kurzů, jaký je rozdíl mezi TCP a UDP, je pak poněkud frustrující.
Ano, dnes je celý obor IT v takové personální krizi, že i kdejaký nedouk a fušer v něm má šanci najít si místo, ale mně teda hodně vadí ten přístup "vykašli se na školu, nějak se doučíš cestou, co budeš zrovna potřebovat". To je nejlepší způsob, jak generovat geniální idioty. Ve své úzké specializaci mohou být i dobří, ale jinak k ničemu.

Jo, vše co jste napsal nesouvisí s platformou, na které studujete, ale s konkrétním materiálem, který studujete. Taky to samozřejmě souvisí s daným nastavením člověka.

Pokud jde o feedback - neplatí, že na vysoké vždy feedback dostanete, a neplatí, že vám vždy pomůže, a taky neplatí, že v online světě žádný feedback nedostanete - můžeme se pouze bavit o nějakém průměru.

Můžeme se bavit o discovery algoritmech různých online platforem, kde se v moderní době může projevovat instant gratification, ale to už je jiná debata.

Že je u webů spousta lidí s malým přehledem, s tím se třeba dá souhlasit, ale to je spíš proto, že je malá vstupní bariéra a vysoká poptávka, nemíchal bych do toho formu vzdělání (pokud teda nechcete nastavit jako hard bariéru diplom z vysoké, ale stejně tak může být hard bariéra ze kteréhokoliv jiného autoritou orazítkovaného zdroje).

Rozhodně plošně neplatí, že vysoká je nereplikovatelný znalostní zdroj. Jak jsem psal výše, samozřejmě mimo znalosti má vysoká své plusy ohledně kontaktů a jiných věcí.

38
Studium a uplatnění / Re:Studium IT na vysoké
« kdy: 09. 01. 2023, 16:01:10 »
Klonim sa k nazoru, ze ist na VS je v pripade IT zabitych 5 rokov zivota, ale pre vacsinu ludi prijemnym sposobom :).

Vůbec to nemyslím zle, ale dotaz: proboha, co kdo spatřuje na studiu na vysoké škole příjemným? Já jsem byl fakt rád, že jsem z VŠ vypadl a mohu konečně dělat co chci, kde chci, s kým chci a jak chci a ještě mě za to slušně zaplatí a nemusím řešit kde je zase potřeba přes noc co nastudovat, kdy je jaká zkouška, kde je jaký polofunkční IS, co kde neumím (a vůbec mě to nebaví) a jestli to nějak nevyřeším, vyrazí mě... Jediné, co mi v životě vysoká v tomto ohledu dávala bylo jen kvantum zbytečného stresu.

I když si říkám, jestli to nemohlo být tím, že mě narozdíl od mnohých jiných na té vysoké neplatili rodiče natož abych bydlel v nějakém mama-hotelu ale obtěžoval jsem se žít, financovat i starat se o sebe sám.

jasne, kdyz jsou to jenom nervy a nic k tomu, tak to je lepsi tam nechodit.

ale kdyz to jsou zajimave laborky, zajimave veci co se clovek nauci v malem okruhu studentu s kantorem, ktery
umi skvele vypravet i vysvetlovat, kdyz se zkouska zvrhne v pokec s kantorem, ktery zjisti, ze neni treba zkouset
a sam se rozpovida o novinkach v oboru, kdyz si muzes v laborce vecer neco kuchtit a upijet lahvac a nikomu to nevadi.
ze si muzes zajit na polivku a sekanou do bufetu a pak zase na zajimavou prednasku, kdyz muzes hrat na koleji marias
a pak jit s kamosema na pivo, tak pak je ta vyska skvela vec a nezapome na to clovek az do smrti.

To co popisujete je sice pěkné, ale řekněme, že taky na většině vysokých kol nestandardní a nečasté. A v tom je právě ten kámen úrazu - většina lidí má zkušenost akorát právě z té vysoké školy, oboru a let kdy tam chodili, tuto zkušenost často mylně generalizují.

