Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - LambdaLover

Stran: 1 [2] 3 4
16
Studium a uplatnění / Re:Stěhování do zahraničí?
« kdy: 17. 05. 2023, 16:38:01 »
Tak snad je normální, že nájemník má energie přihlášené na sebe, takže veškeré dluhy jdou za ním a tedy mimo pronajímatele. Pokud máte například vodoměr pro celý dům, kdy se spotřeba rozpočívá na osobu, tak snad dokážete nedoplatek/přeplatek na vodném/stočném k datu spočítat. Většinou jsou zálohy na vodné/stočné nastaveny tak, aby nedoplatky nevznikaly, a o přeplatcích se mlčí.

Pokud chce někdo pronajímat a není sto si zajistit měřidla pro každou bytovou jednotku, tak dobře mu tak.

Roční revize ať si platí nájemník, ale jen v případě, že v bytě bydlel po větší část roku on. Většinou není problém si tohle domluvit před podpisem smouvy, že pronajímatel odstraní závady zjištěné ještě před nastěhováním, včetně doplnění potřebný revizí.

Když jsem se třeba stěhoval v Praze do nájemního bytu a sepisoval se protokol o vybavení a stavu bytu, tak se tam všechny zjištěné závady napsaly. Třeba byla místy poškrábaná plovoucí podlaha. Když jsem se zase po letech stěhoval pryč a došlo na stav podlahy, ukázal jsem na zápis v protokolu, majitelka řekla "aha, vlastně to udělali ti před vámi" a vše bylo v pořádku.

Vybílit již odstěhovaný byt byla záležitost jednoho večera a kyblíku barvy.

1) Energie může mít na sebe napsané jak majitel, tak nájemník. Jsou tam různé plusy i mínusy na obou stranách, a děje se běžně oboje. Jak psal předřečník, často se použije mimořádné vyúčtování.

2) Ano, většinou jsou problémy v případech, kdy se rozpočítávají náklady mezi bytové jednotky/osoby, protože není zajištěné měřidlo pro danou jednotku. Může se stát, že majitel rozpočítává jednotky místo osob, a potom nastávají problémy.

3) Ano, protokol se sepisuje o stavu bytu vždy, je to standardní modus operandi a důrazně bych to doporučil všem, kteří to z nějakého důvodu nedělají.

4) Je otázka čemu říkáte vymalovat. Pokud nemáte garsonku, a musíte třeba škrábat barvu a penetrovat, oblepovat páskou podlahu, tahat igelit, řešit linku v kuchyni, vysoké stropy v Praze, tak to záležitost jednoho večera rozhodně není. Pak je otázka, čemu říká vymalovat majitel, ono se to dost různí. Já jsem se toho na rodinných nemovitostech namaloval, ale v žádném nájmu nemaluji. Pokud je barva v adekvátním stavu, jako při nastěhování, není co řešit (zdokumentovat). Pokud je někde flek od jídla nebo něčeho, který nešel vyčistit, pak se domluvím s majitelem na adekvátní kompenzaci. Pokud bych někde bydlel 10 let, a zdi zežloutly z různých důvodů mou chybou, pak samozřejmě jde škoda za mnou, a to radši přenechám peníze majiteli a on si rozhodne. Problém je, že spousta lidí platí nebo maluje po jednom dvou letech bydlení, protože to majitel chtěl.

Celá ta situace kolem malování v nájmech ČR je vlastně už taková klasika, že se tomu běžný člověk může jen zasmát.

5) Taky se v Praze dělo za mého působení běžně například to, že se pronajímaly nebytové prostory inzerované jako byty, případně se pronajímal jeden byt rozdělený na 3 neprůchozím sádrokartonem, a je na vás to zjistit při prohlídce. Nikdo vám to neřekne. Samozřejmě realitní makléři nedělali prohlídky dle zákona, neukázali vám věci jako pojistky a jiné, to už je jiná kapitola.

6) Samozřejmě můžete narazit na pohodového majitele, ale standardem v ČR bych to rozhodně nenazval.

17
Doporučím si přečíst si Terms of Use a ostatní materiály, které tyto a podobné businessy mají.

Často si chrání své klienty různými způsoby, a dodavatel hraje třetí housle.

Vy chcete konkurovat cenou celému východu, kde jsou náklady na život třetinové? Tyto služby hledají kolečka do stroje.

Teoreticky je možné vše, ale statisticky řečeno jsou ty šance na zajímavou budoucnost u těchto služeb malé.

Samozřejmě ve finále je to o tom, jestli se to člověku časově vyplatí, nebo ne.