Někdo tak vybral školu a obor života, kde se zároveň něco zajímavého, dobře placeného, a jinde nezjistitelného naučil, a k tomu měl neformální profesory, koleje plný rozjuchaných holek poprvé mimo barák a dosah rodičů, spoustu podobně smýšlejících kamarádů a kontaktů do budoucna, a vzpomínek na večírky.

No a nebo naopak mohl spolužák z lavice hned od vedle vybrat v 18ti/19ti obor špatně, a nic z toho výše jmenovaného se nedělo. A ruku na srdce, pokud někdo věděl, co chce v 18ti dělat, a zároveň se s tím oborem, který ho baví, dobře uživí do budoucna, tak ten prakticky vyhrál v loterii - tady bych úplně každému nevyčítal, že vybral špatně s tím minimem informací, rozhledem a nejistou budoucností, co má člověk na konci střední.

Některé školy a obory jsou skvělé, jiné méně, někdo vdolky, jiný holky. Obecně se dá asi říct, že je vysoká dobrá při stěhování do jiného města a získání kontaktů - to je do budoucna velmi důležité, ale opět, člověk musí mít trochu štěstí na ten výběr oboru.

Obecně je asi jedna z těch těžších věcí v životě změnit místo působnosti a v jiném městě, či zahraničí, začínat s kontakty od nuly.

39
Studium a uplatnění / Re:Studium IT na vysoké
« kdy: 05. 01. 2023, 11:07:27 »
A navíc studium VŠ tě z budování kariéry úplně nevyřazuje.
První rok člověk musí na VŠ trochu máknout než se zorientuje, ale v dalších letech jsem při vysoké zvládal i práci v iT na částečný úvazek (2-3 dny v týdnu s výjimkou zkouškového) a když ta firma skončila (odkup konkurencí a likvidace), tak následně i práci na IČO.  :)
A pak po škole při hledání práce už se můžeš ohánět i nějakou pracovní historií a praxí a tam kde si na to potrpí (státní správa) tak i titulem.

Ono dost záleží jednak na a) dané vysoké, b) daném oboru, c) čase ve kterém jste na vysoké byl. Z mého okolí byly rozdíly mezi vysokými obrovské, a stávalo se i to že "prestižní" vysoká byla časově méně náročná než ta neprestižní.

Ono se sice pseudoharmonizuje, nicméně ty rozdíly mezi jednotlivými obory, a realitou toho, co je třeba vykonat pro absolvování daného předmětu na různých školách, mohou být dost velké.

Jsou stále obory, které si drží standard a kvalitu. Nicméně obecně řečeno primární rozdíl mezi obory kdysi a dnes je ten, že dnes jsou obory časově náročnější co do kvantity vykonané práce, nikoliv obtížnosti - což vás ale často právě může vyřadit z "mám hodně času, můžu chlastat/pracovat při škole". Ne vždy, ne nutně samozřejmě. A když není na vysoké práce, nejsou peníze, není zábava.

K matice ze střední - v dnešní době se to lze z 0 naučit za 3 měsíce na internetu - khan academy a jiné. (ok může chvíli trvat než si to sedne, třeba rok)

40
Studium a uplatnění / Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« kdy: 05. 01. 2023, 10:54:07 »
Opuštění zlatého standardu mělo celou řadu dobrých důvodů a s nějakým žitím a nežitím na dluh to nijak zvlášť přímo nesouvisí. Ostatně to je víc věcí morálky než čehokoliv jiného. Morálky jak všeobecné, tak morálky jednotlivců.
Přiznám se, že v tomhle se moc neorientuju, měl byste nějaký odkaz, kde bych se mohl dozvědět víc?
Nicméně umožnilo to postupné zvětšování objemu peněz (tj. inflaci), tím znehodnocování úspor, takže peníze je lepší než zašít do polštáře buď hned utratit, nebo si jich půjčit ještě víc, koupit za ně něco, co se dá zase prodat a neztrácí to hodnotu, a vsadit na to, že inflace můj dluh znehodnotí rychleji, než jak ho budu muset splácet...