18
Studium a uplatnění / Re:Stěhování do zahraničí?
« kdy: 17. 05. 2023, 11:57:39 »
Nájemní bydlení v ČR je ve stavu jako autobazary v 90. letech. Reálně téměř neexistují profesionální služby. Většina soukromých pronajímatelů nehledá nájemníky, ale platiče hypotéky.

S tymto musim suhlasit. Ten prenajom nehnutelnosti v CR / SR je neskutocna amatercina. Cele od inzeratu po obhliadku, ubytovanie samotne, sluzby ... Totalny divoky "vychod" kde nikto nic negarantuje.

Neviem ci to este chce nejaku dekadu dve aby sa to zrovnalo so zapadom ale je to otrasne.
Na tomto místě je ale třeba poznamenat, že to není nějaká velká výhra ani z druhé strany: Podle platné legislativy není například možné nájemníkovi zakázat v bytě kouřit nebo chovat zvířata, a tomu může odpovídat výsledný stav bytu, když nájemník odchází. Samozřejmě má teoreticky povinnost byt uvést do původního stavu, ale to je opravdu jen těžká teorie, téměř vždycky alespoň nějaké opravy poškození způsobených půjdou na vrub majiteli bytu. Tomu moc nenahrává ani maximální výše jistiny, kterou může nájemník zákonně složit. Tím chci jen říct, že nic není úplně černobílé.

Toto je bohužel, opět díky nesmyslům v ČR, složitá problematika.

Původně bylo toto regulováno starým Občanským Zákoníkem a nařízením vlády č. 258/1995. Obecně se dá řici, že to hrálo do karet majitelům nemovitostí.

Následně přišel Nový Občanský Zákoník a Nařízení vlády č. 308/2015 Sb., kde se v rámci NOZ zvýšila práva nájemníků, ale rozhodně ne ve všem.

Prakticky to dnes znamená, že mimo nájem (kde standardně v civilizovaných zemích je již započítano opotřebení bytu, nevšak u nás) spolu s majitelem platíte za běžnou údržbu bytu a opravy - jsou zde různé vzorce a výpočty toho, co hradí nájemník, a co majitel. Ve starém nařízení byl tuším limit drobných oprav mimojiné postaven na výměře bytu a z toho se počítala maximální částka roční, ale pamatuji si to matně, v novém nařízení to může být jinak.

No a v běžné praxi to je tak, že

1) Smlouva je na dobu určitou a ne na dobu neurčitou, a tím pádem drtivá většina NOZ práv pro nájmeníka přestává být relevantní, protože majitel vám z jakéhokoliv důvodu (který vám samozřejmě nedá písemně ani slovně) neprodlouží nájem (například když tam kouříte, nebo tam máte psa, nebo to majitel chce rekonstruovat, nebo jakýkoliv jiný důvod)

2) Ve smlouvě vám typicky majitel pronajímá jen to nejnutnější, aby případně nemusel opravovat dražší vestavěné zařízení a podobně. Veškeré drobné opravy hradíte vy, a často se to vlezlo do té maximální roční částky. Dodnes se hádají majitelé s nájemníky o tom, kdo hradí běžnou roční údržbu plynového kotle a podobně.

3) Všude vždy hradíte kauci, a běžně bývá 3 měsíce nájmu, což bez problému pokryje drtivou většinu běžného opotřebení bytu, které byste mohl způsobit, až na havárky typu požár/vytopení (často chtějí, abyste byl pojištěný, jinak goto 1). Typicky to dopadá tak, že při stěhování chce majitel vymalovat, i když to není vůbec třeba. Když vymalujete, stojí vás to 20 tisíc. Když ne, majitel si to strhne z kauce (a nevymaluje, nechá to na dalším nájemníkovi).

4) Nesolidní majitelé dělají čachry s fakturací kolem energií, a všech jiných poplatků. Zkrátka podvod za podvodem.

5) Mimochodem, je standardem, že typická nájemní smlouva obsahuje ustanovení v rozporu s platným právem, úmyslně i neúmyslně - to je tzv. dumb filter, který vyřeší 80% nájemníků, kteří neví, že ta ustanovení jsou neplatná.

Mohl bych vám napsat spoustu příhod z natáčení, co vše jsem řešil s majiteli. Ano můžete se soudit, ale budete překvapený v realitě, jak to u českých soudů chodí, a jaká je realita legislativy kolem drobných oprav na bytě.

Zkráceně, když majitel chce, nebydlíte (leda že by byl majitel blbec a dal vám smlouvu na dobu neurčitou, vy jste přestal platit a odmítat se vystěhovat, to je takový ten případ, co se děje v sociálně slabých lokalitách, ale běžné to opravdu není, akorát mediálně populární, a jde se tomu vyhnout x způsoby).

Asi chápete, že pokud je stav nájemního bydlení v takovém stavu, že na tom běžný člověk s pěti pohromadě budoucnost a rodinu stavět nebude.

19
Studium a uplatnění / Re:Stěhování do zahraničí?
« kdy: 16. 05. 2023, 15:27:00 »
Je také možné zbavit se utkvělé představy (diag: ideé fixe, léčitelné psychofarmaky, kontaktujte svého psychiatra ;-) ), že je nutné bydlet za každou cenu ve vlastním. Dovolím si citaci z článku, který jsem nedávno četl

Citace
Bohatí Evropané bydlí v nájmu, chudí ve vlastním. Největší podíl obyvatel bydlí ve vlastních domech a bytech v druhé nejchudší zemi Evropské unie – Rumunsku. V nájemních bytech tam bydlí pouhých 3,1 procenta obyvatelstva. Druhé je s 92 procenty vlastního bydlení Slovensko. U třetího Chorvatska s 91 procenty statistiku zkresluje vysoký počet domů určených pro turisty. Všech sedm zemí, kde je nejvíce vlastního bydlení, kromě zmíněných Maďarsko, Litva, Polsko a Bulharsko, patří k chudší či nejchudší části kontinentu.

Na opačném konci, s největším podílem nájemního bydlení, jsou naopak bohaté země EU: Lucembursko, Švédsko, Francie, Dánsko, Rakousko a Německo. V Rakousku a Německu je podíl lidí, co bydlí v nájmu, z celého EU nejvyšší – téměř polovina. V Německu, kde je nájemních bytů úplně nejvíc, žije ve vlastním jen 50,4 procenta. Česko patří k zemím, kde vlastní bydlení výrazně převažuje. Ve vlastním bydlí 79 procent Čechů.


Česká Republika je historicky založená na vlastnění nemovitosti. To má za následek mimojiné i ten, že veškerá cena práce v ČR za posledních několik dekád neobsahuje náklad nájemního bydlení - to je prosím obrovsky důležité.

Samotné nájemní bydlení v ČR je naprosto v plenkách, není vůbec "industrializované", a hádáte se s paní Vomáčkovou, jestli vám teda prodlouží o další rok. Nájemní bydlení je naprosto nefunkční dnes prakticky, a v delším horizontu, finančně neudržitelný model, protože se historicky předpokládá, že nájem neplatíte a bydlíte ve svém. Změna tohoto modelu by byla na minimálně nižší dekády, z roku na rok to nebude, ani pár let.

Abych se nemusel opakovat.

Změna historického modelu bydlení, která se promítá historicky ve všech cenách práce, je práce na dekády času.  V těchto dekádách se vám klidně naprosto složí několik generací a klidně i celý stát.

Historická změna cen nemovitostí se udála v extrémně krátkém horizontu.

Napadlo vás se zamyslet, proč je takový rozdíl mezi východem a západem, který vámi citovaný článek popisuje?

(a není vůbec zřejmé, že model nájemního bydlení je pro ČR do budoucna ta správná cesta, jen tak mimochodem)

20
Studium a uplatnění / Re:Stěhování do zahraničí?
« kdy: 16. 05. 2023, 14:35:30 »
Jo, dostal jsem nabídku do SAE tak jsme se za měsíc sbalili a odjeli do SAE. A ze SAE pak později na základě jiné nabídky do Nizozemska. Co se zkušeností týká, těch je spousty a záleží, co byste tak zhruba rád slyšel. Chcete-li si vydělat, jeďte do SAE nebo do Švýcarska protože daně. Belgie nemá podle mého smysl pokud nejde o práci pro EU, která je dobře placená. Irsko už dávno není takové terno jako bývalo. Švedsko, Indie nevím. A do USA bych za prací třeba na půl roku jel, ale žít bych tam trvale z několika různých důvodů asi nechtěl.

S čím můžete počítat obecně je, že být expatem není žádný med, zvlášť s rodinou budete dost rychle překvapený, že náklady rostou podstatně rychleji než v ČR a taky budete mít některé náklady bokem, které byste v ČR fakt neměl (letenky, například) protože je velký rozdíl být někde sám a být někde s rodinou. A taky čekejte, že pro rodinu to bude o dost těžší než pro vás, pokud ji máte.