Čistě technicky nebyl Gold Standard pro USA udržitelný, protože, zjednodušeně řečeno, toho prakticky zneužíval "celý svět" na jejich úkor v kombinaci s událostmi 60. let. Pokud vás to zajímá více, doporučím si nastudovat Brettonwoodské instituce, jejich vznik, pana Whita a jeho soupeře. Na internetu je bohužel kvůli forex/stock/etc broker affilům obrovské kvantum nekvalitních, marketingových a účelových informací na toto téma. Doporučuji se tomuto všemu vyhnout, a studovat pouze z ověřených akademických zdrojů (a i zde pozor na bias).

Co vzniklo potom, to je zase na jinou debatu.


41
Studium a uplatnění / Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« kdy: 04. 01. 2023, 14:14:16 »
Pánové, pánové. Vy se tady hádáte o tom, která asset class je lepší, a jak je to s časovou hodnotou peněz. No v reálu to nikdo neví. Obě varianty - a totiž investovat do nemovitostí, nebo do indexu - mohou dávat smysl. Stejně tak může dávat smysl si na tyto investice půjčit, nebo nepůjčit - je to otázka osobního nastavení a makrofaktorů, ale to tady všichni víme. Takže debata je bezpředmětná.

Momentálně i přes pád pořád platí, že sportovní Rolády se prodávají minimálně za dvojnásobek kupní ceny ADčka, no a co?

Původní koncept dluhu byl takový, že přišel chytrý mladec za pánem s majetkem, a vysvětlil mu, že ten majetek dokáže zhodnotit v čase lépe než pán, a vznikalo něco jako nová hodnota pro společnost, vyšší, než kdyby na tom pán seděl, a mladec to vše začínal od nuly, zjednodušeně řečeno. Samozřejmě, tento koncept má daleko od lidí co přepalují spotřební půjčky a hypotéky, ale zas kde je kupec je i prodejce. Je to vždy o tom konkrétním případu.

Osobně bych na důchod, a koncept důchodu, jako takového nefinančního, moc do budoucna nespoléhal. Ono po té 60cce to žádné terno není, průměrný věk dožití v ČR je u můžu 76 let, u žen 82. Na toto období konce života se netěší nikdo, a maximálně můžete doufat ve vnoučata, pokud jste rodinný typ.

Asi nemá smysl přemýšlet zbytečně moc nihilisticky, ale občas stojí za to si uvědomit, že vás zítra může přejet autobus, nebo naopak vy můžete přejet s felicií cizí rodinu s dětmi.

Co je teda cíl? No asi primárně to aby vás to tu chvíli tady bavilo, a aby to nebylo na úkor lidí a společnosti, a třeba i naopak, ale ne nutně.

42
Studium a uplatnění / Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« kdy: 29. 12. 2022, 14:45:13 »
predchadzajuci komentar je trocha mimo. Ono moze clovek brat 300k, ale to neznamena, ze musi zit na hrade. Co ked je jeho cielom nemat dlhy? Co tak mat splateny byt v bytovke "s ludmi zo supermarketu" za dva / tri roky na nie 30? Sa vsetci tvarime ze 300k bude brat 30 rokov ... Co ked ho vyhodia?

Mne pride usmevne, ze namiesto toho, aby vysoky plat pomohol s dlhmi a aby ludia mohli zit bezstarostny zivot, tak namiesto toho si kupia haciendu a uvalia si na nohu dalsiu gulu, tentokrat zlatu, ale gula to furt je.