Obecně mi to dalo zhruba to poznání, že všude je chleba o dvou kůrkách a jednoduché to není nikde a že se tady ve většině ohledů, které mě zajímají máme zatraceně dobře.
Mam kamarada kterej dela v Dubaji ale ne v IT ale ve financich a ten je uz tezce za vodou, ale co me dostalo, kdyz se me smal ze porovnatelny byt v Dubaji stoji o celkem dost min nez v Praze, ale penize si tam lze vydelat lepsi. Ano Dubaj nikdy nebude domov a porad je to odcizena metropola, ale stejne jsem necekal, ze v Dubaji budou byty levnejsi nez v Praze. Porad slychavam, jak je  CR ve skutecnosti fajn, a mame si vazit toho co mame, ale clovek co nic nepodedi, nic nedostane jen tak zadarmo je tady v podstate odepsanej a to i kdyz dela v IT, na krku hypo na cely zivot, damokluv mec vypovedi a nutnost drzet hubu a krok pokud ma rodinu a treba zenu na materske, nejake hezci auto typu Superb (coz teda neni zadny zazrak) k tomu vsemu uz vubec neni dosazitelne. Jako uznavam, je tu dobry socialni system, a vsichni maji tak nejak stejne, nekdo o neco vic, nekdo o neco min, cast populace o hodne min, ale doplaci se jim jeste i na ten najem, jen jaka je pak motivace se nejak snazit, krome vnitrni motivace?

Ano, toto je realita dneška. Ještě před necelými 10 lety bylo ČR, i se všemi svými neduhy, solidní místo pro život, zvláště pokud jste se tady narodili a máte zde rodinu, sociální a kulturní zázemí. Následně vzrostly ceny nemovitostí prakticky 3x, přičemž největší růst se odehrál bezmála během 6 let. Dnes, pokud zde musíte vydělat na bydlení, ČR dobré místo pro život není. Zaplatit solidní bydlení na úrovni prostě v rozumné míře již nelze. Naopak ten, kdo dědil, nebo nakoupil ještě kolem roku 2013, je naprosto v pohodě a prakticky vyhrál v loterii - tomu to vyrostlo 3x - a je v jeho zájmu aby to rostlo i dál (takže zájem většiny obyvatel je v přesně opačném gardu, jako zájem generace 0-35). Otázka je, co se v budoucnu s tímto státem stane dál, pokud zde nové generace nemají prakticky šanci rozumně bydlet.

21
Studium a uplatnění / Re:Stěhování do zahraničí?
« kdy: 15. 05. 2023, 14:04:48 »

Jak jsi řešil víza? Reloc v rámci firmy?

Do irska jsem šel na jistou pozici s podepsanou smlouvou, víza do usa pak v rámci relokace v korporátu.

Toto je obecně jedna z nejčastějších cest, jak se dostat do USA (předpokládám, že jste měl klasické H1B visa a firma vám dělala sponzora, což by bez mezikroku v Irsku pravděpodobně nenastalo).

Existují i jiná specializovaná víza, kde ale musíte většinou splnit ještě více podmínek, než u H1B.

Asi nejméně pracná (i když hodně lidí si platí firmy, které vyplní žádost) a nejvíce random možnost je zkusit Diversity Immigrant Visa Program (Green Card Lottery). Nicméně z dostupných zdrojů máte šanci na výhru v loterii asi 2.5% v daném roce.

22
Licence jsou velmi složitá problematika, prakticky neuchopitelná pro běžného smrtelníka bez pomoci právní kanceláře. Doporučil bych probrat s advokátem, účetním.

Jako podnikající entita, což z logiky jste, si samozřejmě, obecně řečeno, musíte naprosto všechny licence financovat ze svých zdrojů.

Samozřejmě je možnost tyto vícenáklady zohlednit v ceně práce.



23
Dle mých zkušeností se na 2-2.4M Kč ročně dostane každý dobrý vývojář v ČR (což jestli je moc nebo málo je otázka, já mám jasno v tom, že v aktuálním světě málo). Pokud chce - a to je kámen úrazu.

Typicky totiž musíte zkousnout to, že se budete muset naučit jinou, novou, nebo nepopulární legacy technologii, jiný jazyk, jinou business doménu, a že vás ten projekt pravděpodobně nebude bavit. Je zřejmé, že do tohoto se jen tak někomu nechce, ale čistě businessově řečeno, pokud chcete ty peníze vydělat, tak je v ČR vyděláte.

Aby ty peníze byly, člověk musí prakticky dělat několik věcí, které se historicky u nás nenosily.

1) Práce nejsou kamarádi a rodina, je to tvrdý business a být celý život v jedné firmě se ve většině případů (jsou vyjímky) nevyplatí. Hodně lidí nerado mění práci, protože nejistota, zvyk, pohodlnost, kolegové a závazky jako rodina a hypotéka, manželka vás od toho bude chtít odradit.

2) Chápat trh práce v IT. Chápat business model firmy. Chápat, která firma vydělává a proč. Umět rozlišit mezi firmami, a umět rozlišit již uvnitř firem role, které vydělávají (a jsou mission critical) a potom ty nákladové, kde vás vymění až se to bude hodit.

3) Východní Evropa a Asie je místo, kde zahraniční dravec optimalizuje kapitálové náklady - je tedy tady přirozeně tlak na nižší cenu, která se v přeprodejním řetezci ještě snižuje. Amík to prodá Němci, ten to přeprodá do ČR, a odtud to občas putuje ještě dál na východ. Nestát se součástí tohoto řetězce na konci, což takto spousta vývojářů, i schopných, končí.

Bohužel v posledních letech je problém, že pokud si IT fabrika v ČR řekne více peněz, tak už se investoři dívají dále na východ, a to začíná být problém. Dokud byl život v ČR levný, tak to pořád vycházelo jak vývojářům, tak západnímu kapitálů. Ale to se bohužel změnilo a levno už zde není. No a protože, bohužel, české IT přebralo model levných fabrik s malou přidanou hodnotou ze strojírenství, tak se dostává do situace, kdy rostoucí náklady jsou smrtící.

Řešení je pouze práce s vysokou přidanou hodnotou, jinými slovy nebýt subdodavatel run of the mill řešení. To je těžký úkol, ale nic jiného do budoucna nezbývá, protože to nevypadá, že by ČR měla v budoucnu nákladově zlevňovat.

No a jako one man show zbývá být špičkový developer, aby byl západ vám ochotný zaplatit premium nad to, že jste levná síla z východu. Toto u nás řešíme denně v práci, a vězte, že ČR v rámci pracovních sil je jen jedna kolonka v excelu.

Jinak naprosto chápu, že někdo optimalizuje na rodinu, bydlení v příjemné lokalitě, fotbálek a kamarády. Osobně také optimalizuji. Nic proti tomu, každý má ty hodnotu jinak, a ne každý potřebuje vydělávat balík.


24
No, takových nás je víc, co nechápou, co se tam stalo.

Měl jsem sezení s tím člověkem u jeho Macboooku Air, má tam ještě starší OS (10.něco). Kdosi poradil Apple Configurator, tam jsme ztroskotali už na tom, že to chce 12.něco.

Jeho aktuální iPhone (ten 13 mini) hlásí, že v zařízení je třeba provést nějakou akci s účtem, aby mohlo být … já nevím, co, nepamatuji si to přesně, asi aby mohlo být použito jako důvěryhodné zařízení třeba pro obnovu hesla k Apple ID, protože ani to teď pořádně nefunguje (ta výzva k té akci v účtu se ukáže vždy, když se použije pokus o dvoufaktorové ověření tím novým iPhonem). A viděl jsem na vlastní oči, co to chce: přihlásit k Apple ID - zadat heslo (to projde), následně zadat kód k tomu novému iPhonu (to taky projde) a pak ještě zadat kód k tomu starému iPhonu - což už neprojde. Nový má kód už šestimístný, starý ještě čtyřmístný. Oba telefony (včetně ještě dalšího iPadu) má jako důvěryhodné zařízení viditelné v tom svém Apple ID v prohlížeči tam někde ve správě účtu (plus telefonní číslo), takže ten starý iPhone tam normálně je (vč. svých identifikátorů). Realita každopádně je, že to po nezdařeném přesunu dat zkoušel odemknout ještě několikrát a naposledy někde v iWantu, kde mu mazaně poradili „tak to zkuste zadat ještě jednou“ a tím to zablokoval naposledy.

Ta kartička, pro kterou šel, když se dvakrát spletl, byla opravdu od SIM karty - to proto, že PIN ze SIM karty používal i jako kód do toho starého iPhonu (tyhle lidi, co nechtěj nic moc řešit, používají cestu nejmenšího odporu - „když už si musím pamatovat nějaký PIN, tak ho použiju i jako kód do telefonu“). Ten to už nebere ani v tom procesu výše. Takže jediné opravdu „důvěryhodné zařízení“, které v tomto smyslu má, je telefonní číslo, na které se dá poslat SMSka (SIMka s tím číslem je v novém iPhonu). Vyřešit se to dá resetem starého telefonu a odstraněním z těch důvěryhodných, což teď není žádoucí, neb si děláme naději (teda spíš on), že nějaká cesta k tomu obsahu ještě existuje. Kdyby se tohle stalo mně a měl bych tutovou jistotu, že jsem opravdu zadával správný kód (takhle já mu můžu jen věřit, ale dokázat to nejde), řešil bych to klidně soudní cestou, aby bylo jasné, že důvod zablokování telefonu je ten, že v tom má Apple chybu.