To vám doporučím ještě jednou si to přečíst. Nikde nebylo psáno, že člověk má žít na hradě. Naprosto běžný byt pro rodinu v Praze s dvěma dětmi (tedy vetší než 2kk) stojí klidně 8 milionů - a to v lokalitě, kde žijí historicky nízkopříjmové skupiny (a to jde ruku v ruce s podfinancovanou lokalitou ohledně služeb a vyhlídek na budoucnost). Nikde nebylo psáno, že je správně aby se člověk extrémně zadlužoval - ten problém je, že mladým lidem (řekněme do 35 let) dnes nic jiného nezbývá a demografická křivka ČR tyto mladé lidi ve volbách udupe.

Jinak ano souhlasím, že s vysokými příjmy nelze počítat celý život, a ony ty příjmy právě ani nejsou moc vysoké relativně vůči rostoucím cenám, to je právě ten kámen úrazu.

Ano, některé obory, a je jich minimum, umožňují práci na dálku a teoreticky můžete v lese koupit nějakou ruinu a svépomocí rekonstruovat - i toto dnes stojí relativně hodně financí, a taky, pokud máte rodinu, musíte řešit i budoucnost a prioritu rodiny a nelze, stejně jako na vysoký příjem, spoléhat na to, že to vždy pro všechny v rámci rodiny bude skvělé pracovat z lesa na dálku.

Proč těžším?

Jediná konstanta v IT je změna. Velocita té změny, je relativně vůči ostatním oborům, enormní.

43
Studium a uplatnění / Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« kdy: 29. 12. 2022, 14:00:26 »
nejde o to, kolik toho vypijete. ale o to, kolik obecne ve vyspelych ekonomikach stoji sluzby.  vesmes vzdy nekolikanasobek toho, co v cechach.

bejvávalo, v drážďanech na vánočních trhách už je levněji než na staromáku. Když jsem jel před 20leti na západ, přišlo mi jak čechy jsou levné, škudlili jsme ve španělsku apod., dneska tam jsou ceny nastejno.

dneska i v británii to kafe stojí stejně jak v praze.

dokonce můj plat přišel drahý už i američanům, po započtení daní a odvodů už je to o tolik levněji než v nějakém zapadlém státě US nevyšlo.

Hodně záleží na skladbě výdajů člověka. Osobně si myslím, že je lepší pracovat z domova, vařit si doma td. a brát třeba míň, než brát půl milionu korun měsíčně v sillicon valley.

Víceméně souhlasím - spousta lidí vnímá ceny v ČR někde kolem roku 2010, ale dnešní realita je už jinde. Holt metoda krájeného salámu, nimby a po mně potopa. Nemovitosti již nebudu zmiňovat, to bylo probráno dostatečně.

Upřímně, v Silicon Valley jste s 500k měsíčně v dnešní době spíše nuzák. Tohle dostane typický FAANG L4 engineer, což v překladu znamená, že to je klučina s bakalářem v it, do FAANGU nastoupil v 21 jako L3, a nejpozději do 2 let je L4, a to je mu krásných 23 let. Kdežto kluk z ČR na ČVUT/etc, když se daří končí ve 24 školu a teprve nastupuje do práce a více, než 60HPP to zpravidla nebývá (pokud již nepracoval dříve v rámci školy a tak dále samozřejmě). V Silicon Valley začíná dávat smysl žít až někdy u L5-L6, kde je ta celková kompenzace kolem milionu měsíčně korunek a dokonce i tito lidé se ze Silicon Valley, potažmo Kalifornie stěhují, protože to tam neúnosně zdražuje (dokonce tak, že m2 v Palo Alto se už blížil cenám m2 v Praze v přepočtu na průměrné platy dle lokality, toto je trochu vtip, ale vlastně zas tak moc ne, konkrétně mé rešerši data zhruba odpovídala, ale vzorek byl malý).