Zrovna tak jsem na vlastní oči viděl snahu přihlásit se do aplikace iCloud v tom Macbooku Air s tím iOS 10.něco. Nebralo to heslo k Apple ID. Tak v domnění, že ho ten člověk zapomněl, jsem mu řekl, ať použije proceduru při zapomenutí hesla. A ať si klidně nastaví to samé, co si myslel, že má, že by to mělo být u obnovy hesla vlastně jedno. Ne tak u Apple. Když jsme se dostali do stádia, kdy už si mohl nastavit nové heslo, tak mu to na to jeho heslo řeklo, že heslo musí být jiné než jakékoli použité heslo za poslední rok. Čili je zřejmé, že se v hesle nepletl. Zadání tohotéž hesla v prohlížeči do správy Apple účtu samozřejmě funguje, stejně tak jako zadání v prohlížeči kdekoli jinde, kde se používá Apple ID. Ale v té jedné aplikaci ne. Takže až mi někdo bude zase říkat, že to má Apple všechno blbuvzdorné a funkční, budu si myslet svoje, protože nemá. Působí to na mě dojmem, že když už má Apple někde nějaký bug, hází vinu vždy na uživatele (že je blbej, že něco špatně používá apod.).

Nezlobte se, původně jsem nechtěl reagovat, protože jsem tušil, že to bude tak, jak jste v tomto příspěvku potvrdil, že bylo.

Většinou to je vždy tak, že daná osoba s IT problémem lže o tom, co přesně s tím zařízením udělala. Často je to neznalost a pamět, ale často také stud, že tomu nerozumí a neumí s tím.

Případ vašeho kolegy umřel přesně v tom bodě, kdy se něco pokoušel odemknout ještě několikrát stejným heslem, které to nebralo. Kdo ví, asi jen bůh, co s tím potom ještě dělal, a co dělal následně na svém macbooku se svým apple id. Je tam totiž nějak moc náhod a nesrovnalostí.

Netvrdím, že za to nemůže firma, je klidně možné, a možná i pravděpodobné, že došlo k problému kvůli rozdílům mezi verzemi operačního systému, které od sebe mohly být klidně 7 let.

Tyto problémy se typicky stávají lidem, kteří si pořídí zařízení, a používají ho nemainstreamovou cestou (tou cestou, kterou daná firma tlačí z jakéhokoliv důvodu, konkrétně v případě této firmy jde o cloud-first a aktualizace).

Já jsem ten poslední, kdo by bránil korporát, ale v tomto konkrétním případě to vypadá, že chyba bude na obou stranách, jak na korporátu, tak na jedinci.

Z mého skromného pohledu byste nic soudní cestou nezmohl, určitě ne v rámci ČR.

25
blábol blábol blábol

V USA se hrubá mzda uvádí komplet, daně a spol jsou záležitostí zaměstnance.

Je to reálné... běžně se v kalifornii pohybují příjmy mezi 300-1M kč měsíčně v přepočtu. Může to pro některé být mírně šokující, ale je to tak.
Hodně se odrbávají Indové na H1B vízech, ti tak mají obvykle nejnižší příjmy.

Náhodou jsem to nakousnul s kámošem a prý těch 20k je třeba i v Apple standardní plat senior programátora.
Na druhou stranu, skutečně si z toho pak hradí pojištění a pod., ale 20k dolarů měsíčně prý není vůbec nic divného a pokud někdo umí a má cca 5-8 let praxe, tak je (v Apple) má.

Fakt jsem nevěděl, že ty platy jsou tam až tak mega...

Ptát se žádného kamaráda nemusíte, ty informace jsou veřejně dostupné. Jak na specializovaných webech, tak na diskusních stránkách.

Dle zdrojů je medián L3, tedy nástupní software engineer pozice (tedy člověk je po škole, a má 0 let praxe, a je mu zhruba kolem 21 let), 180 000 dolarů ročně - je v tom zahrnut plat, bonus a hlavně opce.

L4 (tedy něco jako medior/senior u nás) má 270 000 dolarů ročně. Praxe 2-3 roky ve firmě pokud nejste jelito.
L5 - 350 000 dolarů ročně. 3-5 let.
L6 - zde už je to víc produktové, kompenzace kolem 500 000 dolarů ročně.

Samozřejmě se jedná o FAANG pozice v Silicon Valley nebo jejich pobočkách na lukrativních místech v USA. Musíte to tedy srovnávat s top pozicemi v ČR v Praze.

Non FAANG/Non Valley peníze jsou řádově výrazně nižší, a lidi jsou často rádi za 100K ročně v nějaké horní dolní, což je v případě US klidně celý stát.

A jak už bylo výše zmíněno, ono to zas takové finanční terno v čistém není, pokud si tam navíc započítáte rozpadající se Kalifornii a extremní ceny bydlení na slušných místech. S trochou nadsázky se dá říci, že to je to jediné co má ČR s Kalifornií společné.


26
Ahoj,

už párkrát jsem slyšel, že poměrně hodně programátorů dělá za plat okolo 20 000 dolarů měsíčně.
Přišlo mi to, že jsem asi blbě slyšel, ale zrovna dnes na Rootu vyšla tato zprávička:
Thunderbird vloni navýšil příjmy na 6,4 milionu dolarů a má více vývojářů
https://www.root.cz/clanky/thunderbird-vloni-navysil-prijmy-na-6-4-milionu-dolaru-a-zvysil-pocet-zamestnancu/

Z článku:
Citace
Thunderbird během loňského roku zvýšil počet zaměstnanců z 15 na 24.
Citace
V loňském roce byly utraceny 3 569 706 dolarů, přičemž drtivá většina putovala na platy zaměstnanců.

Počítám blbě nebo těch 20 000 dolarů měsíčně pro programátora je fakt OK?
3.5 milionu dolarů / 12 měsíci / 15 nejenprogramátorů = slušných 19 500 dolarů měsíčně = něco k půl míči měsíčně

To mají v USA vážně tak velké platy?
https://www.zippia.com/c-developer-jobs/salary/

Když něco umí, tak má v Praze programátor kolik? Kilo, kilo pade?
Jasně, patlalové a věční Junioři jedou třeba za osm nebo devět pětek, ale pořád jako 120 000 Kč VS 470 000 Kč?

1) Pravděpodobně tam budou nějaké vedoucí pozice s bonusy, takže průměrný programátor bude mít zřejmě trochu méně.

2) V USA Big Tech IT máte typicky kompenzaci, která se skládá z a) výplaty b) bonusů c) stock options a vestování.

3) V Praze je náklad na dobrého seniora v dobré firmě 200 měsíčně.

4) Pokud ale budete porovnávat top firmy, FAANG a podobné, tak jsou v Praze pozice, kde je totální kompenzace s bonusy až 300 měsíčně za senior/techlead práci - ale toto rozhodně není běžné.

5) Kdyby se podobné pracovní pozice co jsou v článku nabíraly v ČR, pak by to, dle mého názoru, bylo kolem 200.

6) Pokud se mezi řádky ptáte, jestli jsme jako levní, tak ano i ne, levné lopaty pro západ rozhodně jsme, nebo jsme spíš donedávna byly (proto je ČR pro IT tak populární destinace). V poslední době ale zdražují platy i zde, a už se to západu moc nelíbí.

Pokud vás to zajímá, existují samozřejmě známé weby, kde developeři informují o svých salaries.

27
Studium a uplatnění / Re:Plat programátora
« kdy: 30. 04. 2023, 18:57:03 »
Česká Republika je historicky založená na vlastnění nemovitosti. To má za následek mimojiné i ten, že veškerá cena práce v ČR za posledních několik dekád neobsahuje náklad nájemního bydlení - to je prosím obrovsky důležité.

Samotné nájemní bydlení v ČR je naprosto v plenkách, není vůbec "industrializované", a hádáte se s paní Vomáčkovou, jestli vám teda prodlouží o další rok. Nájemní bydlení je naprosto nefunkční dnes prakticky, a v delším horizontu, finančně neudržitelný model, protože se historicky předpokládá, že nájem neplatíte a bydlíte ve svém. Změna tohoto modelu by byla na minimálně nižší dekády, z roku na rok to nebude, ani pár let.

Brutální skok v cenách bydlení se udál v rozmezí 5-10 let. Extrémně velký skok za extrémně malý čas. Kdo koupil těsně před růstem, nechápe toho, kdo kupuje 7 let potom, a vzájemně si oba nerozumí o čem ten druhý mluví, pravděpodobně i v této diskusi.

Zde je třeba i dodat, že ČR je ve velmi špatném demografickém stavu, a je tady velmi stará populace a průměrný věk - ono to hodně souvisí.

Kapitálové trhy nejsou u starší generace v ČR absolutně vůbec populární opět z historických důvodů. Nelze tedy očekávat, že si průměrný čech koupí nějaké indexové ETFko. U mladých je už trend jiný.