Sečteno podtrženo, v dnešní době to v ČR pod 300 měsíčně (pokud nedědíte, nebo nemáte 40+) do budoucna moc smysl nedává. Můžete ano, bydlet v levnější lokalitě, ve starším domu, s méně vzdělanými sousedy a mít horší a méně kvalitní služby a školy pro děti, a pak vám asi bude stačit peněz méně - nicméně, ruku na srdce, kdo se šel živit do IT, v mnoha ohledech oboru těžším, než jsou ostatní "vysokopříjmové obory", aby pak ve finále bydlel ve čtvrti s lidmi, co pracují v supermarketu (nic proti této práci, prospěšné to je, ale výše zmíněné i přesto platí)? To to, s nadsázkou řečeno, mohli zrovna zabalit po základce jako ti sousedi.

44
Odkladiště / Re:Ochota vývojáře
« kdy: 06. 12. 2022, 18:04:11 »
1) Z toho jak jste to popsal to může být úplně stejně tak normální, jako nenormální, dáběl je v detailu, z výše popsaného nelze soudit. Je možné, že to je slabý kus flink, který špatně nakopíruje nový feed a ani to nezkontroluje. Stejně tak je možné, že je dokumentace feedu neúplná, nebo chybná, a vaše zadání to nereflekujte (eshopy neprogramuju, toto je jen obrazný příklad)

2) Pokd máte eshop na open source, pak je statisticky pravděpodobnější že a) prodej na eshopu není váš hlavní produkt b) nemá business potenciál řešit drahé custom eshop řešení c) a z nějakého důvodu nechcete používat ready made 3rd party eshop řešení v cloudu(což c je obecně default v dnešní době) v rámci nějakého měsíčního fee.

3) Zadávání tasků a řešení issues a edge casů má dělat někdo jako business analyst, který to má vykomunikovat s vaším dodavatelem programátorem (případně dodat nějaký dokument/procesní graf). Váš business analyst nemá čas? Nebo vůbec business analysta nemáte? Pravděpodobně viz 2 - business potenciál tohoto eshop projektu je natolik malý, že se business nezaplatí, a pravděpodobně vám business analysta dělá dodavatel (kterého to typicky moc asi nebaví), aniž byste to vnímali.

4) Testuješ, testuji, testujeme. Je zcela běžné, že developer otestuje a dále to testuje klient a vrací, zde závisí na nuancích, zdali to jsou chyby natolik triviální (nefunguje tlačítko přidat do košíku) nebo netriviální (nějaký webhook posílá starý JSON při nějakém eventu, a v business case 27b jsme v 6 lidech na callu řešili, co že to má posílat, a nakonec to někdo měl napsat do zadání, ale nenapsal, protože měl dovolenou atd.)

5) Integrace marketing tools jako analytics a podobné jsou kapitola sama o sobě, zvláště když máte open source shop, do kterého máte instalovat nějaký 3rd party plugin kdoví odkoho a v jakém stavu. Má tento 3rd party plugin placenou podporu a tu podporu zajištuje firma nebo Franta z garáže? Opět se rozrůstá prostor problému.

6) Nechci hádat, ale z výše psaného to vypadá, že jste se rozhodli ze začátku pro nejlevnejší cestu (nic proti tomu) v neprobádáném uzemí a postupem času jste se dokódovali do rohu a vývoj se zpomalil. A logicky to vypadá, že za málo peněz byl najat Franta z garáže, který to možná opravdu neumí moc dobře businessově promyslet (což za malé peníze ani nelze čekat) a nebo to nechce promýšlet (což za malé peníze ani nelze čekat).

7) Perla na závěr od kolegy co se eshopum kdysi věnoval, budu citovat. Spousta firem si myslí, že musí na eshopu dělat nějaké super skvělé businessové změny, protože si myslí, že to zvýší prodej (pouze myslí, žádnou metriku nemají ani a/b testování ani nic podobného).

45
Studium a uplatnění / Re:Neochota firmy zvednout plat
« kdy: 23. 11. 2022, 13:59:59 »
*4) Zaměstnání na kontrakt neexistuje - tímto není myšlena pracovní smlouva ale dodavatelská smlouva.

Stran: 1 2 [3] 4