Tedy, z toho výše je zřejmé, proč je u nás situace taková jaká je. Že je to velmi velmi špatná situace, to je bohužel realita.

A proto je 300 měsíčně dnes vlastně málo, a zároveň to žádný klient nezaplatí, protože se mu to obchodně nevyplatí.


28
Studium a uplatnění / Re:Plat programátora
« kdy: 29. 04. 2023, 15:06:17 »
Myslím si, že je fér řešit platy v ČR, protože existuje spousta validních důvodů, proč člověk nechce pracovat v zahraničí - jako rodina, kultura a jiné. Samozřejmě existuje remote a jiné možnosti, ale vše má svá úskalí.

Samozřejmě platy v západní Evropě nejsou benchmark toho, co by měl být dobrý plat v IT. A podobné problémy s bydlením, jako v Praze (která ale pořád vede v rámci zdražení ku průměrnému platu před celou Evropou, a tím pádem zde máte specifickou situaci rozevřených nůžek, kde se v jedné lokalitě setkají naprosto rozdílné společenské vrstvy), se samozřejmě objevují i v Německu a jinde. A samozřejmě ani v těch USA to není zalité sluncem na venice beach. Zrovna Kalifornie se rozkládá.

Ona totiž ta Evropa, co se týče IT, hrála vždy druhé housle. Čest vyjímkám.

Momentálně se dostáváme do situace, kdy podnikání v Evropě začíná více a více drhnout, a náklady na developery se zvyšují. Evropa se tedy pomalu ale jistě stává nelukrativním místem pro zahraniční IT kapitál.

29
Studium a uplatnění / Re:Plat programátora
« kdy: 28. 04. 2023, 14:33:16 »
Průměrné bydlení v Praze, znova opakuji průměrné (tedy neodpovídající standardu SE kdekoliv jinde na světě, kde typicky má nadprůměrné a tedy dražší bydlení) se dnes pohybuje kolem 15 milionů korun. Není problém se dostat na 20 a stále nemít standard, který tady byl před 10 lety (a který i na mnoha místech například USA dodnes je). K tomu si vypočítejte, kolik bude stát auto na 30 let a provoz a všechny náklady kolem dopravy, pár míčů to udělá. Kolik stojí v průměru jedno dítě do 25 let , pár míčů to udělá. No a jestli nechcete aby vaše potomstvo vymřelo, tak minimum dětí jsou 3. Dále si započítejte náklady na rekonstrukci kterou jednou za život nejspíš dělat budete. No a potom k tomu přidejte všechny ostatní náklady. Bez problému jste na 30+ milionech.

Ano, jestli jste schopen ušetřit milion korun ročně čistého (dáte to každý rok?), tak to před nástupem do důchodu (bude?) stihnete a budete v 65 teda zase na totální 0, s 30 let starou průměrnou nemovitostí, na stejném životním standardu, který měl chlápek z fabriky v roce 90.

Co se týče výdělků v zaměstnaneckých pozicích, jsou software engineers někde v horních 3% celosvětové populace oproti tomu dělníkovi.

Něco tady nehraje.

Toto vám přijde jako výhra?

30
Studium a uplatnění / Re:Plat programátora
« kdy: 28. 04. 2023, 11:42:56 »
Realita v Praze je taková, že průměrný senior v poptávaných technologiích dostane dnes 140-180 v nákladu. Pokud je to legacy technologie nebo industry specific věc jako fintech věci, může to být kolem 200. Ale více, jako IC individual contributor, obecně nedostanete. Pokud chcete více, musíte jít víc do managementu kolem projektů tech/business, a to už je prakticky změna pracovní pozice a náplně.

Když vemu, že máte tedy 160 náklad pro firmu, tak z toho se jednoduše dnes v Praze prostě neuživíte. Je úplně fuk, kolik si myslíte, že vaše znalosti stojí, těch 160 je takový průměr toho, jak je český trh pro pro zahraniční a domácí klienty v rámci IT vývoje nastaven.

Problém nastává, když vám těch 160 nestačí na obyčejné bydlení a průměrnou rodinu, a toto je ten kolosální průser ČR dneška.

Ta situace nemá řešení. Zvednete ceny? Poptávka po ČR IT službách klesne, a klienti se podívají dále na východ Evropy, nebo ještě dále do Indie, což ono se to děje i dnes při současných cenách.

Ona ta ČR, až na pár zajímavých firem v IT, je z pohledu západních IT společností jen relativně levná fabrika na enterprise IT, které vám dodá kdekdo, a nepotřebuje na to tak dobré vzdělání IT specialistů z českých solidních technických škol.


Stran: 1 [2] 3 4